HastalıklarKalp Hastalıkları

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Damar Tıkanıklığı ve Bacak Damar Tıkanıklığı  ,Damar  Tıkanıklığı Nedenleri  ,Damar  Tıkanıklığı Belirtileri ,Damar  Tıkanıklığı Teşhisi,  Damar Tıkanıklığı Tedavisi   ,Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi ve Önleme 

Damar tıkanıklığı  hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere faydalı bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle damar tıkanıklığına neden olan durumlardan ve belirtilerinden bahsedeceğiz. Daha sonra tedavisinden , önleme yöntemlerinden ve bitkisel olarak damar tıkanıklığına neyin iyi geldiğinden bahsedeceğiz.

Damar Tıkanıklığı ve Bacak Damar TıkanıklığıDamar Tıkanıklığı ve Bacak Damar Tıkanıklığı  

Damar tıkanması, plak birikiminin neden olduğu arterlerin daralmasıdır. Arterlerin sertleşmesi olarak da adlandırılır. Arterler, kalbinizden oksijeni ve besinleri vücudunuzun geri kalanına taşıyan kan damarlarıdır.

Yaşlandıkça, yağ ve kolesterol arterlerinizde  toplanabilir ve plak oluşturabilir. Plak birikmesi, kanın damarlarınızdan akmasını zorlaştırır. Bu birikim vücudunuzdaki herhangi bir arterde ortaya çıkabilir ve vücudunuzun çeşitli dokularında kan ve oksijen eksikliğine neden olabilir. Genelde bacak damarlarında ortaya çıkmaktadır. Plak parçaları da parçalanarak kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Damat tıkanıklığı  tedavi edilmezse kalp krizi, felç veya kalp yetmezliğine yol açabilir. Damarlarda meydana gelen tıkanıklık, yaşlanma ile ilişkili oldukça yaygın bir sorundur. Bu durum önlenebilir ve birçok başarılı tedavi seçeneği vardır.

Damar  Tıkanıklığı Nedenleri 

 

Plak birikmesi ve ardından arterlerin sertleşmesi, damarlardaki kan akışını kısıtlar, böylece organların ve dokuların çalışacakları oksijenli kanı almasını engeller.   Damar tıkanmasına neden olan durumlar arasında;

Yüksek kolestorol  vücudunuzda ve aynı zamanda yediğiniz belirli yiyeceklerde doğal olarak bulunan mumsu, sarı bir maddedir. Eğer bu maddenin düzeyleri kanınızdaki çok yüksek ise ,   damar tıkanıklığı riskiniz de artar. Sigara kullanımı kan damarlarının tıkanmasına neden olmaktadır. Gerçi sigaranın tek zararı da bu değildir. Diyabet hastası olmak bunun nedeni olabilir, ayrıca obezite de damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir kalp veya damar hastalığı da damar tıkanıklığına neden olmaktadır.

Damar  Tıkanıklığı Belirtileri

Damar tıkanması sonucunda ;

 • göğüs ağrısı ,
 • bacağınızdaki, kolunuzda ve tıkalı bir arteri olan başka herhangi bir yerde ağrı
 • nefes darlığı
 • yorgunluk
 • bacaklarınızdaki kas güçsüzlüğü dolaşım eksikliği
 • karın ağrısı
 • terleme
 • baş dönmesi
 • mide bulantısı ya da kusma belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

 

Damar  Tıkanıklığı Teşhisi

Damar  Tıkanıklığı Teşhisi 

Damar tıkanıklığı belirtileriniz varsa doktorunuz fiziksel muayene yapacaktır.  Fiziki muayenede ; zayıflamış nabız, atardamar duvarının zayıflığına bağlı anormal  bir arter veya genişleme olan bir anevrizma, damar tıkanmasına bağlı olarak yavaş kan akışını gösteren yavaş yara iyileşmesi ne bakacaktır. Ayrıca size  kolesterol seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Bir tıkanıklık olup olmadığını gösteren arterin bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir  ultrason çekimi, Kol ve bacaklarınızda her bacakta kan basıncını karşılaştırarak tıkanıklık gösteren ayak bileği-brakiyal indeks testi , vücudunuzdaki büyük arterlerin resimlerini oluşturmak için manyetik rezonans anjiyografi (MRA) veya bilgisayarlı tomografi anjiografi (CTA) , kalbinizde arterlerin bir fotoğrafını oluşturmak için X-ışınları üzerinde görülebilen bir radyoaktif boya enjeksiyon gerektiren kardiyak anjiyogram, azalmış kan akışının herhangi bir alanını aramak için kalbinizde elektriksel aktiviteyi ölçen bir elektrokardiyogram testlerini uygulayacaktır.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi  

Tedavi, mevcut yaşam tarzınızı, tükettiğiniz yağ ve kolesterol miktarını sınırlayan  bir yöntem ile yapılmaktadır. Kalbinizin ve kan damarlarınızın sağlığını geliştirmek için daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

İlaçla tedavide; statinler ve fibrik asit türevleri dahil olmak üzere kolesterol düşürücü ilaçlar, antiplatelet ilaçlar ve aspirin gibi antikoagülanlar, kanın pıhtılaşmasını ve arterlerinizin tıkanmasını önlemek için kullanılabilir. Kan basıncınızı düşürmek için beta blokörler veya kalsiyum kanal blokerleri, kan basıncınızı düşürmek için diüretikler veya su hapları , atardamarlarınızın daralmasını önlemeye yardımcı anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri de kullanılabilir.  Gerekli durumlarda doktorunuz cerrahi işlemler, anjiyo da yapacaktır.

Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi ve Önleme 

Yaşam tarzı değişiklikleri tedavinin yanı sıra önlenmesi için de yardımcı olabilir. Damar tıkanması ciddi olmadıkça, doktorunuz tedavide öncelikli olarak yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi ve Önleme 

 • doymuş yağ ve kolesterol düşük sağlıklı bir diyet yeme
 • yağlı yiyeceklerden kaçınmak
 • diyetinize haftada iki kez balık eklemek
 • günde 30 ile 60 dakika egzersiz
 • sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak
 • kilolu veya obez iseniz kilo vermek
 • stresle başa çıkmak ve hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi damar  tıkanması ile ilişkili durumların tedavi edilmesini içermektedir.

Bunun dışında zencefil, sarımsak, zeytin yağı, eşil yapraklı sebzeler damar rahatsızlıklarının giderilmesi için önemli besinlerdir. Damar tıkanıklığınız varsa özellikle salata , sebze yemekleri tüketmeli ve kırmızı  et, kızartmadan uzak durmalısınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir