Genel Sağlık

Gül Yağı

Gül Yağı Nedir ? ,Gül Yağı Faydaları ,Gül Yağının Sağlığa Yararları,Gül Yağı Cilde Faydaları ,Gül Yağı  Nasıl Yapılır ? 

Romantizmin temsilcisi olan güller sadece çiçek olarak kullanılmazlar. Hem gül suyu hem de gül yağı olarak cilt ve saç bakımında etkili bir şekilde kullanıldıkları gibi aromaterapide de kullanılırlar. Gül yağının bu özelliklerinin size ne gibi faydalar sağlayacağını öğrenmek ve gül yağını evde kendiniz yapmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gül Yağı Nedir ? 

Gül YağıGüller dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir ve farklı kültürlerde farklı çağrışımlara sahiptir. Hemen hemen herkes bu çiçekleri duymuştur, bu yüzden çoğu insan gül yağını veya gül suyunu da duymuştur. Gül  yağı,  buhar damıtma olarak bilinen bir süreçten elde edilir. Güzel bir kokuya sahip güçlü bir yağdır ve birçok tıbbi kullanıma ve kozmetik ürünlere sahiptir. Vücudunuz için iyi olan besinler ile doldurulur. Gül  yağı farklı besinlerle doldurulur. Bu yağın münferit besinleri bilinmemekle birlikte, yağı oluşturan kimyasal bileşenler üzerinde çalışılmıştır, bu yüzden faydaları çok iyi bilinmektedir. Yüzlerce farklı bileşene sahip olmasına rağmen, ana bileşenleri en çok çalışılanlardır. Bunlar Citronellol, Citral, Carvone, Citronellyl Asetat, Eugenol, Etanol, Farnesol, Stearpoten, Metil Eugenol, Nerol, nonanol, Nonanal, Fenil Asetaldehit, Fenilmetil Asetat ve Fenil Geraniol’dür. Bunların hepsi vücudunuzun genel sağlığına farklı şekillerde katkıda bulunur ve bu nedenle, refahınız için eşit derecede önemlidir.

Gül Yağı Faydaları 

 

 • Gül yağı, depresyonla etkin mücadele ederken, benlik saygısını, güven ve zihinsel gücü artırır.  Depresyon ve kaygıyı uzaklaştırmada çok yardımcı olabilirler. Antidepresan olarak, akut depresyonlu hastalara ya da yaşamlarına pozitiflik kazandırmak için rehabilitasyona giren hastalara gül yağı verilebilir.
 • Ateş ile sedatif iltihabı yüksek olan bir hastayı sakinleştirme sağlamada  gül yağı önemlidir.  Ayrıca mikrobiyal enfeksiyon, zehirli materyallerin yutulması, hazımsızlık ve dehidratasyonun neden olduğu diğer enflamasyon vakalarında da yararlı olabilir. Bu romatizma, artrit , gut ve ateş gibi ilişkili durumların azalmasına neden olabilir.
 • Yaraları sıradan antiseptik losyonlar yerine gül yağlarıyla tedavi etmek etkilidir.  Yaralara gül yağı uygulamak, septik ve gelişmekte olan enfeksiyonlara karşı korunmalarına yardımcı olur.
 • Gül esansiyel yağı, solunum sistemi ve bağırsaklardaki spazmları ve çeşitli uzuvlardaki kas spazmlarını etkili bir şekilde hafifletir. Ayrıca spazmlara bağlı konvülziyonların, kas çekilmelerinin, krampların ve spazmodik kolera’nın tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Her virüse karşı aşı yaptırmak zor bir iştir. Bunun çözümü, herhangi bir virüs türüne karşı bir kalkan görevi gören antiviral bir ajan kullanmaktır. Gül esansiyel yağı böyle bir kalkandır ve çalışmalar birçok enfeksiyon türüne karşı koruma sağladığını göstermiştir.
 • Güllerin romantik   olduğunu biliyorsunuz fakat  temel element çiçeğin esansiyel yağıdır. Bunun kokusu sizi uyarabilir ve başarılı bir cinsel yaşam için gerekli olan romantik duyguları çağrıştırırken libidoyu güçlendirir.Bu, cinsel işlev bozukluğu semptomlarını, erektil disfonksiyonu, frigiteyi ve partnerlerle cinsel aktivitede genel ilgisizliği azaltabilir.
 • Gül yağı büzücü özelliği birçok faydası vardır. Cildi ve kasları, bağırsakları ve kan damarlarını sıkılaştırırken diş etlerini ve kıl köklerini güçlendirir  Bu, zamansız bir şekilde diş ve saç kaybına, kırışıklıkların gelişmesine, bağırsakların ve karın bölgesi kaslarının sıkılığının ve yaşlanma ile ilişkili bacakların korunmasına karşı koruma sağlar. Her şeyden önce, gül esansiyel yağı kan damarlarının kasılmasıyla yaraların ve kesiklerin kan akışını durdurmaya yardımcı olur. Bu büzücü özellik, belirli ishal tiplerini de iyileştirebilir .
 • Gül yağı İyi bir anti-bakterisittir. Bu  tifo , ishal, kolera, besin zehirlenmesi ve bakterilerin neden olduğu diğer hastalıklar tedavisinde kullanılabilecek bir içerik olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kolon, mide, bağırsak ve idrar yolu gibi iç bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra deri, kulaklar, gözler ve yaralardaki dış enfeksiyonları tedavi edebilir.

Gül Yağının Sağlığa Yararları

 

 • Gül  yağı  toksinlerin uzaklaştırılması ve nötrleştirilmesinde yardımcı olarak kanı temizler.  Kanınız arındırıldıktan ve toksinlerden arındırıldıktan sonra  kızarıklık, ülser ve cilt hastalıklarından ve kanser ve kalp hastalıkları gibi serbest radikallerin neden olabileceği ciddi koşullardan korunursunuz .
 • Gül yağı uyarır  ve hormon salgıları tetikler buda  regl dönemi için rahatlma sağlar.Özellikle tıkanık ve düzensiz adetlerden muzdarip olanlar için etkilidir. Menstruasyon ve menopoz sonrası sendromla ilişkili ağrıyı azaltırken, krampları, bulantı ve yorgunluğu da kolaylaştırır.
 • Gül esansiyel yağı  bir kanama bir yaralanma ya da ameliyat sonrası  kanın pıhtılaşmasını  hızlandırır ve aşırı kanamayı durdurur.
 • Gül esansiyel yağı, karaciğerin sağlığı için iyidir. Sağlam, düzgün çalışır ve enfeksiyonlardan korunur. Ayrıca safra, asitler ve ülserlerin aşırı akışı gibi problemleri de ele alır.
 • Bundan daha iyi kokulu bir laksatif olamaz, bu da bir müshil için ironik bir avantajdır.  Zararsız ve etkili bir müshil olarak hizmet edebilir, güzel bir kokusu yoktur ve olumsuz yan etkilere neden olmaz. Ayrıca bağırsakları temizlemek için  anal kasları etkiler. Bu, kilo vermede ve vücutta aşırı toksisiteyi önlemede yardımcı olur.
 • Gül esansiyel yağı sinirler için bir tonik görevi görür ve yaralanmalardan kaynaklanan rahatsızlıklardan korur.  Gül yağı da  ayrıca mide için iyidir. Mideyi rahatlatır, iltihapları giderir, düzgün çalışmasına yardımcı olur ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca sizi aşırı üretime ve asitlerin mideye salınmasına bağlı olarak sıklıkla gelişen ülserlerden korur. Aşırı asit, mide ekşimesine, hazımsızlığa, irritabl bağırsak sendromuna, aşırı gaza , etkilenmiş bağırsaklara ve şişmeye yol açabilir .
 • Safra kesesinden safra akışını hızlandırır ve mide ve kandaki asit seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, böylece asitlik ve asidoz gibi sorunlardan sizi korur. Ayrıca   sindirim asitleri mideye salgılan yardımcı olur. Buda  kabızlık , ishal, irritabl bağırsak sendromu (IBS) şansını ve hatta kolorektal kanser gibi ciddi durumları azaltabilir.
 • Gül  yağı birçok kadınsı  problemleme karşı koruma sağlar ; rahim tahliyesi, tümörler, kanama ve düzensiz regl bunlardan bazılarıdır.  Rahmi de arındırır ve ileri yaşta bile düzgün çalışmasını sağlar, böylece menopozu geciktirir . Menstruasyonun düzenlenmesiyle, duygudurum değişiklikleri, hormonal dengesizlik, aşırı yeme, şişkinlik, kramp ve aşırı kanama gibi menstrüasyonla ilişkili semptomları ve sorunları ortadan kaldırmak mümkündür.

Gül Yağı Cilde Faydaları 

 

 • Gül esansiyel yağı nemlendiricidir. Cildin nem seviyelerini dengeler, onu nemlendirir ve sağlıklı tutar. Yüz nemlendiricinize birkaç damla karıştırmanız yeterlidir.
 • Gül esansiyel yağının en iyi güzellik yararlarından biri, güçlü bir anti-aging olmasıdır.  Çünkü serbest radikalleri kapatan antioksidanlarla doludur. Serbest radikaller, stabil hale gelmek için sağlıklı hücrelerden oksijeni çalan dengesiz oksijen molekülleridir. Sağlıklı cilt hücrelerinden oksijeni çaldıklarında, hücreleri ölü ve cansız bir şekilde bırakır ve mat ciltlere neden olur.  Bundan kaynaklı gül yağı sizi bu durumdan korur.
 • Gül esansiyel yağı, büzücü özellikleri nedeniyle doğal bir cilt toneridir. Aşırı yağlılığı azaltan ve büyük gözenekleri sıkılaştıran cilt tonunu artırmaya yardımcı olur.
 • Antioksidanlarla dolu,  gül yağı cildi UV hasarından korur. Ayrıca güneş yanıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Doğal güneş koruması için cilt kreminize veya güneş koruyucuya ekleyebilirsiniz.
 • Seyreltilmiş gül esansiyel yağı  bebekler ve çocuklar üzerinde kullanılabilir. Banyolarına, bebek pudrasına ve hatta masaj yağlarına (seyreltilmiş) birkaç damla ekleyebilirsiniz.
 • Sivilce iltihabı ve kızgın kırmızı kistik akne gül esansiyel yağı kullanılarak temizlenebilir. Gül esansiyel yağ hormonal problemlere yardımcı olduğu bilinmektedir, bu nedenle kistik hormonal akneleri tedavi edebilir.
 • Tahriş olmuş cildin sakinleştirilmesi söz konusu olduğunda, lavanta  yağından daha az bilinir olmasına rağmen, uçucu yağın ayrıca cildi yatıştırıcı özellikleri de vardır! Sivilce, rosacea, egzama ve daha fazlası gibi cilt iltihabı ile ilgili kızarıklık azaltmak için kullanabilirsiniz. Tahriş edici olmayan kullanımı çok güvenlidir. Cilt kreminize birkaç damla ekleyin veya 1 damla aloe vera jeli için 3 damla ekleyin ve temizledikten sonra yüzünüze uygulayın.
 • Bazı insanlar cilt beyazlatmak için gül esansiyel yağı kullanır. Cildi beyazlatmak ve cilt tonunu geliştirmek için etkilidir. Koyu lekeleri ve akne izlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu cilt sorununa yardımcı olmak için yüz kremine (1 çay kaşığı yüz kremi içinde 1 damla) ekleyebilirsiniz.
 • Yüzünüzde kırık kılcal damarlar var mı? Bunlar ayrıca örümcek damarları olarak da adlandırılabilir. Gül  yağı aslında bunun için iyi bir ilaçtır. Sıkılaştırıcı, iltihap önleyici ve yatıştırıcı özellikleri kırık kılcal damarların onarılmasına yardımcı olur.   2 damla gül esansiyel yağını 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı karıştırabilir ve kırık  kılcal damarlar üzerinde doğal bir tedavi olarak masaj yapabilirsiniz.

Gül Yağı  Nasıl Yapılır ? 

 

Gül yaprakları, gül yağı elde etmek için de kullanılabilir. Bir ocakta 4 su bardağı su kaynatın, ardından ısıdan çıkarın. 1 bardak jojoba veya zeytin yağını bir cam kavanoza koyun. Jojoba yağının gül kokusunu diğer yağlardan daha uzun tutmaya  eğilimli olduğunu bilinmektedir, ancak jojoba yağı yoksa zeytinyağı da uygundur. Cam kavanozu yağla birlikte sıcak su tavasına yerleştirin. Bu, yağı sıcak tutacak ve bu da kokuyu taç yapraklarından çekmesine yardımcı olacaktır.

Bir cam kasede   gül yapraklarını 1 fincan ezin.   Yaprakları kavanozun içine yağ ve kapakla yerleştirin. Su tavaları soğuduktan sonra, kavanozu sıcak ve güneşli bir pencere pervazına taşıyabilirsiniz. Yağ ve yaprakları en az 24 saat boyunca beklemeye alın. Arzu ettiğiniz bir kokunun ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak yaprakları 7 güne kadar yağ içinde bekletmenizi önerilir.  Yağdaki gül yaprakları çıkarın ve tüm yağı kavanoza almak için tülbentten geçirin. Bitmiş gül yağını koyu bir cam kavanozda veya karanlık bir dolapta  bir cam kavanozda saklayın.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kekik Yağı

Neem Yağı

Cilt için Kuşburnu Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir