Genel Sağlık

Karanfil Yağı

Karanfil Yağı Nedir?,Karanfil Yağı Faydaları ,Karanfil Yağı Diş ,Karanfil Yağı Zararları 

Karanfil yağının sağlık yararları arasında çeşitli cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım , baş ağrısı , stres ve kan safsızlıklarının tedavi edilmesi yer alır. Faydaları anestetik, antimikrobiyal , antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklerine bağlanabilir . Karanfil yağı en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımıdır. Çeşitli diş macunu, ağız gargaraları ve ağız bakım ilaçları bu yağı önemli bir bileşen olarak içerir.

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil YağıKaranfil yağı, kuru çiçek tomurcuklarından ( Eugenia caryophyllata ) elde edilir. Çok sayıda tıbbi özelliğe sahiptir ve ağrıyı azaltmak için topikal olarak kullanılır. Yağ, ana bileşiğin öjenol olduğu bitki kaynaklı fenilpropanoidler açısından zengindir.  Diğer biyoaktif bileşikler arasında timol, karvakrol ve sinnamaldehit bulunur. Karanfil yağı rengi soluk sarıdan altın kahverengiye kadar değişir. Karanfillere benzer baharatlı bir kokusu vardır. Yağ ayrıca bir koku ve aroma maddesi olarak da yaygın olarak kullanılır.

Karanfil Yağı Faydaları 

 

Karanfil yağının ve karanfilin faydaları saymakla bitmemektedir. Sonuç olarak bunları alt başlıklarda toplamak ve ilgi alanına göre değerlendirmek daha iyidir.

 • Güçlü Bağışıklık 

Karanfil yağı bağışıklığınızı güçlendirmede harikalar yaratabilir. Yağda bulunan antioksidan özelliği, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara neden olabilecek serbest radikallere karşı bir koruyucu görevi görür. Karanfilin kurutulmuş çiçek tomurcuğu, beyaz kan hücresi sayısının arttırılmasıyla bağışıklık sisteminin geliştirilmesine yardımcı olan ve böylece gecikmiş tipte aşırı duyarlılığı geliştiren bileşikler içerir.

 • Enfeksiyonlara Karşı Koruma

Çok sayıda antiseptik özellik ile kutsanmış olan karanfil yağı;  kesik, yara, mantar enfeksiyonu, böcek ısırıkları ve hatta böcek sokmaları tedavi etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, karanfil yağının doğrudan uygulanması zararlı olabilir. Yara çok ağrılıysa, badem yağı veya hindistancevizi yağı ekleyerek karanfil yağının seyreltilmesi tavsiye edilir. Bu taşıyıcı yağlar hassas cildinizi doğrudan karanfil yağı uygulamasının neden olabileceği yanıklardan koruyacaktır.

 • Boğaz Ağrısı , Öksürük ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir 

Yüksek anti-inflamatuar özellikleri ile karanfil yağının  boğaz ağrısı, soğuk ve sinüzit gibi durumlara karşı iyi geldiği bilinmektedir. Mükemmel balgam sökücü karanfil yağı tüketmek sadece burun tıkanıklığını temizlemez ve solunum problemlerinden kurtulmanızı sağlar, aynı zamanda burun boşluğu ve boğazda da soğutma etkisine sahiptir.

 • Baş Ağrısı 

Kronik bir baş ağrısıyla mı uğraşıyorsunuz? Mutfağa gidin, dört damla karanfil yağını tuzla karıştırın ve anında rahatlama için alnınıza uygulayın. Karanfil yağındaki flavonoidler, anti-enflamatuar ajanlara sahiptir, bu anti-enflamatuar özellikler, iltihaplanmayı kolaylaştırmaya ve ayrıca bir soğutma etkisine sahip olacaktır. Karanfil yağını ayrıca  kas ağrısı ve eklemleri için mükemmel bir ağrı kesici olarak  kullanabilirsiniz.

 • Cilt İçin

Karanfil yağının  sabunlarda, losyonlarda ve hatta parfümlerde kullanılmasının bir nedeni vardır. Uçucu yağın harika nitelikleri vardır. Karanfil yağı, antibakteriyel özellikleri ile bilinen eugenol adı verilen bir bileşik içerir. Akne tedavisinde etkilidir, şişliği azaltır ve enfeksiyöz bakterileri aynı anda öldürür. Sadece cildinize  3/3 damla taşıyıcı yağ ile  saf karanfil yağını hafifçe uygulayın. Karanfil yağı da anti-aging belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilir, sadece bir parça pamuk üzerine karanfil yağını koyun ve günde en az iki kez yüzünüze uygulayın. Kırışıklıklara karşı belirgin bir değişiklik görürsünüz. Karanfil yağının uyarıcı özellikleri ölü deriyi temizler ve cildinizin gençliğini yeniden canlandırmaya yardımcı olan kan akışını artırır.

 • Hazımsızlık

Karanfil yağı, hazımsızlık ve mide ile ilgili sorunlara karşı mücadele eden en eski ilaçlardan biridir. Hem karanfil hem de karanfil yağındaki öjenol, hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide problemlerini tedavi etmede etkilidir. Ayrıca hıçkırık tedavisi için kullanışlı olabilir.

 • Saç İçin

Bu sıvı harikası size güzel kilitler verebilir. Saç derisine uygulanan karanfil yağı, saç dökülmesini azaltan ve aynı zamanda saç büyümesini hızlandıran kan dolaşımını artırır. Ayrıca kuru ve mat saçlara çok ihtiyaç duyulan parlaklık verir. Zeytinyağıyla karıştırılmış az miktarda karanfil yağı da büyük bir saç kremi olarak çalışabilir. En iyi sonuç için, karışımı nemli saçlara uygulayın ve etrafına sıcak bir havlu sarın. Yirmi dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

 • Kulak Ağrısına İyi Gelir

Karanfil yağı, kötü kulak ağrıları için etkili bir ilaçtır. 2 tatlı kaşığı susam yağı ve 3-4 damla saf karanfil yağı ılık bir karışımı alın ve bu karışımı yavaşça kulaklarınıza uygulayın Karışım acıyı hafifletir ve rahatlamış hissetmenizi sağlar.

 • Stresi Kolaylaştırır

İşte veya evde  stresle mi savaşıyorsunuz? Yatıştırıcı bir karanfil yağı masajının sizi rahatlatmasına izin verin. Uyarıcı özellikleri nedeniyle, karanfil yağı yorgunluk, zihinsel tükenme, anksiyete ve stres azaltmaya yardımcı olu.

 • Kandaki Toksinleri Temizler 

Karanfil yağı, kan temizleyici olarak işlev görebilir ve ayrıca kan dolaşımını hızlandırabilir. Kandaki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aroma özleri, kanınızdaki toksin seviyelerini azaltabilir ve trombositleri daha fazla arındırıp bağışıklık sisteminin işleyişini hızlandıracak olan vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırabilir.

 • Şeker Hastalığına İyi Gelir

Karanfil yağı ayrıca insülin düzeylerinin korunmasında da yardımcı olur. Diyabet, bağışıklık sistemini insülin yapan pankreas hücrelerini yok ederek, vücudun normal çalışması için yeterli insülin olmadan bırakma eğilimindedir. Postprandiyal insülin ve glukoz yanıt mekanizmaları, karanfil yağı tüketirken daha fazla düzenlenme eğilimindedir.

 • Böcek Kovucu

Karanfil yağı mükemmel bir böcek veya böcek kovucu olarak çalışır. Piyasalarda bulduğunuz birçok böcek kovucuda yaygın bir bileşendir. Geleneksel olarak, odaya birkaç damla karanfil yağı ve sivrisinekleri uzak tutmak için uyku alanı dağılmıştır.

Karanfil Yağı Diş 

 

Güçlü analjezik ve antiseptik özellikleri, ağızda kullanım için karanfil uçucu yağını ideal kılar. Yağ genellikle diş macunlarında ve diğer diş ürünlerinde aktif madde olarak bulunur. Bir pamuklu çubukla (4-5 damla) kolayca uygulanabilir ve ağrıyı hafifletmek için etkilenen dişe hafifçe sürülebilir. Bununla birlikte, yağ aynı zamanda ağızda sızabilecek ve enfeksiyonlara ya da ağrınızı daha da kötüleştirebilecek herhangi bir mikrop ve bakteriyi öldürmeye yardımcı olur ve doğal bir gargara olarak ya da tedaviye yardımcı olmak için yağ çekme işleminde kullanılabilir. Ayrıca kötü nefesi çok etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve iyileştirici ve ferahlatıcı etkilerini güçlendirmek için çay ağacı yağı ile birlikte kullanılmalıdır .

Diş çıkarma ve küçük çocuklarda yağ kullanımı ile ilgili olarak;  yağın 8 yaşın altındaki çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, bunu yapmadan önce mutlaka bir doktora veya diş hekimine danışmanızı tavsiye ederiz. Bu, çok küçük bir miktarın uygulanması anlamına gelmez. Etkilenen bölgeye (en çok 1-2 damla) küçük bir çocuk üzerinde ani olumsuz etkiler olmayacaktır. Ancak düzenli kullanım ve daha büyük dozlar tavsiye edilmez. Yağda, diş ağrısını gidermeye yardımcı olan aynı analjezik özelliklerin söylenmesi, diş çıkarma süreciyle ilgili acıyı hafifletebilir ve çocuğunuzun ağzını temiz ve taze tutabilir. Çocuğunuzun sağlığını riske atmak yerine yağı diş çıkarma amacıyla kullanırken dikkatli olun.

Karanfil Yağı Zararları 

Hamilelik sırasında karanfil  yağından kaçınılmalıdır. Hayattaki herhangi bir şey gibi, iyi bir şeyin çok fazla sağlığınıza olumsuz etkileri olabilir ve aynı kural esansiyel yağların kullanımı için de geçerlidir. Karanfil yağı, yüksek Eugenol içeriği nedeniyle özellikle güçlü bir doğal özdür ve bu nedenle kontrollü ve düzenlenmiş dozlarda kullanılmalıdır. Genel olarak büyük miktar karanfil yağı alımı ile ilişkili yan etkilerin bazıları mide ağrılarıdır ve kan şekerini düşürür. Bununla birlikte, küçük çocuklarda  ve nadir vakalarda böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olduğu için genellikle   yağdan kaçınılmalıdır. Aynı şey, hamilelik sırasında yağın, çocuğun göbek kordonu yoluyla veya anne sütüyle emzirme sırasında  geçebileceği için de kullanımı önerilmez.

Yine, bu gibi durumlar nadirdir ve sıradan değildir, ancak bir hastalığı   tedavi etmeye karar verirseniz ve uygun bir taşıyıcı yağda ( hindistan cevizi  yağı veya zeytinyağı) seyreltdiğinizden emin olduğunuzda doktora danışmanız en iyisidir.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hindistan Cevizi Yağı

Badem Yağı

Zeytinyağı Faydaları

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir