Genel Sağlık

Ferulik Asit

Ferulik Asit Nedir? ,Ferulik Asit İçeriği  ,Ferulik Asit Faydaları  ,Ferulik Asit Cilt Bakımı  ,Ferulik Asit Cilde Kullanımı  ,Ferulik Asit Yan Etkileri Var mıdır ? 

Bu yazımızda sizlere daha önce cilt bakımında bahsettiğimiz ferulik asit hakkında daha çok ve ayrıntılı  bilgi vereceğiz. Ferulic asit nedir, içeriğinde neler vardır, ne için kullanılır ve yararları nelerdir sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Ferulik Asit Nedir?Ferulik Asit Nedir?

Ferulik asit, bitkilerin hücre duvarı içerisine bulunan madde çeşididir. Bu madde süper antioksidan özelliğine sahip bir karışım şeklindedir. Sarı renkli toz haline getirilir. Ferulik asit, hidroksisinnamik ailesine dâhildir. Tamamen bitkisel olarak imal edilir. Bu madde en çok yer fıstığı, kahve, portakal, ananas, enginar gibi diğer bitkilerin tohum ve yapraklarında bulunur. Ancak daha çok kahverengi pirinç, yulaf ve buğday gibi tahıllarda ferulik asit maddesi görülmektedir.

Ferulik asit  her yerde serbest formda bulunan ve bitki hücre duvarı polisakkaritleri, glikoproteinler, poliaminler, lignin ve hidroksi yağ asitlerine kovalent olarak konjuge edilmiş tohumlarda bulunan  doğal bir fenolik fitokimyasal’dır. Ferulic asit , hücre duvarına sertliği ve koniferil alkol, vanilin, sinapik, diferulik asit ve kurkumin gibi diğer önemli organik bileşiklerin oluşmasında hayati bir rol oynar. Ferulik asit, antioksidan, antienflamatuar, antimikrobiyal, antialerjik, hepatoprotektif’tir.

Ferulik Asit İçeriği 

Ferulic asit içeriğinde ;  % 15 saf C vitamini (L-askorbik asit), % 1 E vitamini (alfa tokoferol) ve % 0.5 ferulik asit içeren sinerjik antioksidan bir kombinasyona sahiptir . Bu karışımsal asit kombinasyonu , güneş radyasyonu ve kirlilik gibi çevresel etkenlere maruz kalmanın yol açtığı serbest radikal hasara karşı korumayı arttırmak için birlikte çalışır.Ferulik Asit İçeriği 

Ferulik Asit Faydaları

 

  • Gelişmiş anti-aging etkiler sağlar ve  tek başına herhangi bir antioksidandan daha iyidir.
  • Serbest radikal hasarını nötrleştirir ve oksidatif strese karşı korur
  • Son koruma için güneş koruyucu ile birlikte kullanım için mükemmel
  • Fotohasarlanmış cildin görünümünü ve dokunuşunu iyileştirir
  • Kuru veya hassas cildi nemlendirir ve zayıf elastikiyet ile cilde hayat verir.
  • Görselliği hiperpigmentasyonu iyileştirir ve yeni renk değişikliğini önlemeye yardımcı olur.
  • Bu mucizeyi madde sayesinde DNA ya zarar verecek olan nitrik oksit, hidroksil ve süper oksit radikalleri gibi serbest bulunan radikalleri devre dışı bırakan antioksidan olarak etki eder.
  • Ayrıca güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları ferulik asitin sağladığı antioksidan etkisinin artmasına yardımcı olur. Bu da ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini engeller.
  • Ferulik asit, yaşlanmayı geciktirmek için üretilen kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunmaktadır. Başka bir araştırmada da ferulik asitin kandaki şeker seviyesini düşürdüğü gözlenmiştir. Kemik erimesi, menopozal sendromlar ve mide, göğüs, kolon, dil, akciğer, prostat, karaciğer kanseri gibi hastalıklardan da korumaktadır.

Ferulik Asit Cilt Bakımı 

Ferulik Asit Faydaları

Ferulik asitin bazı bitkilerde bulunmaktadır ve bitkisel kaynakların tüketilmesi vücuda faydalıdır çünkü aşırı derecede güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma karşıtı kozmetik  ürünlerinde kullanılan   hidroksisinnamik asitler olarak bilinen ferulik asit ;  yüz için en iyi güneş koruyucuda temel bileşenlerini içermektedir.  Güçlü antioksidan, cildi UVB kaynaklı cilt  lekelerinden korur ve zararlı UV ışınlarını engelleyerek cilt yanıklarına karşı da koruma sağlar.

Ferulik asitin, süperoksit, nitrik oksit ve hidroksil radikali de dahil olmak üzere çeşitli serbest radikallerin olumsuz etkileriyle mücadele ettiği kanıtlanmıştır. Serbest radikaller, insanlar da kırışıklıkları ve ince çizgileri de dahil olduğu erken yaşlanan cilde neden olmaktadır.

Serbest radikaller cildi sıkı ve elastik tutan ve bu proteinin daha da büyümesini engelleyen destekleyici doku olan kolajeni yok ederler. Ayrıca derideki elastin miktarını da azaltırlar. Elastin, cildinizin sarkmadan  koruyan bir başka proteindir. Yalnız, ferulik asitin C, E ve beta-karoten vitaminlerinden daha güçlü olduğuna inanılmaktadır ve diğer güçlü antioksidanlar ile birleştiğinde asidin de etkinliklerini arttırdığı düşünülmektedir.

Ferulik Asit Cilde Kullanımı 

 

Şu an itibariyle, ferulik asit içeren kremler, serumlar ve jeller azdır. Kolayca temin edilebilenler kaçınılmaz olarak C ve E vitaminleri ile eşleştirilir. Üç bileşenin topikal bir çözelti içinde birleştirilmesi, yaşlanma karşıtı serumlar ve nemlendirici, güneş koruyucu formüller için en iyi formül olduğunu kanıtlamıştır.

Ferulik asit özellikle yüzdeki kuru pullu ciltler için kullanışlıdır. Genellikle E ve C vitaminleri ile birleştirilir, çünkü onları stabilize etmeye yardımcı olur. Bu vitaminleri stabilize ederek, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan ve kollajen üretimini uyararak daha güçlü hale gelirler. Bu güçlü koruma, daha çok güneş lekeleri olarak bilinen ve yaşlanmaya karşı korumaya bağlı olan, yaşlanmayı önleyecektir. Ferulik asitin potansiyel bir beyazlatıcı madde olduğu söylenir. Bu, düzensiz cilt tonlarından, çillerden, güneş lekelerinden ve deri üzerinde leke bırakan diğer herhangi bir durumdan muzdarip insanların kullanımından faydalanabileceği anlamına gelir. Düzgün bir cilt tonu her zaman sağlıklı bir cilt belirtisidir. Bundan kaynaklı elde ettiğiniz  ferulik asiti sabahları cildinize, yüzünüze uygulayabilirsiniz. Asit içeriğinden kaynaklı ağza, göze ve burna kaçırmayın. Herhangi bir yan etki görürseniz bırakın.

Ferulik Asit Yan Etkileri Var mıdır ?Ferulik Asit Yan Etkileri Var mıdır ?  

Ce ferulik asidin topikal olarak kullanılmasının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Sahip olmanız gereken tek endişe, buğday, arpa veya mısır gibi herhangi bir tahıl türüne karşı alerjiniz varsa bu duruma karşı alerji geliştirebileceğinizdir. Herhangi bir cilt bakım ürününde olduğu gibi, bu bileşenle birlikte kremler veya serumları cilt bakımı rutininize eklemeden önce, alerjiniz olmadığından emin olmak için ürünü yama testi yaparak sınamalısınız. Ayrıca içeriğinde C vitamini hafif tahrişe yol açabilir ama buna karşı hassasiyet varsa bunu limonda yapabilir. Yani içeriğindeki ürünlere herhangi bir alerji ve hassasiyet durumunuzu öğrenmeniz gerekir.

Unutmamalısınız ki cilt sorunlarınız da bu tür ürünler kullanırken önce bir dermatolog ve uzmana danışmalısınız. Daha sonra ürünleri kullanmalısınız. Blog yazımızın bu açıdan size ön bilgi olması ve meraklarınızı gidermesini umuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir