DiyetlerHastalıklar

Gastrit Belirtileri ve Gastrit Diyeti

Gastrit, Gastrit Belirtileri, Gastrit Tanısı , Gastrit Tedavisi, Gastrit Diyeti Nedir?, Gastrit Zamanı Neler Yenilebilir?

Gastrit günümüzün en yaygın mide hastalıklarından biridir. Midede yanma, yenilen her yemeğin ağırlık hissi vermesi, spazm ağrıları ile ortaya çıkan gastrit doğru tedavi olunmadığı zaman kötü sonuçlara çıkarabilir. Bundan kaynaklı sizlere gastrit diyeti ile beraber bu hastalığın belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğiz. Ayrıca bir önleme ve iyileşme yöntemi olarak gastrit diyeti hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.

Gastrit

Gastrit

Gastrit, mide astarının iltihaplanmasıdır ve genellikle akut veya kronik gastrit olarak adlandırılır. Gastrit iki önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi  Helicobakteri pylori ya da H. pylori , ve ikincisi ise  non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlardır( NSAID’ler ). Bununla birlikte, diğer enfeksiyöz ajanlar, otoimmün problemler, Crohn hastalığı, sarkoidoz ve izole granülomatoz gastrit gibi hastalıklar gibi birçok başka neden vardır.

Gastrit Belirtileri

Sağlıksız beslenme, safra reflüsü, stres ve depresyon ve çevreden kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkan gastrit kendini hemen belli etmez. İlk zamanlar hafif ağrılarla ortaya çıkan bu rahatsızlık zamanla daha sık kendini göstermekte. Doğru ve zamanında yapılan teşhis gastrit rahatsızlığının zamanla daha büyük boyuta geçmesinin karşısını alır. Mide astarının iltihaplanması gibi de tanınan gastrit tedavi olunmazsa kansere kadar yol alabilir.

Gastrit Tanısı 

Gastritin  semptomları ve daha önceki bir tanı  , alkol tüketimi hakkında bilgi edinilmesi ile konur. Gastritin kesin tanısı, gastrik mukozal inflamasyonun altta yatan nedenini anlamak adına bakteri testi yapılabilir. Örneğin, gastritin başlıca enfektif nedeni Helicobacter pylori’dir (H. pylori) . Bu bakteri nefes, kan, dışkı , immünolojik ve biyopsi testleri ile tespit edilebilir.

Endoskopi incelemeleri sırasında yapılan mide mukozasının biyopsisi sıklıkla kronik gastritin nedenlerini tanımlamak için kullanılır. Mukozal hasarı ve diğer mide mukozal değişikliklerinin görüntülenmesine izin verebilir.

Doktorunuz, gastrit ile yaygın olarak bulunan spesifik olmayan semptomların diğer nedenlerini tanımlamaya yardımcı olabilecek yardımcı testler de dahil olmak üzere hangi testlerin yapılması gerektiğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Gastrit Tedavisi 

Gastrit tedavileri değişebilir ve altta yatan nedenlere göre tedavi edilmektedir. En yaygın tedaviler reçetesiz  ilaçlar ve semptomların giderilmesi için reçeteli ilaçlardır.

Sıcak, kızarmış ve / veya baharatlı yiyeceklerden, alkol içmekten veya alerjiniz olabileceğiniz yiyeceklerden kaçınmanız gastritin geçmesinde yardımcı olacaktır.

 

Gastrit Diyeti Nedir?

Tedavi gastrit rahatsızlığında ne kadar önemli ise, uygulanan yemek diyeti de bir o kadar önemli sayılıyor. Yalnız tedavi ile gastrit geçmez. Belirli süre mutlaka gereken gastrit diyeti uygulayarak gastrite elveda etmek mümkün. Doktorunuzun uygulayacağı gastrit diyeti hem yemek hem de içmek gerekenleri kapsar. Gastrit çeşitlerine göre uygulanan gastrit diyeti de farklı olur. Eğer gastrit daha yeni kendini belli ettiyse uygulaması gereken diyet yoğun gastrit tedavisine göre kısa zaman sürmekte.

Gastrit Zamanı Neler Yenilebilir?

Gastrit diyeti aynı zamanda sağlıklı beslenme taraftarı olanlar için idealdir. Haşlanmış et ve tavuk ürünleri, süt ve tuzsuz lor peyniri, meyve ve sebze püreleri tedavinin devam ettiği süre boyunca uygulanması gereken diyet listesini kapsar.Gastrit Zamanı Neler Yenilebilir?

Gastrit rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle asitli içecekler (maden suyu olsa bile), kızartılmış yiyecekler, fast food gibi günümüzde yaygın olan hazır yemekler, alkol tüketimi, sigara, hazır soslar (ketçap ve mayonez gibi soslar), çikolata, kahve, koyu çay, rafadan yumurta, ekşi tada sahip meyve ve sebzeler (yeşil soğan, limon), hazır bulyonlar, konserve ürünleri, turşu ürünleri, çok şekerli ürünler, dondurma, soğuk içecekler, unlu kurabiyeler, tuzlu zeytin ve peynir gibi ürünleri kullanmamalıdır. Yarım bırakılan diyet daha kötü sonuçlara yol açabilir. Gastrit diyetinde yalnız taze ve günlük yemekler tüketilmelidir. Mide asidini dengelemek adına gastrit rahatsızlığı olanlar az-az, gün içinde 5 öğün yemek yemelidir. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç alımı sakıncalıdır. Unutmayın, her mide rahatsızlığı gastrit değildir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir