HastalıklarTansiyon Hastalıkları

Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyon Nedir?  ,Hipertansiyon Nedenleri  ,Hipertansiyon Tanısı ,Hipertansiyon Tedavisi 

Sağlık açısından ciddi risk barındıran hipertansiyon hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; hipertansiyon nedir,tedavisi, belirtileri, nedenleri ve ilgi risk faktörleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bilgilerimiz ışığında bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hipertansiyon Nedir? 

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon, yüksek tansiyon için başka bir isimdir. Şiddetli komplikasyonlara yol açabilir ve kalp hastalığı, inme ve ölüm riskini artıran bir durumdur.  Kan basıncı kanın kan damarlarının duvarlarına karşı uyguladığı kuvvettir. Baskı, kalbin yaptığı iş ve kan damarlarının direncine bağlıdır.   Uzmanlar hipertansiyonu 80 milimetreden (mmHg) 130’un üzerinde bir kan basıncı olarak tanımlamaktadır . Hipertansiyon ve kalp hastalığı küresel sağlık kaygıları arasında bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), işlenmiş gıda endüstrisinin büyümesinin dünya çapında diyetlerdeki tuz miktarını etkilediğini ve bunun hipertansiyonda rol oynadığını ileri sürmektedir. Normal kan basıncı 120 mm 80 mm’den (mmHg) fazladır, ancak hipertansiyon 80 mmHg’nin üzerinde 130’dan daha yüksektir. Yüksek tansiyonun akut nedenleri stres içerir , ancak kendi başına olabilir veya böbrek hastalığı gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanabilir.

Hipertansiyon Nedenleri 

Hipertansiyonun nedeni genellikle bilinmemektedir. Yaklaşık her 20 olguda 1 hipertansiyonun altta yatan bir durumun ya da ilaç etkisidir. Kronik böbrek hastalığı (KBH) yüksek kan basıncının yaygın bir sebebidir çünkü böbrekler sıvıyı filtrelemez. Bu sıvı fazlalığı hipertansiyona yol açar. Bir dizi risk faktörü hipertansiyon olma olasılığını arttırmaktadır. Bunlar;

 • Hipertansiyon 60 yaş üstü kişilerde daha yaygındır. Yaşla birlikte, plak birikmesi nedeniyle arterler daha sert ve daha dar hale geldikçe kan basıncı sabit bir şekilde artabilir.
 • Bazı etnik gruplar hipertansiyona daha yatkındır.
 • Aşırı kilolu veya obez olmak anahtar risk faktörüdür.
 • Alkol ve tütün kullanım bu rahatsızlığın bir sebebidir.

Yaşam boyu risk, erkekler ve kadınlar için aynıdır, ancak erkekler daha genç yaşlarda hipertansiyona daha yatkındır.  Kardiyovasküler hastalık, diyabet , kronik böbrek hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyleri, özellikle insanlar yaşlandıkça hipertansiyona yol açabilir. Düşük potasyum alımı da buna neden olmaktadır.

Hipertansiyon Tanısı

Hipertansiyon TanısıTansiyon, bir tansiyon aleti veya tansiyon monitörü ile ölçülebilir.    Kısa sürede yüksek tansiyona sahip olmak, birçok duruma normal bir yanıt olabilir. Akut stres ve yoğun egzersiz, örneğin, sağlıklı bir insanda kan basıncını kısaltabilir.  Bu nedenle, hipertansiyon tanısı normal olarak zaman içinde yüksek tansiyon gösteren birkaç ölçümle tespit edilir.

130 mmHg’lik sistolik okuma, kalbin vücut etrafındaki kanı pompaladığı basınç anlamına gelir. 80 mmHg diyastolik okuma, kalbin rahatladığı ve kanla tekrar doldurduğu basınca işaret eder.  Okuma kan basıncı alırken hipertansif bir kriz gösteriyorsa, 2 veya 3 dakika bekleyin ve testi tekrarlayın.  Ölçüm tekrar yüksek çıkarsa o zaman emin olabilirsiniz.

Hipertansiyon Belirtileri 

Hipertansiyonu olan bir kişi herhangi bir belirti görmeyebilir ve genellikle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Algılanmamışken, kardiyovasküler sisteme ve böbrek gibi iç organlara zarar verebilir . Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek hayati öneme sahiptir, çünkü bu durumun farkında olmanız için genellikle hiçbir belirti olmaz. Yüksek tansiyonun terleme, anksiyete , uyku problemleri ve kızarmaya neden olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte, çoğu durumda, hiçbir belirti olmayacaktır .Hipertansiyon Belirtileri 

Hipertansiyon Tedavisi 

Düzenli sağlık kontrolleri, kan basıncınızı izlemenin en iyi yoludur.  Kan basıncı, hipertansiyon evresine ulaşmadan önce en iyi şekilde düzenlenirken, bir dizi tedavi seçeneği vardır. Yaşam tarzının değiştirilmesi ve planlaması, hipertansiyon için standart birinci basamak tedavidir.

Düzenli egzersiz doktorlar tarafından  hipertansiyonu olan hastaların 30 dakika orta yoğunlukta, dinamik, aerobik egzersize girmesini önermektedir . Buna yürüyüş, koşu, bisiklete binme ya da haftada 5 ile 7 gün arasında yüzme dahildir.

Stresden kaçınmak ya da kaçınılmaz stresi yönetmek için stratejiler geliştirmek, tansiyon kontrolüne yardımcı olabilir. Stresle baş etmek için alkol, uyuşturucu, sigara ve sağlıksız beslenme  alışkanlıkları bırakılmalıdır.

Sigara içmek tansiyonu artırabilir. Sigara hipertansiyon, kalp rahatsızlığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bundan kaynaklı bırakılmalıdır.

Kan basıncını 80’den fazla olan insanlarda hipertansiyonu tedavi etmek için ilaç kullanılabilir. İlaçlar genellikle düşük dozda tek seferde başlatılır. Antihipertansif ilaçlarla ilişkili yan etkiler genellikle küçüktür. Sonunda, en az iki antihipertansif ilaç kombinasyonu genellikle gereklidir. Bunun için ; beta-blokerler ve alfa blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, merkezi agonistler vd. kullanılmaktadır.

Bazı hipertansiyon tipleri, fiziksel aktivite, alkol ve tütün kullanımının azaltılması ve yüksek sodyum diyetinden kaçınmak gibi yaşam tarzı ve diyet seçenekleri ile yönetilebilir. Tuz miktarının azaltılması önemlidir.  Daha fazla meyve ve sebze yemek ve daha az yağlı gıdalar tüketmek yararlıdır. Yüksek tansiyon riskine sahip olan veya olan kişiler mümkün olduğunca az doymuş yağ tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun yerine önerilenler:Hipertansiyon Belirtileri 

 • tam tahıl, yüksek lifli gıdalar
 • çeşitli meyve ve sebzeler
 • fasulye, bakliyat ve fındık
 • Omega-3-zengin balık haftada iki kez tüketilmeli
 • tropikal olmayan bitkisel yağlar, örneğin; zeytinyağı kullanılmalı
 • derisiz kümes hayvanları ve balık, az yağlı süt ürünleri diyete eklenmelidir.
 • Trans yağlar, hidrojene bitkisel yağlar ve hayvansal yağlardan kaçınmak gerekir.

Hipertansiyon, aşırı vücut ağırlığı ile yakından ilişkilidir ve normal olarak kilo kaybını, kan basıncındaki düşüş izler. Bireyin bedenine, cinsiyetine ve etkinlik seviyesine uyan bir kalori alımı ile sağlıklı ve dengeli bir diyet yardımcı olacaktır.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir