HastalıklarKireçlenme Hastalıkları

Boyunda Kireçlenme ve Boyun Kireçlenme Tedavisi

Boyunda Kireçlenme  , Boyunda Kireçlenme Belirtileri  , Boyunda Kireçlenme Nedenleri  , Kireçlenme Risk Faktörleri  ,Kireçlenme Tanısı ve Teşhisi  ,Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Kireçlenme durumları dizlerde ve boyunda kireçlenme olarak sıkça karşımıza çıkan bir olgudur. Bu durum genelde dizlerin fazla bükülmesi ve boynun kütletilmesi ile ortaya çıkar veya etken olur. Bizler bu yazımızda boyun kireçlenmesine değinerek aklınızdaki sorulara cevap olmaya çalışacağız. İyi okumalar.

Boyunda Kireçlenme 

Boyunda kireçlenme, boynunuzdaki spinal diskleri etkileyen yaşa bağlı aşınma ve yıpranma için genel bir terimdir. Diskler dehidrate edildiğinde ve küçüldükçe, kemiklerin kenarları boyunca kemik çıkıntıları (kemik mahmuzları) dahil olmak üzere kireçlenme yani osteoartrit belirtileri gelişir. Boyunda kirelenme durumu çok yaygındır ve yaşla birlikte kötüleşir. 60 yaşından büyüklerin yüzde 85’inden fazlası kireçlenme sorunlarından  etkilenmektedir.

Boyunda Kireçlenme Belirtileri 

Boyunda Kireçlenme Belirtileri Çoğu insan bu problemlerden hiçbir belirti yaşamaz. Semptomlar ortaya çıktığında, cerrahi olmayan tedaviler genellikle etkilidir.  Belirtiler ortaya çıktığında, tipik olarak boyunda ağrı ve sertlik içerir. Bazen, kireçlenme  omuriliğin ve omurganın içinden vücudunuzun geri kalanına geçen sinir köklerinin ihtiyaç duyduğu alanın daralmasına neden olur. Omurilik veya sinir kökleri sıkışırsa eğer;

 • Kollarınızda, ellerinizde, bacaklarınızda veya ayaklarınızda karıncalanma, uyuşma ve halsizlik hissi
 • Koordinasyon eksikliği ve yürüme zorluğu  meydana gelebilmektedir.

Boyunda Kireçlenme Nedenleri 

Boyundaki kemikler ve koruyucu kıkırdaklar, servikal spondilozise yol açabilecek aşınma ve yıpranmaya eğilimlidir. Durumun olası nedenleri  arasında;

Kemik mahmuzları: Kemiğin  aşırı büyümeleri, omurganın daha güçlü olması için vücudun ekstra kemik geliştirmeye çalışmasının sonucudur. Bununla birlikte, ekstra kemik omurilik ve sinirler gibi omurganın hassas bölgelerine baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Kurutulmuş omurga diskleri: Omurga kemikleriniz, aralarında, kaldırma, bükülme ve diğer aktivitelerin şokunu emen kalın ped benzeri yastıklar olan disklere sahiptir. Bu disklerin içindeki jel benzeri malzeme zamanla kuruyabilir. Bu, kemiklerinizin  daha fazla sürtünmesine neden olur, bu da ağrıya neden olur.

Fıtık diskler:  Omurga diskleri , iç yastıklama malzemesinin sızmasına izin veren çatlaklar geliştirebilir . Bu materyal, omurilik ve sinirler üzerinde baskı yapabilir ve kol uyuşması ve ağrı gibi belirtilerle sonuçlanabilir.

Kaza: Düşüş veya araba kazası sırasında boynunuza zarar verdiyseniz, bu yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Ligament sertliği: Omurga kemiklerini birbirine bağlayan sağlam kablolar zamanla daha da sertleşebilir, bu da boyun hareketini etkiler ve boynun sıkı hissetmesini sağlar.

Aşırı kullanım: Bazı meslekler veya hobiler, inşaat çalışmaları gibi tekrar eden hareketler veya ağır kaldırma işlemlerini içerir. Bu, omurga üzerinde ekstra baskı oluşturabilir ve bu da erken yıpranma  ile sonuçlanır.

Kireçlenme Risk Faktörleri 

Kireçlenme Risk Faktörleri Kireçlenme için risk faktörleri şunlardır:

 • Yaşlanma ile  kireçlenme  meydana gelmektedir.
 • Tekrarlayan boyun hareketlerini, garip pozisyonları veya çok fazla iş yapmayı gerektiren işler boynunuza fazladan baskı yapar.
 • Boyun yaralanmaları. kireçlenme  riskini artırdığı görülmektedir.
 • Genetik etmenler de etken olabilmektedir.
 • Sigara   kullanımı artmış boyun ağrısına bağlanmıştır.

Kireçlenme Tanısı ve Teşhisi 

Kireçlenme ;   fibromiyalji gibi diğer potansiyel durumları ortaya çıkarmayı içerir . Tanı koymak ayrıca, hareketleri test etmek ve etkilenen sinirleri, kemikleri ve kasları belirlemek için de geçerlidir.  Doktorunuz;  belirtilerinizle ilgili birkaç soru sorarak başlayacaktır. Sonra, bir dizi testte sizi tabi tutacaktır. Bu testler ilk olarak fiziki olacaktır. Tipik muayeneler reflekslerinizi test etmeyi, kas zayıflığını veya duyusal defisitleri kontrol etmeyi ve boynunuzun hareket aralığını test etmeyi içerir. Doktorunuz da nasıl yürüdüğünüzü izlemek isteyebilir.

Doktorunuz daha sonra kireçlenmeden emin olmak ve kuşkularını gidermek adına;

 • Görüntüleme testleri
 • X-ışınları kemik mahmuzları ve diğer anormallikleri kontrol etmek için kullanılabilir.
 • Bir BT taraması boynunuzun daha ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir.
 • Radyo dalgaları ve manyetik alan kullanarak görüntüler üreten bir MRI taraması , doktorunuzun sıkışan sinirleri bulmasına yardımcı olur.
 • Bir miyelogramda, omurganızın belirli bölgelerini vurgulamak için bir boya enjeksiyonu kullanılır. BT taraması veya X-ışınları daha sonra bu alanların daha ayrıntılı görüntülerini sağlamak için kullanılır.
 • Kaslarınıza sinyal gönderirken sinirlerinizin normal çalıştığını kontrol etmek için bir elektromiyogram (EMG) kullanılır. Bu test sinirlerin elektriksel aktivitesini ölçer.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyunda kireçlenmesi tedavisi, belirti ve semptomlarınızın şiddetine bağlıdır. Tedavinin amacı, ağrıyı hafifletmek, olağan faaliyetlerinizi mümkün olduğunca korumanıza yardımcı olmak ve omurilik ve sinirlerde kalıcı hasarı önlemektir.

Reçetesiz ağrı kesiciler yardımcı olmazsa doktorunuz şunları yazabilir; steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar , kortikosteroidler, kas gevşeticiler, antidepresanlar ve reçeteli ağrı kesiciler verebilir.

Fizik Terapi 

Kireçlenme için AmeliyatFizik  terapist, boyun ve omuzlarınızdaki kasların gerilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olmak için egzersizler öğretebilir.   Doktorunuz acınızı azaltmak için akupunktur yapmayı denemenizi tavsiye edebilir. Akupunktur en iyi şekilde lisanslı bir akupunktur uygulayıcısı tarafından sağlanır.

Kireçlenme için Ameliyat

Eğer konservatif tedavi başarısız olursa , kollarınızdaki veya bacaklarınızdaki zayıflık gibi nörolojik belirtileriniz ve semptomlarınız kötüleşirse, omurilik ve sinir kökleriniz için daha fazla alan yaratmak için ameliyat gerekebilir. Ameliyat ile doktor şunları amaçlamaktadır.

 • Bel fıtığı veya kemik spursun kaldırılması
 • Bir vertebra parçasının çıkarılması
 • Kemik grefti ve donanımı kullanılarak boyun kısmının birleştirilmesi

Boyun Kireçlenmesi Önleme 

Hafif  kireçlenme vakalarında aşağıdakilere yanıt verebilir:

 • Boyun ağrısı nedeniyle egzersizlerinizin bazılarını geçici olarak değiştirmek zorunda kalsanız bile, aktiviteyi sürdürmek iyileşmeyi hızlandıracaktır. Günlük yürüyüş yapanların boyun ve bel ağrısı geçirme olasılığı daha yüksektir.
 • Fazla kilolar genel direk boyna baskı yapmasa da omurilik üzerinden boynunuzu da etkiler.
 • Boynunuza ısı veya buz uygulamak boğaz boyun kaslarını rahatlatabilir.

Boyun kireçlenmesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı ile geçirilebilir. En kötü ihtimalle septomlarınızı azaltacaktır. Yazımız bu açıdan size yararlı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir