HastalıklarŞeker Hastalıkları

Diyabet Hastalığı ve Tip1, Tip2 Diyabet

Diyabet Belirtileri, Tip1 Diyabet, Tip2 Diyabet

Diabetes Mellitus(DM) halk arasında şeker hastalığı olarak ta bilinir. Diyabet, endokrin sistem hastalığıdır ve insülin eksikliği ve/veya insülin etkisinin azalmasına bağlı olarak gelişen bir karbonhidrat metabolizması sendromudur. İnsülin pankrastaki langerhans adacıklarından salgılanan bir hormondur, temel etkisi kan şekerini düşürmektir. Glikozun hücre içerisine girmesini sağlar, protein ve yağların yakımını engeller ve glikojenin depolanmasını hızlandırır.

Diyabetin Belirtileri

Aslında belirtiler diyabetin ilerlediği safhalarda ortaya çıkar. Bu nedenle erken tanı için kan şekeri düzeyimizi insülin değerlerimizi kontrol ettirmek gerekir.

Diyabet belirtileri ise; Çok su içmek (polidipsi), Çok idrar yapmak (poliüri), Çok yemek (polifaji), Kaşıntı (pruritis), Kilo kaybı, Ağız kuruması, Bazı hastalarda cinsel isteksizlik, Kapanması güç olan yaralar, erkeklerde ereksiyon zorlukları görülmektedir.

Tip 1 Diyabet

diyabet hastalığıToplumumuzda en fazla bulunan iki tipi vardır. İnsülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak gelişen, diyabet çeşidine Tip 1 diyabet veya İnsüline Bağımlı DM denilmektedir. Her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 5-15 yaşlarında çocukluk ve gençlik dönemlerinde başlar bu nedenle bu diyabet çeşidine juvenil diyabet adı da verilir. Şeker hastalarının %10’unu kapsar.

Çok su içmek, çok yemek, çok idrar yapmak, aşırı kilo kaybı, bulantı kusma, karın ağrısı, ketoasidoz koması en çok rastlanan TİP1 diyabet belirtileridir.

Risk faktörleri ise, anne bebeğin kan grubu uyuşmazlığı, özellikle 1 yaş altında, inek sütü proteini, perinatal viral enfeksiyonlar TİP1 diyabeti başlatan, sık enfeksiyon geçirme, soğuk iklim, hızlı büyüme, stres ise TİP1 diyabeti hızlandıran faktörlerdir.

Tip 1 diyabet tedavisinde düzenli egzersizlerin kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir bunun yanında uygun diyetler ve farmakolojik olarak insülin ilaçları kullanılmaktadır.

Tip 2 Diyabet

İkinci tip diyabet hastalığıdır. Toplumda çok daha fazla görülen çeşididir, daha çok kilolu insanlarda görülen bir hastalıktır, bu tipte genelde insülinin biyolojik etkisinde yetersizlik söz konusudur. Bu diyabet çeşidi daha çok 40 yaş üzerinde görülür, şeker hastalarının yaklaşık %80-90’nını oluşturur. Anne, baba ve kardeşlerde şeker hastalığı olması birinci derece akrabalarda kalp damar rahatsızlıkları olması, Tip 2 diyabet gelişme olasılığını arttırmaktadır, genetik olarak etkilemektedir.

Tedavisinde ise yine düzenli egzersiz, kişiye özgü diyet programı, oral antidiyabetik(AOD) ilaçların, oral hipoglisemik ilaçların kullanımı söz konusudur.

diyabet nedirDiyabet Hastalığı Nedir? Diyabet Nedir?

Diyabet hastalığı nedir diye araştıracak olursak eğer; diyabet pankreasın salgıladığı insülinin eksikliği veya biyolojik etkisinin azalması, ya da her iki sininde birlikteliği sonucu oluşan hiperglisemi yani yüksek glikoz(şeker) ile seyreden bir karbonhidrat metabolizması sendromudur.

Diyabet Hastalığı

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, bir endokrin sistem hastalığıdır. Türk toplumunda yapılan bir çalışma sonuçlarına göre, 100 kişiden 7’sinde görülen sık rastlanan bir hastalıktır. Diyabet hastalığının toplumumuzda en fazla bulunan iki tipi vardır. Tiplerden bir tanesi gençlerde görülen, TİP1 denilen, insüline bağlı şeker hastalığıdır. İkinci tip hastalık toplumda çok daha fazla görülen, TİP2 denilen çeşididir, daha çok kilolu insanlarda gördüğümüz bir hastalıktır, bu tipte genelde insülinin biyolojik etkisizliği söz konusudur.

TİP1 diyabet başlangıç yaşı olarak 5-15 yaşlarında başlar, bu nedenle juvenil diyabet adı da verilir ve şeker hastalarının %10’unu teşkil eder. TİP2 diyabet daha çok 40 yaş üzerinde görülür, şeker hastalarının %80-90’nını oluşturur. Ailesinde şeker hastalığı olanlarda TİP2 diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir, genetik olarak etkilemektedir. Gestasyonel diyabet çeşidi de vardır, bu bilinen şeker hastalığı olmayan hamile kadında ortaya çıkan, genelde hamilelik sonrası düzelen gebelik diyabetidir.

Diyabet Tanısı

Diyabet tanısı kan şeker düzeyine bakılarak konur. Bugün kullanılan tanı yöntemlerini 3 şekilde özetleye biliriz. Birincisi açlık kan şekeridir, gece aç kaldıktan sonra, sabah gelinen ve ilk alınan kanda şeker düzeyine bakılır, eğer açlık kan şekeri 126 mg/dl üzerinde bulunursa ve bu bir kez daha tekrar edilirse o zaman DM(Diabetes Mellitus) tanısı konur. İkinci yöntemde günün herhangi bir saatinde, açlık, tokluk gözetmeden bakılan kan şekeriyle tanı konur. Üçüncü yöntemde şeker yüklemesi yani OGTT’dir(Oral Glikoz Tolerans Testi) bu test yapılarak da tanı konur. Ne kadar erken tanı konursa sağlık için de o kadar iyidir.

Diyabetin Tedavisi

Tedavide, kişiye özel bir diyet programı vardır, bunun yanında düzenli egzersizin kan şekerini düşürdüğünü ve şeker regülasyonunu kolaylaştırdığını biliyoruz. TİP1 diyabet tanılı hastaların kullanacağı ilaç insülindir. TİP2 diyabet tanısı alan hastaların tedavisinde ise oral hipoglisemik ilaçlar ilaç grupları kullanıma girer. Diyabet nedir diye düşünülecek olunursa aslında beslenmeye dikkat edilerek ve egzersizlerle üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

1 thought on “Diyabet Hastalığı ve Tip1, Tip2 Diyabet”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir