HastalıklarKalp Hastalıkları

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi tanımını şöyle ifade edebiliriz. Kalbe kan dolaşımını sağlayan damarın küçülmesi veya kalple bağlantısını iyice kesmesidir. Kalp krizi hayatı risk taşıyan bir hastalıktır.

Kalp krizi geçiren bir kişiye herkes müdahale edemez. Kalp masajini çok iyi bilen bir kişi uygulanmalıdır. Bilmiyorsa eğer hemen sağlık ekiplerini aramalıdır.

Kalp Krizi Kimleri Daha Çok Etkiler?

Kalp krizi riski daha çok obezite hastalarında, kolestrol hastalarında, böbrek hastalarında, hareketsiz yaşam, depresyon, trombosit dengesizliği gibi hastalıkları olan kişilerde daha erken belirtilerle kalp krizi riski oluşmaktadır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtisinin en önemli belirtisi göğüs ayrısıdır. Göğsünün orta kısmında ağrı, şişkinlik ve baskı şeklinde şiddetli bir ağrı oluşmaktadır. Kalp krizi belirtileri olarak; göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Kalp krizi belirtileri önceden belirti vereceği için hemen yardım istenmelidir. Göğüste ufak ağrılar ya da kusma, baş dönmesi gibi belirtiler yaşanabilir.

Gizli Kalp Krizi

Gizli kalp krizi fazla belirti vermeyebilir. Kalp krizi geçiren bir kişi fazla anlayamaz. Aniden hastalanır ve hastaneye çok acil bir şekilde yetiştirilmelidir. Gizli kalp krizi geçiren kişinin ömrü kısa olmaktadır.

Kalp krizi yüksek tansiyona da bağlı olmaktadır. Belirli bir yaşa geldikten sonra kardiyoloji bölümüne düzenli olarak kontrollere gidilmelidir. Ama artık günümüzde yiyeceklerin ve içeceklerin içeriği çok değiştiği için genç yaşlarda da kalp krizi olayı yaşanmaktadır. Genç yaşta sigara ve alkol kullanımı sonucunda elbette bir gün kalpte bir aksamalar yaşanmaktadır. Böyle bir belirtiler yaşansa bile hemen kontrollere giderek erken tedaviye başlanmış olunur. Kalp krizi veya herhangi bir hastalık büyüklerden geliyor ise kişilerde kendilerini kontrol altına almalıdır. Muayenelere gittikleri zaman hastalıklarının anne veya baba da olduğunu söylerlerse daha iyi olur. Hekimler de ona göre tetkikler uygularlar. Artık günümüzde de doktorlar tarafından geçmiş sorulmaktadır.

Kalp krizi daha erkeklerde 50 yaşından sonra kadınlarda ise 45 yaşından sonra görülmeye başlanır. Erken tedavi sonucu ya ilaç tedavisi ya da ameliyat ile hastayı kurtarmış olacaktır. Onun için her ay sağlıklı olsan dahi kontrollere gitmek şarttır.

Kalp Yetmezliği Nedir

kalp yetmezliği tedavisiKalp, vücutta kan depolama işlemi gören önemli organlardan biridir. Dokulara ve organlara kan pompalayarak metabolizmanın hayat bulmasını ve aktif olarak yaşamını sürdürmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Kalbin kan pompalayamaması ve işlevini yerine getirememesi durumunda kalp yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar tedavi edilmediği müddetçe ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp yetmezliği kalbin sağ karıncığı vücuda yeteri kadar kan pompalama olmuyor ise sağ karıncık yetmezliği denir. Aynı şekilde kalbin sol karıncığı kan pompalamak için işlev görmez hale geldiyse buna sol karıncık yetmezliği denir. Fakat bu İki karıncığın aynı anda kan depolayamamasına ise kalp yetmezliği, konjestif denir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir

Kalp yetmezliği sorunu olan kişilerde genel olarak yorgunluk ve halsizlik belirtileri görülür. Kalp, vücuda yeteri kadar oksijen ve kan pompalayamaması sebebiyle vücut yorgun ve halsiz düşecektir. Kalp yetmezliği belirtileri arasında en çok bilineni ise nefes darlığıdır. Nefes darlığı yaşayan kişilerde kalp yetmezliği hastalığının ilerlemiş olduğu anlamına gelir. Nefes darlığı, en ufak bir hareket halinde hatta uyku anında bile yakalanabilecek bir durumdur.

Kalp yetmezliği olan hastalarda aynı zamanda kalp atışlarında düzensizlik yaşanması, hızlı ve yüksek çarpıntılar, sürekli öksürük, ellerde ve ayaklarda görülen şişlik, iştahsızlık başlaması, hastalığın neden olduğu sıvıların birikmesi ile kilo alımları, sürekli olarak baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıkların en fazla görüldüğü kalp yetmezliği belirtisidir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

kalp yetmezliği tedaviKalp yetmezliği tek başına oluşan bir hastalık değildir. Nedenlerine bakıldığında; kalp kasındaki hastalıklar, geçirilmiş olan kalp krizleri, doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları, yüksek tansiyon hastalıkları, böbreklerdeki rahatsızlıklar, şeker hastalığına benzer birçok kronik hastalık kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olduğu görülür.

Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Aşırı kilolardan kurtulmak, yağlı besinlerin tüketimini azaltmak, aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmak, sigara ve alkol kullanımını azaltmak ya da hiç kullanmamak, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, sağlıklı olarak beslenmek, uyku düzenini sağlamak, stresten ve aşırı yorgunluktan olabildiğince uzak kalma gibi önemli yaşam unsurlarına dikkat edildiğinde kalp yetmezliği riskine önlem alınmış olur.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir