Genel Sağlık

E Vitaminli Yağ

E Vitaminli Yağ ,E Vitaminli Yağ Faydaları ,E Vitaminli Yağın Cilde Faydaları 

E vitamini, tek bir vitamin değil, antioksidan etkileri olan bir grup yağda çözünen vitamindir. Antioksidanlar , bir atomdan kopan elektronlar olan serbest radikallerle savaşırlar. Serbest radikaller , kanserden erken yaşlanmaya kadar geniş bir yelpazede sağlık koşullarına bağlanmıştır . E vitamini yağı E vitamini ile elde edilir ve doğrudan cilde uygulanabilir veya losyonlara, kremlere ve jellere eklenebilir. E vitamini yağının pek çok destekçisi, bunun güçlü bir antioksidan olduğunu öne sürmektedir, ancak faydaları üzerine yapılan araştırmalar karışıktır .

E Vitaminli Yağ 

E Vitaminli YağE vitaminli yağı, doğrudan deriye uygulandığı için E vitamini takviyelerinden farklıdır. Konsantrasyonlar üreticiler arasında değişmektedir ve bazı kullanıcılar sadece açık E vitamini kapsülleri  ve içerikleri cildine koymaktadır.

E vitaminli yağı, birçok cilt bakım ürününde bir bileşendir; özellikle yaşlanma karşıtı faydaları olduğunu iddia edenler vardır. E vitamini takviyeleri koroner kalp hastalığı önleyebilir, bağışıklık fonksiyonunu destekler,   iltihabı önler ve göz sağlığını geliştirir. Ancak, bu faydalara ilişkin araştırmalar çeşitlendirilmiştir ve E vitamini desteği herkes için doğru kullanımı olan bir yağ değildir. E vitamini yağının faydaları öncelikle kozmetiktir ve sınırlı bilimsel desteğe sahiptir. E vitamini yağı kullanmadan önce bir doktora veya cilt bakımı uzmanına danışın.

E Vitaminli Yağ Faydaları 

 

E Vitamini yağının potansiyel faydaları iki temel özellikten kaynaklanmaktadır: antioksidan özellikleri; iltihapla savaşabilir ve serbest radikallerin etkilerini yavaşlatır ve nemlendirme özellikleri.

E vitamini birçok nemlendiricide bulunur ve yağ kuru, pullanan cildi korumak veya tedavi etmek için bir nemlendirici olarak kullanılabilir.

Bazı araştırmalar, E vitamini takviyelerinin yara iyileşmesini destekleyebileceğini düşündürmektedir . Topikal E vitamini yağının benzer faydalar sunması mümkündür, ancak konu hakkında çok az araştırma vardır.

E vitamini yağı, kaşıntılı cildi azaltmaya ve egzamayı azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamini, alerjik reaksiyonları, enfeksiyonları ve cilt kaşıntısına neden olan diğer sorunları tedavi edemez.Ancak cildi nemlendirdiği için, kuru cildin neden olduğu kaşıntıdan geçici olarak rahatlama sağlayabilir.Cildi iyi nemlendirmek kuru cildin önlenmesine yardımcı olabilir ve kaşıntı gibi semptomları önleyebilir. Cilt için güvenli olan her türlü yağ bu faydaları sağlayabilir.

E vitamini yağı, egzama veya atopik dermatit ile ilişkili kuruluk, kaşıntı ve dökülmeyi hafifletebilir. Bir çalışmada , oral E vitamini takviyelerinin egzama semptomlarında önemli gelişmeler sağlayabildiği bulunmuştur. E vitaminli yağ egzama tedavisinde iyi çalışılmamış olmasına rağmen, topikal nemlendiricilerin etkinliğini artırabilir.

Topikal E vitamini yağı ile psoriazis semptomlarında bir azalmayı ilişkilendirmiştir . Daha da iyisi, çalışma ciddi yan etkilerin olmadığını göstermiştir.  Bununla birlikte, E vitamininin psoriasis üzerindeki etkileri, çoğu hali hazırda mevcut olan tedaviler kadar iyi değildir. E vitamini yağı reçeteli ilaçlardan kaçınmak isteyen ve hafif sedef hastalığı olan kişiler için iyi bir seçenek olabilir.

Bazı araştırmalar uzun bir süre önce, cilde uygulanan veya ek olarak alınan ya da her ikisi de uygulanan E vitamini kaynaklarının yara izlerini tedavi edebildiğini ya da ilk etapta oluşmasını önleyebildiğini ileri sürmektedir. Ancak araştırma bu iddiayı desteklememektedir ve E vitamini kullanımı ile skar önleme arasında ilişki bulunmamıştır.

E Vitaminli Yağın Cilde Faydaları 

 

Araştırmalar, iyi nemlendirilmiş cildin skar oluşumuna daha az eğilimli olduğunu düşündürmektedir . Bir nemlendirici olarak kullanmaktan E vitamini karşı alerjik reaksiyon olmayan kişiler,  dolaylı bir yarar sağlayabilirler.

İnce çizgileri ve kırışıklıkları önleme veya tedavi etmede yardımcı olan  E vitamili yağ, kuru ciltler, iyi nemlendirilmiş cilde daha fazla buruşma eğilimi gösterir , nemlendirici faydaları, cildin daha genç ve daha az buruşuk görünmesine yardımcı olabilir.

Vitamin E’nin kırışıklıkları önlediği veya tedavi ettiği iddiası, bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir. Kırışıklıkların önlenmesi için en iyi strateji, doğrudan güneş ışığından kaçınmak ve kaliteli bir güneş koruyucu kullanmaktır. E vitamini yağı, güneş yanıklığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sınırlı araştırmalar, E vitamininin güneş yanıklarının oluşumunu önleyebileceğini veya azaltabileceğini göstermektedir.

E vitamini yağı kuru, pul pul dökülmüş cildi nemlendirebilir ve yatıştırdığı için güneş yanığından kaynaklanan yanmayı ve kaşıntıyı hafifletebilir . Bununla birlikte, güneş koruyucu kullanılması ve doğrudan güneş ışığından kaçınmak, cildi korumak için en iyi stratejilerdir.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Cilt için Kuşburnu Yağı

Hint Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir