HastalıklarTansiyon Hastalıkları

Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon sağlık açısından oldukça önemli bir durumdur. Tansiyonun çeşitleri vardır. Bunlardan bir tanesi de hipertansiyondur. Hipertansiyon nedir diye araştırıldığında; hipertansiyon yüksek tansiyon anlamına gelmektedir. Tansiyon değerlerinin normalden yüksek olması durumu hipertansiyon olarak değerlendirilir. Kan basıncının vücut içerisindeki normal basıncından yüksek olması nedeni ile hipertansiyon söz konusu olmaktadır.

Yüksek tansiyon bir diğer ismi ile hipertansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen bir durumdur. Hipertansiyon tedavi edilmediği takdirde kalp, böbrek yetmezliği hastalıkları ile körlük gibi durumlara neden olabiliyor. Bu nedenle hipertansiyon durumu erken dönemde teşhis edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyonun belli başlı belirtileri arasında baş dönmesi, kalp ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, çift ya da bulanık görme, düzensiz kalp atışları ve burun kanamaları olarak gösterilir. Hipertansiyon değerlerine bakılırken sistolik ve diastolik adı verilen iki değere bakılır. Yüksek tansiyon tanısının konması için bu iki değerden birinin yüksek olması yeterlidir.

Hipertansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Tansiyonun yüksek değerlere çıkmasında iki önemli etken söz konusudur. Bunlardan bir tanesi genetik özellikler diğeri ise çevresel faktörlerdir. Hipertansiyon nedenleri bu iki olgu konusunda değerlendiriliyor.

Birçok genetik rahatsızlıklarda görüldüğü gibi hipertansiyonda da kromozomlardan bir tanesindeki sorun hipertansiyona neden olabiliyor. Bu durum bilimsel anlamda tam olarak kanıtlanmış olmasa da bilim çevresi bu konuyu bu şekilde değerlendiriyor. Kısacası kişinin birinci derece yakınları olan anne, baba ve kardeşlerde hipertansiyon söz konusu ise o kişide de hipertansiyon olma ihtimali oldukça yüksektir.

Hipertansiyonun diğer nedenlerine bakıldığında aşırı tuzlu gıda tüketimi hipertansiyona neden olmaktadır. Aynı zamanda aortun kalpten çıkış noktasında oluşan darlık da hipertansiyona neden olabiliyor. Aynı zamanda kafa içindeki baskının yüksek olması, böbrek hastalıkları, böbreküstü bezlerinin iç kısmında bulunan tümörler de hipertansiyona neden olabiliyor.

Aynı zamanda böbrek damarlarının daralması durumu ile doğuştan gelen bir durum olarak atar damarlardan birinin dar olması gibi durumlar hipertansiyon nedenleri arasında gösteriliyor. Yapılan araştırmalarda tiroid bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olduğu belirtilmiştir. Kan basıncını yükselten ilaçların kullanılması da hipertansiyona neden oluyor.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir