HastalıklarPsikoloji Hastalıkları

Hastalık Psikolojisi

Hastalık Hastası ( Hipokondriyazis) Nedir ?, Hastalık Psikolojisi Belirtileri Nelerdir? ,Hastalık Hastalığın Nedenleri ,Hastalık Hastalığı Tedavisi 

Hastalık psikolojisi veya  hastalık hastası olarak bilinen durum ülkemizde de son derece yaygındır. Bundan kaynaklı sizlere bu hastalık hakkında bazı bilgiler vererek bilinçlendirmeye çalışacağız. Tıp dilinde Hipokondriyazis olarak bilinen hastalık psikolojisi nedenleri, belirti ve tedavileri için yazımızı okumaya devam edin.

Hastalık Hastası ( Hipokondriyazis) Nedir ?

Hastalık Hastası ( Hipokondriyazis) Nedir ?Hastalık hastası, hastalık psikolojisi veya Hipokondriyazis, ciddi bir hastalığa  yakalanma korkusuna sahip olduğu düşüncesiyle öne çıkan somatik bir belirti bozukluğudur. Mesele, bir veya daha fazla bedensel belirtinin ya da semptomun yanlış yorumlanmasına dayanır. Başım  ağrımasını direk beyin tümörü ile ilişkilendirmek veya karın ağrısını hemen ülsere bağlamak.  Kişinin sahip olduğu endişe- anksiyete- , kişinin bedensel belirtileri yanlış yorumlamasına dayanmasına neden olmaktadır.  Uygun tıbbi değerlendirme ve güvenceye rağmen meşguliyet devam eder.  Yoğunlaşma, sosyal, mesleki veya diğer önemli iş alanlarında klinik olarak önemli sıkıntılara veya bozulmalara neden olur.

Hastalık Psikolojisi Belirtileri Nelerdir? 

 

 • Endişeden kaynaklı kalp atışında hızlanma ve terleme,
 • Küçük fiziksel şikayetler ile meşgul olma ; boğaz ağrısı, öksürük
 • Ağrı hakkında çok sayıda şikayet ; baş, mide veya sırt ağrıları
 • Vücudundaki herhangi küçük fiziksel değişikliklere karşı aşırı duyarlılık
 • AIDS veya kanser gibi ölümcül bir hastalığa yakalanma kaygısı
 • Doktorlardan tekrarlanan fiziksel muayeneler, teşhis testleri ve güvence aramak
 • Doktor güvencesi  ve tıbbi testler endişeyi azaltmaz
 • Arkadaş ya da aileye hastalık teşhisi konulursa alarm vermek
 • Arkadaşlarından ve ailelerinden fiziksel semptomları konusunda güvence aramak
 • Tıp dergilerini okumak gibi hastalık hakkında kapsamlı araştırmalar yapmak, bunu normal bireylerde yapabilmektedir fakat buradaki durum endişeden ötürüdür.
 • Devamlı doktor ziyaret etmek
 • Doktorların ve uzmanların iyi olmadığı ya da sorunu bulamadıkları şikayetlerini dile getirmek,
 • Kan basıncını izleme, nabız, göğüs muayenesi vb. Gibi hastalık belirtileri için kendi bedenini tekrar tekrar kontrol etmek.
 • Hastalığa neden olduğu düşünülen bazı yiyecek ve aktivitelerden kaçınmak.

Yukarıdaki durumlar hastalık psikolojisi yaşayan bireylerde görülen durumlar arasındadır. Bu belirtilerin bir çoğu hastada görülmeli ve doktor tarafından hastanın durumu onaylanmalıdır.

 

Hastalık Hastalığın Nedenleri 

Depresyon gibi ilgili bir psikolojik bozukluğa sahip olmak somatik semptom bozukluğu riskini artırır. Kesin nedenler bilinmemektedir, ancak bazı faktörler muhtemelen söz konusu olabilir:

İnanç burada bir temeldir. Bedenin nasıl çalıştığına dair bir yanlış anlaşılma ile bağlantılı olarak fiziksel hislerin yanlış anlaşılması.  Ailede bu durumu yaşayan başka bir kişinin varlığı. Geçmişte kötü sağlık deneyimleri yaşamış olmak.

Hastalık psikolojisi durumu ;  majör depresyon , panik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk veya yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde yaygındır.  Kaygı seviyelerini yüksek tutarak ve korkuların çözülmesini engelleyerek, bu davranışlar kişinin dikkatini potansiyel bir felakete sürükler. Çoğu hastalık psikolojisi yaşayan birey psikolojik bir sorunu olduğunu reddeder ve doktor doktor dolaşır.

Bu hastalık sadece kişiye değil çevresindekilere de zarar vermektedir. Bundan kaynaklı kişinin muhakkak durumunu kabullenmesi aile desteği ile tedavi alması gerekmektedir.

Hastalık Hastalığı Tedavisi 

Hastalık Hastalığı Tedavisi Hastalık hastalığında gerçek bir hastalık durumu olabilir fakat bu sanılanın aksine daha hafif bir hastalıktır. Kişi çok fazla ilaç kullanabilmesinden kaynaklı fazla yan etki yaşayabilir. Bundan kaynaklı kişinin hem psikolojik hem de fiziksel olarak tedavisi gereklidir.

Doktor veya psikiyatri  hastanın gereksiz ilaçlarını kesmeli , terapiler ile kaygıları azaltmalıdır. Hastayı iyi tanıyan bir doktor güven verecek ve hasta doktor ziyaretini rahat gerçekleştirecektir.  Diğer yandan hastalık psikolojisi yaşayan   bazı kişilerde bir ruh sağlığı uzmanı – psikolog veya psikiyatri- tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi bir psikolojik sıkıntısı vardır.  Bilişsel davranışçı terapi hastaların hastalık psikolojisi ile baş etmeyi ve daha üretken yaşamlar sürmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bazıları için, anksiyete, depresyon veya diğer ruhsal bozukluklara yönelik ilaçlar yardımcı olabilir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir