Genel Sağlık

Jojoba Yağı

Jojoba Yağı Nedir ? ,Jojoba Yağı Cilde Faydaları ,Cilt için  Jojoba Yağı ,Jojoba Yağı Sivilce,Saç için Jojoba  Yağı Faydaları ,Saç Büyümesi için Jojoba Yağı ,Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? 

Saç ve cilt bakımı için optimum bir yağ arıyorsanız jojoba yağı tam size göredir. Jojoba yağı ile saçlarınıza ve cildinize bakım yaparak sadece sağlıklı kalmalarını sağlamazsınız, ayrıca parlak ve canlı olmalarını da sağlarsınız. Bundan kaynaklı makalemizde jojoba yağının saç, cilt için ayrı ayrı faydalarına ve kullnımlarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Jojoba Yağı Nedir ? 

Jojoba YağıJojoba yağı  güney Arizona, güney Kaliforniya ve kuzeybatı Meksika’ya özgü bir çalı olan Simmondsia chinensis (jojoba) bitkisinin tohumundan gelen sıvıdır. Her ne kadar bir yağ denilse de, aslında sıvı bitki balmumudur ve bir dizi rahatsızlık için halk tıbbında kullanılmıştır. Yerli Amerikalılar, yaraları ve çürükleri tedavi etmek için jojoba yağı kullanmışlardır. Bugün, genellikle sivilce , sedef hastalığı , güneş yanığı ve çatlamış cildi tedavi etmek için kullanılır . Aynı zamanda saç dökülmesi yaşayan  insanlar tarafından kullanılır çünkü saç büyümesini teşvik eder. Çünkü jojoba yumuşatıcıdır, cildi rahatlatır ve saç köklerini açar. Birçok kişi , cildi ve saç ürünlerini yapmak gibi uçucu yağ kullanımları için taşıyıcı bir yağ olan jojoba yağını bilir , ancak aslında kendi başına etkili bir cilt nemlendiricisi ve şifacı olduğunun farkına varmaz. Aşağıdaki yararları  hakkında vereceğimiz bilgiler fikrinizi değiştirecektir.

Jojoba Yağı Cilde Faydaları 

 

 • Jojoba yağı cildinizi yumuşak ve esnek hale getirebilir. Cilt hücrelerini kaplayan ve hidrasyonlarından sorumlu olan yüksek miktarda seramid içerir. Cilde hızla emilir ve herhangi bir yağ kalıntısının ardında bırakmaz.  Bu, nem kaybına, alerjenlere ve toz kirliliğine karşı güçlü bir bariyer oluşturulmasına yardımcı olur. Kuru yamaları nemlendirir ve cilt sağlığını geri kazandırır.
 • Egzama ve rosacea gibi cilt hastalıklarından muzdarip misiniz? Jojoba  yağını kullanabilirsiniz.Bu yağ egzama için doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Jojoba yağı, kuru cildin ve rosacea gibi diğer durumların neden olduğu kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Jojoba yağının  yağlı cilt üzerinde iyi çalıştığı bilinir.  Komojenik değildir ve gözenekleri tıkamamaktadır. Jojoba yağı cildin kendi başına daha fazla yağ salmasını durdurur ve sebum üretimini dengeler.
 • Cilt  nemlendirmesi yapmanın yanı sıra, jojoba yağı da kırışıklıkların görünümünü azaltmada etkilidir, böylece daha genç görünmenizi sağlar. E vitamini bakımından zengin olan bu yağımız cilt yaşlanmasına neden olduğu serbest radikallere karşı savaşır.  Jojoba yağının sürekli kullanımı ince çizgileri ve kırışıklıkları% 25’e kadar azaltabilir. Ayrıca, jojoba yağında bulunan linoleik asit ve antioksidanlar, deri hücrelerini yeniden oluşturmaya yardımcı olur.

Cilt için  Jojoba Yağı 

 

 • Jojoba yağının antibakteriyel özellikleri, bakterileri öldürerek cilt iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yaraları, kesikleri ve   siğiller gibi küçük enfeksiyonları iyileştirmek için kullanılır. Jojoba yağı, genellikle bir yaralanmaya eşlik eden ağrılı şişlik ve kızarıklığı azaltır.
 • Jojoba yağı iyi temizleme özelliklerine sahiptir ve makyaj temizleyici ve yüz temizleyici olarak kullanılabilir. Bu yağ, tüm makyaj izlerini anında gidermeye yardımcı olur.
 • Jojoba yağı sadece yüze değil, banyodan önce vücudun her yerine uygulanabilir. Vücudunuzu yeterince nemlendirir, böylece banyodan sonra vücut losyonu kullanarak güvenli bir şekilde kurumayı engellersiniz. Cildinize hızla ve kolayca emilir ve cildinizin ışıldamasını sağlayacak kan akışını teşvik eder
 • Kuru ve çatlamış topuklularınız hakkında endişeli misiniz? Jojoba yağını  kullanmayı deneyin. Ayaklardaki jojoba yağının düzenli olarak uygulanması, pürüzsüz ve çatlak topukları önleyecektir. Yoğun ayak bakımı için yağı uygulayın ve çoraplarınızı giyin. Onları bir saat açık bırakın. Ayakların pürüzsüz ve yumuşak olacaktır.
 • Mükemmel bronzlaşma ışıltısı elde etmek için, güneşlenmekten çekinmiyoruz. Bununla birlikte, güneşte uzun süre kalmak, güçlü bir güneş kremi ile kendimizi korusak bile, çoğumuz için iyi gelmez. Sonunda güneş yanığı ve cildin kızarıklığı ile sonuçlanabilir ve sonra acıyı hafifletmek için çeşitli ilaçlar aramaya başlayabilirsiniz.Etkilenen bölgeler üzerinde jojoba yağı sürmeyi deneyin. E ve B-kompleks vitaminleri bakımından zengin olduğu için, jojoba yağı yanık hissini yatıştırırken zarar görmüş cildi onarmaya yardımcı olacaktır. Jojoba yağı ayrıca tıraş edilirken sıklıkla ortaya çıkan yanıkları ve kesikleri de iyileştirir.
 • Dudak kremi yerine  jojoba yağı kullanın. Mumsu yapısı, dudaktaki kayıp nemin yenilenmesine yardımcı olacaktır Ayrıca nemlendirerek uzun saatler boyunca dudaklarınızı esnek hale getirir.
 • Her zaman uykulu ve hasta görünmenizi sağlayan  panda gözlerinizden bıktınız mı? Jojoba yağını  bu çirkin dairelerin azaltılması ve giderilmesi için iyi bir alternatif olduğunu kanıtlamıştır. Eşit miktarda jojoba yağı ve papatya esansiyel yağını karıştırın ve 10-15 dakika boyunca gözlerin altında hafifçe karıştırın. Ilık su ile iyice yıkayın.
 • Jojoba yağı da hamile bayanlar için kaçınılmaz çatlakları azaltma ve önleme kabiliyeti nedeniyle bir nimet olarak çalışabilir . Sadece hamilelik sırasında günde iki kez karnınızın üzerine küçük bir miktar jojoba yağı sürün ve hatta çatlak izlerinden korunmaya devam edin.

Jojoba Yağı Sivilce 

 

Sivilce, ergenlikle ilişkili hormonal değişikliklere bağlı olarak,  artan sebase bez etkinliğinden kaynaklanan yaygın bir adolesan problemidir. Bununla birlikte, problem çoğu durumda yetişkinlikte iyi bir şekilde devam edebilir.Aşırı sebum üretimi, sorunun sadece başlangıç ​​noktasıdır. Akne, saç foliküllerinin ilk önce bir beyaz ya da siyah nokta olarak görülebilen bir komedon oluşturan sebum, keratin ve diğer hücre döküntülerinin birikmesiyle engellendiğinde gelişir . Genellikle Propionibakterium yanı sıra , cildin iltihaplı reaksiyonları ile bakteriyel enfeksiyonlar tarafından karmaşıktır .

Jojoba yağı, sivilce oluşumuna karşı koymak için çeşitli şekillerde çalışır. İlk olarak, derin bir temizleyici olarak davranır. Bir sıvı olmak, saç folikülüne derin nüfuz edebilir; sebum tortularını çözebilir ve komedonun dislodge olmasına yardımcı olarak tıkanıklığı temizler.

İkincisi, Jojoba yağı saç folikülünde bakteriyel büyümeyi kontrol etmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tahriş olmuş bir cildi yatıştırır, anti-enflamatuar bir ajan gibi davranır. Düzenli kullanıldığında, Jojoba yağı akneyi kontrol edebilir. Yağda bulunan Vitamin A ve E de bunun bir rolü olabilir.

 

Saç için Jojoba  Yağı Faydaları 

 

 • Saçlarımız genellikle düzenli şekillendirme ve ısı kullanımı kötüye gider. Saçlarınızı her boyadığınız zaman, saç telleri uzun vadede onlara zarar verebilecek sert kimyasallara maruz kalır. Kimyasal yüklü şampuanlar, saç kremleri, şekillendirme jelleri ve saç spreyleri saçlarınızı kuru, kırılgan ve hasarlı hale getirir. Basit tarama ve üfleme kuruması aynı zamanda saç kırılmasına ve hasara neden olabilir. Bu saç ürünleri ve şekillendirmenin neden olduğu hasara karşı koymak için saçınızı derinlemesine şekillendirmek için jojoba yağı kullanın.
 • Jojoba yağı tıkanmış ve kabuklu sebumun izlerini temizlemeye yardımcı olur. Bu da saç dökülmesini ve kırılmayı azaltmaya yardımcı olabilir . Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri saç derisini temiz ve sağlıklı tutar.  Jojoba yağı saçı birikmesini ve havadaki partikülleri saçınızdan temizleyebilir. Keratoplastik etkisi saçı parlak hale getirir ve doğal rengini ortaya çıkarır.
 • Jojoba yağı bir serum olarak harika çalışır ve saça sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Bu doğal yağ, saç keselerini yumuşatır ve kuru, kıvırcık ve mat saçları yumuşatır. Saç millerindeki doğal nemi kapatmaya yardımcı olur. Ayrıca kirleticilerin ve kimyasalların neden olduğu hasarı en aza indirerek saçlara parlaklık katar.
 • Donuk ve kıvırcık saçlarınız varsa, dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için jojoba yağı kullanın. Saç kremi  amacına hizmet eder.  Yağda bulunan proteinler ve mineraller, doğal bir saç kremi olarak hareket etmesini ve saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Saç köklerini nemlendirir ve daha fazla hasara karşı güçlendirir.
 • Jojoba, kuru saç derisi için mükemmel bir nemlendiricidir ve kepek ile karıştırılan o lapa lapa ve kırılgan deriden kurtulmanıza yardımcı olur. Jojoba yağı, derinizi buharlaşmadan gözeneklere kadar nemlendirir. Bu, derin ve kalıcı bir nemlendirici etkiye neden olur ve saç derisinin pH seviyesini dengeler. Ayrıca antibakteriyel özellikleri ile kafa derisini sağlıklı tutar. Bu özellikle kafa derisinde kepek, kuru kafa derisi ve sedef hastalığı olan insanlar için rahatlatıcıdır. Saç derisini iyi nemlendirir ve saçı köklerinden güçlü tutar .

Saç Büyümesi için Jojoba Yağı 

 

Saç büyümesi için jojoba yağı kullanmak, bu ekstra artışı sağlamak için mükemmel bir yoldur. Saçlarımız nemlendirmek için sebum veya yağ salgılar. Çoğu zaman, aşırı sebum saç foliküllerini bloke eden bez tarafından salgılanır. Bu saç dökülmesine ve saç kırılmasına neden olur. Saç büyümesi oranı da tıkalı foliküller nedeniyle olumsuz etkilenir.Jojoba yağı, tıkanmış saç köklerinin neden olduğu saç dökülmesini ve incelmesini önler. Bu tıkanıklıkları çözer ve temizler ve saç uzamasına neden olan yeni saç hücrelerinin gelişimini destekler.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? 

 

 • Cildi nemlemdirmek için ihtiyacın olan tek şey, uyumadan ve sabah yıkamandan önce yüzünüzde ve ellerinizde az miktarda jojoba yağı sürmek.
 • Egzama ve rosacea için jojoba yağına bir pamuk topu batırın ve doğrudan enfekte bölgeye uygulayın. Bu çabuk rahatlama için günde iki kez yapın.
 • Yüz için yağı kullanımı yüzünü yıkayın ve kurulayın. Yüzünüzde ve boynunuzda birkaç damla jojoba yağı sürün ve işiniz bitmiştir. Jojoba yağı size sağlıklı ve doğal olarak parlayan bir cilt kazandıracak birçok mineral içerir.
 • Yapmanız gereken tek şey jojoba yağında bir pamuk topu emmek ve yüzünüze ve dudaklarınıza sürmektir. Yüzünüzdeki yağ kalıntılarını sonradan nemli bir pamuk topu ile çıkarın. Jojoba yağı, göz makyajını , maskara, astar ve göz farı gibi lekelerin çıkarılmasında da yardımcı olur.
 • Saçlarınız renkli ise, yüzmeye gitmeden önce saçınıza jojoba yağı sürün. Bu saç keselerini kapatmaya yardımcı olur ve zararlı kimyasalların saç rengini değiştirmesini önler.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Çay Ağacı Yağı

Zeytinyağı Faydaları

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir