Saç Bakımı

Doğal Saç Bakımı

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? , Doğal Saç Bakım Ürünleri, Doğal Saç Bakım Maskesi Tarifleri, Saçlarınız için Doğal Yağlar

Saçınızın bakımı, doğru adımlarla nispeten kolaydır. Saçlar proteinden yapılır, bu nedenle sağlıklı beslenmeyi ve iyi temizlemeye dikkat etmek gerekir. Eskide doğal saç bakımı herkes tarafından yapılan bir şeydi fakat bugünlerde tekrardan önemi kazanmış olsa da doğal saç bakımı kozmetik piyasaları sebebi ile geri plana itilmiştir. Fakat unutmamak gerekir ki annelerimizin en fazla saçı beyazlardı. Şimdi beraber eskiye dönelim ve doğal saç bakımı hakkında sizlere bilgiler verelim.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? 

Aslında evde saç bakımında kimsenin bilmediği bir durum yoktur fakat belli bir sistematiği olması ve gerekli ürünlerin kullanılması gerekir. Evde saç bakımında;

 • Saçları dikkatlice yıkayın ve iyi kalitede bir şampuan kullanın. Saçları sık sık yıkamak saçları kurutabilir, doğal yağlarından arındırır ve saçınıza zarar verebilir. Saçlarınızı en çok her gün ya da haftada iki kez yıkamanız yeterlidir.
 • Sülfat veya paraben içermeyen şampuanları deneyin. Sülfatlar şampuanlarınızı köpürtür ve çoğu kadın için köpüren şampuan iyi şampuan algısıdır. Fakat bu yanlış. Parabenler, uzun süreli kullanımdan sonra tahrişe ve göz sorunlarına neden olan koruyuculardır. Bu kimyasalların ikisi de sizin için ya da çevre için sağlıklı değildir, bu yüzden şampuanları doğal temizleyicilerle kullanmayı deneyin.
 • Saç tipinize uygun bir şampuan seçin.  Düz veya yağlı saçlar muhtemelen günlük yıkama için tasarlanmış hafif bir şampuan ister. Renkli ya da işlenmiş saçlar , amino asitlerle zenginleştirilmiş bir şampuan gerekebilir. Kuru saça muhtemelen saçtaki nemi geri kazanmak için gliserin ve kollajenli şampuanlara ihtiyaç duyar.
 • Saç tipinize, uzunluğunuza ve   ne kadar hızlı yıpranmasına bağlı olarak uygun saç kremi – bizim tercihimiz saçlarınıza doğal yağ kullanmanız size aşağıda bunun bilgisini vereceğiz – kullanın.
 • Saçlarını çok fazla fırçalamayın. Saçınızı fırçalamak, büyümeyi destekleyen folikülleri uyarır, ancak çok sık fırçalamak, saç tellerinin zarar görmesine neden olur, bu da kıvrımlara ve bölünmüş uçlarla neden olmaktadır. Genelde geniş dişli tarak seçin.
 • Saçlarınızı kuruturken dikkatli olun yaz aylarında doğal olarak kurutun ve fön makinesini kısık ayarda çalıştırın. Son olarak saçlarınızı nemlendirin. Saç kremi veya doğal saç bakım yağları ile.

Doğal Saç Bakım Ürünleri 

Sızma zeytinyağı Saçları nemlendirir ve saçlar için doğal bir saç kremi olarak   kullanılır.  Zeytin yağı kırılgan, kuru, hasar görmüş saçları beslemek, canlandırmak ve sağlıklı bir ışıltı vermek için mükemmeldir. Ayrıca saçlardaki kepek sorununu çözer.
Süt Saç yumuşatır.
Limon Doğal bir büzücü olan limon saç derisindeki gözenekleri kapatır, böylece saçınızda aşırı yağdan kurtulur.Antitoksidan görevi ile saçlarınızı serbest radikallerden korur.
Hindistancevizi yağı Saçları yumuşak ve parlak hissettiren mükemmel bir saç kremi olarak görev yapar.
Bal Saçlarınızı nemlendirir. Özellikle kuru ve mat saçlarınız varsa, ev yapımı saç maskelerinde bal çok önemlidir. Cansız saçlara nem katan, parlak hale getiren restoratif özelliklere sahiptir.
Elma sirkesi Saç derisinde ve saçtaki fazla yağları yok eder ve tahriş edici, kaşıntılı kepekleri temizlemeye yardımcı olur.

Yukarıdaki saç bakım ürünleri doğal saç bakımı için maskelerde kullanılır. Saçlarınıza karşılarındaki etkilerin yanında daha derin etkilerde sağlar.Doğal Saç Bakım Ürünleri 

Doğal Saç Bakımı için  Maskesi Tarifleri 

Kuru, donuk ve yıpranmış saçlarınız varsa, bu saç maskelerini, onları evcilleştirmek için de kontrol edebilirsiniz.  Bu doğal saç maskeleri  saçlarınızı nemlendirecek, kaybettikleri keratin maddesini geri kazandıracak, saçlarınızı yağ asitleri yapısı ve doğal yağ içerikleri ile besleyecek ve saçlarınızı kir, toz, rüzgar, güneş gibi çevresel etmenlere karşı koruyacaktır.

Yıpranmış Saçlar için  Saç Maskesi

Bu doğal saç bakımı maskesi saçlarınız için çok besleyicidirler. Yumurtalar doğal olarak saç tellerindeki keratin boşluklarını dolduran proteinler ve yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca kükürt, fosfor, demir, çinko ve E vitamini gibi saçların büyümesini artıran esansiyel mineraller bakımından da zengindirler. Zeytinyağı, saçların büyümesi için uygun bir ortam sağlaması için sağlıklı bir saç derisi sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Maske ayrıca, saç derisini temizleyen, ölü hücreleri ve saç köklerini tıkayan yağları temizlemek adına yoğurt kullanılarak yapılır. Limon suyu maskeye antibakteriyel özellikler ekler, böylece kepek gibi saç derisi problemlerini önler.  Bu maske için ;Yıpranmış Saçlar için  Saç Maskesi

 • Yumurta (keratin) ; 1 adet
 • Yoğurt (saç derisi temizleyici) ; 2 çay kaşığı
 • Limon suyu (antibakteriyel) ; 1 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı (antioksidanlar);1 çay kaşığı gereklidir.

Yumurta, yoğurt, zeytinyağı ve limon suyunu bir kasede birleştirin. Malzemeleri karıştırın ve haftada bir kez saç maskesini kullanın. Bu saç maskesi saçlar temizlendiketen sonra uygulanmalıdır saçlarınız yağlı ise sadece yumurta beyazı kullanın. Saçlarınıza direk sürebilirsiniz. Daha sonra tekrar saçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir.

Saç Uzatma Maskesi 

Soğanların kokusundan nefret  edebilirsiniz ama saç sağlığı açısından soğanlar, saç derisinde kollajen üretimini destekleyen kükürt açısından zengindir ve böylece yeni saç köklerinin büyümesine izin verir. Ayrıca saçınızın erken beyazlaşmasını önleyebilecek antioksidanlar açısından da zengindir. Soğanların antibakteriyel özellikleri aynı zamanda saç derisi problemlerini  çözmenizde  yardımcı olur. Bal ile soğan suyunu birleştirmek, nemi dengelemenize yardımcı olur ve antioksidanları, saçların büyümesini teşvik eder. Beyaz saçlardan kurtulmak ve saç dökülmesini önlemek için soğan suyunu da kullanabilirsiniz. Bu maske için;

 • Kırmızı soğan suyu (kollajen üretimini teşvik eder) ;  ¼ fincan
 • Bal (antioksidanlar); 1 çorba kaşığı yeterlidir.

Bal ve soğan suyunu karıştırın ve saçlarınıza direk uygulayın. Saçlarınızda maskeyi 30  dakika bekletin.  Saçlarınızın uzamasını teşvik etmek isterseniz saçlarınıza bu maskeyi, haftada 2 kez uygulayın.

Parlak Saçlar için Maske

Hindistan cevizi yağı, saçları güçlendirmek ve   parlaklık vermek için uzun zamandır kullanılmaktadır . Saçınız cansız  hissediyorsanız, maksimum saç büyümesi için bu ev yapımı maskeyi deneyin.Hindistancevizi yağı saç köklerine ve saç derisine kolayca nüfuz eden ve saç tellerini içeriden besleyen esansiyel yağ asitleri içerir. Yağ aynı zamanda kepek, kafa derisi akne, enfeksiyon ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel bir maddedir. Doğal saç bakımı için çokça kullanılmaktadır.  Avokado, saçlarınıza derin bir kondisyon etkisi bırakan  sağlıklı yağ kaynağıdır. Maske ayrıca kellik ve saç dökülmesini önlemek için popüler olan biberiye esansiyel yağı içerir. Bu saç bakım maskesi için;Parlak Saçlar için Maske

 • Avokado;  ½
 • Hindistan cevizi yağı ;1  tatlı kaşığı
 • Aloe vera jeli ; 1 tatlı kaşığı
 • Biberiye yağı; 10-12 damla

Bir kasede yarım bir avokado ezin,  ve aloe vera jel, hindistan cevizi yağı , biberiye yağını aynı kaba ekleyin. Daha sonra saçlarınıza sürün ve 15 dakika saçlarınızda maskeyi bırakın. Genelde yağ içerikli maskeler daha hızlı nüfuz etmesinden kaynaklı bekleme süreleri daha azdır. Daha sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kez bu saç maskesi uygulayın

Yumuşak Saçlar için Maske 

Hint yağı gerçekten sağlık ve güzellik açısından her derde deva olarak  kullanılmaktadır.  Kalın, açık sarı renkli yağ, saçınızı derinden besleyen omega-6 ve omega-9 yağ asitleri ve E vitamini gibi besinlerle doldurulur. Yağ ayrıca saç derisinin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olan çok bakımlı risinoleik asit içerir. Saç derisinin doğal yağlarını yenileyebilir ve saç foliküllerini tıkayan ve normal saç büyümesini önleyebilen sert kimyasal saç ürünlerinin zararlarını giderebilir. Hint yağı oldukça viskoz olduğundan, zeytinyağı ile karıştırılması daha sonra uygulama ve yıkamayı kolaylaştırır. Zeytinyağı, saçınıza güçlendirmek için maskeye gerekli antioksidanları ekler Daha canlı ve daha yumuşak saçlar için ;

 • Hint yağı ; 1 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı  ;   1 yemek kaşığı
 • Bal, isteğe bağlı  1 yemek kaşığı

Zeytinyağı, hint yağı ve isteğe göre balı karıştırın. Saçlarınıza bu karışımı direk sürün ve 20 dk bekleyin. Daha sonra saçlarınızı bol su ve şampuan ile yıkayın.  Saçınızı güçlü ve parlak tutmak ve daha hızlı saç uzamasını desteklemek için  bu doğal yağ maskesini haftada bir kez kullanın.

Saç Bakımı için Doğal Yağlar 

Doğal yağlar saçlarınızı nemlendirmek ve yumuşak yapmak ile kalmaz. Saçlarınızı  besler, güçlendirir ve gerekli olan vitamin ve mineraller ile saçlarınızı korur. Aşağıdaki yağlar doğal saç bakımı için en çok kullanılan yağlar arasındadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağına benzer bir kıvamda, hafif, yağsız bir yağdır. Saç foliküllerini güçlendiren E vitamini ve linoleik asit açısından zengindir. Kepek ve dermatitin azaltılmasında kullanılmaktadır.

Jojoba Oil

Jojoba yağı, doğal saç sebumuna en benzer maddedir ve bu açıdan saç tarafından çok çabuk kabul edilmektedir. Tekli doymamış yağ asitleri, A vitamini, B1, B2, B6 ve E bakımından yüksektir.  Böylece, kepek ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılabilir – özellikle antibakteriyel özellikleri nedeniyle. Yüksek yağ içeriği saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, hem üzüm çekirdeği hem de jojoba yağından daha ağır olan daha yoğun bir kıvama sahip, nüfuz edici bir yağdır. Saç milini kaplayan yağ asitleri bakımından zengindir, bu da onu büyük bir sızdırmazlık maddesi haline getirir.  Kepek gidermek için annelerimiz tarafından senelerce kullanılmıştır.

Hindistan Cevizi Yağı

Avokado Yağı

Hindistan cevizi yağı, E Vitamini ve Lauric Asit açısından zengin ve oldukça kaliteli bir doğal saç bakımı yağıdır.  Saç miline nüfuz edebilen ve bu sayede saça yararlı olan bir yağ olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının saç kıvrımlarını azalttığı, parlaklık kazandırdığı ve yıkama işlemi sırasında hasarı azalttığı bilinmektedir.

Avokado Yağı

Avokado yağı, tekli-doymuş yağ asitlerinde yüksek, hafif ve saç teline nüfuz eder  bir yağdır.  Aynı zamanda Lesitin, Vitamin A, D, E, B6 ve Amino Asitleri açısından da zengindir. Besin bakımından zengindir, saçı besler ve korur.

Badem Yağı

Tatlı badem yağı biraz daha ağır bir yoğunluğa sahiptir. Doymuş ve tekli doymuş yağlardan oluşur. Yoğunluğu nedeniyle saçı korumak için harikadır. Kuru, hasarlı uçlarda özellikle faydalıdır. Çevresel etkenlere karşı saç bakım maskelerinde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için de sıkça kullanılan doğal yağlar arasındadır.

Badem Yağı

Hint yağı

Hint yağı, yağ asitlerinin bir trigliserid risinoleik asit ile eşsiz bir bileşimine sahip yoğun bir yağdır. Hint yağı için en yaygın kullanımlar saçın  uçları içindir. Saç uçlarınızda fazla kırıklık varsa hint yağı tam size göredir. Saç derisinde,  dolaşımını iyileştirdiği ve saçları daha sağlıklı bir hale getirdiği bilinmektedir.

Saç bakımı çok kapsamlı bir konudur. Doğal saç bakımı ise daha detaylı ve dikkatli yazılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkar. Sizlere yararlı olacak bu yazımız ile doğal saç bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Daha komplike sorunlar için özel araştırma yapılması gerekir. Sağıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir