Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

İç Basur ve Dış Basur

İç  Hemoroid Nedir ? , Dış Hemoroid Nedir ?, İç ve Dış Basurun Teşhisi , İç ve Dış Basur Tedavisi ,Evde Basur Tedavisi  ,Basur Ağrı Tedavisi  , Basur için Cerrahi Tedavi 

İç basur ve dış basur hakkında hazırladığımız yazımız hemoroid hastalığında değişen koşulları incelemek adına ele alınmaktadır. İç  basur (hemoroid) anal kanalın içinde gelişir. Dış basur (hemoroid) anal açıklığın yakınında gelişir. Her iki tip de aynı anda ortaya çıkabilir.Aşağıdaki yazımızda iç basur ve dış basur hakkında her şey bulabilirsiniz.

İç Basur ve Dış Basur 

İç basur ve dış basur ayrı ayrı ele alınacaktır. Ardından teşhis ve tedavisi  hakkında bilgiler verilecektir. Genelde duruma göre tedavi yapıldığı için bütün tedavi yöntemlerinin ne olduğu açıklanacaktır.

İç  Hemoroid Nedir ?İç  Hemoroid Nedir ?  

Bu hemoroidler, alt rektum içinde gelişir. İç hemoroidler genellikle zarar görmezler, ancak genellikle ağrısız olarak kanarlar, tuvalete gittiğinizde ve makatınızı sildiğinizde fark edebileceğiniz  kırmızımsı kanlarla sonuçlanır. Çoğu zaman, iç hemoroidler çıplak gözle görülemez. Ancak bazı vakalarda, iç hemoroidler, aniden ilerleyerek prolaps haline gelebilir. Bu olduğunda genellikle rektumun içinde kendi başlarına geri çekilirler. Çıkıntılı hemoroidler tahriş edici ve kaşıntılı olabilir.   İç hemoroidler, nasıl tedavi edilmeleri gerektiğini belirleyen, ne kadar tutulduklarına göre kategorize edilir.

Grade 1 hemoroidler, prolapsus olmadığı anlamına gelir. Kendi kendine geri dönen bir prolapsus, grade 2 olarak kategorize edilir. Hasta tarafından geri itilmesi gereken prolapsus, grade 3 olarak kabul edilir. 4. derece, prolapsusun geri itilememesidir.

Dış Hemoroid Nedir? 

Dış Hemoroid Nedir? 

Bu hemoroidler, anüsün dışındaki deri altında gelişir. Kaşıntılı veya ağrılı olabilirler ve topaklanmış hissi yaratırlar.  Hemoroit içinde bir kan pıhtısı oluştuğunda dış hemoroidler tromboze hemoroidler olarak adlandırılır. Artan basınç, özellikle geliştikten sonraki ilk 48 saat içinde çok ağrılı olabilir.

Tromboze hemoroidler pıhtı nedeniyle mavimsi renktedir. Bazen kan pıhtıları kendi kendine gider, ancak pıhtı cildi gergin hale getirdiği için, bir anal cilt izi ile sonuçlanabilir;  tromboze bir hemoroiddeki kan pıhtıları vücut tarafından emildiğinde fazla deri kalır. Cilt etiketlerinin çıkarılması gerekmez, ancak özellikle hasta için rahatsız edici ise, eksizyon  ile çözüm sağlanabilir.

Eğer tromboze bir hemoroid iki günden daha uzun bir süredir mevcutsa, ağrı çok olabilir  ve pıhtıların kendi kendine temizlenmesini beklerken ev bakımlarını denenebilir.  Pıhtı ilk oluştuğunda, çok acı verici olabilir; Bu süre içinde doktorunuza danışmanız gerekebilir.

İç ve Dış Basurun Teşhisi 

Hemoroid olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle anüs ya da rektumdan kan aktığını fark ederseniz veya kanlı dışkılarınız varsa doktorunuza danışın. Doktorunuz, kanser gibi anüs veya rektumdan kanamaya neden olabilecek daha ciddi problemleri araştırmak isteyecektir.Hemoroid semptomları anal fissürler, apseler, siğiller ve polipler de dahil olmak üzere diğer anal ve rektal problemlere benzer olabilir.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi hakkında sorular soracak ve semptomlarınızı tanımlamanızı isteyecektir. Yeme alışkanlıklarınız, tuvalet alışkanlıklarınız, lavman ve müshil kullanımınız ile ilgili sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca, kaşıntı ve kanamaya neden olabilecek anüste küçük  olan topaklar veya şişlik, prolapsusu olan iç hemoroidler, dış hemoroidler, deri tahrişi, deri yaraları ve anal çatlaklar için fiziksel bir muayene de yapacaktır.  Bu, alanın görsel bir incelemesini içerecektir.

Doktorunuz ayrıca iç hemoroidleri teşhis etmek, anüsünüzün kas tonunu kontrol etmek ve dışkıda kanı kontrol etmek için rektal muayene yapabilir. Bu, eldivenli, yağlanmış bir parmakla  ve anoskop adı verilen bir aletle yapılır.

Bir anoskop, bir tür endoskop;  rektumun iç yüzeyindeki herhangi bir problemi görebilmek için anüs içine birkaç inç sokulan içi boş, ışıklı bir tüptür. Bu prosedür doktorun tarafından gerçekleştirilir ve anestezi gerektirmez.  Doktorunuz ayrıca, özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz, diğer kanama nedenlerini dışlamak için ek testler de önerebilir. Bu testler arasında;

İç ve Dış Basur Tedavisi 

Kolonoskopi, sigmoidoskopi  ve baryum lavman röntgeni  bulunmaktadır.

İç ve Dış Basur Tedavisi 

İç basur ve dış basur teşhisinden sonra ev tedavisi , ilaç tedavisi denenebilir. Bunlardan bazılarını sizler  için paylaşacağız.

Evde Basur Tedavisi 

 

 • Bolca su içmek basur tedavisinde çok etkilidir. Hemoroidlerin büyük bir nedeni olan kabızlığı önlemek için su şarttır. Her gün sekiz bardak su içilmelidir. (1,9 litre).  Ayrıca, meyve suyu, bitki çayı  da  daha fazla sıvı almak için diğer içecek türleri arasındadır. Sadece kafeinli içeceklerden ve alkolden kaçmayı deneyin. Kafein veya alkol içeren içecekler sizi dehidre edebilir ve kabızlığa neden olabilir.
 • Daha fazla lifli gıdalar tüketilmelidir. Yeterli lif almak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve hemoroidlerin tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Günde yaklaşık 25 gram lif alınması yararlıdır.
 • Her gün egzersiz yapmak kabızlığı önleyebilen sindirim sisteminizi uyarmanıza yardımcı olabilir. Şehirde gezmek için günlük yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz.
 • Hemoroidlerin daha da kötüye gitmesinin önlenmesinin bir yolu da, defekasyon yani tuvaletiniz geldiğin  direk tuvalete gitmektir.  Tuvaletin tutulması   kabızlığa yol açabilir ve  hemoroidlerin başlıca nedenidir. Ayrıca tuvalette çok kalmamak ve dışkı çıkarmak adına çok fazla ıkınmamak ,zorlanmamak gerekir.

Basur Ağrı Tedavisi 

İç basur ve dış basur nedeni ile kaynaklanan  ağrınız varsa doktorunuzla konuşun. İç hemoroidlerin ağrıya neden olması nadirdir çünkü alt rektumda çok az ağrı reseptörü vardır.  Ağrı genellikle hemoroid prolaps halinde oluşur, yani anüsünüzden çıkar.  Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak gerekli tedavileri yapmalısınız. Şiddetli kaşıntı ve tahriş yaşayabilirsiniz. Bu bölgede kan pıhtılaşması gelişirse, bu hemoroid üzerindeki basıncı artıracaktır ve muhtemelen sürekli ve muhtemelen şiddetli ağrıya yol açacaktır. Bu gibi durumlarda ;

 • Sıcak  su ile makat banyosu yapabilirsiniz. Bu hemoroidleri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Hemoroidleri yatıştırmaya ve temizlemeye yardımcı olacak bir bağırsak hareketinden sonra bir sitz banyosu deneyebilirsiniz.  Bunun  için bir küveti birkaç santim sıcak suyla doldurun ve bir fincan epsom tuzunu ekleyin. Ardından küvete yaklaşık 15 ile 20 dakika süreyle oturun.
 • Gerekli durumlarda doktorunuzdan ağrı kesici reçete etmesini isteyebilirsiniz.
 • Bir fitil  kullanabilirsiniz. Genelde iç basur tedavisinde doktorlar fitil önermektedir. Eğer acı çekiyorsanız,  fitil yardımcı olabilir. Hemoroit için fitil tedavileri, rektumunuzdaki hemoroidlerin tabanına ilaç vererek iç hemoroidlerin boyutunu azaltabilir. Hemoroidinizin boyutunu azaltmak, ağrı ve rahatsızlığı da azaltabilir.
 • Dış hemoroidden muzdaripseniz doktorunuz büyük ihtimalle hem ağrıları azaltmak hem de hemoroid tedavisi boyunca rahatlama sağlamak adına bir yumuşak minder üzerinde oturmanızı önerecektir.
 • Lastik bant ligasyonu doktorunuz tarafından önerilebilir. Eğer iç hemoroid rektumun dışına taşarsa, o zaman lastik bant ligasyonu için uygun olabilirsiniz. Bu prosedürde, doktorunuz hemoroidin tabanına bir veya iki küçük lastik bant yerleştirecektir. Lastik bant, hemoroide dolaşımını keser, bu da bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bazı kanamalar da olabilir. Fakat birkaç gün sonra hemoroid düşecek.
 • Skleroterapi  de tedaviler arasındadır. Bu prosedür için doktorunuz hemoroidinize bir çözüm sunacak ve bu da büzülmesine neden olacaktır. Bu tedavi etkilidir, ancak lastik bant tedavisi kadar etkili değildir. Enjeksiyonla bazı ağrılarınız olabilir, fakat aksi halde bu işlem ağrısızdır.

Basur için Cerrahi Tedavi 

İç ve dış basur için cerrahi tedavilerde uygulanmaktadır. Genelde hastalar ve doktorlar bu tedavileri son seçenek olarak kullanmaktadır.Basur için Cerrahi Tedavi 

 • Koagülasyon hemoroidleri tedavi etmek için kızılötesi ışık, ısı veya lazer kullanılmasıdır. Tedavi sonrası, hemoroidler sertleşir ve küçülür.
 • Basurlarınız için cerrahi yöntemlerde bulunmaktadır. Hemoroidektomi ; doktor tarafından hemoroidin tabanı etrafında bir kesi yaparak hemoroidler çıkarılır. İşlem sırasında anestezi yapılır ve  hiçbir şey hissetmezseniz. Ancak, iyileşme ağrılı olabilir ve ameliyattan sonra ağrı ile başa çıkmak için reçeteli ağrı kesicilere ihtiyacınız olabilir.  Stapler hemoroidektomi ; doktor tarafından  hemoroidlere kan akışını engellemek için zımbalama yöntemi ile yapılır.  Bu prosedür daha az ağrılıdır ve standart hemoroidektomiye göre daha hızlı iyileşme süresi içerir, fakat aynı zamanda hemoroid rekürrensi ve rektal prolapsus riski de artar.
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir