Genel Sağlık

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ? , Burun Tıkanıklığı için Tıbbi Tedavi, Evde Burun Tıkanıklığı Geçirme ,Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm 

Nefes alma organlarımızın başında gelen burnumuz bazı sebeplerden kaynaklı tıkanmaktadır. Burun tıkanıklığı hem evde uygulayacağınız tedaviler hem de tıbbi tedaviler ile geçmektedir.  Bizler sizlere bu tedaviler hakkında bilgiler vereceğiz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ? 

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Bilinen herhangi bir alerjenden kaçınmak, rahatlamak için iyi bir ilk adımdır. Bunun dışında genellikle burun tıkanıklığı için damıtılmış su kullanılarak tuzlu su çözeltisi ile sinüs irrigasyonu yapılabilir . Önceden hazırlanmış salin solüsyonlarını satın alabilir  ve   burun içerisine  ampul şırıngası ile suyu kullanabilirsiniz. Nemlendirici kullanabilirsiniz.  sigara içiyorsanız sigara içmeye ara verebilirsiniz. Bunların dışında burun tıkanıklığı için reçetesiz spreyler, reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Topikal nazal steroidler veya antihistamin sprey, oral antihistaminikler veya steroidler ve antibiyotikler (eğer bir bakteriyel enfeksiyon varsa) kullanılabilir.

Burun Tıkanıklığı için Tıbbi Tedavi

Burun tıkanıklığına sebep olan herhangi bir tıbbi durum varsa aşağıdaki yöntemler doktor tarafından tedavide kullanılabilir.

 • Radyofrekans konkalat ablasyonu (koblasyon): Radyoaktif enerji ile konka dokusunu daraltmayı içeren minimal invaziv prosedürdür. Anatomik burun tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılır.
 • Septoplasti : Nazal septumu düzeltmek için yapılan ameliyattır.
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisi : Ayaktan uygulanan prosedür, ventilasyonu ve burun boşluğundaki drenajı düzeltmek için endoskop kullanılarak yapılmaktadır.
 • Turbinat Azaltma :  Genellikle genel anestezi altında yapılan cerrahi, türbinat boyutunu azaltarak hava yolu direncini azaltmak için uygulanan prosüdürdür.
 • Burun Vana Cerrahisi :  Genellikle genel anestezi altında uygulanan, burun iç ve / veya dış yapılarının nazal geçişlere doğru hava akışını sağlamak için tamir edildiği veya yeniden yapılandırıldığı cerrahi prosedürdür.

Evde Burun Tıkanıklığı GeçirmeEvde Burun Tıkanıklığı Geçirme  

 

 • Burun tıkanıklığını  tedavi etmek için burun sulandırılması  kullanılabilir. Nazal pasajlardaki mukus ve irritanları temizlemeye yardımcı olur ve size mükemmel bir rahatlama sağlar.  Salin solüsyonunu hazırlamak için, 2 bardak sıcak damıtılmış suda 1 tatlı kaşığı iyotsuz tuz   karıştırın.  Başınızı geriye doğru yatırın ve karışımı doğrudan burun deliklerinden birine dökün. Karşı burun deliğinden dışarı akmasına izin verin. Bu işlemi diğer burun deliğine de uygulayın.  Bir başka seçenek de, tuz çözeltisini iyice yıkanmış  avuç içine döküp bir defada bir burun deliğinden geçirmektir.
 • Buhar soluma işlemi burun tıkanıklığından anında kurtulmak için bir başka  tedavidir. Tıkanıklığı gidermek için doğal bir balgam söktürücü olarak çalışır ve ayrıca tahriş edici solunum sistemini de yağlar. Suyu bir tencerede kaynatın ve bir leğene alın bir kaç damla nane veya okaliptüs esansiyel yağını kaynar suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika boyunca buharı soluyun.  Bu sizi rahatlatacaktır.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm 

 •  Elma sirkesi hızlı bir tıkanıklığı temizlemek için en iyi ilaçlardan biridir. Sıkıştırılmış mukozayı kırmaya yardımcı olan ve tıkalı  buruna mükemmel rahatlama sağlayan doğal bir dekonjestan olarak çalışır . Ayrıca, içindeki potasyum  burun akmasına yardımcı olur.   Bir bardak ılık suda 2 yemek kaşığı  elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı  bal karıştırın. Birkaç günlüğüne günde 2 veya 3 kez için. Ayrıca, bir tencerede eşit miktarlarda su ve   elma sirkesini karıştırın ve  kaynatın, ardından buharı soluyun. Gözlerinizi kapattığınızdan emin olun, aksi halde gözlerinizi acıtabilir.Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm 
 • Sarımsak, burun tıkanıklığını azaltmak için en iyi ev ilaçlarından biridir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri , solunum yolu enfeksiyonuna karşı konjesyona neden olur. Ayrıca mukusun aşırı üretimine yardımcı olur ve enfeksiyonu önler. Sarımsak doğal bir bağışıklık güçlendiricisi olduğu için hızlı bir şekilde iyileşmeyi destekler. 1 bardak su içinde 2 ile  3 sarımsak dişini kaynatın. Ayrıca zerdeçal tozu -½ çay kaşığı- da karıştırabilirsiniz. Tıkanıklığı temizleyene kadar günde iki kez için.
 • Soğan koklamak sadece gözleri yaşatmaz ayrıca sizde fark edersiniz ki burun akıntısına neden olur bundan kaynaklı bir soğan 2’ye bölünerek koklanabilir.
 • Zencefil, tıkalı bir burun için etkili ve kolay bir çözümdür. Mukusun salgılanmasını engelleyen yüksek antioksidan potansiyele sahiptir. Aynı zamanda sinüs sağlığının önemli bir unsuru olan normal nazal siliyer motilitesinin korunmasına da yardımcı olur.Günde 2 ila 3 bardak sıcak zencefil çayını içebilirsiniz.
 • Kırmızı biber,  burun tıkanıklığını tedavi etmek için popüler bir bitkisel ilaçtır. Burun tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olan ve azaltabilen kapsaisin adı verilen aktif bir bileşene sahiptir. Aynı zamanda sinüslerdeki tıkanıklığa bağlı inflamasyonu ve şişmeyi de azaltmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı veya herhangi bir alerjiden dolayı oluşan burun akıntısını  durdurabilir.
 • C vitamini , vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ve aynı zamanda vücudunuzdaki enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan  bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücrelerimizi serbest radikal hasarından korur. Serbest radikaller, genellikle hava kirliliği ve sigara dumanı gibi sinüs enfeksiyonlarının gelişimine katkıda bulunabilecek şeylerde bulunur. Bundan kaynaklı limon ve yeşil çay içmek yararlıdır.

Burun Tıkanıklığı için Zeytin Yağı ve Okaliptüs Yağı 

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çay

 • Okaliptüs yağı, zeytin yağı  burun tıkanıklığı olanlarda dekonjestan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde oldukça faydalıdır.  Mukus havayollarının temizlenmesine yardımcı olur ve ayrıca doğal öksürük baskılayıcı olarak da çalışır . Büyük bir tencerede kaynar suya 3 ile 5 damla  okaliptüs veya zeytin  yağı ekleyin. Başınızı örtmek için bir havlu kullanın ve bir seferde en fazla 2 dakika boyunca burnunuzdan geçen buharı yavaşça soluyun. Gözlerini kapalı tutun. Günde iki kez yapın.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çay

Burun tıkanıklığı için en etkili  bitkisel çay; limon, zencefil ve bal karışımıdır. Bal burada tatlandırıcı görevi yapmanın yanında enfeksiyonlara karşı korumada sağlar fakat dilerseniz çıkarabilirsiniz. Zencefil antienflamatuar özellikleri ile bilinin ve burun tıkanıklığına neden olan etkileri gidermektedir. Limon etkili bir C vitamini ve antitoksidan kaynağıdır.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir