Genel Sağlık

Dulavratotu Yağı

Dulavratotu Yağı Nedir?, Dulavratotu Yağı  Faydaları

Ülkemizde de kullanımı yaygın olan fakat daha çok Afrika ve Asya ülkelerinde kullanılan dulavratotu yağı hakkında sizlere sunacağımız makalede dulavratotu yağının faydalarından ve kendisinin ne olduğundan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Dulavratotu Yağı Nedir?

Dulavratotu YağıBatı Avrupa ülkelerinde dulavratotu yağı hala nispeten bilinmemektedir, ancak Afrika, Avrupa ve Asya’nın yerel bölgelerinde, eskiden “eski dünya” olarak anılan tarihi bir geçmişi vardır. Dulavratotu yağı,  arctiumun içine düşmüş olan dulavratotu bitkisinin köklerinden ve yapraklarından çıkarılır. Aslında, dulavratotu bitkisinin tüm parçaları, çok yönlülüğü ve kullanımdan gözlemlenen sayısız faydaları nedeniyle, bugünkü kullanımda birincil bileşen olan yağ olmasına rağmen, ot olarak da kullanılabilir. İlginç bir şekilde, dulavratotu bitkisi, nergislerinin birbirine kenetlendiği ve güçlü bir yapıştırıcı bağ oluşturduğu mekanizmaya dayanarak, Velcro tutturucuların geliştirilmesi için ilham kaynağı olmuştur.

Dulavratotu Yağı  Faydaları

 

Dulavratotu yağının faydaları ayrı ayrı aşağıda incelenmiştir.

 • Cilt Sağlığı 

Birçok bitkisel bazlı yağ gibi dulavratotu yağı, yüksek yağ içeriği, E Vitamini ve birçok anti-oksidan bileşiği olan mükemmel nemlendiricilerdir. Bu, cildin su kaybını önlemeye yardımcı olur, kuru cilt koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olur, güneşten gelen UV hasarını ve aşırı maruz kalmanın neden olduğu oksidatif hasarı tamponlarken, anti-oksidanlar kırışıklıkların önlenmesine, erken yaşlanmaya ve cildin genel olarak mükemmel durumda kalmasına yardımcı olur.

 • Kanser Önler

Birçok kanser vakası, aşırı oksidatif ve inflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu istenmeyen etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek çeşitli doğal bitki bazlı ürünler tüketmemiz şarttır. Yüksek E Vitamini içeriğinden dolayı cilt kanserlerinin maruz kalma riskini azaltmada özellikle etkilidir . Dulavratotu yağı, kanserin önlenmesinde rol oynayan tanenler, çeşitli flavonoidler ve diğer fito bileşenlerle zengindir.

 • Solunuma Yardımcıdır 

Dulavratotu yağının bir yağ difüzörü veya buharlaştırıcıya yerleştirilmesi, solunum yolu hastalıkları veya göğüs tıkanıklığı, burun tıkanıklığı ve hatta iltihaplı boğazlar gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için mükemmel bir yoldur. Yağ, düzgün nefes alamama nedeniyle zor olduğunda uyumaya yardımcı olmak için yatmadan önce kullanılabilir. Ayrıca sinüs basıncını hafifletmeye ve mukus sekresyonunu azaltmaya yardımcı olarak, öksürüğü rahatlatır.

 • Böbrek Fonksiyonunu İyileştirme  

Dulavratotu kökünden yapılan ekstraktların idrar çıkışını ve böbrek verimliliğini artırmaya yardımcı olan diüretik özelliklere sahip olduğu söylenir. İdrarda su bazlı metabolitlerin zamanında uzaklaştırılması böbrek aparatında kristalleşen bir oksalat kalıntısı olasılığını önemli ölçüde azalttığından, böbrek taşı oluşumunun olasılığını azaltmada özel bir etki gösterir.

 • Artritik Hastalıklara Yardımcıdır 

Artritik hastalık, altta yatan inflamatuar bir bileşene sahiptir, bu da genellikle etkilenen eklemlerde kronik ağrı ve hassasiyet ile sonuçlanır. Bu nedenle dulavratotu yağı gibi anti-enflamatuar ajanları kullanan tedavilerdir. Etkilenen eklemlere topikal olarak uygulanması, küçük günlük yağ tüketimi ile bağlantılı olarak, altta yatan hastalık ile ilişkili ağrı ve şişliğin şiddetini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

 • Diyabetin Önler

Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını takip ettiğiniz için diyabet önlenebilir, ancak zaten hastalığınız varsa yönetmek çok daha zordur. Neyse ki, diyabetinizi hemen hemen aynı ilkelerle tersine çevirmeye ve dulavratotu yağından biraz yardım almaya  başlayabilirsiniz. Yağ ve kökler, bağırsak  sağlığını artıran, glikoz emiliminin hızını yavaşlatan, insüline işaret eden ve şekeri işlemek için gereken miktarı azaltan bir prebiyotik lif olan insülin olarak bilinen bir bileşik açısından zengindir. İdeal bir dünyada, vücudunuzun mümkün olduğunca küçük bir insülin yanıtı ile çalışması gerekir. Dulavratotu yağı ayrıca periferik nöropati (uyuşma) ve retinopati (görme bozukluğu) gibi diyabetik komplikasyonların olasılığını en aza indirmeye yardımcı olur.

 • Karaciğer Sağlığı

Karaciğer, günlük olarak temas edebileceğiniz sonsuz toksinlerden korunmak için nihai olarak sorumlu olan önemli bir organdır, ancak zaman zaman bunalmış olabilir. Karaciğer enzimleri yükselir, gerektiği gibi çalışmazlar ve karaciğer yetmezliğine veya bu organın iltihaplanmasına neden olurlar. Bu, tipik olarak çalışma kotası ile birlikte karaciğerini aşırı derecede yüksek basınç altında tutan alkoliklerde görülür. Süt devedikeni veya silimarin gibi, dulavratotu yağı, enzim seviyelerini sıfırlayarak ve oksidatif stresi azaltarak karaciğer sağlığını desteklemede etkilidir. Dulavratotu yağı da, genellikle yağ dokusunda derinlemesine gömülen kandaki zehirli ağır metallerin çıkarılmasında etkilidir.

 • Dulavratotu Yağı Saç

Saçlarınızın sağlığını iyileştirmek için seçeneklerinizin çoğunu tükettiğinizi düşünüyorsanız, ancak bir değişiklik görmediyseniz, dulavratotu yağı çok iyi sizin tasarruf  olabilir. Dulavratotu yağı, saç foliküllerinin ölümünün önlenmesinde rol oynaması, bozulmuş kan akışı gibi nedenlerle saçın büyüme fazını uyarmasına yardımcı olur ve saç derisine kan akışını iyileştirerek oksijen ve temel besin maddelerinin hedefe ulaşmasını sağlar. Özellikle, saç dökülmesine, erken beyazlaşma ve kalitesiz saçlara neden olan foliküller üzerindeki oksidatif stresin etkisini azaltır. Bu olumsuz değişiklikleri tersine çevirmek saçınızın durumunu neredeyse kesinlikle artıracaktır. Saç derisine masaj yaptığınızdan ve en iyi sonuç için günlük olarak biraz yağ tüketdiğinizden emin olun.

 • Anti-Mikrobiyal 

Dulavratotu yağının, Brezilya’da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bir dizi bakteri, mantar ve virüs öldüren, ancak insan bağışıklık hücrelerine zarar vermeyen özellikleri vardır. Dulavratotu yağı hem içten hem de dışarıdan kullanılabilir, böylece açık yaralar için yararlı olur, çünkü iyileşmeyi hızlandırır ve mikrobiyal kolonizasyonu azaltır. Ağız gargarası olarak bile kullanılabilir, dişetinin sağlığını korur ve dişleri temiz tutar, plak birikimlerini ve bakteriyel büyümeyi azaltır.

 • Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolitin Belirtilerini Azaltır 

Bu hastalıkların her ikisi de, gastrointestinal sistemin kısımlarının iltihaplanmasıyla sonuçlanır, ancak en çok kalın bağırsaklar noktasında bulunur. Bunun sonucu olarak, yiyecek, kabızlık ya da daha sık ishal, genellikle sık görülen gaz ve kramplar, gaz basıncı, dışkıda kan ve hatta ciddi vakalarda kanserin sonucu yetersizdir. Dulavratotu yağı, inflamatuar süreçleri azaltmaya yardımcı olabilir, semptomların sıklığını ve şiddetini azaltır.

 • Kan Basıncını Düzenler

Dulavratotu yağının, damarlar üzerinde vazodilatatör etkiye sahip olan potasyum gibi minerallerle birlikte kan damarı duvar esnekliğini korumaya yardımcı olan çok sayıda bileşiği vardır. Büyük anti-oksidan profili aynı zamanda damar duvarlarının plak birikimini de önler, bu da kan basıncını olumsuz yönde etkileyen ve inme ve kalp krizi riskini azaltan bir etki sağlar.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kekik Yağı

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir