Genel Sağlık

Çörek Otu Yağı

Çörek Otu Yağı Nedir ? ,Çörek Otu Yağı Faydaları,Saç ve Cilt için Çörek Otu Yağı,Çörek Otu Yağı  Zayıflatır mı ?

Soğuk press olarak ülkemizde de yaygın olarak kullanılan çörek otu yağı sağlık açısından son derece faydalıdır ve genelde salatalar az miktarda eklenerek tüketilir. Ayrıca çörek otu yağının kozmetik alanında kullanımı da mevcuttur. Bu makalede bu kullanımlar ile sağlanan faydalar hakkında sizlere bilgi verilecektir. Sizlerde sağlık için oldukça sağlıklı olan bu bitkisel yağımız hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nedir ? 

Çörek Otu YağıÇörek otu yağı, çörek otu bitkisinin tohumlarından yapılır.   Nigella sativa olarak da bilinen bu bitki, Afrika, Akdeniz ve Güneybatı Asya’ya özgüdür. Özellikle popüler olmasa da, 3000’den fazla yıldır hem baharat hem de bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Aslında, bugüne kadar en iyi kanıt temelli bitkisel ilaçlardan biri olarak derecelendirilmiştir.  Yağın neredeyse% 50’sini oluşturan Thymoquinone’un varlığı, çörek otu yağına olağanüstü terapötik yetenekler kazandırmaktadır. Bu fitokimyasal bileşiğin, anti-enflamatuar, antikanser ve antioksidan özelliklere sahip olduğu söylenir.

Thymoquinone dışındaki çörek otu yağında iki önemli fitokimyasal bileşik vardır. Bunlar Timol ve thymohydroquinone dahildir. Timol, güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip bir biyosittir. Tıbbi dezenfektan ve kalıcı olmayan pestisit olarak kullanılır. Thymohydroquinone, yeryüzünde en güçlü asetilkolinesteraz inhibitörlerinden biri olarak kabul edilir . AChE inhibitörleri olarak da bilinen asetilkolinesteraz inhibitörleri, enzim aktivitesini durdurur. Aktiviteyi durdurarak, esas olarak beynin habercisi olan vücuttaki asetilkolinin bozulmasını önler.

Çörek Otu Yağı Faydaları

 

Çörek otu yağı, yüksek tansiyon ve astım dahil olmak üzere en yaygın sağlık koşullarından bazılarının tedavisinde umut vaat etmektedir. Aynı zamanda Candida albicans’a karşı güçlü antifungal aktivite gösterir ve vücutta aşırı büyüyebilen ve kandidiyaza yol açan mayaya karşı savaşır . Diğer çörek otu yağı sağlık faydalarına arasında:

  • Yüksek tansiyonu düşürmek : İki ay boyunca çörek otu tohumu ekstresinin alınmasının, tansiyonu hafifçe yükselen insanlarda yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.
  • Yüksek kolesterolün düşürülmesi : Çörek otu yağının alınması yüksek kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Daha sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olabilecek sağlıklı yağ asitleri yüksektir. Bu yağlı asitlerin örnekleri arasında linoleik asitler ve oleik asit bulunur. Yağların seviyeleri, çörek otunun nerede yetiştirildiğine bağlı olarak değişebilir. İnsanlar ezilmiş tohumları tüketirken de sonuçları görebilirler.
  • Romatoid artrit semptomlarının iyileştirilmesi : Oral olarak çörek otu yağı alınması iltihaplı romatoid artrit semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.
  • Astım semptomlarının azaltılması : Çörek otu yağının antienflamatuar etkileri astım semptomlarının iyileşmesine kadar uzanabilir. Hava yollarındaki inflamasyonun azaltılmasındaki etkisi de bronşit belirtilerine yardımcı olabilir.
  • Mide rahatsızlığının azaltılması: Çörek otu veya Çörek otu yağını almak mide ağrısını ve krampları gidermekte yardımcı olmaktadır. Yağ, gazı, mide şişmesini ve ülser oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Çörek otu yağının da antikanser özelliklerinin olduğu düşünülmektedir. Topikal olarak uygulandığında cilt kanserine karşı savaşmaya yardımcı olabilir.Thymoquinone ve diğer tohum iksirleri olarak bilinen çörek otu yağının kısımları, laboratuvar farelerinde tümörlerin büyümesini azaltabilmiştir. Yağ ayrıca kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zarar veren etkilerini azaltmaya da yardımcı olabilir. Ancak bu sonuçlar insanlarda daha incelenmemiştir. Çörek otu yağı, geleneksel kanser tedavilerinin yerine kullanılmamalıdır.

Saç ve Cilt için Çörek Otu Yağı

 

Çörek otu yağı, problemli cilt durumlarına yönelik çeşitli uygulamalara ve faydalara sahiptir. Yağ birçok sağlık gıda mağazalarında ve eczanelerde bulunur. Güzellik ve cilt uygulamaları arasında ;

  • Yüzde 10’luk  çörek otu yağı ile hazırlanan bir losyonun uygulanması iki ay sonra akne görülme sıklığını önemli ölçüde azaltmıştır.
  • Çörek otu yağı,  saçı  yumuşatmak ve parlatmak için uygulanabilir.
  • Çörek otu yağı uygulanmasının sedef plaklarının insidansını azalttığı gösterilmiştir.
  • Cildin nemini  arttırmak için yağlara ve nemlendiricilere Çörek otu yağından biraz ilave edildi.
  • Çörek otu yağı uygulamasının, yara iyileşmesine yardımcı olması için iltihabı ve bakteri varlığını azalttığı gösterilmiştir. Yeni kolajen liflerinin büyümesinde yardımcı görünmese de, vücudun yeni ve sağlıklı bir cilt oluşturmasına yardımcı olmak için diğer büyüme faktörlerini teşvik etmektedir.

Unutmayın, çörek otu veya yağı bir doktorun size verebileceği reçeteli tedavilerin yerini almamalıdır. Ancak cildinizi geliştirmek için bu tedavilere ek olarak çalışabilecek bazı güzellik faydaları vardır.

Çörek Otu Yağı  Zayıflatır mı ?

 

Kilo kaybını düşündüğümüzde akla ilk gelen yağlar olmasa da, çörek otu yağının obezite ile mücadelede rol oynayabileceği bilinmektedir. Araştırmacılar glikoz toleransını artırma, karaciğer sağlığını geliştirme ve inflamasyonu azaltma kabiliyetine inanmaktadırlar ayrıca glukoz seviyelerini düzenleme, vücudun normal bir ağırlığa dönüşüne yardım etmede rol oynar.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Fındık Yağı

Nar Çekirdeği Yağı

Jojoba Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir