Genel Sağlık

Genç Kalmak için Püf Noktalar

Genç Kalmak için Doğal Yollar  ,Genç Kalmanın Sırları Nelerdir?  ,Genç Görünmek için Cilt Bakımı  ,Sigarayı Bırakın ! ,Günlük Egzersiz Genç Kalmanın Sırrıdır  ,Genç Kalmak için Güneşte Fazla Kalmayın

Genç kalmak  püf noktaları başlıklı yazımızda sizlere kolayca uygulayabileceğiniz cildinizi diri ve genç tutacak önlemlerden bahsedeceğiz. Aşırı alkol veya karbonatlı içecek tüketimi cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Sadece cildinizin değil tüm organlarınızın erken yaşlanmasına yol açar. Yaşlanmak kaçınılmazdır ancak yaşlanmak da düzenli ve sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmek yeterlidir.Aşağıda genç görünmeniz için gerekli genel bilgiler verilmiştir.

Genç Kalmak için Doğal Yollar 

 

Genç Kalmak için Doğal Yollar Diyetimiz veya tükettiğimiz yiyeceklerin türü cildimiz üzerinde olumsuz veya olumlu etkilere neden olabilir.Abur cubur tüketmek cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bu gıdalar, derinizin geniş bir yelpazede cilt problemlerine yatkınlığının yanı sıra cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle, işlenmiş gıdaları atın ve doğal, taze pişmiş gıdaları tercih edin. Diyete cilt dostu gıdaları dahil etmek, cildi güzelleştirmenin ve inceltmeyi önlemenin yolu olmakla beraber genç kalmak için oldukça etkilidir. A vitamini, E vitamini, C vitamini ve D vitamini günlük ihtiyacınız kadar karşılanmalıdır. bu vitaminler meyvelerde ve sebzelerde vardır ( D vitamini güneş ile vücuda girer) ve bu vitaminler antitoksidan yapıları, yağ asitleri, omega kaynakları gibi etkileri ile bağışıklık sistemi, cilt sağlığı, saç sağlığı, sindirim ve genel sağlığınız için etkilidir. Ülkemiz genç kalmak için çok değerli besinlere sahiptir; sarımsak, zeytin yağı, brokoli, lahana , yeşil sebzeler, limon, elma vs. neredeyse tüm meyve ve sebzeler ülkemizde bulunmaktadır.

Su sağlıklı bir cilt için çok önemli bir kaynaktır. Yeterli su alımı, yutulan yiyeceklerden alınan besinlerin deri hücrelerine ulaşmasını sağlar ve cildi besler. Ayrıca, su cildi doğal bir nemlendirici olarak görür ve böylece dokusunu ve görünümünü genç tutar. Ayrıca, yeterli miktarda su alımı toksinlerden atmanıza yardımcı olur ve toksinlerden de cilt sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, berrak, sağlıklı bir cilt için günde en az 7 ile 8 bardak su içmelisiniz. Ve unutmamalısınız ki vücudumuzun %60’ı sudur.

Genç Kalmanın Sırları Nelerdir? 

Genç kalmak için sırlara gerek yoktur. Genç kalmanın sırrı sağlıklı olmaktan ve kendinizi korumaktan geçmektedir. Tabiki daha genç görünmek adına estetik operasyonlar yapılmaktadır veya genç kalmak için bazı cilt ve saç maskeleri uygulanmaktadır fakat sağlıklı olmaz iseniz bunların hiç bir yararı olmayacaktır. Bundan kaynaklı sizlere sağlıklı olmanın ve genç kalmanın sırlarını aşağıdaki gibi izah edeceğiz.

Genç Görünmek için Cilt Bakımı Genç Görünmek için Cilt Bakımı 

 

Doğru cilt bakımı rutini göz ardı edildiğinde cildin erken yaşlanmasına yani derinin zayıflayıp incelmesine neden olabilir. Cildimiz nemi her gün kaybeder ve kuru hale gelir. Deride çatlama ve soyulma olabilir ve cilt elastikiyetini kaybederek incelme ve kırışıklıklara neden olur. Ne tür bir cilt olursa olsun, nemlendiricilerle yapılan cilt bakımı çok önemlidir. Bundan kaynaklı özellikle doğal cilt bakım yağları ile cildinizi nemlendirmeyi ve korumayı unutmamanız gerekir. Size uygun olan badem yağı, lavanta yağı, avokado yağı , hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Sigarayı Bırakın !

 

Sağlıklı bir diyet uygularsanız dahi sigara içtiğiniz için sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün olmamaktadır. Önemli olan, sigara içmeyi bırakmaktır çünkü sigara sadece cildinize zarar vermez. Akciğer kanseri riskinizi artırır, vücut sağlığınızı ve ağız sağlığınızı bozar. Dişlerinizin daha sağlıksız ve kötü görünmesine neden olur.  Sigara, kan damarlarını sıkıştırarak cildin kan dolaşımını düşürür. Sonuç olarak, cilde oksijen ve besin maddesi temini kronolojik olarak düşer, bu da derinin görünümünü önemli ölçüde değiştirir. Bu zararlarından kaynaklı sigarayı bırakmanız gerekir. Biliyoruz bunu çok duyuyorsunuz ama sigaranın sadece sizi değil çevrenizi de pasif içici olarak etkilediğini unutmayınız.

Günlük Egzersiz Genç Kalmanın Sırrıdır 

 

Günlük Egzersiz Genç Kalmanın Sırrıdır 

Sedanter bir yaşama liderlik etmek sadece kardiyovasküler sağlığın azalmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cildiniz üzerinde de son derece olumsuz etkilere neden olabilir. Yürümek, koşu ya da başka herhangi bir egzersiz yapmak gibi herhangi bir fiziksel aktivite sağlığınıza faydalıdır. Hepimizin bildiği gibi egzersiz, cilt dahil olmak üzere vücudun her tarafındaki kan dolaşımını arttırır. Artmış kan akışı deri hücrelerine çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini besler ve bu da  sizi sağlıklı tutar. Ayrıca, düzenli bir egzersiz rutini, kaslarınızın sağlam ve cildin sıkı olmasını sağlar. Diğer önemli konuda seks’tir. Seks yapmanız hormonlarınızı harekete geçirerek sağlıklı olmanızı , mutlu olmanızı sağlayarak stresten uzak durmanızı sağlar ve genç görünmenize yardımcı olur.

Genç Kalmak için Güneşte Fazla Kalmayın

 

Genç Kalmak için Güneşte Fazla KalmayınGüneşe aşırı maruz kalmak cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Güneşin UV ışınlarına uzun süreli maruz kalmanın cildin hayati yapılarına zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Örneğin, ciltte esneklik ve sıkılık kazandıran bir protein yapısı olan kollajenin parçalanmasına yol açar. Hiç şüphe yok ki, güneş cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve cilt donuk ve ince görünür. Ayrıca güneş yanıkları, yaşlılık lekeleri ve cilt kanserine etki eder. Tabi ki güneşe ihtiyacınız var ama ”her şeyin azı karar çoğu zarar” sözünü de unutmamak gerekir. Bundan kaynaklı güneşin zararlı UV ışınlarından cildi korumak için, 30-50 SPF değerinde güneşten koruyucular kullanmalısınız, özellikle kol ve yüz gibi cildin açık alanlarına güneşten koruyucu kremler sürmeden dışarı çıkmamalısınız.

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi genç kalmak için sırlara değil sağlıklı olmaya, genç görünmek için ise doğal yollar kullanmaya ihtiyaç vardır. Bu konuda yardımcı olması açısından Avokado Yağının İnanılmaz Faydaları  başlıklı yazımızı size öneriyoruz. Yazımızın sizlere yararlı olduğunu umuyoruz ve sağlıklı kalmanızı diliyoruz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir