Bitkisel ReçetelerDiyetlerGenel Sağlık

Elma Sirkesinin Faydaları ve Elma Sirkesi Tarifleri

Elma Sirkesinin Faydaları  , Elma Sirkesi ile Zayıflama  , Elma Sirkesi Cilt  , Elma Sirkesi Nasıl Yapılır , Elma Sirkesi Saç için Kullanımı  ,Elma Sirkesi Bal Maskesi 

Elma sirkesinin faydaları hakkında sizlere sunacağımız yazımızda elma sirkesinin evde nasıl hazırlanacağından ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz. Elma sirkesinin faydaları açısından en yüksek düzeyde kullanılması için elma sirkesini organik ve doğal olması gerekir. Bunu unutmayın ve aşağıdaki yararları sağlaması açısından kullanın.

Elma Sirkesinin Faydaları 

Elma sirkesini sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları arasında ;

 • Elma sirkesinin normal kan şekerinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinin faydaları  insülin duyarlılığını artırabilir. İnsülin, şekerin kandan, yakıt olarak kullanılabileceği dokulara taşınmasından sorumlu olan hormondur. Yüksek insülin düzeylerinin sürdürülmesi , insülin direncine neden olur , bu da etkinliğini azaltır ve yüksek kan şekeri ve diyabete yol açar . Elma sirkesi bunu engeller.
 • Kolesterol, arterlerde birikebilen, onları daralan ve sertleştiren yağ benzeri bir maddedir. Yüksek kan kolesterolü, vücudunuza kan itmek için daha fazla çalışmaya zorlayarak, kalbinize baskı yapar. Elma sirkesinin faydaları arasında ;  kolesterol seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olmak ve kalp sağlığını korumak vardır.Kötü HDL kolesterolü azalttığını ve ayrıca yararlı HDL kolesterolü arttırdığı bilinmektedir.
 • Yüksek tansiyon , kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Kalbi daha fazla çalışmaya zorlar ve kalp kasının zamanla zayıflamasına ve bozulmasına neden olur. Elma sirkesinin faydaları arasında ; kan basıncınızı yükselterek kalbin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olması bulunmaktadır. Kan basıncını düşürmenin diğer doğal yolları arasında, magnezyum ve potasyum alımını arttırmak, lif alımını arttırmak ve tüm gıdalar için tuz ve işlenmiş gıdaları değiştirmek sayılabilir.
 • Mide hastalığı olarak bilinen asit reflü ,  gastroözofageal reflü hastalığı, mideden özofagus içine asit geri akışı ile karakterize bir durum olup, mide ekşimesi, geğirme ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olur.Elma sirkesinin içilmesi asit geri akışını önlemek için sindirim sistemine daha fazla asit ekleyerek asit reflü semptomlarından kurtulmayı sağlayabilir .

Elma Sirkesi ile Zayıflama 

Elma  sirkesi,    istenmeyen kiloları hızlı bir şekilde düşürmek için  kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Elma  sirkesi kilo kaybı için yararları onaylayan bir bol miktarda araştırma bulunmaktadır. Bir çalışmada, elma  sirkesinin günde 12 haftada sadece iki çorba kaşığı tüketilmesi, diyet veya yaşam tarzı için başka hiçbir değişiklik yapılmadan yaklaşık 4 kilo kilo kaybı ile sonuçlanmıştır.Elma Sirkesi ile Zayıflama 

Çalışmalar, elma sirkesinin de tokluğu artırabildiğini göstermektedir , bu da kalori  alımı azaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olabilir.   Ancak, elma sirkesinin faydaları arasında  kilo kaybı sağlamasının bulunması, bunun tek başına hızlı bir çözüm olarak kullanılması gerektiği anlamına gelmez.

Her yemekten önce elma sirkesi içmek en etkili yoldur.  Ancak, elma sirkesini maddelerle seyreltebilirsiniz.  Birçok kişi bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi sulandırır. Eğer lezzet çok hoş değilse, içeceğe doğal bir tatlandırıcı olarak bal eklemek ve bir çay gibi ılık suyla karıştırmak mümkündür.

Elma Sirkesi Cilt 

Elma sirkesi sadece iç sağlığınızı korumaz ayrıca akne tedavisi ve yara izi azaltmak için kullanılmaktadır. Bazı bakteri türleri sıklıkla sivilce oluşumuna katkıda bulunur. Elma sirkesi , antibakteriyel özellikleri ile iyi bilinmektedir ve birçok zararlı bakteri suşuna karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Elma sirkesi ayrıca asetik asit, laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi spesifik bileşenler içerir. Bunların hepsi, Propionibacterium acnes’in, akneye neden olan bakterilerin büyümesini inhibe etmektedir.

Bu yararlı bileşenler ayrıca skarlaşmayı da azaltabilir. Yapılan araştırmalar sivilce izlerinin laktik asit ile üç ay boyunca tedavi edilmesinin, tedavi edilen cildin dokusunda, pigmentasyonunda ve görüntüsünde iyileşmelere ve ayrıca yara izlerinin hafiflemesine yol açtığını göstermiştir. Diyetinize bazı probiyotik gıdalar eklemek, iyileştirici maskeler ve tonerler kullanmak ve cildinizi iyi nemlendirmek, sivilce için de bazı etkili ev ilaçlarıdır .

Elma sirkesi ayrıca antifungaldir ve mantar enfeksiyonuna karşı tırnak ve cilt için kullanılır.

 

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Elma sirkesini faydaları açısından maksimum düzeyde alınması için evde aşağıdaki adımları izleyerek elma sirkesi yapabilirsiniz.

 1. Elma Sirkesi Nasıl YapılırDoğal olarak aldığınız elmaları 10  adet seçerek  yıkayın.
 2. Elmaları dörde bölerek kesin.
 3. Elmaları kahverengi olana kadar oda sıcaklığında bekletin.
 4. Daha sonra bu kahverengi elmaları  geniş ağızlı bir cam kavanoza koyun ve üzerine su ekleyin.
 5. Kavanozu tülbent ile örtün. Örttüğünüz kavanozu sıcak ve karanlık bir yere koyun.
 6. Kavanozu  6 ay boyunca bekletin ve  haftada bir kez karıştırın.
 7. 6 aylık fermantasyon periyodunun sonunda kavanozu alın. Sıvının üstünde bir pislik tabakası olacaktır. Bu, normal bakterilerden alkol olarak sirkeye dönüşür.
 8. Tülbentten sıvıyı yavaşça başka bir geniş ağızlı cam kavanoza süzün. Ardından, ikinci kavanozun içine  küçük miktarlarda sıvı girmesini sağlayın. Tüm sıvı filtrelenene ve ikinci kavanoza aktarılana kadar bunu yapın.
 9. Aynı tülbentle yeni sıvı kavanozunu örtün. 4 ile 6 hafta daha sıcak ve karanlık bir yerde tutun.  Tamamen fermente edilmiş elma sirkeniz hazır.

Elma Sirkesi Saç için Kullanımı 

Elma Sirkesi Saç için Kullanımı 

Elma sirkesinin faydaları arasında saç bakımında kullanımı da vardır.Kepek tedavisine yardımcı olur . Asitliği mantarın (kepeğe katkıda bulunan) saç derisinde gelişmesini zorlaştırır. Sadece elma sirkesi ve suyun eşit miktarlarda karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine ekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınıza püskürtün ve 15 dakika bekletin. Sonra, saçınızı durulayın. Bu karışımı haftada iki kez kullanın ve sonuçları yakında göreceksiniz.

Elma Sirkesi Bal Maskesi 

Kuru ve yıpranmış saçlarınız varsa, ham bal ve elma sirkesi ile yapılmış bir maske, muhteşem saçlarınızı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

 • ¼ fincan   bal (yerel en iyisidir)
 • Elma sirkesi 10 yemek kaşığı

Malzemeleri karıştırın ve nemli saçlara uygulayın. Çözeltiyi yaklaşık yirmi dakika boyunca saçınıza bırakın ve ılık suyla durulayın.

 

Elma sirkesi Canan Karatay’ın da belirttiği gibi doğal olarak piyasada yapılmamaktadır. Elma sirkesinin doğal olduğuna emin değilseniz mutlak evde kendiniz yapınız ve kullanınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir