Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı  Nasıl Yapılır ? , Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi  , Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası  ,Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme  Süreci  , Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kasık fıtığı ameliyatı hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kasık fıtığı ameliyatı öncesini , ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğini ve ameliyat sonrasının nasıl olacağını size yazımızda aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Kasık Fıtığı Ameliyatı  Nasıl Yapılır ?

Kasık Fıtığı Ameliyatı  Nasıl Yapılır ? 

Cerrahınız ameliyat sırasında sizi uyutmak için sizi genel anestezi altına sokacak ve böylece herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. Fıtık az ise lokal anestezi kullanmaya karar verebilirler. Bu durumda, prosedür için uyanık olacaksınız, ancak ağrıyı  hissetmeyeceğiniz şekilde alan uyuşturulacaktır. Cerrahınız bir kesi yapar, fıtığı saptar ve çevreleyen dokulardan ayırır.  Dikişler ile alanı kapatacak veya zayıf karın kaslarını güçlendirecektir. Muhtemelen, cerrahınız karın dokularını güçlendirmek ve başka bir fıtık riskini azaltmak için ağ geçecektir.Ağ kullanılmaması, gelecekte fıtık alma olasılığını önemli ölçüde arttırabilir. Nitekim, abdominal ağın kullanımı ile ilgili son zamanlardaki olumsuz baskılara rağmen, bir fıtık  ameliyatında mesh kullanımı, bakım standardı olarak kalmaktadır. Diğer yöntem ise laparoskopi’dir. Laparoskopi , fıtıkların küçük ve erişilmesi kolay olduğunda yararlıdır. Bu yöntem  diğer ameliyattan daha küçük izler bırakır ve iyileşme süresi daha hızlıdır. Cerrahınız bir laparoskop (sonda bir kamera ile ince, ışıklı tüp)  kullanarak sizi tedavi eder.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi 

Cerrahınızdan birkaç gün önce  kalp ve akciğerlerinizin iyi durumda olduğundan emin olmak için kan testleri, EKG (elektrokardiyogram) ve göğüs röntgeni içeren bir ön muayene yapacaktır.  Aspirin veya ibuprofen (Advil) gibi, ameliyattan 10 gün öncesine kadar reçetesiz satılan ilaçların kanamayı artırabileceğini öğrenebilirsiniz. Cerrahınızın doğal veya besin takviyeleri dahil olmak üzere aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları  size soracaktır.  İhtiyacınız olduğunda, ameliyat sonrası ağrı kesici ilaçlara da size reçete edilebilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası

kasık fıtığı ameliyatı sonrası uyandığınızda, hala sıvı ve ağrı kesici ilaç vermek için kolunuzda serum olabilir. Kesi yerinizde küçük bandajlarınız olacaktır. Daha uyanık olduğunuzda, içecek ve yiyecek bir şeyler verilecektir ve yavaş yavaş gezmeye başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda 1 gün hastanede kalırsınız. Fakat genelde ameliyat sonrası bir kaç saate çıkarsınız.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme  Süreci 

Yemeğe, içmeye ve ayaklarınızın üzerinde durmaya başladıktan sonra, eve gitmeden önce idrara çıkabilmeniz gerekir. Daha sonra yanındaki yakınlarınızın desteği ile eve dönebilirsiniz.  Ayrılmadan önce, ağrı kesicilerinizi ve gerekli diğer ilaçlarınızı aldığınızda emin olmanız gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün dinlenmeniz gerekir.  Öksürme, hapşırma veya kusma durumunda (anestezinin bir yan etkisi olabilir) destek için karnınızın üzerine bir yastık yerleştiriniz. Ameliyat bölgesinde iki veya üç gün boyunca ağrı olabilir ve şişmiş, çürük, hassas veya uyuşuk olabilir. Her şey normal ve birkaç hafta içinde bu durum tamamen geçecektir. Ancak endişeleriniz veya sorularınız varsa,   doktorunuza danışabilirsiniz.

 Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 

  • Sahip olduğunuz diliş türüne bağlı olarak, bir iki gün içinde duş alabilirsiniz. Bu durumu doktorunuza danışarak net bilgi alabilirsiniz. Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
  • Yürümek iyileşmeyi hızlandıran bir durumdur ancak karnı zorlamayan sakinlikte olmalıdır.
  • Lifli yiyecekler, taze meyve ve sebzeler  yüksek miktarda sıvı içeren bir diyet, kabızlıktan (ağrı kesici ve inaktiviteden kaynaklanabilecek) ve bununla birlikte gelen suştan korunmaya yardımcı olacaktır. Bir dışkı yumuşatıcı veya ihtiyacınız varsa müshil  kullanımı için doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Eşyaları kaldırma durumu öncelikle bir hafta sonrasına, yönetmesi kolay çok hafif nesneleri kaldırmak ile başlanmalı ve zorlanmamalıdır. Yavaşça daha fazla kaldırmaya başladığınızda, karın kaslarınızı değil, dizlerinizi ve sırtınızı kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Bu fıtığın nüks etme ihtimalini de düşürecektir.
  • 1 ay sonra spor yapmanıza herhangi bir engel kalmayacaktır. Fakat fıtık alanını zorlamamak gerekir. İş hayatınıza 1 hafta dinlendikten sonra dönebilirsiniz.
  • Cinsel hayatınıza da ağrılarınız geçince dönebilirsiniz. Ama dikkatli olmaya özen gösterin.

Kasık fıtığı ufak bir sorun olarak görünse de bütün bedeni etkileyen bir durumdur. Bundan kaynaklı dikkatli olmanızda fayda vardır. Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi ameliyatta korkulacak bir durum yoktur. Sağlıklı kalmak için doktorunuza danışarak sizde ameliyat randevunuzu alabilirsiniz.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir