Ağız ve Diş Hastalıkları

Doğal Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır ?  ,Diş Bakımı için Diş İpi  ,Ağız ve Diş Sağlığı  ,Ağzı ve Diş Bakımı için Ağız Gargarası  ,Ağız içerisindeki akne ve yaraları doğal yolla çözümlemek

Ağız ve diş bakımı son derece önem arz etmektedir.Vücudumuzun en hassas bölgelerinden bir tanesi olan ağzımızda sağlam dişlere sahip olmak istiyorsak hem ağız hem de diş bakımına özen göstermek gerekir. Böylesine hassas bir bölgenin bakımı oldukça önemli olduğu kadar bir o kadar da basittir. Gününüzden kısa bir süre çalacak bu bakımlar sizlere olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ağız ve diş bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak adına yazımızı okumaya devam edin.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır ? 

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ağız ve diş bakımı için fırça kullanımı çok önemlidir. Fırçamız, ağzımızın her tarafına rahatça girebilecek kadar küçük bir başa ve kavraması kolay bir sapa sahip olmalıdır, yumuşak kıllı bir  diş fırçası  kullanılmalıdır.  6 ayda bir diş fırçasını değiştirmeniz gerekmektedir.   Günde iki kez fırçalamak iyi ise, günde üç kez daha iyidir… doğru mu? Yanlış! Çok sık fırçalamak   veya çok sert fırçalar kullanmak  diş eti çekilmesine  ve dişlerin kök yüzeylerine zarar görmesine neden olmaktadır. Zarar gören  kökler oldukça hassas ve çürüme riski daha fazla olabilir.  Bundan kaynaklı dişler hafif hareketler ile günde 2 kere ve 3 dk fırçalama yeterlidir.

Diş Bakımı için Diş İpi 

Birçok kez, birçok yönden söylendi ve hala doğru diş ipi kullanmak önemlidir. Diş ipi , fırçanızın ulaşamayacağı yerlerde plakı çıkarmanın en iyi yoludur: dişlerin arasında  çıkarılmamış plak, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açar.   Kürdan dişlerinize yardımcı olurken dişlerinizi zorlamaktadır fakat diş ipi dişlerinizi zorlamadan daha rahat bir temizlik sağlar.  Ayrıca misvak ile diş temizliği hala yapanlar vardır aslında sert bir madde olmasına rağmen geçmişten günümüze kullanılmaktadır. İsterseniz misvak içerikli diş macunları kullanabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı 

 

 • Diş çürümesi, neredeyse tamamen önlenebilir olmasına rağmen, çocuk ve yetişkinlerin en yaygın kronik hastalıj olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyette bulunan şekerli yiyecekler, sorunun en büyük sebebidir. Şekerler, ağızdan alınan bakteriler tarafından tüketilir, daha sonra dişlere saldıran ve diş çürümesine (boşluklarına) neden olan asitleri salgılar.  Bundan kaynaklı şekerli ve endüstriyel gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.Ağız ve Diş Sağlığı 
 • Fırçalamadan sonra bile, dişlerinizi etkili bir şekilde temizleyip temizlemediğinizi  bilmeniz için ağız sağlığı açısından dilinizi kontrol etmeniz çok önemlidir. Hatta dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalayabilirsiniz.
  Çoğu zaman, ağzınızın  değişiklikler zararsızdır ancak bazıları hastalığın erken uyarıları olabilir. Olağandışı bir şey fark ettiğinizde diş hekiminize baş vurmalısınız. Dişlerde ve ağızda kanama, hassasiyet, ağrı, renk değişikliği, yara veya yumru veya normal olmayan başka belirti veya semptomlar ile karşılaşırsanız diş hekiminize danışınız.
 • Kötü alışkanlıkları bırakmanız gerekmektedir. Bunları zaten biliyorsunuz;  herhangi bir tütün ürünü kullanmak ( sigara, pipo hatta elektronik sigara da dahil) , aşırı miktarda alkol almak, kalem veya tırnakları çiğnemek – bunların hepsi ağız sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurur.   Bir kenetlenme veya dişleri sıkma alışkanlığı, özellikle farkında olmadan, uyku sırasında dişlerinize, çene eklemlerine ve kaslarınıza zarar verebilir.
 • Diş ve ağız sağlığınız için florürlü diş macunu kullanın. Bilimsel araştırmalar, florürün sadece boşlukları önlemede etkili olmadığını, aynı zamanda diş minesini de tamir ettiğini göstermiştir. Florin, yönlendirildiği şekilde kullanıldığında mükemmel şekilde güvenli olan doğal olarak oluşan bir elementtir . Çoğu uzman 3 yaşından küçük bebekler ve küçük çocuklar için diş fırçasına sadece florür içeren diş macunu sürülmesini önermektedir.
 • Diş sağlığı için asitli içeceklerden uzak durmak gerekir.  Asitler yüzeysel katmanları çözerek dişlerinizin sert emaye kaplamasını  engeller ve yumuşatır. Bu yumuşatılmış yüzey tabakası bir diş fırçası ile kolayca çıkarılabilir. Buda dişinizdeki koruyucu tabakayı yitireceğiniz anlamına gelmektedir.
 • Ağzınızı nemli tutmak çok önemlidir. Ağız kuruluğu, biyofilm (plak) birikimini ve diş çürümesi ve periodontal (diş eti) hastalığı riskini artırır. Ağız kuruluğuna sigara, alkol, kafein ve özellikle reçetesiz ve reçeteli ilaçlar neden olur. Yaşlandıkça daha fazla ilaç aldığımız için, daha fazla su içmeniz ve ağzınıza bakmanız gerekir.

Ağzı ve Diş Bakımı için Ağız GargarasıAğzı ve Diş Bakımı için Ağız Gargarası  

 

 • 2 çay kaşığı kalsiyum karbonat tozu
 • Sıvı stevia 10 damla
 • 10 damla   mineralli su
 • 10 damla nane esansiyel yağı
 • 5 damla limon esansiyel yağı
 • 5 damla lavanta esansiyel yağı

Ağız gargarası hazırlamak için cam karıştırma kabına  kalsiyum karbonat  tozu ve stevia karıştırın. Sıvı mineraller ve uçucu yağlar ekleyin . Su ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir cam şişeye dökün, kapağı sıkıca kapatın ve yaklaşık 30-60 saniye boyunca malzemeleri karıştırın. Kullanmadan önce iyice çalkalayınız. 30-60 saniye boyunca ağızda gargara yaparak günde 1-2 kez gerektiği gibi kullanın.

Ağız içerisindeki akne ve yaraları doğal yolla çözümlemek

 

Ağız içerisindeki akne ve yaraları doğal yolla çözümlemekAğız içerisinde çıkacak akne veya yaraların yarattığı sorunlar oldukça fazladır. Yemek yerken ya da bir şey içerken hatta tedavi edilmediğinde konuşurken bile canınızın yanmasına sebep olacaktır. Bu durumlarda bir çay bardağı içerisine, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat koyduktan sonra bardağı su ile dolduruyoruz. Bu karışımı çözünene kadar karıştırdıktan sonra, yaklaşık bir dakika gargara yapıyoruz. Ağız içerisinde bulunan yaranın yanmasına sebep olacağı için biraz canınız yanabilir fakat ilk 10 dakika ağzınızı duru su ile çalkalamamalısınız. Bu şekilde yaptığınızda daha hızlı sonuç alacaksınız. Karbonat ve tuz karışımı, ağız yaralarınızı tedavi ettiği gibi diş etlerinizin üzerinde biriken bakterileride yok edecektir. Böylece dişlerinizde oluşacak çürümeleri engelleyecektir. Bunların yanı sıra dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamanız, ağız sağlığınız açısından en önemli unsurların başında geliyor.

Ağız ve diş bakımı ve sağlığınızı yukarıda anlatıldığı şekilde koruyabilirsiniz. Genelde ağız ve diş bakımında bitkisel kaynaklı diş macunları kullanımı ayrıca önem arz eder. Ayrıca ağız ve diş sağlığınız ile ilgili şüphelerinizde diş doktoruna danışmayı da unutmayınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir