Ayak Bakımı

Doğal Yollarla El Ayak ve Tırnak Bakımı

El Bakımı, Doğal El Bakımı, Evde El Bakımı, Ayak Bakımı, Ayakkabı Seçimi, Evde Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı, Evde Tırnak Bakımı

Doğal yollar ile  el ayak ve tırnak bakımı hakkında size uzuncana bir yazı sunacağız. Yazımızda el bakımını, tırnak bakımını ve ayak bakımını ayrıca ele alarak bu bakımları daha sağlıklı yapmanızı sağlayacağız. El ve ayaklarınız daha yumuşak, tırnaklarınızın ise daha parlak ve kırılgan olmaması için yazımızı okumaya devam edin.

El Bakımı 

 

Yüzden sonra eller de insanların en çok dikkat ettiği bedenin bir parçasıdır. Ayaklar ve eller vücudunuzun en çok ihmal edilen bölgeleridir. En çok kullandığınız vücudun parçası. Eller insalara kaç yaşınızda olduğunuzu göstermektedir.  Elimizdeki cilt narin ve incedir, bu yüzden ellerinize daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Güzel, narin ve bakımlı eller önemlidir. Ellerinizi çok fazla kimyasal maddeye, suya veya bahçenizde çalışmaktan kaynaklı yıpranabilir. Bundan kaynaklı  önce el koruyucu eldivenleri giymeyi tercih etmelisiniz.  Kışın dışarı çıkarken, bir çift eldiven  giymeye özen gösterin  çünkü soğuk kış havası ellerindeki nemi çabuk soldurabilmektedir.

Doğal El Bakımı Doğal El Bakımı 

El bakımı konusunda en önemli olan şey nemlendirmedir.  Elleri sık sık gün boyunca yıkamanızdan , özellikle kış aylarında elin cildini çabucak kurutur. Böylece en etkili el nemlendiriciyi günde en az 3-4 kez elinize uygulamalısınız. Gündüz kullanımı için, hafif, su bazlı, çabuk emilebilen nemlendirici el losyonu bulmalısınız. Oysa, daha ağır yağlı bazlı bir krem, gece için gerçekten iyidir, bu nedenle sabahları nemlendirilmiş ve yumuşak ellere sahip olarak uyanabilirsiniz. Çok sayıda ev işi sayesinde ellerinizin birden fazla durulanması gerekiyorsa, korumaya yardımcı olmak için güne başlayıp en iyi el kremi ile son verin.

Evde El Bakımı 

 • El losyonu ellere uygularken, ellerinize hızlı bir masaj yapın. Basitçe, elinizin etli kısmından başparmağınızın tabanına kadar masaj yapın ve daha sonra her parmağı tabandan ucuna kadar ovalayın.
 • Güneşe maruz kalmak, kahverengi lekelere veya karaciğer lekelerine ve kırışıklıklara neden olabilir ve yaşınızdan daha yaşlı gösterebilirler  Güneş ışığında çıkmadan önce güneş kremi veya güneş koruyucu losyonu uygulayın.
 • Öncelikle, nemli ellerinizi nazikçe şeker veya tuzla ovalayın, ardından durulayın. Özellikle, bu tuzun grenli dokusu, eski ölü deri hücrelerini birlikte kan dolaşımını iyileştirerek, ellerdeki cildin parlak ve ferah görünmesini sağlar.
 • B vitamini eksikliği, çıkıntılı tırnak yataklarına neden olabilir. Kalsiyum eksikliği tırnaklarınızı kuru hale getirebilir ve bu nedenle tırnaklarınız kolayca kırılabilir. Bu vitaminlere sahip yiyecekleri yediğinizden emin olun.
 • En az ayda bir manikür yaptırmanız önerilir. Manikür ile eller temizlenir, masaj yapılır ve pul pul dökülür. Elleriniz aldığınız kapsamlı bir besindir.
 • Elleri yıkarken,  ılık suda yıkadığınızdan emin olun. Çok soğuk su veya çok sıcak su cildinize zarar verme eğilimi gösterir.
 • Herhangi bir ölü cildi çıkarmak için elleri iyi bir peeling maddesi ile haftada bir kez eksfoliye edin Evde hafif peeling yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey birer adet çay kaşığı zeytinyağı ve kahverengi şekeri karıştırmak , ellerinize uygulamak olacaktır.

Ayak Bakımı Ayak Bakımı 

Güzellik bakımı söz konusu olduğunda vücudun diğer alanı ayaktır. Ayaklarımız bizi fiziki olarak desteklemesinden ve ağırlığımızı kaldırmasından kaynaklı önemlidir.  Ayaklarınıza biraz dikkat etmek  ve ayak bakımı yapmak ayaklarınız için  fark  yaratabilir.

Ayakkabı Seçimi 

Ayakkabılarını almadan önce iki kez düşünün  Gün içerisinde ayaklar genişlediğinden kaynaklı, sabah ayakkabı satın almayın. Ayakkabıları denerken, yeterince geniş olduğundan emin olmak için ayak parmaklarınızı kaydırın. Ayakkabılar, rahat giyilmelidir.  Ayakkabıların her gün ayaklarınızdan çıkan nemin % 60’ına kadar emebileceği için ayakkabıların hava almasını ve kurumasını sağlayın.

Evde Ayak Bakımı 

 • Ayaklarınızın üzerinde gün boyu  durduktan sonra, uçucu yağlar veya Epsom tuzu ile zenginleştirilmiş ılık su içerisinde ayaklarınızı ıslatmak sizi oldukça iyi hissettirecektir. Bir ayak banyosu  birçok yaygın ayak şikayetlerini tedavi etmek için harika bir yoldur.  Zencefil ayak banyosu deneyin. Ilık su hazırlayın ve içerisine 1-2 tutam taze zencefil veya 5 damla zencefil esansiyel yağı ekleyin ve 10-20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın, durulayın ve kurutun. Serinletici nane ve okaliptüs ayak banyoları harikalar yaratacaktır. Ilık suya toplam 5 damla esansiyel yağ ekleyin, 10 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Bir bardak ılık suya  elma sirkesi ekleyin ve 5-10 dakika kadar ayaklarınızı ıslatın. Bir antifungal ve deodorant olarak harika çalışır.
 • Ayak mantarı ;  vücutta mayanın aşırı büyümesinin bir belirtisi olabilir. Halka açık havuzları ve duş odaları sık sık kullanırsanız veya ayaklarınızı  çok terletirseniz ,sıkı olan ve nefes almayan ayakkabılar giyerseniz ayak mantarına kolayca yakalanabilirsiniz. Bir probiyotik takviyesi alın ve ayaklarınız çay ağacı yağı ile ovalayın.  Çay ağacı yağına bir miktar lavanta yağı ekleyin ve ayaklarınıza sürün ayaklarınızı açıkta bırakın ve kuru kalmasını sağlayın.
 • Oturun, ayakkabı ve çorapları çıkarın ve ayaklarınızı ve bacaklarınızı yükseltin. Topuklarınızın altına bir yastık yerleştirin ve ayaklarınızı bir sandalyeye veya yüksek tabureye koyun. Yapabilirseniz, önce ayaklarınızı soğuk suda ıslatın.
 • Sert cildi ayaklarınızdan çıkartın, ölü bir ciltten kurtulmak için ponza taşı kullanın veya bölgeye cömertçe krem ​​sürün.
 • Cildinizi yumuşatmak için ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika boyunca ılık suda bir kaseye batırın (½ fincan Epsom tuzu veya 5 damla uçucu yağ ekleyin). Ayaklarınızı iyice kurulayın, özellikle ayak parmaklarınız arasının temizleyin.
 • Ayaklarınıza zengin ayak  kremi ile masaj yapın.
 • Ayak bileğindeki herhangi bir sertliği gidermek için ankle kemiği dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın.

Tırnak Bakımı 

Bütün sorunlar mikrop ve bakterilerle başlar. Onların üremesi için bir alan olmadığından emin olmalısınız. Tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyin ve yıkadıktan sonra kuruduğundan emin olun. Bu ayrıca kir ve bakterilerin tırnaklarınızın altında birikmesini önler. Ancak, aşırıya kaçmayın; uzun süre suya batırılmış tırnaklar daha çabuk kırılmalara yol açabilir.

Tırnak Bakımı Bulaşıkları yıkamanız gerektiğinde, tırnaklarınızı eldivenlerle korumak en iyisidir. Ayrıca tırnakların etrafındaki cildin de temiz ve kirsiz olduğundan emin olmalısınız.  Önerimiz, diş fırçasını alıp üzerine biraz tuz sürmeniz ve tırnaklarınızı ve etrafınızdaki cildi nazikçe fırçalamanız olacaktır.  Tırnaklarınızı ısırmak çok fazla hasara neden olur. Kütiküllerine zarar verir. Ayrıca, parmaklarınızı ağzınıza sokmak, parmaklarınızdaki kir ve mikropları ağzınıza bulaşmasına neden olur.  Kötü kokan bir tırnak ojesi uygulamanız   tırnaklarınızı ısırmanıza engel olmak için sizi yararlı olabilir.

Evde Tırnak Bakımı 

 • Tırnaklar çok hassastır ve kolayca koparılır. Tırnaklarınıza iyi bakmanız tırnak bakımının önemli bir parçasıdır. Tırnaklarınızı nemlendirdiğinizden emin olun – hindistancevizi veya badem yağını kütiküllere uygulayın ve nazikçe besleyin.Evde Tırnak Bakımı 
 • Tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyin ve tüm tırnak aletlerinin düzenli olarak yıkandığından ve sterilize edildiğinden emin olun. Tırnaklarınızın kirlerin tırnakların altında birikmesini kolaylaştıracak kadar uzun kalmadığından emin olun. Bakterileri uzak tutmak ve tırnaklarınızı mikroplardan korumak için tırnaklarınıza doğal dezenfektanlar uygulayın.
 • Kuru ve düzensizlik, tırnaklarınız kadar kötüdür. Tırnaklar çok hassastır ve kolayca kırılma eğilimi gösterir. Onları güçlü hale getirmek için nemlendirin. Tırnak ve tırnaklarınızı parlak ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak çeşitli el kremleri, tırnak yağı / kremler veya nemlendirici yağlar arasından seçim yapın.
 • Saçlarınızı düzenli olarak düzeltmek, sağlığınız için nasıl iyise, aynısı tırnaklarınız için de geçerlidir. Bir tırnak makası alın ve tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesin. Tırnaklarınızı kesmek ve istediğiniz şekilde şekillendirmek için birkaç haftada bir zaman ayırın. Tırnaklarınızı düz bir çizgide düzeltmeniz ve ardından ya kare ya da kenarlarından yuvarlak kesmeniz en iyisidir.
 • Tırnak koruyucu  tırnaklarınızın lekelenmesini ve zarar görmesini önler. Tırnaklarınız  daha iyi görünmesini sağlar. Tırnaklarınıza kalın yapacak ve oje  rengini artıracaktır. Yani, bir dahaki sefere tırnak boyamaya karar verdiğinizde, bir üs kat sürmeyi atlamayın , çünkü buna değer.Evde Tırnak Bakımı 
 • Tırnak ojesini kazımak onlara yapabileceğiniz en kötü şeydir. Tırnak yüzeyinizi pürüzlü ve düzensiz yapar. Ayrıca tırnaklarınızın üst katmanını da sökmenize neden olur. Tırnak ojesini çıkarmak için tırnak cilasını kazımaktan çıkarmak yerine, birkaç aseton çıkarıcı mendil taşıyın.
 • Tırnaklarınızı güçlendirebilecek bazı bakım tedavilerini tercih edebilirsiniz. Hindistan cevizi ve badem yağı iyi bir tercihtir. Tırnaklarınızı nemlendirir ve besler, sağlıklı ve güçlü kılar.
 • Kalsiyum tırnaklar için önemlidir. Bundan kaynaklı diyetinizi sağlıklı yapın.

El bakımı, ayak bakımı ve tırnak bakımında yukarıdaki önerilerimiz işinize yarayacaktır. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir