Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

İç Basur ve Dış Basur

Dış Basur ve İç Basur

Yapılan beslenme listesi ile kontrolü sağlanan hemoroid hastalıktır fakat genel cerrahi yöntemi uygulanması gerekiyor. Basur hastalığı makat bölgesinde oluşuyor ve o bölgede toplardamarlar varis gibi etrafa yayılıyor. İki tür basur vardır, Birincil ve ikincil basur olarak tabir edilir. Birincil basur çok sık görülür ve makat bölgesinde toplardamarların ağ kısmında gerçekleşir. Anüs bölgesinde bulunan birincil basur 25 ve 30 yaşları arasında rastlamak mümkündür. İkincil basur, kan akışının engellenmesi sonucunda hastalarda oluşuyor. Toplardamarlarda iltihaplanma ve toplardamar bozukların da basur hastalığına sebep oluyor. Basur olunmasında halinde, alkol tüketiminden kaçınmak, baharatlı ve acı yiyecekler tüketmemek ve üst üste yapılan gebelik durumlarında basur hastalığı meydana geliyor.

Dış Basur

Anüs etrafının kapanmasını sağlayan dış basur, toplardamarın genişlemesi ile ortaya çıkar. Dış basur gözle görülebilir ve elle fark edilebilen basur memesidir. Büyüklükleri nohuttan çok daha küçük ya da yumurta büyüklüğünde olabiliyorlar. Bağırsak duvarının zayıflamasından dolayı meydana gelen dış basur da en çok görülen belirti anüste kaşıntı ve oturulduğu zaman şişen damarların basıncı ile kanamalı şiddetli ağrılardır. Kişilerde kanama, kaşıntı, ıslaklık gibi şikayetleri varsa mutlaka bir hekime başvurmaları gerekiyor.,

Dış Basur Tedavisi

Basur şikâyeti ağrısı ile doktora giden bir kişiye hemen ameliyat olması tavsiye edilmez. İlaç tedavisi uygulanır. Hekim tarafından fitil, ped ya da merhem önerilir. Kortizon ilaçlar basur tedavisinin en etkili ilaçları arasındadır. Ağız yolu ile doktorun verdiği ilaçlar toplardamar basıncını azaltır ve basur da oluşan şişlikler azalacaktır. İlaçların etki etmediği dış basur tedavisinde cerrahi müdahale yöntemi uygulanır.

İç Basur

Kalın bağırsak dokusunun anüs etrafına sarkması sonucunda iç basur oluşur. Sağlık problemi yaşamayan kişilerde bile hemoroid dokusunun sarktığı görülebilir ve şişmeye başlar.

İç Basur Belirtileri

Kanama ile kendini belli eden iç basur dışkı sırasında anüsten kan gelmesi veya tuvalet kâğıdında kan lekelerinin oluştuğu durumlarda ilgili uzman hekimlere başvurmaları gerekir. Uzun süre sindirim sistemi sorunu çekenlerde, oturulduğu zaman oluşan ağrılarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Hastalığın ilk evresinde doktora başvurulmadığı için hastalık evresi de zamanla ilerliyor.

İç Basur Tedavisi

Hastalığın ilk evresi kızılötesi ışın tedavisi uygulanır. Olumlu sonuç alınmaktadır. Cerrahi yöntem ile şişkin dokular alınarak yapılan tedavidir. Anüsün dışa doğru sarkmasında lastik bant ile dokular yerine bağlanılır.

iç basur belirtileri

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir