Genel Sağlık

Genç Kalmak İçin Püf Noktalar

Genç kalmanın püf noktaları başlıklı yazımızda sizlere kolayca uygulayabileceğiniz cildinizi diri ve genç tutacak önlemlerden bahsedeceğiz. Aşırı alkol veya karbonatlı içecek tüketimi cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Sadece cildinizin değil tüm organlarınızın erken yaşlanmasına yol açar. Yaşlanmak kaçınılmazdır. Ancak yaşlanmak da düzenli ve sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmek yeterlidir.

Meyveleri Kabukları İle Yiyin

Diyetimiz veya tükettiğimiz yiyeceklerin türü cildimiz üzerinde olumsuz veya olumlu etkilere neden olabilir.Abur cubur tüketmek cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bu gıdalar, derinizin geniş bir yelpazede cilt problemlerine yatkınlığının yanı sıra cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle, işlenmiş gıdaları atın ve doğal, taze pişmiş gıdaları tercih edin. Diyete cilt dostu gıdaları dahil etmek, cildi güzelleştirmenin ve inceltmeyi önlemenin yoludur.

Cildiniz İçin Uygun Nemlendiricileri Kullanın

Doğru cilt bakımı rutini göz ardı edildiğinde cildin erken inceltilmesine yani derinin zayıflyıp incelmesine neden olabilir. Cildimiz nemi her gün kaybeder ve kuru hale gelir. Deride çatlama ve soyulma olabilir ve cilt elastikiyetini kaybederek incelme ve kırışıklıklara neden olur. Ne tür bir cilt olursa olsun, nemlendiricilerle yapılan cilt bakımı çok önemlidir.

Sigarayı Bırakmak Cilde Fayda Verir

Sağlıklı bir diyet uygularsanız dahi sigara içtiğiniz için cilt bakımı işe yaramaz. Önemli olan, sigara içmeyi bırakmaktır çünkü sigara deride zararlı etkiler yaratıyor. Sigara, kan damarlarını sıkıştırarak cildin kan dolaşımını düşürür. Sonuç olarak, cilde oksijen ve besin maddesi temini kronolojik olarak düşer, bu da derinin görünümünü önemli ölçüde değiştirir.

Günlük Egzersiz Yapın

Sedanter bir yaşama liderlik etmek sadece kardiyovasküler sağlığın azalmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cildiniz üzerinde de son derece olumsuz etkilere neden olabilir. Yürümek, koşu ya da başka herhangi bir egzersiz yapmak gibi herhangi bir fiziksel aktivite cilde faydalıdır. Hepimizin bildiği gibi egzersiz, cilt dahil olmak üzere vücudun her tarafındaki kan dolaşımını arttırır. Artmış kan akışı deri hücrelerine çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini besler ve bu da cildi sağlıklı tutar. Ayrıca, düzenli bir egzersiz rutini, kaslarınızın sağlam ve cildin sıkı olmasını sağlar.

Bolca Su İçmek

Su sağlıklı bir cilt için çok önemli bir kaynaktır. Yeterli su alımı, yutulan yiyeceklerden alınan besinlerin deri hücrelerine ulaşmasını sağlar ve cildi besler. Ayrıca, su cildi doğal bir nemlendirici olarak görür ve böylece dokusunu ve görünümünü genç tutar. Ayrıca, yeterli miktarda su alımı toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur ve toksinlerden de cilt sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, berrak, sağlıklı bir cilt için günde en az 7 ila 8 bardak su için…

Güneşte Fazla Kalmayın

Güneşe aşırı maruz kalmak cildin inceltilmesini hızlandıran başlıca faktörlerden biridir. UV ışınlarına uzun süreli maruz kalmanın cildin hayati yapılarına zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Örneğin, ciltte esneklik ve sıkılık kazandıran bir protein yapısı olan kolajenin parçalanmasına yol açar. Hiç şüphe yok ki, güneş cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve cilt donuk ve ince görünür. Güneşin zararlı UV ışınlarından cildi korumak için, 15 SPF değerinde güneşten koruyucular uygulayın, özellikle kol gibi cildin sık görülen alanlarına güneşten koruyucu kremler sürün.

Güneşten cildinizi koruyan giysiler giyin.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir