Genel Sağlık

Cilt Lekeleri için C vitamini , B3 Vitamini ve Ferulik Asit

Cilt Lekeleri, Cilt Lekeleri Nedenleri  , Cilt Lekeleri Nasıl Geçer  ,Cilt Lekeleri için C Vitamini ,Cilt Lekeleri için B3 Vitamini ,Cilt Lekeleri için Ferulik Asit  ,Evde Cilt Lekesi Geçirme,  Doğal Leke Tedavisi 

Cilt Lekeleri Cilt lekeleri ciltte meydana gelen kahverengi lekeler, yaşlanma lekeleri ve güneş lekeleri olmak üzere değişmektedir. Ayrıca bir çok nedenden kaynaklı cilt lekeleri oluşmaktadır. Biz bu yazımızda ciltte meydana gelen kahverengi lekeler değineceğiz. Aşağıdaki yazımızda cilt lekelerini nasıl geçireceğinize dair  bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz.

Cilt Lekeleri 

Derideki kahverengi lekeler genellikle çok panik yapılacak durumlar değildir.  Bu  lekeler genelde güneşin ultraviyole ışığa maruz kalmadan küçük kahverengi lekeler olarak görünebilir. Seboreik keratozlar ayrıca ciltte kahverengi lekeler olarak karşımıza çıkar. Onlar endişe verici görünse de, bunlar  iyi huyludur. Ancak kahverengi deri lekeleri daha ciddi bir sorunu gösterebilir. Cilt kanseri türü olan Melanom, sıklıkla kahverengimsi lekeler olarak karşımıza çıkmakta ve tüm cildi etkilemektedir.

Cilt Lekeleri Nedenleri 

 

Ciltte meydana gelen kahverengi lekeler  aşağıdaki sebeplerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.  Bunlar arasında ;

 • Güneşin UVA ve UVB ışınları bulunur. Ultraviyole ışığın ciltte koyu bir pigment olan melanin üretimini artırdığını bildirmektedir. Ekstra melanin bir araya toplandığında, cilt lekeleri olarak da anılan kahverengi lekeler oluşabilir.
 • Bazal hücre papillomları, yaşlılık siğilleri veya kahverengi siğiller olarak da adlandırılan seboreik keratozlar, insanlar da yaşlandıkça deride kahverengi lekeler olarak görülür. Genellikle tehlikeli olmasa da, bu cilt lezyonları bazen cilt kanserine benzemektedir. Yaşlanmanın bir yan ürünü olarak ortaya çıkar ve bir güneş yanığı veya dermatitin ardından ortaya çıkabilir. Bu lezyonlar sıvı nitrojen,mezoterapi ve lazer tedavisi  ile kolayca çıkarılabilir.
 • Melanom, diğer renklerin yanı sıra değişen kahverengi tonlarda ve düzensiz kenarlı bir lekeler olarak görünebilir. Bu kanser türünün lenf nodlarına ve iç organlara yayılma olasılığının yüksek olduğunu bilinmektedir. Ancak erken teşhis ve tedavi ile melanom vakalarının yüzde 95’i tedavi edilebilir. Melanomun çoğu formu hızla ilerler. Melanoma tedavisi,  ameliyat, kemoterapi veya immünoterapiyi içerebilir.
 • Koyu veya açık tenli kişilerde yaşlılık lekeleri gelişebilir. Bu karaciğer lekelerinin 40 yaşın üstündeki kişilerde çok yaygın olduğunu öne sürmektedir. Klasik semptomlar arasında şunlar vardır: kahverengi, gri veya siyah noktalar; oval ve düz olan artan pigmentasyon alanları; ve cildinizde ; omuzlar, ellerinizin, ayaklarınızın, yüzünüzün ve sırtınızın arkası gibi yerler yıllar boyunca güneş ışığına maruz kalması sonucu lekeler meydana gelmektedir.Cilt Lekeleri Nasıl Geçer 

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer 

Cilt lekeleri geçirmek adına lazer tedavisi , dermabrazyon, mezoterapi, kimyasal peeling yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat biz burada sizlere daha farklı cilt lekesi geçirme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Cilt Lekeleri için C Vitamini

C vitamini veya askorbik asit, yara iyileşmesini sağlayan ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. C vitamini ayrıca,   cildin kollajen üretimini yenilemektedir; kollajen lekelerin iyileştirmeye yardımcı olabilir. Askorbik asit, serbest radikalleri , çevresel toksinleri ve güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekeleri çıkararak cildi ve vücudu doğal olarak eksfoliye eder. Bu antioksidanın 75 ile 90 mg’ını günlük beslenme olarak alınması önerilir. Ayrıca limon, portakal ve kabuğu , salisilik asit, saf C vitamini tozu kullanımı gibi  cilde topikal olarak da uygulanabilmektedir.

 

Cilt Lekeleri için B3 Vitamini

 

Güneş kremi, cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korurken, B3 vitamini, cildi kızılötesi, UV ve görünür ışıktan koruyabilir.  Niacinamide maddesi barındıran B3 vitramini ;  cildi güneşin kızılötesi ısısından korur. UV ışınları maruziyetinin zararlı etkileriyle birlikte, kızılötesi serbest radikalleri aktive eder ve aşırı pigment üretimini uyarır. Pigmentasyon hormonal olduğu ısı büyük bir sorundur. Niacinamide cildi ısıdan ve istenmeyen yan etkilerinden korur. Güçlü bir antioksidandır ve çevre tarafından yaratılan tüm zarar verici serbest radikal moleküllerine karşı ciltte koruma sağlar.  B3 vitramini ;Cilt Lekeleri için B3 Vitamini

 • Yüzündeki  lekeleri, melanositlerden gelen pigmentlerdeki artışlarını giderebilmektedir.   Niacinamide pigment üretimini azaltarak ve ardından pigmentin cildinize aktarılmasını sağlayarak hiperpigmentasyonun geçirilmesinde yardımcıdır.
 • Pigmentasyonun yanı sıra B3 vitamini de yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Niasinamidin, yaşlanmanın tüm belirtileri olan sararmayı, kırışıklıkları , kırmızı lekeleri ve pigmentli lekeleri azalttığı gösterilmiştir.
 • Yaşlanma belirtilerini önlemenin ötesinde, B3 vitamini de genel cilt sağlığınızı iyileştirebilir.  Cildinizin langerhans hücreleri olarak da bilinen bağışıklık hücreleri, cildinizin korunmasından ve onarılmasından sorumludur. B3 vitamini asar görmüş DNA’ları temizler ve cilt hücrelerinin prekanser olanlara dönüşmesini durdurur. Cildinizi güneşe maruz kaldığında , langerhans hücreleri deriye ve kan dolaşımına karışarak, deriyi enfeksiyona veya anormal hücrelerin gelişmesine karşı doğal koruyucudur.

Cilt Lekeleri için Ferulik Asit 

Cilt bakımında kullanıldığında, ferulik asit serbest radikallerin cildimize verdiği zararı azaltmaya yardımcı olabilir.  Serbest radikaller, oksidasyon yoluyla cildimizdeki proteinler, DNA ve hücre zarlarına zarar verirler. Bu nedenle serbest radikal hasarını önleyen maddeler antioksidanlar olarak adlandırılır.  Serbest radikaller kızarmış yiyecekler, alkol, duman, böcek ilacı, kirlilik, UVA / UVB ışınlarından gelebilir… liste oldukça uzundur.

Ferulik asit  güneşten meydana gelen hasarların önlenmesine yardımcı olabilir. Cildimizin rejeneratif özelliklerini arttırmaya yardımcı olarak ; ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini sınırlandırmaya ve azaltmaya da yardımcı olabilir.Cilt Lekeleri için Ferulik Asit 

Ferulik asit, cilde uygulandığında ve emilmesi için zaman verildiğinde en iyi şekilde çalışır, bu yüzden en çok ciltte kalan ürünlerde bulunur, bu nedenle serumlar ve kremler de kullanılmaktadır.

Ferulik asidin genellikle formüllerdeki C ve E vitaminleri ile eşleştiğini fark edeceksiniz ve bunun nedeni, bu diğer antioksidanları daha stabil ve dolayısıyla daha etkili hale getiren bir dengeleyici görevi görmesidir. Örneğin, C vitamini kullanımı oldukça zor bir madde olabilir çünkü yüksek oranda oksidatiftir. Ferulik asit, tüm bu  antioksidan niteliklerini sağlamak için ihtiyaç duyduğu stabiliteyi C vitamini verebilir.

Evde Cilt Lekesi Geçirme 

Yukarıda cilt lekesi için aktarılan  C vitamini, B3 ve ferulik asit çözümleri aslında aşağıdaki doğal malzemelerde bulunması ile oldukça yararlı bir doğal cilt leke tedavisi gerçekleştirilebilir. Bunun için ;

 • Limon suyu, kahverengi lekelerden kurtulmaya yardımcı olabilecek ağartma özelliklerine sahiptir. Ayrıca yumuşak, temiz ve güzel bir cildin korunmasına yardımcı olur. Doğrudan etkilenen alanda taze limon suyu uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin.
 • Hint yağı güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir ve kahverengi lekelerden veya yaş lekelerinden kurtulmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. Hint yağı ile birlikte, kahverengi lekeleri çıkarmak için E vitamini yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı veya badem yağı kullanabilirsiniz. Etkilenen alan pamuk topu ile uygulama yapmak yeterlidir.
 • Elma sirkesi, kahverengi lekeler de dahil olmak üzere bir dizi cilt problemi için etkili bir ilaçtır. Eşit miktarda su ile  elma sirkesini seyreltin. Ayrıca biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu çözeltiyi kahverengi lekelerinize uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın.
 • Aloe vera’nın iyileştirici özellikleri ile bilinmektedir ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, özellikle güneşe maruz kaldığınızda gelişen kahverengi lekelerden kurtulmak için mükemmeldir. Nazikçe taze aloe vera jeli lekelerinizi ovalayın. Bölgeyi soğuk su ile yıkadıktan yaklaşık 30 dakika bekletin. Günde iki kez tekrarlayın.Evde Cilt Lekesi Geçirme 

Doğal Leke Tedavisi 

 • Sandal ağacı, hiperpigmentasyonu azaltmaya ve kahverengi lekelerden kurtulmaya yardımcı olabilecek bir anti-aging ajanı ve antiseptiktir. İki çorba kaşığı sandal ağacı tozu, iki çay kaşığı gül suyu ve bir çay kaşığı   limon suyu ile ev yapımı bir leke maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi lekelere uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Yıkamak için soğuk su kullanın. Kahverengi lekeleriniz kaybolana kadar haftada birkaç kez tekrarlayın.
 • Yaban turpu ;  cilt lekesi , yaşlılık lekelerini ve çilleri temizlemeye yardımcı olan ve cildinizi lekesiz hale getiren harika bir bitkidir .  Yaban turpu  macunu yapabilir ve doğrudan cilde uygulayabilirsiniz. Yıkamadan önce 15 ile 20 dakika bekletin. Haftada birkaç kez kullanın.
 • Papaya da bulunan belirli enzimler ve alfa hidroksi asitler cildinizi eksfoliye etmenize ve yaş lekelerini, cilt lekelerini, akne ve diğer cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cildinize daha temiz ve parlak bir görünüm kazandırır. Kahverengi lekeler üzerine bir yemek kaşığı taze rendelenmiş papaya sürün. Alanı ılık suyla yıkamak için yaklaşık 20 dakika bekletin. Kahverengi lekeler kayboluncaya kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Hafif ağartma özelliklerinden ötürü, yoğurdun kullanılması cildinizin parlamasını ve kahverengi lekeleri doğal olarak hafifletmesini sağlamanın güvenli ve kolay bir yoludur . 1 çorba kaşığı sade yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 tatlı kaşığı taze limon suyunu birleştirerek bir cilt leke maskesi  yapabilirsiniz. Bu maskeyi lekelere uygulayın ve soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Sonra cildinize nemlendirici uygulayın.
 • Cilt ve yaşlılık lekelerinden kurtulmanın bir diğer kolay yolu soğan suyunu uygulamaktır. Bu asidik doğal ve ağartma özelliği,  kahverengi lekelerin solmasına yardımcı olacaktır. Soğan suyuna ek olarak, sarımsak suyunu da deneyebilirsiniz

 

Bu ev ilaçlarını kullanırken sabırlı olmanız gerekir. Kahverengi lekeler bir ya da iki haftada ortadan kalkmayacak, bu yüzden pozitif sonuçların farkına varmak için birkaç hafta boyunca  uygulamalar yapmalısınız. Ayrıca ferulik asiti cilt kreminize az miktarda ekleyebilirsiniz.  Eğer herhangi bir üründe yan etki görürseniz kullanmayı bırakmalısınız.

Cilt lekeleri geçirilmesi adına hazırladığımız yazımızda sizlere yararlı olduğumuzu düşünüyoruz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aklınızdaki soruları sormak için yorum atabilirsiniz ve aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmak İçin Doğal Cilt Bakımı

C Vitamini ( Askorbik Asit )

Cildi Beyazlatma Yolları

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir