Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Doğal Grip Şurubu Hazırlama

Doğal Grip Şurubu, Doğal Grip Şurubu Tarifi, Doğal Grip Şurubu Yararları 

Her mevsim karşımıza çıkan hastalıkların başında gelen grip özellikle kış aylarında insanların daha kolay yakalandığı bir rahatsızlıktır. Bizlerde sizlere bu yazımızd doğal grip şurubu nasıl yapılır onu aktaracağız. Hastalar için son derece sıkıntılı olan bu hastalığın özellikle  burun  tıkanıklığına, halsizliğinede iyi gelecek olan doğal şurubumuz umarım işinize yarar.

Doğal Grip Şurubu

Evde kendi başınıza bu hastalığı yenmek için doğal yollardan hazırlanacak olan bir karışım  hazırlayabilirsiniz. Aslında bitkisel bir çay olan bu karışım şurup gibi her zaman tüketilebilinir. Buradaki mantarı hastalığı kapmadan önce bu şurubun ilaç gibi düzenli içilmesidir.  Tamamen doğal yollar ile hazırlanacak olan zencefil, bal ve limon karışımı hem bitkisel bir çay olarak hem de doğal bir şurup olarak saklanarak 1 haftalık tüketim sürecine dahil edilebilir.

Doğal Grip Şurubu Tarifi

Bu karşımı hazırlamak için elinde bulunması gereken malzemeler 2 adet limon, bir parça zenfecil kökü ve 250 gr ağırlığında organik bal olmalıdır. Özellikle bal konusunda bilindik markalar veya organik olarak satılan balları almanızı sizlere tavsiye ediyorum.

Doğal Grip Şurubu Tarifi

Karşımı hazırlamak için 2 adet limonu bol su ile yıkadıktan sonra ince ince doğrayarak bir kaba alın. Sonra zencefil kökünü de bol su ile yıkadıktan sonra limon kabına ince dilimler şeklinde koymalısınız. Son olarak ile balınızı koyduktan sonra bu karşımı güzelce karıştırmak olacaktır.Tüm malzemelerin karışımını yaptıktan sonra 24 saat boyunca dinlendirmelisiniz.

Bu karşımı özelikle çocuklar çok fazla kullanmak gerektiği için vereceğimiz ölçülere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yetişkin olan kişilerde günde 2 yemek kaşığı tüketim önerilirken , çocuklar bu oran 2 çay kaşığı olarak belirlenmektedir. Bu karşımın içine biraz ılık su katarak karşımın biraz daha sıvı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Evde hazırladığınız bu karışımı 2 ay kadar buzdolabında saklayarak sizlerde grip ve soğuk algınlığı hastalığına karşı önlem almış olabilirsiniz.

Doğal Grip Şurubu Yararları 

Doğal grip şurubu yararları içerisindeki besinler ile  alakalıdır.

Limonun Gribe Faydaları 

bağışıklık sistemini güçlendiren ve antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan doğal bir antioksidandır. Limonlar da potasyumda yüksektir, önemli bir mineraldir ve böbrekler en yüksek potansiyele sahiptir ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynarlar. Böbrekler, atık maddeleri kandan temizlemede yardımcı olduklarından, su veya diğer yiyeceklerle birlikte limon suyunun içilmesinde böbrek fonksiyonuna destek sağlar. Limonlar ayrıca, vücutta pH’ı hafifçe değiştiren alkali oluşturucu bir ortam oluşturarak kan ve idrarın alkalize edilmesine yardımcı olur. Bütün bu faktörler, limonların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı veya griple savaşmak için doğanın mükemmele yakın tedavilerinden biri olduğunu göstermektedir.

Zencefil ve Balın Gribe FaydalarıZencefil ve Balın Gribe Faydaları  

 

Bal, enfeksiyona neden olabilen mikropların büyümesini engelleyebilir. Ayrıca soğuk algınlığı kaynaklı viral aktiviteyi önleyebilecek antiviral özellikler de  içermektedir. Giderek artan sayıda çalışma balın özellikle çocuklarda soğuk algınlığı sırasında etkili bir öksürük baskılayıcı ve uyku düzenleyecisi olduğunu göstermiştir Zencefil, ısınan bir baharattır , bu yüzden soğuk algınlığı için iyidir. Ayrıca semptomları hafifletmek için güçlü bir anti-inflamatuardır.  Ayrıca burun tıkanıklığı durumlarında , burun akıntısı sağlar.

Sizlerde hem kış aylarında hem de yaz aylarında  bu doğal grip şurubunu kendinize yapabilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir