DiyetlerHastalıklar

Gastrit Belirtileri ve Diyeti

Gastrit Diyeti

Gastrit günümüzün en yaygın mide hastalıklarından biridir. Midede yanma, yenilen her yemeğin ağırlık hissi vermesi, spazm ağrıları ile ortaya çıkan gastrit doğru tedavi olunmadığı zaman kötü sonuçlara çıkarabilir.

Gastrit Belirtileri

Sağlıksız beslenme, safra reflüsü, stres ve depresyon ve çevreden kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkan gastrit kendini hemen belli etmez. İlk zamanlar hafif ağrılarla ortaya çıkan bu rahatsızlık zamanla daha sık kendini göstermekte. Doğru ve zamanında yapılan teşhis gastrit rahatsızlığının zamanla daha büyük boyuta geçmesinin karşısını alır. Mide astarının iltihaplanması gibi de tanınan gastrit tedavi olunmazsa kansere kadar yol alabilir.

Gastrit Diyeti Nedir?

Tedavi gastrit rahatsızlığında ne kadar önemli ise, uygulanan yemek diyeti de bir o kadar önemli sayılıyor. Yalnız tedavi ile gastrit geçmez. Belirli süre mutlaka gereken gastrit diyeti uygulayarak gastrite elveda etmek mümkün. Doktorunuzun uygulayacağı gastrit diyeti hem yemek hem de içmek gerekenleri kapsar. Gastrit çeşitlerine göre uygulanan gastrit diyeti de farklı olur. Eğer gastrit daha yeni kendini belli ettiyse uygulaması gereken diyet yoğun gastrit tedavisine göre kısa zaman sürmekte.

Gastrit Zamanı Neler Yenilebilir?

gastrit diyetGastrit diyeti aynı zamanda sağlıklı beslenme taraftarı olanlar için idealdir. Haşlanmış et ve tavuk ürünleri, süt ve tuzsuz lor peyniri, meyve ve sebze püreleri tedavinin devam ettiği süre boyunca uygulanması gereken diyet listesini kapsar.

Gastrit rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle asitli içecekler (maden suyu olsa bile), kızartılmış yiyecekler, fast food gibi günümüzde yaygın olan hazır yemekler, alkol tüketimi, sigara, hazır soslar (ketçap ve mayonez gibi soslar), çikolata, kahve, koyu çay, rafadan yumurta, ekşi tada sahip meyve ve sebzeler (yeşil soğan, limon), hazır bulyonlar, konserve ürünleri, turşu ürünleri, çok şekerli ürünler, dondurma, soğuk içecekler, unlu kurabiyeler, tuzlu zeytin ve peynir gibi ürünleri kullanmamalıdır. Yarım bırakılan diyet daha kötü sonuçlara yol açabilir. Gastrit diyetinde yalnız taze ve günlük yemekler tüketilmelidir. Mide asidini dengelemek adına gastrit rahatsızlığı olanlar az-az, gün içinde 5 öğün yemek yemelidir. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç alımı sakıncalıdır. Unutmayın, her mide rahatsızlığı gastrit değildir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir