HastalıklarŞeker Hastalıkları

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir

Gizli Şeker ( Pre Diyabet) Nedir?  ,Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? ,Gizli Şeker Hastalığı Nedenleri  ,Gizli Şeker Testi ve Teşhisi  ,Gizli Şekeri Olan Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Gizli şeker hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere gizli şeker hastalığının belirtilerinden bahsederek bu durum ile karşı karşıya kaldığınızda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Gizli şeker hastalığının nedenlerinden  ve  tedavilerinden bahsederek önleme yollarını aktaracağız.

Gizli Şeker ( Pre Diyabet) Nedir? 

Normalde tüketilen besinlerle gelen şeker, pankreasın salgılamış olduğu insülin ile hücrelere taşınır. Taşınan bu şeker vücutta daha sonrasında enerji üretimi için kullanılır. Hücrelerde enerji ihtiyacı olduğu zaman şekerin büyük bir kısmı kullanılır ve böylece kandaki şeker miktarında düşüş gözlenir. Böylece artar şekere göre düşen kan düzeyi birbirini takip eder. Fakat işleyiş her zaman böyle devam etmez. Vücutta insülin direnci varsa, hücreler şekeri kullanamaz ve şekerin fazlası vücutta birikmeye başlar. Böylece gizli şeker belirtileri beraberinde diyabet hastalığı ortaya çıkar.Kan şekerine bakıldığında pankreas fazla insülin salgılamaya devam ettiği için kan şekeri sanki normalmiş gibi gözükebilir. Ancak bazı belirtiler durumundan sonra kan testi haricindeki farklı testler ile açığa çıkabilir.

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

 

Gizli şeker hastalığı belirtileri  ; yemeklerden sonra aşırı yorgunluk hissi, uyuma isteği, halsiz düşme  gibi durumların sık görülmesidir.  Özellikle baş, ense ve boyunda gözlenen terlemeler ve kontrolü pek mümkün olmayan ani öfke krizleri görülebilir.  Ayrıca bir anda gelen açlık, elde ve ayakta karıncalanma gibi durumlar gizli şeker belirtilerindendir.Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

Normal öğünlerle beslenmeye devam ederken görülen kilo alma ya da kilo verme durumları da gizli şeker belirtileri arasındadır. Tabi ki gizli şekerin bünyede görülmesindeki önemli etkenlerden biri de genetikte olup olmadığıdır. Yani anne ya da babada gizli şeker varsa belli periyotlarla kontrol yaptırılmalıdır. Gizli şeker ilerleyerek Tip 2 diyabet hastalığına yol açar. Ayrıca ;

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Kalp hastalığı
 • inme
 • Böbrek hastalığı
 • Körlük
 • Amputasyonlar’da gizli şekerin neden olabileceği sıkıntılar arasındadır. Araştırmalar, pre diyabetin genellikle tanınmayan kalp krizleriyle ilişkili olduğunu ve tip 2 diyabet ilerlememiş olsanız bile böbreklerine zarar verebileceğini göstermektedir.

Gizli Şeker Hastalığı Nedenleri 

Araştırmacılar insülin sürecinin tam olarak neden bazı insanlarda ters  gittiğine dair net bir neden belirtmemektedirler. Bununla birlikte, pre diyabet geliştirmeniz olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır. Bunlar tip 2 diyabetin gelişimiyle ilgili risk faktörleridir:

 • Aşırı kiloluysanız (beden kitle indeksi (BMI) – 25’ten yüksek), prediyabet geliştirmek için yüksek risk altındasınız demektir. Özellikle karnınızda çok fazla ağırlık taşırsanız, prediyabet geliştirebilirsiniz. Fazla yağ hücreleri vücudunuzun daha insüline dirençli olmasına neden olabilir.
 • Fiziksel aktivitenin eksikliği: aşırı kilolu olmak ile bağlantılıdır. Fiziksel olarak aktif değilseniz, prediyabet geliştirmeniz daha olasıdır.
 • Pre diyabetin kalıtsal bir faktörü vardır. Eğer yakın ailenizde bir kişi  pre diyabet geçirmişse, sizinde gizli şeker salatalığının geçirmeniz daha daha olasıdır.
 • Bazı etnik grupların  pre diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Yaşlandığınız yaş, pre diyabet geliştirmek için daha fazla risk altındasınız. 45 yaşındayken riskiniz artmaya başlar ve 65 yaşından sonra riskiniz katlanarak artar.
 • Gestasyonel diyabet ; hamile olduğunuzda diyabet geliştirdiyseniz, bu daha sonra prediyabet geliştirme riskinizi artırır.
 • Diğer sağlık sorunları da diyabeti arttırmaktadır. Yüksek tansiyon (yüksek tansiyon) ve yüksek kolesterol (“kötü” LDL kolesterol) tip 2 diyabet alma riskinizi artırır.Gizli Şeker Testi ve Teşhisi 

Gizli Şeker Testi ve Teşhisi

Gizli şeker testleri diyabeti de teşhis eden testlerdir. Aşağıda testler ve diyabet , gizli şeker olmanızın değerleri verilmiştir.

A1C Testi 

A1C testi geçmiş 2 ile 3 ay  ortalama kan glikozu ölçer. Bu şekilde teşhis edilmenin avantajları, bir şeyleri  içmemeniz gerektiğidir.  Diyabet,% 6.5 veya daha büyük bir A1C’de teşhis edilir. Aşağıda test sonuçları verilmiştir.

Normal % 5,7’den az
prediyabet % 5.7 ile % 6.4
Diyabet % 6,5 veya daha yüksek

 

Oruç Plazma Glikozu (FPG)

Bu test açlık kan şekeri seviyenizi kontrol eder.  Testten en az 8 saat önce herhangi bir şey yemeden ya da içmeden (su hariç) sonra anlamına gelen bir testir. Bu test genellikle sabah kahvaltıdan önce yapılır. Diyabet, açlık kan şekerinde 126 mg / dl’den büyük veya eşit olarak teşhis edilir.

 

Normal 100 mg / dl’den az
prediyabet 100 mg / dl ila 125 mg / dl
Diyabet 126 mg / dl veya daha yüksek

Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT olarak da adlandırılır)

Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT olarak da adlandırılır)

OGTT, kan şekeri seviyelerinizi özel bir tatlı içecek içtikten sonra ve 2 saat sonra kontrol eden iki saatlik bir testtir. Doktorunuza vücudunuzun glikozu nasıl işlediğini anlar. Diyabet, 200 mg / dl’den büyük veya eşit 2 saatlik kan şekeri teşhisi konur

Normal 140 mg / dl’den az
prediyabet 140 mg / dl ila 199 mg / dl
Diyabet 200 mg / dl veya daha yüksek

 

Gizli Şeker Testini Kimler Yaptırabilir?

 • 25’in üzerinde vücut kitle indeksine sahip olanlar,
 • Pasif bir yaşam tarzı olanlar,
 • Ailede gizli şeker hastası varsa,
 • 4 kilodan fazla bir bebek doğurmuşsanız,
 • Yüksek tansiyona sahipseniz,
 • Geceleri 6 saatten az ve 9 saatten daha çok uykudaysanız,
 • Hamileliğinizde gebelik diyabeti yaşamışsanız mutlaka test yaptırmalısınız.

Gizli Şekeri Olan Hastalar Nasıl Beslenmeli?Gizli Şekeri Olan Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Paketlenmiş hazır gıdalar yani abur cubur denilen raf ömrünü uzatmak için içine birçok kimyasal enjekte edilmiş gıdalardan özellikle uzak durulması gerekir. Kurabiye, beyaz pirinç, bisküvi çeşitleri, beyaz un ve özellikle beyaz ekmekten kaçınılmalıdır. Bu besin gruplarına bakıldığında günlük yaşamda en çok tüketilen grup olsa da besin değeri oldukça düşük olduğu için fayda sağlama konusunda da düşük değerdedir. Bu sebeple karbonhidrat yerine lif miktarı yüksek yiyeceklere yoğunlaşılmalıdır.

Tam tahıllı ve kepekli gıdalar gizli şekeri olan hastalar için idealdir. Bunların dışında yağsız et, balık ve kümes hayvanları, yumurta, mercimek, fasulye, soya ürünleri gibi baklagiller, şekeri alınmış süzme peynir, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, kuruyemişler.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir