HastalıklarKireçlenme Hastalıkları

Diz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Diz Kireçlenmesi  ,Diz Kireçlenmesi Daha Çok Kimlerde Görülür? ,Diz Kireçlenmesi Belirtileri  ,Diz Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilir? ,Diz Kireçlenmesinin Başlıca Tedavi Yöntemleri Diz Kireçlenmesine Bitkisel Tedavi ,Kireçlenme için Bitkisel Yağ Tedavisi  ,Diz Kireçlenmesi Ameliyatı 

Diz kireçlenmesi hakkında size hazırladığımız yazımızda dizde kireçlenme belirtilerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca bu kireçlenmeye neden olan hastalıklar hakkında da bilgi vereceğiz. Bu sayede diz kireçlenmesini önlemek için sadece kireçlenmeye değil diz sağlığınıza yoğunlaşmanızı sağlayacağız.

Diz Kireçlenmesi 

Diz ekleminin kalsifikasyonu erişkin hastalarda diz ağrısının en yaygın nedenidir. Eklem kıkırdağını (osteoartrit, kalsifikasyon), menisküs yaralanmalarını, eklem içi bağların kopmasını ve kopmasını önleyen hastalıklardır (ön çapraz bağ veya lateral bağ gözyaşları), eklem içi zarın iltihaplanması, dizlerin anormal hareketlerle yanal yer değiştirmesi sonucu görülebildiği gibi diz ekleminin kireçlenmesi, sadece başka bir hastalık olmaksızın yaşlanma sürecinden dolayı görülebilir, ancak çeşitli romatizmal hastalıklar (romatoid artrit vb.), Travma sonrası eklem kıkırdağı (travma sonrası artrit) ve kemiğin ölümü nedeniyle de ortaya çıkabilir. Eklemi oluşturan hücreler  zara görmektedir.

Diz Kireçlenmesi Daha Çok Kimlerde Görülür?

Diz kireçlenmesi genel olarak aşağıdaki durumlarda ve kişilerde daha çok yaygındır.Diz Kireçlenmesi Daha Çok Kimlerde Görülür?

 • Çoğunlukla kadınlarda,
 • Kilolu bireylerde
 • İltihaplı romatizma teşhisi konan hastalarda
 • Daha çok yaşlılarda olmak üzere orta yaşlarda da görülür.
 • Kalıtımsal olarak yatkınlığı olan kişilerde
 • Düzenli spor yapan ve  dizleri çok zorlayan bireylerde daha sık görülen bir durumdur.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri 

Diz kireçlenmesi durumunda ; aktif olduğunuzda belirtiler  artar, ancak dinlenme ile biraz daha iyi olur Diz kireçlenmesi durumunda dizde ; şişme, eklemde sıcaklık hissi, özellikle sabahları ya da bir süre oturduğunuzda dizde sertlik,  dizde hareket kabiliyetini azaltmak, merdivenden çıkarken zorlanma bulunur.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz tarafından yapılan bir fizik muayeneyle teşhise başlanmaktadır. Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişiniz hakkında bilgiler elde edecek olan doktor ağrının ne kadar  olduğuna dair sorular soracaktır. Ayrıca ailenizde herhangi birinin kireçlenme sorunu olup olmadığını da soracaktır. Doktorunuz size kemik ve kıkırdak hasarının yanı sıra kemik mahmuzlarının varlığını gösterebilen X-ışınları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları yapacaktır.

Diz Kireçlenmesinin Başlıca Tedavi Yöntemleri

Diz Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kilo verilmesi:  Dizler vücut ağırlığını taşımaları sebebiyle kireçlenmeden etkilenir. Bu durum kilolu insanlarda daha fazla görülür. Dizde kireçlenme sorunu yaşayan hastaların ideal kilolarına inmeleri durumunda hastalıkla mücadele işlemi kolaylaşır. Kilonun ideal seviyesine inmesi dizlerdeki mevcut yükü azaltacağından hastalığın ilerlemesi engellenmiş olacaktır. Böylece tedavi için uygulanan yöntemler daha etkili olacaktır.

Egzersiz ve yürüyüş yapılması:  Diz kireçlenmesi şikayeti olan hastalar yürüyüş yapabilirler. Yürüyüş konusunda doktorla ikiye ayrılmış durumda. Kimileri yürüyüş önerirken kimileri de yürüyüşe yasak uygulamaktadırlar. Her ne kadar bu ikilem hastaların kafasını karıştırsa da buradaki kriter ağrı olmalıdır. Yürüyüş sırasında ve sonrasında ağrıya sebebiyet vermeyen mesafeler yürünebilir. Ancak ağrı olması durumunda kesinlikle yürünmemeli. Sportif aktiviteler için de ağrı bir önemli kıstas kabul edilebilir. Ağrı yapmadıkça tenis, golf gibi sporlar hastalarca yapılabilir.

Kaplıca ve sıcak tedavileri: Kaplıca ve sıcak uygulamaları da kireçlenme için önemli bir tedavi yöntemidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Hastanın dizinde belirgin derecede şişme varsa kaplıca ve sıcak uygulamaları fayda sağlamaz. Ayrıca diz kireçlenmesine şişlik olması durumunda soğuk kompres de yapılabilir. Bunun için bir buz torbası yeterlidir.

Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları:  Bu yöntemde hyoluronik asit preparatları eklem içine enjekte edilir. Hyoluronk asit aslında eklem sıvısının bileşenlerinden biridir. Hyoluronk asit eklemi meydana getiren kemiklerin kayganlık seviyesini arttırıp kemiklerin rahat bir şekilde kaymasının yanında yük aktarımı sırasında eklemlerin zarar görmesini engeller.

Diz Kireçlenmesine Bitkisel Tedavi

Kireçlenme bitkisel tedavisi için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz.Diz Kireçlenmesine Bitkisel Tedavi

 • Aloe vera , alternatif tıpta en çok kullanılan bitkilerden biridir. İyileştirici özellikleriyle tanınan, küçük cilt sıyrıkları tedavisinde popülerdir.  Aleo vera ağrıyan eklemleri yatıştırmak için topikal olarak uygulanabilir.
 • Kedinin pençesi, eklemlerde şişmeyi azaltabilecek başka bir anti-enflamatuar bitkidir. Bu bitki tropikal bir asmadan elde edilir ve kullanımı İnka medeniyetlerine kadar uzanmaktadır. Geleneksel olarak, kedinin pençesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.
 • Okaliptüs de oral ilaçlarda kullanılır ve topikal yağ ekstreleri çeşitli koşullar için kullanılır. Okaliptüs yapraklarının topikal formları, eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bitki yaprakları, şişmeyi ve ağrılı ekelmelerin nedenlerini azaltmada yardımcı olabilecek tanenler içerir. Bazı kullanıcılar, şişmiş eklemlerdeki okaliptüsün etkilerini en üst düzeye çıkarmak için ısı pedleri ile beraber kullanmaktadır
 • Baharat dolabınızda yemek pişirmek için zencefiliniz olabilir, ancak bu bitki de birçok alternatif ilaç dolabında bir üründür. Zencefilli lezzetini veren aynı bileşikler aynı zamanda anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.Zencefil ile eklem şişmesini azaltmada kullanılmaktadır.
 • Yeşil çay , dünyanın en popüler içeceklerinden biridir ve vücuttaki inflamasyonu azaltmak için kullanılmıştır. Yeşil çayın, içecek, tablet veya tentür şeklinde eklem iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılabilmesi mümkündür.
 • Söğüt kabuğu  inflamasyon için en eski tedavilerden biridir. Aslında, Hipokratların zamanındaki insanlar (MÖ beşinci yüzyıl), enflamatuar durumları tedavi etmek için söğüt ağacından parçalar çiğnerlerdir. Bitkinin özellikle diz, sırt, kalça ve boyunda  kireçlenmeye bağlı eklem ağrısının giderilmesinde  kullanılmaktadır.

Kireçlenme için Bitkisel Yağ Tedavisi 

 • zeytinyağı,
 • çörek otu yağı,
 • limon yağı,
 • biberiye yağı,
 • kekik yağı bir kase de karıştırılır ve eklem arası olan alanlara masaj yapılarak sürülür. Bu bitkisel yağlar hem iltihabı azaltır hemde vücudunuza nüfuz ederek rahatlama sağlar.

Diz kireçlenme tedavisinde bunlar işe yaramaz ise ameliyat gerekebilir.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı 

Doktorunuz dizdeki kireçlenmeyi ameliyatla tedavi etmek için ameliyat önerebilir, seçenekler artroskopi , osteotomi ve artroplastidir.Diz Kireçlenmesi Ameliyatı 

 • Artroskopi küçük bir teleskop  ve diğer küçük ekipmanlar ile yapılır. Cerrahi küçük kesikler ile gerçekleştirilir. Cerrah eklem boşluğunu görmek için artroskopu kullanır. Doktor hasarlı kıkırdak veya gevşek parçacıkları kaldırabilir, kemik yüzeyini temizleyebilir ve bu hasarların keşfedilmesi durumunda diğer doku tiplerini tamir edebilir. Prosedür, daha ciddi cerrahiyi geciktirmek için genellikle genç yaşta (55 yaş ve altı) kullanılır.
 • Osteotomi, kemiklerin şeklini değiştirerek diz hizalanmasını daha iyi hale getirmeyi amaçlayan bir işlemdir. Bu tip ameliyatlar, öncelikle dizinizin bir bölgesinde hasara uğramanız halinde tavsiye edilebilir.
 • Eklem replasman cerrahisi veya artroplasti, eklemlerin metal veya plastikten yapılmış yapay parçalarla yer değiştirdiği cerrahi bir prosedürdür. Diz  bir bölgesi veya tamamına bu işlem yapılabilir. Eklem replasman cerrahisi genellikle ciddi kireçlenme vakalarında 50 yaş üstü kişiler için yapılmaktadır.

Belli bir yaştan sonra özellikle kadınlar diz ağrıları, diz kireçlenme durumları veya menisküs ile baş etmek zorunda kalırlar. Bunun için erkenden kemikleri güçlü tutmak ve dikkat etmek gerekmektedir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir