HastalıklarKalp Hastalıkları

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Damar Tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı nedir sorusunun cevabı vücudumuzdaki organlardan herhangi birine kan akışı sağlayan damarın kan geçirmez hale gelmesi yani tıkanması ve organın besinsiz kalma durumudur.

Damar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Damarlar tüm vücudumuzu kaplayan ve büyük bir şehirdeki su şebekeleri gibi organlarımıza kanın iletimini sağlayan yapılardır. Şehirlerde evlerimize suyu taşıyan yapılar borulardan oluşur. Büyük depolardaki sular önce kalın borularla daha küçük depolara aktarılır daha sonra küçük borularla mahallelere ve çok daha küçük borularla da sokaklardan evlerimize aktarılır.

Vücudumuzdan organlara kan iletimi sağlayan damarlarda şehir şebekesindeki borular gibi çalışır. Kalpten ilk çıkan aort damarı en kalın boru niteliğindeki damardır ve 3 – 4 cm kadardır. Aort damarı yoluyla kalpten çıkan kan akciğer, beyin ve karın damar yollarına dağıtılır. Oradan da bacak ve kol gibi uzuvlara dağıtılır. Parmaklar gibi uç kısımlara gittikçe damarlar en ince haldedir. Şehir şebekesinde en son boru olan evimizdeki musluk olarak düşünebiliriz.

Atardamar kalpten aldığı temiz kanı en uç noktalara kadar götürür ve vücuttaki tüm organlara besin sağlar. Toplardamar adından da anlaşılacağı gibi besini organlar tarafından kullanılmış olan kirli kanı kalbe tekrar ulaştırmakla görevlidir.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

damar tıkanıklığı nedenleriDamar tıkanması damar duvarlarında biriken yağlı et dokusunun bir sonucudur. Damar tıkanıklığı neden olur sorusuna genelde damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denen hastalıklara bağlı gelişmektedir. Atardamarlar çok nadir olarak pıhtılaşma sonucu tıkanırlar. Bunlar haricinde Takayasu hastalığı ve Burger hastalığı da damar tıkanıklığına sebep olabilir. Burger hastalığı özellikle çok genç yaştaki insanlarda görülmektedir ve önemli atardamar hastalıklarındandır. Bu durumlar en çok 50 yaş üstünde görülür ancak şeker hastalığı olanlar, sigara kullananlar ve hipertansiyen hastalığı olanlarda sık görülür.

Damar Tıkanıklığı Belirtilerini Nelerdir?

Genelde tıkanıklık toplardamarlarda oluşur ve bu damar organları beslemek yerine işi biten kan hücrelerine kalbe taşıdığı için tıkanıklık uzun süreli birikmeden sonra oluşur bu yüzden geç fark edilir. En sık görülen damar tıkanıklığı belirtileri ise ayakların şişmesidir. Benzer şekilde kollardaki toplardamarda tıkanma var ise kolda şişmeler görülür. Bu durumu en çok hemodiyaliz hastalarının yaşadığı görülmüştür.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir