HastalıklarKalp Hastalıkları

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği

Kalp Krizi Nedir? ,Kalp Krizi Belirtileri ve İlk Yardım  ,Kalp Krizi Nedenleri  ,Kalp Krizi Tedavisi  , Kalp Yetmezliği Nedir ,Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir ,Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir ,Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Kalp krizi ve kalp yetmezliği birbirine bağlı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı tek başlık altında size iki sağlık sorunundan da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizleri en sık koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan koroner kalp hastalığının (KKH) bir sonucu olarak ortaya çıkar . KKH, koroner arterlerin içinde plak denilen bir mumsu maddenin oluştuğu bir durumdur. Bu arterler kalbe oksijen açısından zengin kan sağlar.  Plak arterlerde biriktiğinde, duruma ateroskleroz denir . Plak birikmesi uzun yıllar boyunca ortaya çıkar.

Sonunda, bir plak alanı bir arterin içinde kırılabilir. Bu plağın yüzeyinde bir kan pıhtısı oluşmasına neden olur. Pıhtı yeterince büyürse, bir koroner arterden kan akışını çoğunlukla veya tamamen bloke edebilir. Eğer blokaj hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, arter tarafından beslenen kalp kasının kısmı ölmeye başlar.  Bu kalp hasarı belli olmayabilir veya ciddi veya uzun süreli sorunlara neden olabilir. Buda kalp krizi durumuna yol açabilmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri ve İlk Yardım

Kalp Krizi Belirtileri ve İlk Yardım 

Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır (sıkma). Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Kalp krizi, kalp yetmezliği ve yaşamı tehdit eden aritmiler gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir veya bunlara yol açabilir .

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamadığı bir durumdur. Aritmiler düzensiz kalp atışıdır. Ventriküler fibrilasyon, hemen tedavi edilmezse ölüme neden olabilen, hayatı tehdit eden bir aritmidir.

Kalp krizi belirtilerde direk ilk yardım gereklidir. Birçok insan kalp krizi geçirdikten sonra neyin yanlış olduğunu bilmezler. Hem erkek hem de kadınlar için kalp krizinin en yaygın uyarı belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık.
 • Üst vücut rahatsızlığı
 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Bir sebep olmadan,  günler boyunca alışılmadık şekilde yorgun hissetmek
 • Mide bulantısı   ve kusma
 • Ani baş dönmesi

Tüm kalp krizleri, televizyonda veya filmlerde sıkça görülen, göğüs rahatsızlığı gibi diğer yaygın semptomlar olan ani, ezici göğüs ağrısıyla başlamaz. Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde birkaç semptom bulunabilir ve kalp krizi geçirdiklerini  öğrendiklerinde şaşırmaktadırlar.

Kalp krizi geçiren bir yakınınız olduğunda 112 acil araması yapmalısınız. Hastaneye gitmeyin veya başka birinin sizi sürmesine izin vermeyin. Bir ambulans çağırın, hastanın göğüsünü açın ve hava almasını sağlayın.

Kalp Krizi Nedenleri 

Kalp kasının bir kısmına oksijen bakımından zengin kan akışı aniden tıkanırsa ve kalp oksijen alamazsa kalp krizi gerçekleşir.   Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır. Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Bu duruma aşağıdaki etkenler neden olabilmektedir.

 • Kalp Krizi Nedenleri Kokain gibi uyuşturucu kullanımı
 • Duygusal stres veya ağrı
 • Aşırı soğuk maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterol
 • Aşırı kilolu ve obezite olmak
 • Sağlıksız bir diyet
 • İnsülin direnci veya diyabet nedeniyle yüksek kan şekeri

 

Bunların dışında kalp krizi daha çok  45 yaşından sonra erkekler için ve 55 yaşından sonra (veya menopozdan sonra) kadınlar için artmaktadır. Ailesinde kalp krizi geçirenler varsa bu durumun riski artmaktadır.

Kalp Krizi Tedavisi 

Teşhis onaylanmadan önce bile, kalp kriz şüphesi varsa, belli tedaviler hemen başlar. Bunlar şunları içerir:

 • Daha fazla kan pıhtılaşmasını önlemek için aspirin
 • Kalbin çalışma yükünü azaltmak ve koroner arterlerden kan akışını iyileştirmek için nitrogliserin
 • Oksijen terapisi
 • Göğüs ağrısı tedavisi

Bir kalp krizinin tanısı doğrulandıktan veya şüphelenildiğinde, doktorlar kalbi besleyen kan damarlarından kan akışını tekrar sağlamak için hemen tedaviye başlarlar. İki ana tedavi, koroner anjiyoplasti olarak da bilinen pıhtılaştırıcı ilaçlar ve perkütan koroner girişimdir , bloke koroner arterleri açmak için kullanılan bir prosedürdür. Bundan kaynaklı doktorlar pıhtılaştırma bozan ilaçlar vermektedir.

Perkütan Koroner 

Perkütan koroner girişim bloke veya daralmış koroner arterleri açan cerrahi olmayan bir işlemdir. Sonda bir balon veya başka bir cihaza sahip ince, esnek bir tüp (kateter), genellikle kasıkta (üst baldırda), daralmış veya tıkanmış koroner artere bir kan damarı içinden geçirilir. Yerleştirildikten sonra, kateterin ucunda yer alan balon, plak ve ilgili pıhtıyı arter duvarına karşı sıkıştırmak için şişirilir. Bu arterden kan akışını geri yükler. İşlem sırasında doktor, arterde stent adı verilen küçük bir örgü tüpü yerleştirebilir. Stent, işlemden aylar veya yıllar sonra arterdeki tıkanıklıkları önlemek için kan damarını açık tutmaya yardımcı olur.

Kalp Krizi için İlaçKalp Krizi için İlaç  

Doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir. ACE inhibitörleri, antikanser ilaçları, antikoagülanlar , beta blokerler, statin ilaçları  bunların arasındadır.

Ayrıca ağrı ve anksiyeteyi rahatlatmak ve aritmileri tedavi etmek için ilaç verilebilir. Tüm ilaçları doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak alın. İlacınızın miktarını değiştirmeyin veya doktorunuz size söylemediği sürece bir doz atlayın.

Tıbbi prosedürler

Koroner arter baypas ile bir kalp krizini tedavi etmek için kullanılabilir. Koroner arter baypas greftleme sırasında, bir cerrah vücudunuzdaki sağlıklı bir arteri veya damarı çıkarır. Arter veya ven daha sonra koroner arterin tıkalı kısmını atlamak için bağlanır veya aşılanır. Aşılanmış arter veya damar baypasları  koroner arterin tıkanmış kısmıdır. Bu, kanın kalp kasına akması için yeni bir yol sağlar.

Kalp Sağlığı için Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kalp krizi tedavisi genellikle kalp sağlığınız için sağlıklı yaşam ve beslenmeyi içermektedir.

 • Sağlıklı kiloya ulaşmaya çalışın
 • Stresle başa çıkmaya çalışın
 • Fiziksel aktiviteler yapın , egzersizi düzenli hale getirin
 • Sigarayı bırakmak

Bu adımları atmak başka bir kalp krizi geçirme şansınızı azaltabilir. Doktorunuz kalp krizinden kurtulmanıza ve başka bir kalp krizinden korunmanıza yardımcı olmak için kalp rehabilitasyonunu (kalp rehabilitasyonu) önerebilir . Neredeyse kalp krizi geçiren herkes rehabilitasyondan yararlanabilir. Kardiyak rehabilitasyon, kalp problemi olan kişilerin sağlığını ve esenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek tıbbi olarak denetlenen bir programdır.

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp Yetmezliği NedirKalp, vücutta kan depolama işlemi gören önemli organlardan biridir. Dokulara ve organlara kan pompalayarak metabolizmanın hayat bulmasını ve aktif olarak yaşamını sürdürmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Kalbin kan pompalayamaması ve işlevini yerine getirememesi durumunda kalp yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar tedavi edilmediği müddetçe ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp yetmezliği kalbin sağ karıncığı vücuda yeteri kadar kan pompalama olmuyor ise sağ karıncık yetmezliği denir. Aynı şekilde kalbin sol karıncığı kan pompalamak için işlev görmez hale geldiyse buna sol karıncık yetmezliği denir. Fakat bu İki karıncığın aynı anda kan depolayamamasına ise kalp yetmezliği, konjestif denir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir

Kalp yetmezliği sorunu olan kişilerde genel olarak yorgunluk ve halsizlik belirtileri görülür. Kalp, vücuda yeteri kadar oksijen ve kan pompalayamaması sebebiyle vücut yorgun ve halsiz düşecektir. Kalp yetmezliği belirtileri arasında en çok bilineni ise nefes darlığıdır. Nefes darlığı yaşayan kişilerde kalp yetmezliği hastalığının ilerlemiş olduğu anlamına gelir. Nefes darlığı, en ufak bir hareket halinde hatta uyku anında bile yakalanabilecek bir durumdur.

Kalp yetmezliği olan hastalarda aynı zamanda kalp atışlarında düzensizlik yaşanması, hızlı ve yüksek çarpıntılar, sürekli öksürük, ellerde ve ayaklarda görülen şişlik, iştahsızlık başlaması, hastalığın neden olduğu sıvıların birikmesi ile kilo alımları, sürekli olarak baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıkların en fazla görüldüğü kalp yetmezliği belirtisidir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

Kalp yetmezliği tek başına oluşan bir hastalık değildir. Nedenlerine bakıldığında; kalp kasındaki hastalıklar, geçirilmiş olan kalp krizleri, doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları, yüksek tansiyon hastalıkları, böbreklerdeki rahatsızlıklar, şeker hastalığına benzer birçok kronik hastalık kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olduğu görülür.

Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler YapılmalıAşırı kilolardan kurtulmak, yağlı besinlerin tüketimini azaltmak, aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmak, sigara ve alkol kullanımını azaltmak ya da hiç kullanmamak, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, sağlıklı olarak beslenmek, uyku düzenini sağlamak, stresten ve aşırı yorgunluktan olabildiğince uzak kalma gibi önemli yaşam unsurlarına dikkat edildiğinde kalp yetmezliği riskine önlem alınmış olur.

Kalp krizi ve kalp yetmezliği durumunu önlemek adına her zamanki gibi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam önemlidir. Sadece kalp sağlığı için değil genel sağlık açısından bu durum oldukça önem arz etmektedir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir