EgzersizlerGenel Sağlık

Boyun Ağrılarında Egzersiz Tedavisi

Boyun Ağrısı  ve Boyun Ağrısı Nedenleri , Boyun Ağrılarında Egzersiz  Yapmanın Faydaları , Boyun Ağrılarında Egzersiz  Nasıl Yapılır? ,

Boyun ağrılarında egzersiz oldukça önemli bir konudur. Özellikle günümüzde bilgisayar başında çokça vakit geçirilmesi, düzgün oturmama ve kitap okurken yanlış poziyonda durma  boyun ağrısına neden olmaktadır. Bizler sizlere boyun ağrılarınızda kurtulmak için egzersiz öneri sunacağız. Ve bu egzersizlerin size yararlarından bahsedeceğiz.

Boyun Ağrısı  ve Boyun Ağrısı Nedenleri

 

Boyun Ağrısı  ve Boyun Ağrısı Nedenleri 

Boyunda bulunan ağrı yaygın bir tıbbi durumdur. Boyun ağrısı bir dizi bozukluk ve hastalıktan gelebilir ve boyundaki dokuların herhangi birini içerebilir. Boyun ağrıya neden olan durumlar arasında;  dejeneratif disk hastalığı , boyun fıtığı , boyun yaralanması gibi  aşırı gerilme , bir disk hernisi veya sinir sıkışması bulunabilir . Boyun ağrısına , boğazın virüs enfeksiyonu gibi yaygın enfeksiyonlardan, lenf nodu (bez) şişmesi gibi durumlarda yol açabilir. Boyun ağrısı da boyun tüberkülozu , boyundaki omurga kemiklerinin enfeksiyonu gibi nadir enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Boyun ağrısına yönelik risk faktörleri arasında  güreş sporları, motorlu taşıt kazaları,  at sürme vb. bulunmaktadır. Bu aktiviteler bağlamında boyun ağrısının önlenmesi, boyun güçlendirici egzersizler ve genellikle boyun desteklerini içermelidir.  Boyun, göğüs ve üst sırt kasları zayıfladığında, sıkıldığında ve / veya uzandığında omuzlar yuvarlanır ve kafa öne doğru sarkar. Bu kötü duruş, servikal spanın faset eklemleri ve intervertebral disklerin yanı sıra kaslar ve bağlar üzerinde daha fazla stres yaratır. Buda boyun ağrısına neden olmaktadır.

Boyun Ağrılarında Egzersiz  Yapmanın Faydaları 

 

Boyun ağrılarında egzersiz yapmak;

Esneklik ve germe egzersizleri etkilenen servikal (boyun) eklemlerdeki hareket ve esneklik aralığını genişletebilir veya koruyabilir. Böylece boyun ağrıları hafifleyebilir.

Spesifik güçlendirme egzersizleri,  duruşun korunmasına yardımcı olabilir, bu da tekrarlayan ağrı şikayetlerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Yaygın olarak adlandırılan Aerobik egzersiz   yani kardiyo oksijen alımı ile beslenen  egzersiz süresince yüksek kalp hızı ve solunum seviyelerini tutar. Aerobik egzersizler   kasların gevşemesine yardımcı olur . Aerobik egzersiz her gün yapılabilir. Koşu bandı, sabit bisiklet veya eliptik bir makinenin  kullanımı yararlıdır.

Boyun Ağrılarında Egzersiz  Nasıl Yapılır?

 

Boyun ağrılarında egzersiz yapılması için basit yöntemler bulunmaktadır. Bun yöntemler arasında;

Boynu Öne ve Arkaya GermeBoynu Yana Germe 

 

Bu hareket, esnekliği ve hareketi arttırmak için boynunuzun ön ve arka kısımlarında çalışır. Dik durun ya da bir sandalyeye oturun. Çeneniz göğsünüze değene kadar kafanızı yavaşça aşağı indirin. Bu pozisyonu 5 ile 10 saniye arasında tutun. Daha sonra başlangıç ​​pozisyonunuza geri dönün. Ardından, başınızı hafifçe geriye doğru eğin ve 5 ile 10 saniye boyunca bu pozisyonu tutun. Hareketi 20-30 kere 4 set olarak tamamlayın.

Boynu Yana Germe 

Bu  hareket boynunuzun kenarlarını  çalıştırır. Dik durun ya da bir sandalyeye oturun. Sol omzunuzu sabitken  başınızı sağ omzunuza doğru yavaşça yatırın. Bu pozisyonu 5 ile 10 saniye arasında tutun, ardından kafanızı dik konuma getirin ve  bu defa başınızı sol omzunuza doğru eğerek ve sağ omzunuzu aşağı doğru tutarak sol tarafta tekrarlayın. Bu pozisyonu 5 ile 10 saniye arasında tutun. Hareketi 20-30 kere 4 set olarak tamamlayın.

Boynu Sağa ve Sola Çevirme

Boynu Sağa ve Sola Çevirme

 

Bu  hareket boynunuzun yan taraflarını çalışır. Dik durun ya da bir sandalyeye oturun.  Boynunuzu sağa çevirin v

e elinizle çenenizden sabitleyin daha sonra başınızı sola çevirin ve elinizle tekrar sabitleyin. Bu pozisyonlarda 5 ile 10 saniye  bekleyin.  Hareketi 20-30 kere 4 set olarak tamamlayın.

 

Boyun ağrılarında egzersiz yaparken bunları kullanmanız sizin için yeterli olacaktır. Ayrıca spor yapmanız da size son derece yarar sağlar. Bundan kaynaklı sadece boyuna değil genel egzersizlere de odaklanın. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir