Genel Sağlık

C Vitamini ( Askorbik Asit )

C Vitamini (Askorbik Asit) Nedir? ,C Vitamini Ne Kadar Alınmalı  , C Vitaminin Sağlık  FaydalarıC Vitaminin Ciltteki Görevi, C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?,C Vitamini Hangi Kaynaklarda Bulunur? 

Hem genel sağlığımıza hem cilt bakımımıza hem saç bakımımıza yardımcı olan  hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda ; C vitamini nedir, faydalarına ve kullanımlarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

C Vitamini (Askorbik Asit) Nedir?

C Vitamini Askorbik Asit
C Vitamini

Vitamin C , vitaminler grubunun bir üyesidir. Bazı hayvanlar kendi  vitamin C  üretebilmektedir, ancak insanlar bu vitamini yiyecek ve diğer kaynaklardan almalıdır.Hücrelerin dokularını oluşturmak için askorbik asit, bağlayıcı olan ve bedeni bir arada tutan önemli kolajen oluşumunda etken bir maddedir. Vücudumuzu her kısmında kolajen maddesi mevcuttur. Bunun sebebi vücutta yeniden yapıcılık özelliğinin askorbik asitin en önemli görevi olmasıdır. Kemiklerde, ciltte, kan damarlarında, dişlerde, kıkırdaklarda ve tendonlarda yani kısaca vücudun her bir canlı hücresinde C vitaminin önemi büyüktür.

C Vitamini Ne Kadar Alınmalı 

Çoğu insan sağlıklı bir diyet yaparak yeterli C vitamini alabilir. Aşağıdaki grafik size ihtiyacınız olan C vitamini miktarını göstermektedir.  Sigara içiyorsanız günde 35 miligramdan fazla C vitamini gerekir.

 

Yaş 

Mg Azami Değer
Erkeklerde 19
yaş ve üstü
90 2000
Kadınlarda 19
yaş ve üstü
75 2000
Hamileler 19 yaş ve üstü 85 2000
Emziren kadınlar 19 yaş ve üstü 120 2000

 

C Vitaminin Sağlık  Faydaları

 

 • Herkesin merak ettiği C vitamini soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır mı ?Askorbik asit vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir, bizi soğuktan ve öksürükten korur. Demir emilimini kolaylaştırır ve bu nedenle vücudun enfeksiyona karşı direncini güçlendirir. Ayrıca virüslere karşı savaşır.
 • Hipertansiyonu olan kişiler kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riski yüksektir. Askorbik asit alımı vücudun kan basıncını düşürmede yardımcı olur.C Vitaminin Sağlık  Faydaları
 • Askorbik asit ile   ateroskleroz , konjestif kalp yetmezliği, yüksek kolesterol, anjina pektoris ve yüksek tansiyon vakalarında kan damarlarının uygun şekilde dilatasyonu ile sonuçlanmıştır . Sonuçlar, bu vitaminin takviyelerinin kan damarı dilatasyonunu iyileştirdiğini ve kardiyovasküler sağlığı koruduğunu bulmuştur.
 • Kurşun toksisitesi, özellikle kentsel alanlarda olmak üzere, çoğunlukla çocuklarda görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Kurşuna maruz kalan bazı çocuklarda anormal gelişme ve büyüme tespit edilmiştir. Davranışsal sorunlar geliştirir, öğrenme güçlükleri ve ayrıca düşük IQ’lu olma eğilimindedirler. Böbreklere zarar verebilir ve yetişkinlerde kan basıncını artırabilir. C vitamini takviyeleri kan kurşun seviyesini azaltabilir.
 • Kataraktlar görsel problemlerin en sık görülen durumlarıdır. Katarakt mevcut olduğunda insan gözünün lensindeki askorbik asitin seviyesinde bir azalma daha sık bulunmuştur. Aşırı miktarda askorbik asit alımı, vücudun oküler bölgelerine giden kan akışını arttırır.
 • Araştırmacılar, yüksek oranda taze sebze ve meyvelerin, çeşitli kanser türleri için asgariye indirilmiş bir risk ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.
 • C vitamini norepinefrin gibi nörotransmitterlerin üretiminde önemli bir rol oynar. Bir kişinin ruh halini etkiler ve beynin düzgün çalışması için kritiktir.
 • Bağışıklık, bu vitaminin bir başka önemli avantajıdır. C vitamini, bağışıklık sistemine katkısı ve vücuttaki beyaz kan damarlarının stimülasyonu ile yaygın olarak bilinir.
 • Askorbik asit yaraları onarmaya yardımcı olur. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran bağ dokularının büyümesini kolaylaştırır.
 • Askorbik asit astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. İnsan vücudundaki kirliliğin zararlı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olur ve bu da genellikle astım benzeri semptomlarla sonuçlanır.

C Vitaminin Cilde Faydaları 

C Vtamini Cilde Faydaları
C Vitamini

C vitamini vücudumuza faydalı olduğu kadar cildimize de faydalıdır. Ciltteki melanin sentezlemesinden sorumlu olan tirozinaz enziminin aktif olarak çalışmasını engelleyerek ciltte koyulaşma ve lekelenmeleri engeller. Kollajen sentezinin oluşmasını sağlar. Kollajen, askorbik asit  ile üretimini hızlandırmaktadır. Esneklik ve sıkılaştırmaya sağlayan madde kolajendir. Antioksidan üreten askorbik asit, cildimize ve vücudumuza okside olmuş proteinleri etkisizleştirir. Bu durum cildimizin renk tonunun eşit görünümde olmasını sağlar. Erken yaşlanma durumlarını engeller ve onarır. Ciltte oluşan derin çizgilerde, cilt tonunda ve kırışıklıklarda ciddi iyileşmeler yapar.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

Suda eriyebilen ve birçok görevi olan askorbik asit evde üretmek pek mümkün değildir. Bu sebeple dışarıdan almak gerekir. Cildinize c vitamini uygulamak için c vitamini serumlarını ya da c vitamini içeren cilt bakımı ürünlerini alabilirsiniz. C vitaminli serumu yapmak için toz halinde olanında vardır.
C vitaminini kırışıklar için kullanmak isteyenler günlük uygulama yapmalıdır. Diğer durumlarda 2 günde bir uygulama yapılabilir. C vitaminin cilde hiçbir zararı yoktur. Toz halinden serum elde etmek için 1 tatlı kaşığı suya 1 çay kaşığının ucu ile askorbik asit karıştırıp cildinize sürebilirsiniz. Ya da C vitamini serumunu parmağınıza 2 – 3 sefer damlatarak cildinize sürebilirsiniz. Tüm bu uygulamaları gece yapmanız cildiniz için daha faydalı olacaktır.

C Vitamini Hangi Kaynaklarda Bulunur? 

Peki bu yararlı vitamini barındıran kaynaklar nelerdir. Bir göz atalım.  Bütün meyve ve sebzeler bir miktar C vitamini içerir. En yüksek askorbik asit kaynağı olan meyveler şunları içerir:C Vitamini Hangi Kaynaklarda Bulunur? 

 • Kavun
 • Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller ve meyve suları
 • Kivi
 • Mango
 • Papaya
 • Ananas
 • Çilek, ahududu, yaban mersini ve kızılcık
 • Karpuz

En yüksek C vitamini( askorbik asit) kaynağı olan sebzeler şunları içerir:

 • Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar
 • Yeşil ve kırmızı biber
 • Ispanak, lahana, şalgam yeşillikleri ve diğer yapraklı yeşillikler
 • Patates
 • Domates ve domates suyu
 • Kabak, Salatalık

Bazı tahıllar ve diğer yiyecekler ve içecekler askorbik asit ile takviye edilir. Takviyeli yiyeceklere bir vitamin veya mineral eklenmiş demektir. Ürünün vitamin C ‘yi ne kadar barındırdığını görmek için ürün etiketlerini kontrol edin.

Askorbik asit açısından zengin besinler pişirmek veya uzun süre saklamak askorbik asit yani vitamin C içeriğini azaltabilir. Vitamin C açısından zengin gıdaların mikrodalga fırında veya  buharda pişirilmesi  kayıp miktarını azaltacaktır.Vitamin C’nin en iyi besin kaynakları pişmemiş veya çiğ meyve ve sebzedir. Işığa maruz kalmak da askorbik asit içeriğini azaltabilir.

Her vitamin sağlık açısından son derece yararlıdır ve kullanım alanları çok geniş olduğu gibi yararları da hala araştırılmaktadır. Sizlere bu yazımızın askorbik asit tanıtmada etkili olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir