Şeker Hastalıkları

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir? ,İnsülin Direnci Belirtileri ,İnsülin Direncinin Nedenleri Nelerdir?,İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci artık herkesin merak ettiği konular arasındadır. Çünkü insilün direnci beslenmeyi doğrudan etkilemektedir. Bu yazımızda da insülin direnci nedir, belirtileri ve insülin direncinin nasıl kırılacağına ilişkin bilgiler vereceğiz. Bu sayede ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir fikir de edinmiş olacaksınız.

İnsülin Direnci Nedir?İnsülin Direnci Nedir?  

 

İnsülin direnci, vücudumuzdaki dokuların şeker regülasyon hormonu olan insüline karşı yeterli seviyelerde cevap vermemesi durumuna verilen addır. Sıklıkla prediyabet, hamile kadınlarda görülen gestasyonel diyabet ve tip 2 diyabete yol açan en temel mekanizmadır. Genelde obez olan insanlarda görülmeye eğilimli olmakla beraber normal insanlarda da rastlanan bir durumdur. Düzenli egzersiz ve uygun diyetlerle bu direnç kırılabilmekte ve aynı zamanda üç aylık kan şekeri değerleri de normal seviyelere çekilebilmektedir. İnsülinin vücuttaki temel rolü glukozun hücreler tarafından aktif olarak kullanılmasını sağlamak ve ihtiyaç fazlasının depolanmasını düzenlemektir. İnsülin yokluğunda ya da direnç durumlarda normalde hücre içine alınabilen bu glukozlar alınamamaktadır. Kanda düzeyi artan glukoza vücudumuz tepki olarak daha çok insülin üretmeye çalışır. İnsülin direnci olan insanlarda insülin miktarı normal insanlara göre oldukça fazladır. Bu duruma tıpta hiper insülinemi adı verilmektedir.

İnsülin Direnci Belirtileri 

 

Başlangıç seviyesinde görülen insülin direnci hiçbir belirti ve bulgu vermemektedir.Genelde insülin direnci için  açlık kan şekeri 100mg/dl’den  yüksek olması, kan basıncının 130-85mmhg üzeri  olması durumu ve yukarıda da belirttiğimiz gibi hipertansiyon tanısı ile antihipertansif ilaç kullanımı olması , trigliserid düzeyi 150mg/dl’nin üzerinde olması  veya  iyi kolesterolün yani HDL’nin kadınlarda 50mg/dl erkeklerde 40mg/dl’den düşük olması durumlarında insülin direncinden bahsedilmektedir. Direnç arttıkça bazı semptomlar ortaya çıkmaktadır.  Bu semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Letarji adını verdiğimiz yorgunluk ve halsizlik durumlarının görülmesi
 • Yemek sonrasında hemen acıkma ve doyma güdüsünde azalmaların ortaya çıkması
 • Ders çalışırken veya bir işe odaklanmalarda zorluklar yaşanması
 • Zamanla göbek bölgesinde yağlanma artışının ortaya çıkması ve obeziteye kayma
 • Hipertansiyon adını verdiğimiz tansiyon seviyelerinin normalin üzerinde olması
 • Kolesterol düzeylerin zamanla istenmeyen bir artış olması

İnsülin Direncinin Nedenleri Nelerdir?

 

İnsülin Direncinin Nedenleri Nelerdir?İnsülin direncinin mekanizması tam olarak çözülmemiş olsa da hangi faktörlerin insülin direncine neden olduğu bilinmektedir. Eğer aşağıda liste halinde verilmiş faktörlerden bir veya birkaçı sizde var ise sizde de insülin direnci gelişmiş olabilir:

 • Vücut kitle indeksiniz 25 in üzerindeyse ya da fazla kilolu veya şişman iseniz
 • Günlük beslenmenizde yüksek karbonhidrat veya yağ oranı varsa
 • Gün içinde hemen hemen hiç aktivite yapmıyorsanız veya masa başı bir iş yapıyor iseniz
 • Herhangi bir hastalığınızdan ötürü uzun süreli steroid ilaç aldıysanız
 • Uzun süren ve devamlı bir stres durumu yaşıyor iseniz
 • Poli kistik over sendromu veya cushing sendromu hastalıklarından herhangi birine yakalanmış olma durumu mevcut ise.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

 

İnsülin direncinin nasıl kırılacağı ile ilgili kişilerde sıkça merak oluşmaktadır.  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki insülin direncini tamamen kırmak mümkün değildir ancak azaltma yoluna gidilerek normal değerlere yaklaşılabilir. İnsülin direncini kırabilmek için kullanılan en etkili yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Düşük karbonhidrat içeren diyetlerle beslenilmesi; patates, şeker, ekmek tüketilmemesi
 • Diyet hazırlanırken kalori miktarının oldukça düşük tutulmaya çalışılması; protein ağırlıklı diyet uygulaması
 • Kilo verilmesi gerekirse obezite cerrahilerinin uygulanması
 • Sağlıklı bir diyetle beraber düzenli olarak egzersiz yapılması

Bu durumlara dikkat edildiğinde insülin direnci son derece etkili bir şekilde azaltılabilir. Eğer insülin direnci size gerçekten problem oluyorsa mutlaka doktora görünmeyi unutmayınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir