Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Göbek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Fıtığı

Göbek boşluğunda ya da kenarında küçüklü büyüklü değişik boyutlarda meydana gelen göbek fıtığı kadınlarda daha çok rastlanmaksızın hamilelik esnasında fark ediliyor. Normal görüntü olarak içeri doğru olması gereken çukur, dışa doğru kabarık bir görüntü alır. Hamileliğin sonlanmasından sonra göbek fıtığı yok oluyor. Doğumdan sonra fıtık devam ediyorsa tedavi altına alınması gerekmektedir.

Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

En büyük belirtisi göbek çukuru etrafında iç kısımda meydana gelen et parçasıdır. Göbek üzerinde bulunan et parçası giderek şiddetli ağrı ve sızı olmaya başlar. Göbek fıtığı hastalığında ilginç bir bulguya rastlanmış ve ayak da durulduğu zaman görünen göbekteki çıkıntı sırt üzeri yatıldığı takdirde asla hiç bir görüntü gözle görülmez. Buna geriye doğru giden göbek fıtığı hastalığı deniliyor. Kilolu kişilerde özel cihazlar yardımı ile göbek fıtığı teşhisi yapılıyor.

Göbek Fıtığı Nedenleri

Hastalığın başlıca nedenleri arasında, karın içinde şiddetli ağrı, ıkınma, basınç, ağır yük kaldırma, bel kısmına fazla yüklenme, aşırı kilo ve hamilelik sırasında yaşanan sıkıntılar göbek fıtığı riskini arttırmaya neden olan faktörler arasındadır.

Göbek Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Yarı ameliyat yöntemi ile yapılan, genel cerrahi müdahalelerde yama halinde bir tedavi uygulanır. Göbek fıtığı tedavisi et parçasının alınmasının ardından dikiş işe dikilir bu yönteme yama adı verilir. İki farklı ameliyat uygulanıyor.

Açık ameliyat yöntemi sayesinde her cerrahın uyguladığı yama yöntemi tercih edilirken, kapalı ameliyat tedavisinde ise kompozit yama uygulaması maddi açıdan masraflı olmasından dolayı hastalar kapalı ameliyat yöntemini istemezler ama daha rahat yapılan yamalar oldukça güvenlidir. Göbek fıtığındaki rahatsızlığın şiddetine bağlı fazla büyük değilse lokal anestezi adı altında yapılan ameliyatlarda hasta bir gün sonra taburcu ediliyor.

göbek fıtığı tedavisiGöbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığındaki yırtıklar mutlaka yama ile tedavi altına alınarak onarılma söz konusudur. Göbek fıtığı ameliyatı, basit şekilde yapılan yamalar sayesinde hastaya uygulanır. Yamalar kas arasına konulması gerekiyor. Bunun sebebi ise içeriden gelen basınç açılmaması gerekir.

Kapalı yöntem ameliyatlarında ise bel kısmına üç tane küçük delik açılarak rulo yama halinde içeriye atılır. Delik olan kısma özel vidalar yerleştirilerek bağırsaklara yapışmasını önlemek için özel üretilmiştir ve karın kısmı tarafına uygulanır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir