Genel Sağlık

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? ,Hindistan Cevizi Yağı Faydaları,Hindistan Cevizi Yağının Sağlık Faydaları ,Ketonlar ve Hindistan Cevizi Yağı,Hindistan Cevizi Yağı Diyabete ve Osteoporoza Karşı Korur,Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama ,Hindistan Cevizi Yağı Yüze Sürülmesi,Hindistan Cevizi Yağı Cilde Kullanımı,Hindistan Cevizi Yağı Saç

Hindistan cevizi yağı son derece sağlıklı ve kozmetik alanında kullanımı son derece uygun bir doğal yağ kaynağıdır. Rahatlıkla hem tüketimde hem cilt bakımında hem de saç bakımın da kullanılabilir. Bu geniş kapsamlı kullanımı olan ve faydaları saymakla bitmeyen yağ hakkında aşağıda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? 

Hindistan Cevizi YağıHindistan cevizi yağı hindistan cevizi  ağacından hasat edilen olgunlaşmış hindistan cevizi etinden gelir. İster hindistan cevizi suyu içiyor olun ister yağı bir nemlendirici olarak kullanıyor olun  isterse bir kaşık dolusu hindistan cevizini yiyor olun kesinlikle sağlık faydalarından yararlanacaksınız.  Rafine edilmiş hindistan cevizi yağı tipik olarak daha ucuzdur ve hindistan cevizi aromasına ve kokusuna sahip değildir. Bakire hindistan cevizi yağı taze hindistan cevizi kullanır ve daha hafif bir tada sahip rafine edilmemiş versiyonudur. Bakire hindistan cevizi yağı, rafine edilmiş hindistan cevizi yağından daha yüksek bir kalite olarak kabul edilir ve antioksidan polifenollerde daha zengin olduğu söylenir.  Yağ, sağlıklı ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır – esansiyel yağ asitlerinin kaynağıdır ve vücudun A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olur. Diğer yağlar kıttır, hindistancevizi yağının kayda değer bir farkı vardır. Hindistan cevizi yağı, özellikle laurik asit formunda, Orta Zincirli Yağ Asitleri (MCFA’lar) adı verilen yüksek oranda yağ içerir. MCFA’lar vücutta yağ olarak depolanma olasılığı daha az ve bir enerji kaynağı olarak daha kolay kullanılan da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir .

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

 

 • Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık yarısı laurik asittir. Laurik asit, bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürmede özellikle iyidir ve bu nedenle, dışarıdan kullanıldığında enfeksiyonları önlemede size yardımcı olur. Fakat hindistan cevizi yağını aldığınızda, monolaurin adı verilen bir monogliserit oluşturmak için enzimlerle reaksiyona girer. Monolaurin de zararlı patojenleri öldürmek için harikadır ve çok tehlikeli patojenleri, Staphylococcus Aureus’u ve maya enfeksiyonlarının ortak kaynağı olan Candida Albicans’ı öldürdüğü görülmüştür.
 • Yukarıda belirtildiği gibi, hindistan cevizi yağında MCT’ler vücudunuzun enerji harcamalarını ve yanan kalorilerini arttırmak için iyidir. Hindistan cevizinde bulunan MCT’ler ayrıca  popüler kas yapı ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ancak birçok takviye, MCT’lerin işlenmiş formlarını kullanır.
 • MCT’nin karaciğerin sindirim ketonlarını yaratır: beyin için kolayca erişilebilir bir enerji haline gelir. Son zamanlardaki araştırmalar, beynin aslında glikoz ve güç beyin hücrelerini işlemek için kendi insülini oluşturduğunu göstermiştir. Bir Alzheimer hastasının beyni kendi insülini oluşturma yeteneğini kaybettiğinden, hindistancevizi yağının faydalarından elde edilen ketonlar, beyin fonksiyonlarının onarılmasına yardımcı olmak için alternatif bir enerji kaynağı oluşturabilir. Bir çalışmada, orta zincirli trigliseritlerin tüketimi, Alzheimer’ın daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonlarında hemen iyileşmeye yol açmıştır.
 • Hindistan cevizi yağında bulunan MCT’lerin eski deneklerin yaşadıkları hafıza problemlerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Tüm hastalar, çalışmada hindistancevizi yağının yararlarını hissettiler ve yağ asidini aldıktan sonra hatırlama yeteneklerinde belirgin bir iyileşme gördüler. Bunun MCT’nin vücutta daha kolay emilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. İnsülin kullanılmadan beyinde erişilebildikleri için, beyin hücrelerini daha verimli bir şekilde aktarabilmektedirler.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlık Faydaları 

 

 • Hindistan cevizi yağı, idrar yolu (UTI) ve böbrek enfeksiyonlarını temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. MCT bakteriler üzerinde lipit kaplamayı bozarak ve öldürerek doğal bir antibiyotik olarak çalışır. Hindistan cevizi yağı karaciğer hasarına karşı korur.
 • Hindistan cevizi yağı doğal doymuş yağlarca yüksektir. Bu olumlu görünmeyebilir, ancak hindistan cevizi içindeki doymuş yağlar tereyağı gibi hayvansal besinlerde bulunanlardan farklı bir şekilde çalışır. Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki sağlıklı kolesterolü (HDL olarak bilinir) arttırır, ancak aynı zamanda LDL veya “kötü” kolesterolü iyi kolesterol haline dönüştürmeye de yardımcı olur. HDL’leri vücutta arttırmak ve HDL’nin LDL oranını değiştirerek, doymuş hindistan cevizi yağındaki yağ, kalp sağlığını geliştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • MCT’nin hindistan cevizi yağının sindirimi süper kolaydır ve bu nedenle bozulacak pankreatik enzimlere ihtiyaç duymazlar. Hindistan cevizi yağı almak aslında pankreastaki metabolik gerilmeyi kolaylaştırır. Yağ, safra kesesi hastalığı semptomlarını iyileştirdiği bilinen sindirimi çok kolaydır. Hindistan cevizi yağı ile diğer uzun zincirli yağların yerine sadece safra kesesi ve toplam vücut sağlığını geliştirebilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı, vücudun yağda çözünen vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum emmesini sağlayarak sindirimi artırır. Hindistan cevizi yağı omega-3 yağ asitleri ile aynı zamanda alınırsa, bunları iki kat etkili hale getirebilir. Hindistan cevizi yağı da kötü bakteri ve kandida yok ederek bakteri ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Candida dengesizliği özellikle iltihap ve zayıf sindirime neden olan mide asidini azaltabilir.
 • Diş macunu icat edilmeden önce, ağızda yağ çekme eylemi, bakterilerin ağzını temizlemenin ve periodontal hastalığın kötü rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olan bir yöntemdi. MCT’nin bolluğu, hindistancevizi yağının çekilmesi gereken birçok etkili yağdan biri olmasının nedenidir. Temel olarak yağ, bakterileri ağız içindeki yüzeylerden kaldırır ve bu harikadır çünkü oral bakterileri çıkarmak, diş etlerinizdeki hastalık riskini büyük ölçüde azaltır.
 • Hormonun bozulması, kadınlarda ve erkeklerde sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hindistan cevizi yağı, içerdiği laurik asit nedeniyle önemli bir hormon dengesinin korunmasında yardımcı olabilir.

Ketonlar ve Hindistan Cevizi Yağı

 

 • Bu hindistan cevizi yağı yararı iki şekilde ortaya çıkabilir: Hindistan cevizi yağını sindirdiğimizde ketonlar üretilir. Şimdi bu ketonlar, vücudun kullanabileceği enerji içerir, ancak tümör hücreleri bunu yapamaz. Tümör hücreleri enerji için glikoza bağımlıdır. Bu yüzden ketojenik bir diyetin, kanser hastalarının iyileşmesine yardımcı olabilecek olası bir bileşen olabileceğine inanılmaktadır. İkincisi ise MCT’nin bakterilerin lipid duvarlarını sindirdiği gibi, mide kanseri, helicobacter pylori riskini arttırdığı bilinen belirli bir bakteriyi de öldürebilirler. Kanserin kimyasal olarak tetiklendiği çalışmalarda bile, hindistan cevizi yağının kullanılması kanserin gelişmesini engeller.
 • Biraz daha ketonlar hakkında konuşalım çünkü çok ilginçler. Ketojenik diyetin en iyi bilinen terapötik uygulaması, çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmektir. Bu diyet, çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ tüketmeyi gerektirir ve bu da kanda çok fazla miktarda keton konsantrasyonuna neden olur. Araştırmacılar, bu diyetin epileptik çocuklarda nöbet oluşumunu dramatik bir şekilde azaltabildiğini, hatta çok sayıda farklı ilaç türü ile başarı elde etmemiş olanlarda bile yardımcı olmuştur.

Hindistan Cevizi Yağı Diyabete ve Osteoporoza Karşı Korur

 

 • İnsülin direnci tip 2 diyabetin öncüsüdür. Vücut hücrelerinin insüline cevap vermeyi reddettiğini ve bu nedenle artık enerji için glukozu alamayacağını belirtir. Pankreas, telafi etmek için aşırı insülin üretir ve aşırı üretim döngüsünü yaratır. Bu, tip 2 diyabetin devreye girdiği zamandır. İyi haber! MCT’ler hindistan cevizi yağında vücudumuzdaki insülin reaksiyonlarını dengelemeye yardımcı olur, çünkü  ketonlar, vücuda glikoz reaksiyonlarına bağımlı olmayan tutarlı bir enerji kaynağı vererek pankreas üzerindeki gerilmeyi ortadan kaldırır.
 • Hindistan cevizi yağında bulunan yüksek seviyelerde antioksidanların, inflamasyonu ve  artriti,  öncül ilaçlardan daha etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir. Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, orta (ve yüksek olmayan) ısı ile hasat edilen hindistan cevizi yağının enflamatuar hücreleri baskıladığı bulmuştur. Hem analjezik hem de anti-inflamatuar olarak çalışmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi, eğer hindistan cevizi yağının inanılmaz faydaları, bağırsaktaki yağda çözünen vitamin ve minerallerin emilimini artırmasıdır. Bu minerallerden biri kalsiyumdur. Osteoporoz ile yapılan araştırmalar, hindistancevizi yağının diyete eklenmesinin, bireylerde kemik hacmini ve yapısını arttırdığını ve osteoporoz nedeniyle kemik kaybının azaldığını bulmuştur. Ancak osteoporoz sadece kalsiyum ile ilgili değildir: oksidatif stres ve serbest radikaller de durumun bir sebebidir. Hindistan cevizi yağı, serbest radikallerle savaşmaya yardım eden yüksek seviyelerde antioksidanlara sahip olduğundan, ağrılı ve bazen de zayıflayan durum için önde gelen doğal bir tedavi yöntemidir.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama 

 

Bilim adamları, hindistan cevizi’nin on yıllardır yağları yakma kabiliyetini biliyorlardı.  Yapılan çalışmalar sonucundan  tek bir kaprik asit enjeksiyonu (hindistancevizi yağında bol miktarda bulunan),  başlangıçta hızlı, daha sonra gıda tüketiminde kademeli bir düşüş ve vücut ağırlığında paralel bir kayıp  ile sonuçlandığını kanıtladı.  Daha ileri çalışmalar, Hindistan cevizi yağında kaprik asit ve diğer orta zincirli trigliseritlerin (MCT) insanlarda 24 saatlik enerji harcamasını yüzde 5’e kadar arttırabileceğini göstermiştir. Şimdi, günde fazladan 100-120 kalori yakmak pek fazla gelmeyebilir ama bir yıl içinde en az 36.000 kaloriye ulaşır. Bu, 10 kilodan fazladır ve tehlikeli ve göz kamaştırıcı göbek yağında bulacağınızdan çok daha fazlasıdır.  Bu yüzden hindistan cevizi  gibi sağlıklı yağları tüketmek , ülkemizde çokça bulunan zeytin yağı gibi, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Kullanımı

İyi bir cilde sahip olan insanlar ve çok iyi olmayan bir cilt olan insanlar arasındaki tek fark nedir? Güneş kremi. Hindistan cevizi yağının işe yarayacağı yer burasıdır.  Kullandığınız o  güneş koruyucusunun hangi kimyasal maddelere karıştığını bilmiyoruz, fakat emin olduğumuz konu Hindistan cevizi yağı hiçbir kimyasal madde içermiyor. Dışarı çıkmadan önce cildinize ince bir tabaka yağ sürmeniz sizi güneşin UV ışınlarından koruyacaktır.

Kuru ciltli insanlar üzerindeki çalışmalar hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak etkinliğini doğrulamıştır. Hindistan cevizi yağının zararlı UV ışınlarından korunmayı sağlayan etkinliği cildi nemlendirdiğinden kaynaklı kuru cilt için kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Sürülmesi

 

Göz altındaki cilt narin ve incedir, ince çizgilere ve koyu halkalara duyarlı hale gelir. Eğer pahalı kimyasal  göz altı kremleri üzerinde büyük paralar harcamak istemezseniz  o zaman hindistan cevizi yağı  tam sizin içindir.  Parmaklarınız arasındaki yağın birazını ovalayın ve   gözlerinin altını sürün. Daha sonra hem nemlenme sağlarken hem de laurik asit sayesinde ince çizgiler ve koyu lekelerden kurtulun.  Ayrıca makyaj çıkarmada oldukça etkili olan ve makyajın cilde vereceği zararlardan koruyan hindistan cevizi yağı cildinizi sağlıklı tutacaktır. Isıtılmış ve sıvılaştırılmış hindistancevizi yağının bir parçasını alın ve cildinize masaj yapın. Makyajın eridiğini görün ve ardından ılık suyla durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı Saç

 

Hindistan cevizi yağının saç için inanılmaz faydalara sahiptir. Saçlarının görünümünü ve sağlığını iyileştirmek için kullanılır. Saçlarınızı beslemekle kalmaz kuruluğu engeller, saç derisi sorunlarını çözer ve saçlarınızı sağlıklı tutar. Şampuandan sonra ıslak saç tellerine çok az miktarda yağ sürün ve saçınızı bir topuz haline getirin. Beş dakika bekleyin ve durulayın.  Bu saçlarınızda bulunana keratin maddesinin kaybını da azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Biberiye Yağı

Badem Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir