Genel Sağlık

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı Nedir ? ,Sivilce için Çay Ağacı Yağı,Egzama için Çay Ağacı Yağı ,Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

Çay ağacı yağı kullanım alanını yaygın olan ve oldukça yararlı bileşenler içeren bitkisel bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde sivilce ve egzama için kullanılan bu yağımız ayrıca saç bakımında da kullanılmaktadır. Çay ağacı yağının kendisi hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra bu konulara ayrıntılı değinilecektir. İyi okumalar dileriz.

Çay Ağacı Yağı Nedir ? 

Çay Ağacı YağıÇay ağacı esansiyel yağı (genellikle çay ağacı yağı olarak adlandırılır), Melaleuca alternifolia olarak bilinen Avustralya çay ağacı bitkisinden elde edilir. Çay ağacının bitkisinin tamamı toprak altında yaşayan 200’den fazla tür bulunur. M. alternifolia, özellikle Avustralya’nın kuzey ve güneydoğu kıyıları boyunca bataklık arazisinde yetişir. Çay ağacı da bazen onun kabuğu ve uzun ince yaprakları görünümünü dayalı dar yapraklı paperbark ağaç olarak da adlandırılır.  Avustralya’nın bazı bölgelerinde çay ağacının genellikle “ti ağacı” olarak yazıldığını ve bazen “dar yapraklı-ti ağacı” olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Mersin ağacı ailesinin bir üyesi, çay ağacı bitkileri 20 feet boyunda büyüyebilen teknik olarak çalı formlardır. Teknik olarak bir çalı olmasına rağmen, çay ağacı bitkisi, tam yapraklı kümelerle dallanan ve mükemmel gölge için uzun, ince bir ağaç gibi görünür. Çay ağacı yaprakları ince ve yumuşaktır. Bu yaprakların salgı bezleri, aynı zamanda melaleuca yağı olarak da bilinen değerli çay ağacı yağıdır. Çay ağacı  yağı , çay ağacı yapraklarından yağları çıkarmak için buharla damıtılarak yapılır. Saf çay ağacı esansiyel yağı, okaliptüs yağının kokusuna benzer, kafur benzeri kokusu olan açık sarı veya açık görünüşlüdür.

Sivilce için Çay Ağacı Yağı

 

Çay ağacı yağının en popüler kullanımlarından biri, sivilceyi etkili bir şekilde kontrol etme kabiliyetidir. Yağdaki terpenler, saç foliküllerinde bulunan ve sivilce veya iltihaplanmaya neden olabilen Propionibacterium acnes veya P. acnes’i öldürmeye yardımcı olur.

Oldukça az sayıda çalışma çay ağacı yağının güçlü bir sivilce savaşçısı olduğunu göstermiştir. Çay ağacı yağı  ile bir plaseboyu karşılaştıran bir çalışma, yağın akne lezyonlarını azaltmada 3 kat daha etkili olduğunu ve aknenin şiddetini azaltmada yaklaşık 6 kat etkili olduğunu belgelemiştir. Çalışma , topikal % 5 çay ağacı yağının hafif ile orta dereceli akne vulgaris için etkili bir tedavi olduğunu  belirterek son bulmuştur. Ayrıca başka çalışmalar cildin kuruması, soyulması ve kızarması gibi yan etkileri olmayan benzoil peroksit kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Akne için çay ağacı yağını nasıl kullanılırsınız:

  • 20 damla cadı elması ile 2-3 damla çay ağacı yağı karıştırın. Akne lezyonlarına günde iki kez temiz pamuklu çubukla uygulayın. Elinizde cadı elmanız yoksa, su ile değiştirin.
  • 2 çay kaşığı bal ile 5 damla çay ağacı yağı karıştırın. Ham bal  iyileştirici özellikleri vardır. Bu karışımı yüzünüze sürün, bir dakika bekletin ve nazikçe durulayın.

Egzama için Çay Ağacı Yağı 

 

Çay ağacı yağı, doğal olarak döküntü, kaşıntı, kuru cilt ve kabarcıklar dahil egzamadaki sinir bozucu semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Cilt iltihabı için mükemmedir, çay ağacı yağı kızarıklıklarını azaltır ve derinlere nüfuz eder, iyileştirir, kaşıntıları giderir.  Yağ, bir enfeksiyonun yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilecek doğal bir antibakteriyel olan terpinen-4-ol içerir ve yağın antioksidan özellikleri de  tahriş olmuş cildin iyileşmesini sağlar.

Egzama için çay ağacı yağını nasıl kullanılırsınız:

  • Bir cam kavanozda 1 çorba kaşığı  hindistan cevizi yağı veya kuşburnu yağı (yağlı asitlerde süper zengin ve egzama için oldukça etkili), 10 damla çay ağacı yağı ve 10 damla lavanta esansiyel yağını birleştirin . Kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulmak için etkilenen bölgelere masaj yapın.
  • Sık sık, egzama vücudun farklı bölgelerinde oluşur. Bu durumda banyo, rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. 6 çay kaşığı badem yağı veya zeytinyağı ile 15-20 damla çay ağacı yağı karıştırın ve banyo suyuna ekleyin. 10-15 dakika bekletin ve kurulayın.

 

Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

 

Çay ağacı yağının saç için bir çok kullanımı ve faydası vardır. Bunlar ;

Saç Büyümesi için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antimikrobiyal özellikleri saç köklerinin açılmasını ve köklere gerekli besinlerin verilmesini sağlar. Bu doğal olarak saçların büyümesini teşvik edebilir. Aslında kepek, kepekleri ve sürekli enflamasyonu engelleyebildiğinden ve kıllanma saç dökülmesine yol açabileceğinden, kıllar da saçlarını yitiren kepek hastaları için özellikle işe yarar.

Saç büyümesi için çay ağacı yağını nasıl kullanılırsınız:

  • Bir çay kaşığı hindistancevizi yağı veya argan yağı gibi taşıyıcı yağların içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin  ve saç derisine masaj yapın. Saç foliküllerinin faydaları emmesini sağlamak için saçlarınızı havluyla sarın. Durulamadan en az 15 dakika bekleyiniz. En iyi sonuç için haftada en az 2-3 kez tekrarlayın.
  • Daha uzun, daha kalın saçlar için günlük temizlik rutininizde çay ağacı yağını şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. 1/2 çay kaşığı ekleyin iyice çalkalayın. Islak saçları ve saç derisine 1-2 dakika masaj yapın, böylece yağın özellikleri emilebilir.

Kepek için Çay Ağacı Yağının Faydaları 

Güçlü bir antifungal ve antienflamatuar olan çay ağacı yağı kepek için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kepeğe neden olan, saç derisinde meydana gelen kaşınmayı, dökülmeyi ve iltihaplanmayı önleyen mantarlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Kepek için  çay ağacı yağını nasıl kullanılırsınız:

  • Saçınızı her yıkadığınız zaman  şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice durulamadan önce, yağ emmek için en az 3-5 dakika tutun.
  • Derin koşullandırma için, sıcak yağ tedavisi son derece iyi çalışabilir. Isı, şifa yağının derinlere nüfuz etmesine izin vermek için saç foliküllerini açar. 4 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı  ve  6-8 damla çay ağacı yağı karıştırın, hafif ısıtın ve saç derisine masaj yapın. Isıyı tutmak için başınızın etrafına bir havlu sarın. Saçınızı yıkadıktan en az 30-40 dakika bekletin. Her hafta bir kez tekrarlayın.

Kuru ve Kaşıntılı Saç Derisi için Çay Ağacı Yağı

Kaşıntılı bir saç derisi rahatsız edici ve utanç verici olabilir ve ayrıca saç dökülmesine de yol açabilir. Saç derisinde kaşıntı olması için kepek bulundurmanız gerekmiyor. Bu mikrop, alerji ve kafa derisi folikülit, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt koşullarına neden olabilir.

Kuru ve kaşıntılı kafa derisi için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

  • Yumuşak bir şampuan ile saçınızı şampuanlayın. Saç kreminize 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırın ve saç derisine masaj yapın. 5 dakika bekletin ve saçınızı   yıkayın.
  • Bir kaşıntılı saç derisi için   2 çorba kaşığı  Hindistan cevizi yağı ve  4 damla çay ağacı yağı ve 4 damla nane yağı karıştırın. Çay ağacı yağının antiseptik özelliklerine ek olarak, nane esansiyel yağı sadece foliküller için oldukça uyarıcı değildir, aynı zamanda mükemmel anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kaşıntıyı yatıştırmak için uyuşuk bir his bırakır.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Badem Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Zeytinyağı Faydaları

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir