Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Erkeklerde Kasık Fıtığı

Karın duvarındaki zayıf noktalardan yada yırtıklardan çıkan iç organların cilt altında şişlikler oluşturmasına kasık fıtığı adı verilmektedir. Genel olarak erkeklerde görülen kasık fıtığında ayakta durulduğu zaman fıtık ortaya çıkmakta yatış pozisyonuna geçildiği zaman ise ortadan kaybolmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığının genel belirtileri arasında en sık rastlananlar kusma, bulantı ve dışkı ve gaz çıkaramamadır. Kasık fıtığında her zaman şişlik olmayabilir. Bunun yerine o bölgede ağrı, acı, çekilme hissi ve aşırı hassasiyet görülebilir.

Kasık Fıtığında Teşhis Nasıl Konur?

Bu hastalıkta zaten kasık bölgesinde belirgin bir şişlik bulunmaktadır ve bu şişkinliği fark eden kişiler doktora kontrole gitme ihtiyacı hissederler. Herhangi bir zorlanma, ıkınma yada ayakta durma durumlarında ortaya çıkan şişlik kasık fıtığının varlığına işarettir. Doktor gerekli kontrol ve tetkikleri yaptıktan sonra gerekli gördüğü takdirde ultrason ve MR isteyebilir. Bunun sonucunda da fıtık teşhisi net bir şekilde konulmuş olur.

Kasık Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Kasık Fıtığının tek tedavi şekli cerrahidir ve ameliyattır. Cerrahi yöntemi ile açılmış olan yırtık kapatılır ve kapatılmasına yama işlemi adı verilir. Kasık fıtığı ameliyatı açık kasık fıtığı ve kapalı kasık fıtığı ameliyatı olmak üzere iki ayrı kategoriye ayrılır.

kasık fıtığı tedavisiAçık Kasık Fıtığı Ameliyatı

Açık kasık fıtığı ameliyatında 4 yada 5 cm’lik bir kesik yapılarak fıtık bölgesine ulaşılmakta ve sonrasında kapatılmaktadır. Her iki kasık fıtığı ameliyatından sonra da hastanın normal hayatına geri dönmesi 4 ile 5 gün arasında sürmektedir. Hastaneden taburcu olması ise yaklaşık olarak 1 ile 2 gün arasında olmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kasık Fıtığı ameliyatından sonra özellikle ağır spor yapılmasından kaçınması gerekir. Ameliyat olduktan yaklaşık olarak 15 gün sonra düz koşu gibi sporlara tekrar başlanabilir. Futbol yada basketbol gibi biraz daha ağır sporlara geri dönülebilmesi için ise 1.5 ay gibi bir süre geçmesi gerekir.

Ameliyat Sonrası Hastalık Yeniden Tekrarlar Mı?

Kasık fıtığı ameliyatı olduktan sonra hastalığın tekrarlanma olasılığı bulunmaktadır. Fakat son zamanlarda geliştirilen teknikler ile özellikle yama yöntemi ile yapılan kasık fıtığı ameliyatlarda tekrarlama oranı neredeyse %1’lere kadar gerilemiştir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir