HastalıklarŞeker Hastalıkları

Diyabet-Şeker Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri Nedir?

Diyabetşeker hastalığı sebepleri ve belirtileri birden fazla nedenden dolayı olabilir. Çok maddelidir. Genel olarak görülen sorunlar ise ;

 • Çok fazla tuvalete çıkma
 • Aşırı derecede susama
 • Gözlerde bozulma ve bulanık görmeler
 • Bitkinlik ve halsiz vücut
 • İstenmeyen kilo kayıpları
 • Fazladan acıkma hissi
 • Karın ağrısı ve mide bulantısı
 • Ağız ve nefes kokusu
 • İdrar yollarında enfeksiyon
 • Adet gecikmesi ve adet olamama
 • Kuruyan cilt ve cilt problemleri
 • Yaralanmalarda geciken iyileşme süreci vb. nedenlerdir.
 • Şeker hastalığında idrar ve tuvalet

şeker hastalığı belirtileriÇok sık tuvalete çıkmak ve sürekli tuvaletinin geldiğini hissetmek ama tuvaletini yapamamak en büyük nedenlerden biridir. Bunun nedeni ise yükselen kan şekeri seviyesidir. Kan şekeri seviyesi yükseldiğinde böbrekler emme işlemini tamamlayamaz ve sizde tuvaletinizin geldiği sanıp tuvalete sık çıkar ama idrar yapamazsınız. Bu sırada böbrekler bu işlemi yaparak fazla şekeri bünyeden atmaya çalışmaktadırlar. Eğer idrar ile vücuttan şekeri atarsanız bu şeker sıvıyla birlikte yani suyla birlikte çıkar. Bundan dolayı da fazla susama ve susuzluk hissi ortaya çıkar.

Ciltte kurumaya neden olur.

Şeker hastalığında göz bozulması ve bulanık görme de önemli bir nedendir. Göz bozulması ve net görememe sorunları ile karşı karşıya iseniz hemen bir doktora gidip göz kontrolü ve şeker kontrollerini yaptırmalısınız. Yüksek glukoz gözün görme seviyesini bozmakta ve bulanık görmenizi sağlamaktadır.

Şeker hastalığında beslenme

diyabet hastalığıŞeker hastalarının yapması gerekenler ilk etapta beslenmedir. Şeker hastaları için beslenme çok önemlidir. Vücudunuzun temel ihtiyaçlarını en net şekilde karşılayacak besinleri tüketmelisiniz. Ne çok yemelisiniz nede az yemek yemelisiniz.

Meyve ve sebze olarak  elma, portakal, muz, havuç ve ıspanak tüketebilirsiniz.

Tahıl olarak ekmek ( yulaf ekmeği ve az olarak tüketmelisiniz ) ve baklagiller

Mandıra ürünleri olarakta süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz. ( şekersiz yoğurt, krema, süt, peynir gibi. )

Etler kategorisinde ise tavuk, balık ve yumurta yiyeceklerini sayabiliriz. Kırmızı eti önermiyoruz.

Bu besinler üzerinde durarak şeker hastalığını kontrol edebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Çok yağlı ve çok şekerli yiyecekler sizin bu hastalığı kontrol etmenizin önüne geçecektir. Bu yüzden yağlı ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız. Tuz tüketimini azaltmak hatta tuz kullanmamakta bu hastalıkta çok idealdir. Tuz ve küp şekeri hayatınızdan çıkarırsanız daha sağlıklı ve daha mutlu olursunuz. Et yemeden yapamayan insanlar içinde yağsız ve hafif et kategorisinden beslenmeniz gerekmektedir. Protein için yumurta , mercimek ve meyve olarak muz yiyebilirsiniz.

Şeker hastalığında egzersiz

Şeker hastalığında egzersizin yeri çok büyüktür. Yaşlı hastalar mutlaka yürüyüş yapmalı genç hastalar ise mutlaka koşular yapmalıdır. Tempolu veya sürekli yapılan egzersiz ve sporun şeker hastalığını kontrol etmeden çok büyük etkisi vardır. Unutmayın spor sizi her daim dinç tutar. Aşırıya kaçmadan ve vücudunuz fazla yormadan düzenli olarak spor yapmanız gerekmektedir spor yapamıyorsanız evde ev egzersizlerinizi asla aksatmayınız.

Ek olarak ağız kokusunu engelleyen besinler için sitemize yeni içerik ekleyeceğiz.Bizi takip etmeyi unutmayın.Teşekkürler.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir