Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Evde Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Basur Tedavisi

Evde basur tedavisi, belirtilerden kaynaklanan şikâyetleri minimuma indirmek ve kişinin aldığı bir takım önlemler ile mümkün olur. Bu önlemler arasında basur ilaçları kullanma, ılık su ile yapılacak basur banyosu, basur rahatsızlığının görüldüğü bölgeye soğuk kompleks uygulamak ve beslenme tarzına dikkat etmek en öne çıkan önlemler arasında gösterilir. Evde yapılacak basur tedavisine öncelikle basur ilaçları kullanılarak başlanılabilir. Bu ilaçlar basur bölgesinde kaşıntı ve ağrıyı indirmede önemli rol oynar. Kişiler basur bölgesine yönelik şikâyetlerinin artması durumunda ilaç sayılarını arttırmaları gerekir.

Evde Hemoroid Tedavisi

Evde yapılan basur tedavisinin amacı hiç şüphesiz rahatsızlığın görüldüğü bölgeyi rahatlatmaktır. Damarlarda oluşan basıncın etkisinden kurtulmak için evde basur tedavisi oldukça faydalıdır. Kişiler, tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerinin ardından, basur görülen bölgenin temizliğini elle ovalama yöntemini kullanmamalıdırlar. Onun yerine nemli bir bezle ya da tuvalet kâğıdı ile bölgenin temizlenmesi gerekir. Diğer taraftan normal tuvaletler yerine oturmalı tuvaletler tercih edilmesi basur tedavisine olumlu katkı yapar. Böylelikle kişiler, makat bölgelerinin temizliğini su ile rahatça yapabilirler.

Basur Tedavisinde Önemli Hususlar

Basur tedavisinde bilinmesi gereken bazı önemli hususlar bulunur. Bunların basur bölgesinde rahatsızlık yaşayan kişiler tarafından iyi bilinmesi gerekir. Diğer taraftan özellikle evde basur tedavi konusunda bu hususlar büyük önem taşır. Öncelikle hassas bir yapısı olan basur alanının zarar görmemesi için kişiler uzun süreli olarak oturmamalıdır. Aynı zamanda kişiler otururken altlarına yastık türü destek aracı koymaları gerekir. Bir diğer önemli husus ise, kişilerin ağır yük kaldırmamaları gerektiğidir. Giyilen iç çamaşırların bol olması gerekir. Dar iç çamaşırlar basur bölgesine zarar verir. Evde basur tedavi konusunda bu hususlar oldukça önemlidir.

Basur Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Basur tedavisinde beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle kişilerin kabız olmamaya özen göstermeleri gerekir. Bunun için lifli ürünlerin tüketilmesi oldukça yararlıdır. Kişilerin kilo aldırıcı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Fazla kilolar da basur oluşumuna yardımcı olur. Bu nedenle kilolu kişilerin bol bol egzersiz ve spor yapmaları gerekir. Aynı zamanda beslenme açısından sebze ve meyve tüketimi de oldukça önemlidir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir