EstetiklerGenel Sağlık

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Estetik Uygulamaları

Estetik Ameliyatı Çeşitleri , Ameliyatsız Estetik

Ameliyatlı ve ameliyatsız estetik uygulamaları hakkında sizlere kısa bir bilgilendirme sunarak, hangi bölgelerinizin estetik ameliyata tabi tutulacağı ve ameliyat olmadan estetik yapıp yapamayacağınızdan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Estetik Ameliyat 

Estetik cerrahi, bir kişinin görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan bir plastik cerrahi türüdür, ancak dikkatle yaklaşılmalıdır.Prosedürler vücudun hemen hemen her kısmı için kullanılabilir, ancak kozmetik ameliyatı tercih etme seçeneği hafife alınmamalıdır. Sonuçlar genellikle kalıcıdır, dolayısıyla karardan emin olmak gerekir.

Cerrah, ameliyattan önce çözülemeyen bir sorun olduğuna veya hastanın  anti estetiksel belirtileri sergilediğine inanıyorsa, bir hastaya uygun danışmanlık yapacaktır. Rekonstrüktif cerrahi başka bir plastik cerrahidir. Örneğin, bir mastektomi sonrası işlev bozukluğu ve kişinin vücudunun bir kısmına normal bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır .

Estetik Ameliyatı Çeşitleri Estetik Ameliyatı Çeşitleri 

Estetik ameliyat çeşitleri çok fazladır. En çok merak edilenler aşağıda yer almaktadır.

Meme Büyütme  ve Küçültme  Estetiği 

Meme ameliyatı ; meme implantları, meme boyunu arttırmak veya ameliyat sonrası rekonstrüksiyonda kullanılabilir. Kadınlar vücut şeklini geliştirmek için göğüs ameliyatı isteyebilirler. Mamoplasti prosedürleri şunları içerebilir:

Göğüs büyütme ; geleneksel olarak salin ya da silikon jel protezleri kullanılarak ve şimdi de bazen yağlı aşılama ile gerçekleştirilir.Kadının göğsünün çok küçük olduğunu, bir göğsün diğerinden daha büyükse veya göğüsler hamilelik veya emzirmeden sonra değişmesi durumunda yapılabilir. Bazı yaşlı kadınlar, cildin elastikiyetini yitirmesine bağlı olarak memelerin sarkmasından kaynaklı bunu tercih ederler.

Bazı kadınlarda meme büyütme, benlik saygısını artırabilir ve cinsellikleriyle ilgili duygularını geliştirebilir. Bununla birlikte, bazılarında mevcut sorunlar devam etmektedir. Bu nedenle, kadınların ilk önce danışmanlığa gitmeleri teşvik edilir .

Meme küçültme , fiziksel rahatsızlıktan kurtulmayı sağlarken, büyütme amacı daha çok görünümle ilgilidir. Meme küçültme , hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini de azaltabilir .

 

Liposakşın 

Liposakşın Liposakşın veya emiş destekli lipektomi, vücudun çeşitli bölgelerinden, genellikle karın, uyluk, kalça, kalça, kolun arkası ve boynundan yağ emmek için ince kanüller veya içi boş metal tüpler kullanır. Liposuction ayrıca erkek meme küçültme için de kullanılabilir. Liposuction’da kullanılan aletler standart, ultrason , mekanik ve lazer cihazları içerir. Hepsi, bir tüpten yağ emmesini içerir.

Liposuction, kilo verme prosedürü olarak düşünülmemelidir. Doğru hastada yapıldığında amaç, konturu iyileştirmek ve sınırlı yağ alanlarını azaltmaktır. Komplikasyonlar nadirdir fakat mümkündür. Bunlar, hematom, enfeksiyon, duyu değişiklikleri, alerjik reaksiyonlar, alt yapılara verilen hasar ve tatmin edici olmayan sonuçlar olarak bilinen deri altındaki kan birikimini içerir.

 

Yüz Estetik Ameliyatı

 

  • Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı , göz kapaklarını yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Yaşla birlikte, cilt gevşekleşir ve üst kapakların sarkması veya örtülmesi ve alt kapaklardaki torbalar olabilir. Göz kapağı ameliyatı fonksiyonel, kozmetik veya her ikisi olabilir. Genellikle fazla deri ve yağın çıkarılması veya yeniden konumlandırılmasını içerir ve prosedür çevredeki kasları ve tendonları güçlendirebilir.Cerrahi yüzün şeklini değiştirebilir veya cildi sıkılaştırabilir.
  • Gelen rinoplasti adı da,  burun ameliyatı,  cerrah da nefes sık görünümü ve iyileştirmek için hastanın burnunu yeniden şekillendirilmiştir. Ucun yeniden şekillendirilmesini ve burnun üst kısmındaki kemikli şişliğin azaltılmasını içerebilir. Genellikle burun delikleri içinde iyi gizlenmiş küçük kesikler ile yapılabilir. Cerrahlar, kıkırdak ve burun kemiğinin tam büyümesini sağlamak için hasta en az 15 yaşında olana kadar rinoplasti önermezler.
  • Otoplasti ya da kulak cerrahisi, kulağı yeniden şekillendirerek, kıkırdağı yeniden şekillendirerek ya da her ikisini de kulağa daha yakın olarak işlem yaparak  kulağa daha estetik bir şekil vermektedir.
  • Bir facelift olarak da bilinen ritidektomi , daha genç bir görünüme ulaşmak için kırışıklıkları cerrahi olarak çıkarmayı ve yüzdeki cildi sıkılaştırmayı amaçlamaktadır.
  • Yüz ve boynun daha derin dokuları da sıkılabilir. Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı aynı zamanda yapılabilir.
  • Bir kaş kaldırma  veya alın germe alın kırışıklıkları sarkık kaşları kaldırırken  yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak, ya da çizgileri geçirmeyi  amaçlamaktadır. Daha uyumlu bir yüz görünümü elde etmek için genellikle diğer kozmetik prosedürlerin yanında yapılır.
  • Çene büyütme , çeneyi daha belirgin hale getirmeyi ve yüz özelliklerinin daha iyi bir dengesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ameliyattan önce yapılan ölçümlere bağlı olarak rinoplasti ile aynı zamanda yapılabilir. Prostetik implant ile veya çene kemiğinin manipülasyonuyla yapılabilir.
  • Malar veya yanak, büyütme elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirebilir. Cerrah elmacık kemiğinin üst kısmına bir implant yerleştirebilir.

Ameliyatsız Estetik Tedaviler 

Daha az invaziv tedaviler arasında peeling, dolgu, enjeksiyon, greftleme ve lazer tedavisi sayılabilir.

Kimyasal Peeling 

Kimyasal peelingler sivilce , çürük izleri, yara izleri veya kırışıklıkların tedavisinde yardımcı olabilir . Bir dizi aktif ajan kullanılabilir. Hafif veya yüzeysel bir peeling, cildin en dış katmanlarını tedavi etmek için glikolik, laktik veya meyve asitleri gibi Alfa Hidroksi Asitlerini (AHA) kullanır. Tedavi bazı kabuklarla olduğu kadar derin değildir, bu nedenle iyileşme süresi en azdır.Kimyasal Peeling 

Bir orta peeling genellikle çeşitli konsantrasyonlarda TCA (tri-kloroasetik asit) içerir. Dermise veya derinin derin katmanına, hafif kabuklardan daha büyük bir derinliğe nüfuz eder. İyileşme ve ağrı, hafif kabuklardan daha önemlidir. Kızarıklık ve dökülme, birkaç gün veya hafta boyunca devam edebilir.

Derin peelingler fenol ile yapılır, cilde en derin ölçüde nüfuz eder. Sonuç olarak, cildin yeniden kendini onarması üzerinde en büyük etkiye sahiptir , fakat aynı zamanda en uzun iyileşme süresine sahiptir ve skar ve cilt aydınlatmasına neden olabilir.

Kimyasal peelingler hem açık hem de koyu cilt tipleri için güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir .

Botoks

 

Kırışıklıkları ve yüz kırışıklarını tedavi etmek için kullanılır. Sinirlere enjekte edilen kaslara bloke edilmesiyle hareket eder. Enjekte edilen kas artık daha önce olduğu gibi zorla daralabilir veya sıkışamaz ve bu da kasların kontrollü bir şekilde gevşemesine neden olur. Alın, kaşların ayaklarının ya da göz çevresindeki çizgilerin ve aksiller hiperhidrozun ya da koltuk altlarının terlemesinin azaltılması ve kaş çatlaklarının tedavisi için onaylanmıştır .

Dolgu Maddeleri 

Yumuşak doku dolgu maddeleri veya dermal dolgu maddeleri, yüzünde daha pürüzsüz, daha dolgun bir görünüm yaratmaya yardımcı olmak için FDA tarafından onaylanmış tıbbi cihaz implantlarıdır. Nazolabial kıvrımları, yanakları ve dudakları tedavi etmek ve elin sırtının hacmini arttırmak için kullanılabilirler.

Ayrıca kırışıklıkları, çizgileri ve yara izlerini azaltabilir ve yumuşak doku konturlarını artırabilirler. Kalıcı değildirler, ancak vücut tarafından parçalanırlar, bu nedenle etkiyi sürdürmek için tedavileri tekrarlamak gerekebilir.

Yağ Enjeksiyonları Yağ Enjeksiyonları 

Hastanın kendi yağları, vücudun bir bölümünden liposakşın kullanılarak toplanır ve hacim artışı gerektiren bölgelere enjekte edilir. Genellikle cilde, ellere ve cilt konturlarındaki girintilere de dahil olmak üzere yüze uygulanır.

Sonuçlar genellikle güvenli ve uzun ömürlüdür ve yağın istenmediği bir yerden çıkarılmasının ek yararına sahip olabilir. Yağ çıkarılır, yıkanır , arıtılır ve daha sonra özel olarak tasarlanmış iğneler ile dikkatlice yeniden enjekte edilir. Bazen prosedür en iyi sonuç için birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere bir çok estetik ameliyat ve ameliyatsız tedavi çeşiti vardır. Size en uygununu seçmek adına mutlak doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir