BakımlarBitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Doğal Saç Bakımı

BASİT VE DOĞAL SAÇ BAKIMI

Saç türü ve yapısı genetik bir özellik taşıdığı için kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra saçlarımızın uğrayacağı deformasyonlar bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sorunların bir kısmını doğal ve basit yöntemler ile çözmek mümkündür.

Sirkeli su tedavisi: Duş almadan önce bu karışımı bir kap içerisine hazırlıyoruz. 2 litre ılık su içerisine 1 fincan sirke katarak bu karışımı hazırlayabiliriz. Başımızı şampuan ile iyice yıkadıktan sonra bu karşımı başımıza iyice uyguluyoruz. Son olarak duru su ile saçlarımızı iyice yıkıyoruz. Bu doğal tedavinin saçlarınızı olduğundan daha canlı gösterecek ve oluşan yada oluşacak kepek sorununu ortadan kaldıracaktır.

Kuruyan ve kırılan saçlar için doğal serum: Daha çok uzun saçlarda görülen kırılma ve kuruma sorununa karşı bu doğal tedavi yöntemi etkili olacaktır. Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra, bir yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıyoruz. Bu karışımı saçımızın her bölgesine iyice yediriyoruz özellikle saç diplerine yoğunluk gösteriyoruz. İşlem bittikten 10 dakika sonra duru su ile saçlarımızı iyice yıkıyoruz. Bu tedaviyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Zaman içerisinde saçlarınızın daha diri ve parlak olduğunu göreceksiniz. Tedavinin bir diğer faydası ise saçlarınızın daha çabuk ve daha sağlıklı çıkmasını sağlamasıdır. Bu tedavi, kırılan ve yıpranan saçlarınızı baştan aşağı değiştirecektir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE SON VERİN

saç bakımıSaç kırılması ve dökülmesi sorunlarına önereceğimiz bitkisel kür sayesinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Saç dökülmesi hem bayların hem de bayanların sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Bu sorunu doğal lavanta kürü ile sonlandırabilirsiniz. Gürleştirici kür sayesinde ise daha dolgun ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Doğal Lavanta Kürü : Bir avuç (5 gr) lavantayı yaklaşık 750 ml kaynamakta olan suya ilave ediniz. 5 dakika kadar bu şekilde kaynatınız. Daha sonra suyun ılıması için bekletin ve ılıdığında kürümüzü süzebilirsiniz.

Saçlarınızı şampuan ile yıkayıp iyice temiz hale getirdikten sonra yaptığınız kür ile tekrar saçlarınızı yıkayınız.Saç diplerinize ağırlık gösteriniz. Bu şekilde saçlarınızı 30 dakika bekletiniz. Daha sonra başınızı sadece duru su ile yıkayıp saçlarınızı kurulayabilirsiniz.

Yaptığımız bu kür, saçköklerinizi besleyecek ve güçlendirecektir. Haftada bir kez yaptığınız takdir de sonuçları alacaksınız.

Saçlarınızı Sertleştiren ve Gürleştiren Kür : Eğer saçlarınızı sert ve gür hale getirmek istiyorsanız vereceğimiz kürü uygulamanız yeterli olacaktır.

1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı susam yağı içerisine 2 damla kekik yağı ve 2 damla lavanta yağı atınız. Yaptığınız bu karışımı saç diplerinize 5 dakika kadar masaj yaparak iyice yediriniz. 15-20 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra saçınızı temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Yeni çıkan saçlarınızın daha gür ve sert olduğunu hissedeceksiniz.

UZUN VE SAĞLIKLI SAÇLAR

doğal saç bakımı nasıl yapılırSaçın uzama süreci sadece genetik değildir. Doğru saç bakımı ile saçları hızlı bir şekilde uzatmak mümkündür.  Bunun yanı sıra saçların hızlı uzayabilmesi için doğru beslenme de oldukça önemlidir. Pek çoğumuz uzun ve sağlıklı bir saç gördüğümüzde özeniriz ve bunu elde edebilmek için postiş, takma saç gibi saç aksesuarlarına ve kimyasallara çok fazla para veririz. Ama artık saçlarımızı hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatmak bitkisel yollar ile mümkün. Çeşitli bitkiler ile saçlarınızı uzatır iken zarar görmesini engeller, beslenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Saç uzatan bitkileri saçlarınıza ve saç derinize uygulayarak hem uzun hem de parlak ve hacimli saçlar elde edebilirsiniz. Hem ucuz hem ulaşılabilir hem de sağlıklı bir şekilde saçlarınızın uzamasına yardımcı olan bu bitkiler ve bitkisel yağlar şunlardır: limon, lavanta, biberiye, zeytinyağı, hint yağı, badem yağı, keten tohumu yağı, ısırgan otu, Hindistan cevizi yağı. Bu yağlardan herhangi birini bir diğeri ile karıştırıp, saçınıza kökten uca masaj yaparak iyice yedirdikten sonra durulamanız saçınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda havuç, patates, soğan, lahana, ıspanak, brokoli, turp, maydanoz ile de uzun saça kavuşmak mümkün. Bu bitkiler sayesinde kimyasallara ve doğal görünmeyen saç aksesuarlara ihtiyaç duymadan doğal bir şekilde uzun ve sağlıklı saçlara kavuşabilir saçlarınızın güzelliğiniz keyfine varabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir