BakımlarGenel Sağlık

Doğal Yollarla El Ayak ve Tırnak Bakımı

Tırnak kırılması ve Tırnak yumuşamasına çözüm

Genellikle bayanlarda görülen tırnak kırılması ve tırnak yumuşaması gibi şikayetleri, doğal yollar ile çözümlemek mümkündür. Tırnaklarımızın sağlık ve estetik görünüm açısından düzenli olarak bakımının yapılması oldukça önemlidir.

Tırnak dibi etlerinin doğal yollar ile ortadan kaldırılması

Bu sorun, tırnaklarımızın düzensiz uzamasına yol açmaktadır. Hem estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü hem de tırnak sağlığımız adına yapılacak basit ve doğal işlemler mevcuttur. İlk olarak bir çorba kaşığı tuz ile bir çay kaşığı bitkisel yağı karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı tırnaklarımıza ve tırnak dibi etlerimize masaj yaparak yediriyoruz. 5 dakika kadar bir süre beklettikten sonra duru su ile temizliyoruz. Daha sonra 2 yemek kaşığı nişastayı, 1 çay bardağı su ile karştırıyoruz. Bu karışımın buluduğu kasenin içerisinde ellerimizi 5 dakika  kadar bekletiyoruz. Bu işlemden sonra ellerimizi duru su ile yıkıyoruz. Tırnak dibi etlerindeki yumuşamayı fark edeceksiniz. Kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

ayak ve el tırnak bakımıDoğal yöntemler ile tırnak sertleştirme işlemi

Bu durum tırnak uzatan bayanların sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Bu sorunun doğal yöntemler ile tedavisi mümkündür. Her gece yatmadan önce bir kap içerisindeki zeytinyağında ellerimizi 5 dakika kadar bekletiyoruz. Bu işlem tırnaklarınızın doğal besinler sayesinde güçlenmesini sağlayacaktır. Bu işlem üzerine ekstra bir işlem daha gerektiğini düşünüyorsanız, sabahları kalktığımızda tırnaklarımızın üzerine vazalin sürüyoruz daha sonra yarım limonu sıkıp suyunda tırnaklarımızı bekletiyoruz. Bu işlem el tırnaklarınıza ekstra bir sertlik ve hoş bir beyazlama katacaktır.

Doğal el bakımı

Gündelik hayatımızın büyük bir kısmını çalışarak geçiriyoruz. Bu temponun bizlere elbette olumsuz geri dönüşleri oluyor. Yoğun çalışmanın vücudumuzu uğrattığı deformasyonun el ve ayak bölgelerimizdeki yeri oldukça fazladır.

El bakımı, ayak bakımı ile kıyasladığımızda daha önemli ve bir o kadar da uğraş isteyen bir durumdur. Bu uzuvlarımızda oluşacak bir takım sorunların, doğal yollar ile tedavisi mümkündür.

El üzerindeki lekelerin doğal çözümleri

Özellikle bayanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de el üzerinde oluşan kararma ve lekelerdir. Bu sorun yaş ile doğru orantılıdır. Yaş ilerledikçe, bu leke ve kararmaların daha sık görüldüğü söylenebilir. Bu sorunun son bulması için, ortadan kesilmiş bir limonun lekelerin olduğu bölgede gezdirilmesi yeterli olacaktır. Bu doğal tedavi yöntemini haftada bir kaç kez tekrarlayarak uygulamanız daha erken ve kesin çözüm almanızı sağlayacaktır. Tedaviyi uygulayacağınız limonun tazeliğine dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Bu tedavinin içeriği, limon içerisinde bulunan doğal asidin el üzerindeki ölü deriye nüfuz ederek bir zaman sonra alttan gelecek yeni deri katmanlarının açığa çıkmasını sağlayacaktır. Bu durumda ölü deri üzerindeki leke ve kararmalara son vereceği gibi cildin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Doğal ayak bakımı

doğal ayak ve tırnak bakımıUzun süre ayakta durmak, ayağımızdaki kan akışının yavaşlamasına yol açacak bu da ayaklarda şişkinliğe yol açacaktır. Bu durumun doğal çözümü; bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı zeytin yağı ve birazda su ilave ederek bu karışım ile ayaklarımıza yapacağımız 15 dakikalık bir masaj oldukça iyi gelecek ve ayak damarlarımızdaki kan akışını hızlandıracaktır. Bununla birlikte ayak derisinin yenilenmesi ile ayak tabanı ve üst kısımlarının daha yumuşak ve pürüzsüz hale gelmesini de sağlayacaktır.

Ayak tırnak bakımı

Ayak tırnaklarımız, sürekli kapalı bir ortamda bulunduğundan dolayı el tırnaklarımıza göre daha çabuk yıpranır. Bu yıpranmanın yanında yanlış kesilmiş bir ayak tırnağı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayak tırnaklarında görülen tırnak soyulması ve sararması gibi sorunların doğal yöntemler ile tedavisi mümkündür.

Sirkeli su terapisi

el bakımıBir leğenin yarısını dolduracak kadar ılık su koyuyoruz. Üzerine yarım su bardağı elma sirkesi ilave ediyoruz. Bu karışım içerisinde ayaklarımızı 15-20 dakika kadar bekletiyoruz. Bu doğal tedavi yöntemi, ayak tırnaklarınızın kenarlarında biriken bakterileri yok edeceği gibi, tırnak üzerinde oluşan sararmaları zaman ile yok edecektir. Bu tedavinin faydalarından bir tanesi de, ayak kokusunu zaman ile ortadan kaldırmasıdır. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Doğal yollar ile ayak tırnaklarınızı sertleştirin

Ayak tırnaklarınızın yumuşak bir yapısı var ise dar ayakkabı giydiğinizde tırnaklarınızın kırılmasına ve eğilip bükülmesine yol açacaktır. Bu sorunun doğal yöntemler ile tedavisi mümkündür. Bir çay kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyu ile bir karışım yapıyoruz. Bu karışımı, ayak tırnaklarımızın üzerine sürüyoruz. Biraz bekledikten sonra ılık su ile ayaklarımızı iyice yıkıyoruz. Bu işlem ayak tırnaklarınızın daha sert ve sağlıklı bir biçimde çıkmasına yarayacaktır. Böylelikle eğilme ve kırılma gibi sorunlarınızın doğal yöntemler ile ortadan kalkması mümkündür. Bu işlemler ojeli tırnaklara uygulanmaz.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir