Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları

Zencefil Çayının Zayıflamada Etkisi

Zencefil bitkisi sindirime yardımcı olduğundan dolayı zayıflama sürecinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Ayrıca birçok kişi tarafından hazırlanan zencefil çayı da zayıflama konusunda kilo kaybetmek isteyen kişilerin en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Zencefil çayı metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına da destek olmuş olur. Bu sayede kalori yakımı artar ve kilo kaybı daha da hızlanır. Zencefil çayının sıfır kalori olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Ayrıca zencefil çayı tok tutma ve iştah kesici olma özellikleri ile bilinir ve bu özellikleri ile de yine zayıflama süreçlerinin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Ayrıca hazırlanışı da oldukça basittir. İhtiyaç duyan herkesin evinde rahatlıkla hazırlayacağı bir formülü vardır. Zencefil çayı yapmak için, bir tatlı kaşığı zencefil tozu, bir tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyuna ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca zencefil illa ki toz olmak zorunda değildir kabuk zencefil kullanımı da uygundur. Öncelikle zencefili su içerisinde on beş ya da yirmi dakika boyunca kaynatınız. Suyun içerisine koyduğunuz zencefil miktarına dikkat etmeniz önerilmektedir çünkü çok fazla zencefil koyduğunuz zaman çayınızın acı olma ihtimali olmaktadır. Zencefil ve su kaynadıktan sonra isteğinize göre zencefilleri süzdükten sonra bu şekilde de çayınızı içebilirsiniz ya da tatlandırmak amacı ile limon ve balı da çaya ilave ederek kendi damak tadınıza uygun bir zencefil çayı hazırlamış olabilirsiniz.

Bitki Çayları İle Zayıflama

Bitki çayları insan sağlığı ve güzelliği için gerekli olan pek çok mineral maddeyi bünyesinde barındıran doğal şifadır. Bunlardan en önde gelenlerinden birisi zencefildir.

Zencefil tropik bölgelerden ithal edilir ve ithal edilen ülkelerde her alanda kullanılmaktadır. Türkiye’de kuru şekilde kaynar su içerisine koyularak üzerine bal ekleyerek grip tedavisinde kullanılır. Bu vücudu ısıtır ve terletir dolayısıyla tedaviye yardımcı olur. Taze zencefilleri evinizde toprağa ekerek yetiştirebilirsiniz.

bitkisel çay faydalarıAdaçayı ülkemizde her yörede yetişebilen sağlık açısından son derece önemli bir bitkidir. Soğuk algınlığına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır ve sakinleştirir. Adaçayının yaprakları kullanılır. Tadı hoş ve içimi rahattır, sıcak su içerisinde 15 dakika bekletildikten sonra tüketilmelidir. Sirke ve balla karıştırılak soğuk bitki çayı gargara olur. Bununla gargara yaptıktan sonra yutmalısınız. Adaçayı her saat içilebilir, bu yüzden her hangi bir sınırı yoktur.

Rezene meyveleri gaz giderici olarak kullanılır. Bu meyveler kurutulup dövülerek toz haline getirilir ve yine sıcak su ile demlenir. Hergün yemek öncesi, sonrası kullanılabilir. Sürekli kullanımının bir sakıncası yoktur. Antibakteriyel etkisi sayesinde vücudu temizler.

Bitki Çayları Çeşitleri

Papatya yüzlerce türü olan bir bitkidir. Faydalı olan papatyaların yanı sıra faydasız papatyalarda mevcuttur. Mayıs papatyası yararlı olan asıl papatyadır. Papatyanın mayıs papatyası olduğunu anlamak için ortada bulunan sarı kısım kabarık olmalıdır, buna dikkat etmeliyiz. Mayıs papatyası tüketen kişiler bunu kurutarak gerçekleştirmelidir. Sinirsel bozukluklar ve sindirim sorunlarında çok etkili bir bitkidir.

Isırgan otu çok etkili bir antioksidandır. Toprağın üstünde bulunan kısım ve tohumları kanserden, iç sorunlara kadar çözüm vermektedir. Zengin vitaminler taşıyan ısırgan otunun yaprakları insanların eksik olan vitaminlerinin giderilmesi için kullanılır. Köklerini kaynatıp içerseniz idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra saç bakımı, cilt bakımı gibi konularda ısırgan ile yapılan maskeler çok fazla kullanılır ve bir çok dermotolog tavsiye eder.

Bitki Çayları ve Etkileri

bitkisel çaylarKaranfil Türkiye’de bilinen karanfil değildir. Asyada bulunan bir ağacın gövdesinden üretilen tedavi için kullanılan karanfil el ile bastırılınca yağı çıkar. Diş ağrısı, boğaz ağrısı gibi sorunların tedavisi ile kullanılır. Diş ağrısı için sirke ile karıştırılarak gargara yapılması veya kaynatılıp o bölgeye tampon yapılması ağrıyı geçirir. Sürekli içmek bazı durumlarda kişiye zararlı olmaktadır.

Biberiye çayı akdeniz bölgemizde oldukça fazla bulunan 1,5 cm’lik yaprakları olan bir bitkidir. Romatizma hastalığına oldukça iyi gelir. Sindirim sistemi ve sinirsel bozukluklara iyi gelir. Koku alıcı bir etkiside vardır bu yüzden mutfağımızda yemeklerin içinde kullanılabilir. Oldukça şifalı bir bitkidir. Biberiye güneş almayan bir yerde kapalı şekilde muhafaza edilmelidir. İçindeki yağ çok faydalıdır, güneşte hemen uçabilir.

Fazla Kilolardan Kurtulmanın Bitkisel Yolu

Geçmişten günümüze pek çok kadının derdi olan fazla kilolar, özelliklede yaz aylarında kadınların korkulu rüyasıdır. Fazla kilolardan kurtulup, sağlıklı bir bedene sahip olmanın pek çok yolu vardır. Bazı insanlar sağlıksız yollar ile zayıflamaya çalışırken bazıları ise bitkisel yollar ile bu sorunun üstesinden gelmektedir. Bu bitkisel çözümlerden biri ise çaydır. Sizleri fazla kilolarınızdan kurtulmanın en sağlıklı yolu olan yağ yakmaya yardımcı 7 otlu çay ile tanıştırmak istiyorum. 7 tane ot ile kombine edilen bu çayın vücudunuza faydaları oldukça fazla. En önemli özelliği ise vücuttaki yağları ortadan kaldırarak zayıflamaya yardımcı olması ve sizleri fit görünüme ulaştırmasıdır. Bir diğer faydası ise metabolizmanızı hızlandırarak daha hızlı ve daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlamasıdır. Bu faydaları sağlayan 7 otlu çayın içinde bulunan 7 tane ot şunlardır: kekik, biberiye, yeşil çay, ısırgan otu, kiraz sapı, funda yaprağı ve mate yaprağı. Bu bitkilerin harmanı sayesinde arzu ettiğiniz vücudu kısa sürede elde edeceksiniz. Ayrıca bitki özlerinin çaya kattığı aromatik kokusu ve lezzetli tadı sayesinde fazla kilolarınızdan acısız ve ekonomik bir şekilde kurtulacak, bedeninizi sağlığına kavuşturacaksınız. Tamamen bitki özlerinden oluşan bu bitki çayı kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur iken, fit bir görünüme sahip olmanızı da sağlar. Günde 3 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir