Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Evde Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur ( Hemoroid), Evde Basur Tedavisi, Basura  Ne İyi Gelir ? ,Basur Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Evde basur tedavisi, belirtilerden kaynaklanan şikayetleri minimuma indirmek ve kişinin aldığı bir takım önlemler ile mümkün olur. Bu önlemler arasında basur ilaçları kullanma, ılık su ile yapılacak basur banyosu, basur rahatsızlığının görüldüğü bölgeye soğuk kompleks uygulamak ve beslenme tarzına dikkat etmek en öne çıkan önlemler arasında gösterilir. Evde yapılacak basur tedavisine öncelikle basur ilaçları kullanılarak başlanılabilir. Bu ilaçlar basur bölgesinde kaşıntı ve ağrıyı indirmede önemli rol oynar. Kişiler basur bölgesine yönelik şikayetlerinin artması durumunda ilaç sayılarını arttırmaları gerekir.

Basur ( Hemoroid)Basur ( Hemoroid)

Bazen basur olarak adlandırılan hemoroidler, anüs ve rektumda şişmiş damarlardır. Hemoroidlerin yaygın semptomları ağrı, kaşıntı ve rektal kanamayı içerebilir. Sırasıyla iç ve dış hemoroid olarak adlandırılan anüs ve rektumun içinde veya dışında gelişebilir.

Hemoroidler oldukça yaygın bir problemdir. Dünyada bir çok insan bu durumu yaşamaktadır. Genellikle birkaç hafta içinde kendi başlarına geçerler , hafif ve şiddetli rahatsızlıklara neden olabilirler.  Hemoroid tedavisinde evde tedavi yöntemleri kullanımı yaygındır. Daha ciddi vakalarda tıbbi tedavi de gerekebilir.

Evde Basur Tedavisi

 

  • Evde basur tedavisinde il öneri hem ağrıları azaltmak hem de şişliği gidermek adına sıcak suya 15 dakika boyunca günde birkaç kez – özellikle tuvaletten  sonra – oturulmasıdır. Bu basuru ve rektal kanalı yumuşatacak ve basurunuzun azmasını engelleyecektir.
  • Bazı insanlar, elma sirkesinin, hemoroidlere anında rahatlama getirdiğini, kaşıntı ve ağrıyı azalttığını söylüyor.Elma sirkesi alanı temiz kalmasına yardımcı olarak basur ile savaşmanızı sağlamaktadır.
  • Aloe vera’nın anti-enflamatuar özellikleri hemoroid iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırma, özellikle hemoroidler için kullanımı için mevcut olmasa da, diğer enflamatuar cilt durumları için bazı faydalar göstermiştir. Basur için kremler alırken, aleo vera içerikli olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Bazı insanlar çay ağacı yağının antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklerinin hemoroidlerin neden olduğu şişlik ve kaşıntıyı azaltabileceğini söylüyor. Bazı erken araştırmalar, çay ağacı yağı ile yapılan bir jelin semptomları azalttığını bulmuştur, ancak çalışmaların eksik olduğunu da söylemek gerekir.
  • Bu az bilinen ev tedavisi ağrılı hemoroidlere yardımcı olabilir. Doğrudan iltihaplı bölgeye uyguladığınız bir bileşiği yapmak içi; 2 yemek kaşığı gliserin ile 2 yemek kaşığı rpsom tuzunu karıştırın. Karışımı bir gazlı beze uygulayın ve ağrılı bölgeye koyun. Bu uygulamayı bölgeye 15-20 dakika bırakın. Ağrı düzelene kadar her dört ile altı saatte bir tekrarlayın

Basura  Ne İyi Gelir ? 

Basur tedavisi için bilinmesi gereken bazı önemli hususlar bulunur. Bunların basur bölgesinde rahatsızlık yaşayan kişiler tarafından iyi bilinmesi gerekir. Diğer taraftan özellikle evde basur tedavi konusunda bu hususlar büyük önem taşır. Öncelikle hassas bir yapısı olan basur alanının zarar görmemesi için kişiler uzun süreli olarak oturmamalıdır. Aynı zamanda kişiler otururken altlarına yastık türü destek aracı koymaları gerekir. Bir diğer önemli husus ise, kişilerin ağır yük kaldırmamaları gerektiğidir. Giyilen iç çamaşırların bol olması gerekir. Dar iç çamaşırlar basur bölgesine zarar verir. Evde basur tedavi konusunda bu hususlar oldukça önemlidir.

Basur Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Basur Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Basur tedavisi tek başına rektal bakım ile olmaz beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle kişilerin kabız olmamaya özen göstermeleri gerekir. Bunun için lifli gıdaların tüketilmesi oldukça yararlıdır. Kişilerin kilo aldırıcı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Fazla kilolar da basur oluşumuna yardımcı olur. Bu nedenle kilolu kişilerin bol bol egzersiz ve spor yapmaları gerekir. Aynı zamanda beslenme açısından sebze ve meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Bol bol su içilmeli ve kafein gibi içeriğe sahip içeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir