DiyetlerGenel Sağlık

Kahve veya Nescafe ile Zayıflamak

Kahve ya da nescafe ile zayıflamak mümkün mü?

Ülkemiz kahve tüketiminde dünyaya oranla bir hayli yüksek bir konumda yer almaktadır. Özellikle diyette olan insanın bir şey tüketme ihtiyacına karşılık kahve ve nescafe tüketimi çok daha artmaktadır. Peki, nescafe ya da kahve zayıflatır mı? Birçok yerde nescafe’nin diyet listeleri arasında yer aldığını görürüz. Hatta nescafe ile zayıflama yöntemleri, nescafe diyeti ve benzeri yazılarla da karşılaşırız. Bu sorulara cevap vermek ise aslında çok basit.

Kahve kilo aldırır mı ya da verdirir mi?

Aslında bu sorununun cevabı;kahvenin kendisi değil de eklenen dış maddelerin kilo alımına sebep olduğudur. Bu dış maddeler şuruplar, şeker, krema, tatlandırıcılar, süt tozu, çikolata taneleri, karamel tozu gibi ilavelerdir.

Nescafe zayıflatır mı? diye sorarsanız eğer kahvenizi yukarıda saydığımız dış maddelerden yoksun şekilde sade olarak içerseniz kahve kilo yapmaz diyebiliriz. Şekersiz ve sade nescafe’yi de buna dâhil edebiliriz. Çünkü kahve çekirdeğinde bulunan yağ ve karbonhidrat oranları az miktarda olduğu için neredeyse hiç kalori alımına neden olamamaktadır.

İlaveli kahve yüksek kalori demektir

kahve zayıflatıyorÖrneğin; 225 gram çekilmiş kahve çekirdeğiyle yapılmış bir fincan nescafe’de ya da normal kahvede sadece 2 kalori bulunmaktadır. Buda şekersiz bir Türk kahvesi ya da espresso’nun toplam kalorisinin 2 kaloriden daha az olduğunu gösterir. Fakat alışkanlığınız gereği içerisine şeker ya da farklı ilaveler yapıyorsanız bilmeniz gerekir ki bu kalori miktarının kat be kat fazlasını alıyorsunuz. Yani içtiğiniz kahveden çok kahveye eklenen malzemeler önemlidir. Kahve kilo aldırır mı? Sorusuna yine bir örnek olarak diyebiliriz ki; Espresso’nun kalori değeri 0 dır. Fakat orta boy karamelli bir Maccihiato 310 kaloriye sahiptir. Bu durumun nedeni ise içerisine eklenen maddelerdir.

Normal bir kişi için günlük şeker tüketimi için önerilen miktar 48 gramdır. Eğer her gün şeker, krema ve şurup ilaveli kahve içersek bu de demek oluyor ki fazladan 250 kalori alırız. Bu da bize haftada 225 gram ağırlık almamıza neden olacaktır. Yani kısacası sadece kahve içerek ayda 1 kilo almanıza ya da yılda 12 kilo almanıza sebep olur.

Kilo almamak için kahve içerken neler yapılmalıdır?

Aslında bu sorunun da cevabı çok kolay. Nasıl kahve içerseniz için Önemli olan kahve içme alışkanlığınızı şekersiz ve ek ilavesiz olacak şekilde değiştirmenizdir. Obezitenin özellikle genç yaşlarda yayılması, fast food alışkanlıkları gibi pek çok dış ilave içeren besinlerin sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Kahve içerken kilo alımını engellemek için şeker, yapay tatlandırıcı, yağlı süt ve şuruplar gibi ilavelerden kesinlikle uzak durmalısınız.

nescafe zayıflatıyorKahve kilo verdirir mi?

Yazımızın başından beri anlattığımız gibi ilavesiz kahve ve nescafe tüketirseniz kahve içme isteğinizi de diyetiniz sırasında bastırmanıza gerek kalmaz. Çünkü kahve içerdiği yüksek oranda kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor ve kaslarımız ile organlarımızın daha hızlı çalışmasına neden oluyor. Bu nedenle vücudumuz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç sonucunda da vücut önce vücutta bulunan şekerleri parçalayarak enerji ihtiyacını içeriden karşılıyor. Bu şekerlerin erimesi sonucunda da yağ tabakalarını eritmeye başlıyor. Lakin bu yalnızca nescafe ya da kahve içerek ulaşılabilecek bir durum değildir. Yağları yakmak için düzgün bir diyet ve egzersiz programı uygulamak şarttır.

Diyetinize ve sporunuza sade kahve içmeyi de ekleyerek kilo vermenizin çok daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de metabolizmanız çok daha hızlı çalışarak vücut içerisindeki yağları yakmaya başlar ve yaptığınız diyet ile yağ alımınız azalır. Spor yaparak da bu döngüye destek olabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir