Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları

Bitki Çayları ,Zayıflatan Bitki Çayları  , Yeşil Çay

Soğuk bir kış gününde, rahatlatıcı bir bardak bitkisel çaydan daha güzel bir şey yok. Size paylaşacağımız bitki çayları da sizin hem kış günlerinizde hem de yaz günlerinizde rahat ettirecek, metobolizmanızı hızlandıracak, gazınızı alacak, kilo vermenizi sağlayacaktır. Bitki çayları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bitki Çayları 

Bitki çayları adı üzerinde bitkilerden elde edilen tozlar veya bitki tutamlarının kaynatılması ile oluşturulan çaylardır. Pek çok açıdan, iyi bir doğal bitki çayı vitamin haplarından daha yararlıdır. Hidrasyonun faydaları da bu sayede alınmaktadır.Ayrıca çay, insanlarla paylaşabileceğiniz bir şeydir.  Bitkisel çay içtiğinizde, aynı zamanda aromaterapi alırsınız ve buda son derece yararlıdır.

Bitkisel çay seçimi söz konusu olduğunda,   yüksek kaliteli malzemelerden üretilen iyi bir ürün almak önemlidir. Tıbbi faydalar için çay içiyorsanız, kesinlikle uçucu yağlar veya tatlar gibi şeyler eklemeden emin olun.  Ve gerçekten bitkisel çay içmekten tam olarak faydalanabilmeniz için doğru kaynatmanız gerekmektedir.

Zayıflatan Bitki ÇaylarıZayıflatan Bitki Çayları  

Bitkisel çay   içmek, sağlığınıza son derece yararlıdır.  Bazı yararlar, içtiğiniz çayın türüne bağlı olarak değişse de, tüm çaylar bazı ortak sağlık yararları sağlar.  Günde iki veya daha fazla şekersiz çay içmek, kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltır, karaciğeri detoksifiye eder ve bakterileri inhibe eden bağırsak florasını iyileştirir. Diyet planınıza kilo vermek için  aşağıdaki çayları ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay 

Kilo kaybı için en çok tüketilen bitki çayları  arasında yeşil çay bulunur. Kateşinler ve Epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar metabolizmayı hızlandırır, diyette kilonuzu korumanız size daha fazla enerji verir. Yeşil çayda bulunan kafein kahve ya da siyah çayınkiyle uyuşmaz, ancak gün boyunca enerjinizi yavaşça artırır. Antioksidan EGCG, hormon norepinefrini yıkayan bir enzimi inhibe eder. Bu, norepinefrin yağ hücrelerine daha güçlü sinyaller gönderebildiğinden vücudunuzun daha fazla yağ parçalamasına izin verir.

Oolong Çayı

Oolong çayı, Camellia sinensis bitkisinden yapılır ve siyah çay ve yeşil çayın özelliklerinin birleşimidir. Oolong, meyveli bir tada sahiptir ve polifenol içeriğinden dolayı kilo kaybı için en iyi bitkisel çaylardır. Bir çalışma sırasında polifenol alanlar kilo vermeye başlamışlardır.

 

Nane Çayı ile Gaz Giderme 

Nane Çayı ile Gaz Giderme Nane içindeki mentol, midenizi rahatlatır, bulantı ve kusmaya karşı korur. Nane çayı içmek şişkinliği önler, bu da özellikle adet sırasında kadınlar için yararlıdır. Nane çayı, potansiyel olarak utanç verici durumlardan kaçınmanıza yardımcı olan gaz gidericisi olarak çalışmaktadır.

Kokulu nane çayı, mideyi rahatlatır, ancak aynı zamanda tüm sindirim sisteminize fayda sağlar. Sindirim sisteminizdeki düz kasları rahatlatır. Bu, safra ve sindirim suyunun akışını arttırır, peristaltik hareketi ve eliminasyonu arttırır. Sindirim sisteminiz iyi yağlanmış bir makine gibi çalıştığında, kronik kabızlık nedeniyle kilo almazsınız.

Uykusuzluk için Papatya Çayı 

Papatya çayı anksiyeteyi ve depresyonu hafifletir. Stresli olduğunuzda uyumaya yardımcı olur ve uykuya dalmak kilo alımı ile mücadelede başka bir bileşendir.

Zencefil Çayı

Zencefil, kilo vermeye yardımcı olmak için yağ yakma özellikleri sunar. Ekstra kalori almanızı engelleyerek kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur. Bu doğal iştah bastırıcı, termojeniktir , yani vücut ısınızı yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. Zencefil çayı içmek, diyetinizi destekler.

Siyah Çay 

Teknik olarak bir bitkisel çay olmasa da, siyah çay, daha hoş kokulu çaylar gibi aynı kilo kaybı yararlarının çoğunu sağlar. Serbest radikallerle savaşmak ve iltihaplanmayı önlemek için polifenoller ve diğer antioksidanlar içerir.

Polifenol emilimini yavaşlattıklarından, şekerli, yapay tatlandırıcı veya sütlü siyah çay içmeyin. Bunun yerine limon   siyah çay için.  Bir parça lezzet için tarçın, hindistan cevizi veya zencefil ekleyin. Zencefil, yağ yakma özellikleriyle, siyah çayı içtiğinizde daha fazla kilo vermenize yardımcı olur.

AdaçayıAdaçayı

Ülkemizde her yörede yetişebilen sağlık açısından son derece önemli bir bitkidir. Soğuk algınlığına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır ve sakinleştirir. Adaçayının yaprakları kullanılır. Tadı hoş ve içimi rahattır, sıcak su içerisinde 15 dakika bekletildikten sonra tüketilmelidir. Sirke ve balla karıştırılak soğuk bitki çayı gargara olur. Bununla gargara yaptıktan sonra yutmalısınız.

Bitki çayları bu çaylar ile sınırlı değildir muhakak fakat biz en çok kullanılan çaylara yer verdik. Sizlerde bitki çayı içerek hem sağlığınızı koruyun hem de zayıflayın. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir