Genel Sağlık

Biberiye Yağı

Biberiye Yağı Nedir  ? ,Biberiye Yağı Nasıl Yapılır ? ,Biberiye Yağı Faydaları ,Biberiye Yağı Saç ,Biberiye Yağı Cilt Faydaları,Biberiye Yağı Zayıflatır mı ? 

Biberiye bir baharat gibi yemeklerde kullanımın yanı sıra çay olarak tüketilmektedir. Biberiyenin çay olarak tüketimi kilo vermeye yardımcı olduğu kadar biberiye yağı da bunu sağlar fakat tek yararı bu değildir. Aşağıda biberiye yağının faydalarına değinerek farklı alanlarda kullanımını sağlayacağız. Ayrıca biberiye yağının nasıl yapacağınızı da aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Biberiye Yağı Nedir  ? 

Biberiye YağıLamiaceae’nin nane ailesine ait olan biberiye ( Rosmarinus officinalis ), Akdeniz ve Asya’da bulunan aromatik, yaprak dökmeyen bir bitkidir. İğne benzeri yaprakları vardır ve çiçekleri pembe, beyaz, mor veya mavi olabilir. Güzel göründüğü için, yaygın bir süs bitkisi olarak kullanılır. Biberiye, özellikle her türlü kavrulmuş eti içeren yemekler söz konusu olduğunda, harika kokusu ve eşsiz acı tadıyla gurme yemeklerinde özel bir yer tutar. Ama biberiye yapraklarından çıkarılan esansiyel yağ da etkili bir kullanıma sahiptir. Biberiye  yağı, rosmarinik asit, kafeik asit, betulinik asit, karnosik asit, ursolik asit, karnosol ve kafur gibi pek çok takviye edici bileşen içerir. Bunlar anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal, analjezik ve balgam söktürücü özellikleri verir ve daha iyi sindirim, dolaşım ve solumaya yardımcı olur. Bu önemli yağın  diğer harika besin maddelerine daha yakından bakalım…

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır ? 

 

 1. Biberiye yıkayın kir ve döküntüleri gidermek için birkaç taze biberiyeyi soğuk, akan su altında yıkayın. Ardından, yaprakları sapından çıkarın ve bir fincan yaprak  ölçün.  Artık biberiye yaprakları diğer tarifler için  bir kenara bırakılabilir.
 2. Küçük bir tencereyi yağla doldurun. İki bardak yağ ölçün ve küçük bir tencereye dökün. Çoğu insan çeşni, yemek pişirme ve kozmetik uygulamaları için zeytinyağı kullanmayı tercih eder. Ancak, yağınızı sadece güzellik amacıyla kullanmayı düşünüyorsanız, jojoba ya da tatlı badem yağını kullanabilirsiniz.
 3. Biberiye yağda ısıtın. Biberiye dallarını tencereye ekleyin. Tavayı ocakta kısık ateşte koyun. Biberiyeyi beş ile on dakika ısıtın, sürekli karıştırın.  Yağ ısındıkça, biberiye gibi kokmaya başlayacaktır. Yağ biberiye etrafında kabarcıklaşmaya başlarsa, yağ çok sıcak olur. Sıcaklığı azaltın ve karıştırın
 4. Yağı süzün ve soğutun. Büyük metal bir kaba metal bir kevgir yerleştirin. Biberiye parçalarını süzmek için yağ karışımını kevgir içine dökün. Artık biberiye parçalarını atın ve yağın hazneye soğumasını bekleyin.
  Yağı süzmek için metal süzgeçler ve tülbentler de kullanılabilir. Bu aletleri kullanmadan önce yağın soğuduğundan emin olun.
 5. Yağ oda sıcaklığına geldiğinde, temiz bir şişeye dökün. Şişeyi  tarihi ve kullanılan malzemelerle etiketleyin. Bununla birlikte, biberiye sapı şişeye  koymayın. Güzel görünüyor, ama yağda zararlı bakterilerin büyümesine neden olabilir.
 6. Yağı soğutun. Taze otlar ile aşılanmış yağ, hafta içinde soğutulmalı ve kullanılmalıdır. Bu, yağın akmasına neden olabilecek zararlı bakterilerin gelişmesini engelleyecektir.

Biberiye Yağı Faydaları 

 

Biberiye yağı bir çok sağlık yararı ile karşımıza çıkmaktadır ve bunlar alt başlıklar halinde sizlere sunulmaktadır.

 • Hazımsızlık için Biberiye Yağı 

Biberiye yağı genellikle hazımsızlık, şişkinlik giderici, mide krampları, kabızlık  için kullanılır. Biberiye esansiyel yağının da dispepsi semptomlarını rahatlattığı düşünülür ve iştah açıcı bir uyarıcıdır. Dahası, araştırmalar karaciğeri için detoksifiye edici olduğunu göstermiştir ve aynı zamanda sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salımını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, kan akışını uyarır ve besin maddelerinin  emilimine yardımcı olan dolaşımını artırır. Biberiye yaprakları genellikle et yemeklerine eklenir, çünkü özellikle et, özellikle kuzu eti, sığır eti  sindirilmesinde yararlıdır.

 • Ağız Bakımı için Biberiye Yağı 

Biberiye esansiyel yağı bir dezenfektandır ve genellikle ağız gargarası olarak kullanılır. Ayrıca kötü nefesi gidermede yardımcı olur. Oral bakteriler kaldırarak , biberiye esansiyel yağ dişeti iltihabı, oyuklar, plak önleme   ve diğer diş koşulları için koruyucudur.

 • Zihinsel Aktiviteyi Arttırmada Biberiye Yağı

Biberiye esansiyel yağı mükemmel bir beyin ve sinir toniğidir. Sınav süreleri sırasında öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılır, çünkü yoğunluğu arttırır ve verimli çalışmayı sağlar. Zihinsel aktiviteyi uyarır ve depresyon, zihinsel yorgunluk ve unutkanlık için iyi bir çözümdür. İnhale biberiye yağı, olumlu ruh hali sağlar. Beyniniz her ne zaman yorulursa, can sıkıntısını gidermek ve zihinsel enerjinizi yenilemek için biraz biberiye yağı solumayı deneyin.

 • Stres Giderici Biberiye Yağı

Aromaterapi ve biberiye esansiyel yağının genel inhalasyonunun rahatlatıcı niteliğinin yanı sıra tükürükte kortizol düzeyini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kortizol, vücudun strese karşı verdiğinde ortaya çıkan ana stres hormonlarından biridir. Kronik stres nedeniyle ortaya çıkabilecek kanda aşırı kortizol, hormonal dengesi ve metabolizmanın etkinliği de dahil olmak üzere vücut üzerinde hasara yol açabilir. Bir araştırmada , biberiye yağı ve lavanta yağının beş dakika süreyle teneffüs edilmesi, test deneğinin tükürüğündeki kortizol seviyelerini önemli ölçüde azalttığı ve bunun da kronik stresin doğasından kaynaklanan tehlikeleri ciddi şekilde azaltabileceğini belirtilmiştir.

 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirmede Biberiye Yağı

Antioksidanlar, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için vücudumuzda sahip olduğumuz en değerli savunma silahlarından bazılarıdır, bu nedenle antioksidanların aktivitesine katkıda bulunan ya da bunu tetikleyen herhangi bir gıda ya da uçucu yağ, genel sağlık için büyük bir faydadır. Aynı zamanda, eş zamanlı masaj ve biberiye esansiyel yağının inhalasyonu sonrasında kortizol düzeylerinin azaldığını gösteren aynı çalışmada , test deneklerinin vücutlarındaki serbest radikal aktivitesinin de önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur. Bu, biberiye esansiyel yağının aromaterapi seanslarında veya başka yollarla düzenli olarak kullanılmasının veya inhalasyonunun bağışıklık sisteminin gücünü artırabileceği ve kanser ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere serbest radikallerle ilişkili hastalıkların tümünün savaşmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 • Ağrının Giderilmesi için Biberiye Yağı

Biberiye esansiyel yağının ağrıyı hafifletme kabiliyeti baş ağrısını, kas ağrılarını, romatizmayı ve hatta artriti tedavi etmede geniş çaplı kullanımıyla sonuçlanmıştır. Biberiye esansiyel yağı ile acı içinde olan etkilenen bölgeye masaj yapmak hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletebilir. Romatizma tedavisinde biberiye yağı bulunan buhar banyoları da etkilidir. Aynı zamanda, anti-inflamatuar niteliklere de sahiptir, bu da ağrının burkulma ve eklem ağrılarından kurtulması için çok yararlıdır. Ayrıca, ağrıyı azaltabilen ve aynı zamanda daha hızlı iyileşme için yaraların pıhtılaşmasına yardımcı olan kan dolaşımını uyardığı bilinmektedir.

 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için Biberiye Yağı

Son araştırmalar, biberiye esansiyel yağının antimikrobiyal özelliklerinin kullanımının, herpes virüsünün etkilerini ve tekrarlayan iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Herpes virüsü, normal antiviral ilaçlara karşı bağışıklığı hızlı bir şekilde geliştirebilir, böylece alternatif yöntemler her zaman araştırılır. Bir çok çalışma, biberiye esansiyel yağının test deneklerinde Herpes virüsünün semptomlarını azaltmak için etkili bir seçenek olduğunu ve hatta virüsün bulaşma düzeyini etkilediğini göstermiştir.

 • Solunum Problemleri için Biberiye Yağı

Biberiye esansiyel yağının solunum problemlerinin tedavisinde yararları iyi araştırılmış ve desteklenmiştir. Yağın kokusunun boğaz tıkanıklığından kurtulduğu gösterilmiştir ve ayrıca solunum alerjileri, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde de kullanılmaktadır. Biberiye yağı ayrıca antiseptik özelliklere sahip olduğundan, solunum yolu enfeksiyonları için de etkilidir. Yağ antispazmodiktir ve bu nedenle bronşiyal astım için bazı tedavi programlarında kullanılır.

Menstrüel siklus, menstruasyon krampları, peptik ülser, idrar akışı, prostat, safra kesesi, bağırsak, karaciğer, katarakt, kalp, sperm hareketliliği, lösemi, böbrek rahatsızlıkları için kullanımı da dahil olmak üzere, biberiye yağının olası sağlık yararları hakkında çeşitli başka iddialar vardır.

Biberiye Yağı Saç 

 

Biberiye yağının saç gelişimini teşvik ettiği düşüncesi biberiyenin temel sağlık faydalarından kaynaklanabilir. Uçucu yağ formundaki  özellikler şöyledir ;

 • anti-enflamatuar özelliklere sahip
 • sinir büyümesini teşvik eden
 • dolaşımını iyileştiren

Nane esansiyel yağı gibi (ayrıca saç gelişimini desteklemek için kullanılır), biberiye esansiyel yağı dolaşımını güçlendirir. Sonuç olarak, saç köklerinin açılmasından ve saç dökülmesine yol açan etkenlere karşı koyarak saç köklerinin açılmasını önleyebilir. Saç büyümesini uyarmanın ötesinde, biberiye esansiyel yağı, erken saç beyazlaması ve kepeklenmeyi önlemek için kullanılır . Ayrıca kuru veya kaşıntılı saç derisine de yardımcı olabilir .

Biberiye Yağı Cilt Faydaları

 

Biberiye esansiyel yağı, cilt bakımında saç bakımında kullanıldığı şekliyle yaygın olarak kullanılmaz, ancak egzama, dermatit, yağlı cilt ve sivilcenin yok edilmesi çabalarında faydalı olan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Uçucu yağın topikal olarak uygulanması ya da yağ ile yapılan düzenli masajlar cildin tonlanması ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak uygulandığında veya nemlendiricilerinizin ve diğer kremlerin ana bileşeni olduğunda cildinize sağlıklı, hatta bir parlaklık da verebilir.

Biberiye Yağı Zayıflatır mı ? 

 

Obeziteye ve açıklanamayan kilo alımına katkıda bulunan faktörlerden biri aşırı stres düzeyidir. Neyse ki, biberiye yağı metabolizmayı dengeleyebilir ve anksiyetenizi azaltabilir, bu da vücudunuzun daha az yağ depolamasına ve sindirimdeki etkinliğini artırmasına yardımcı olabilir.  Bileğinize birkaç damla koymanız ve bazen de gün boyu koklamak, atıştırmalıklarınızı dindirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca bu yağı bir buhar inhalasyon tedavisine yerleştirebilir ve  olumlu etkiler için derin nefes alabilirsiniz.

 

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Saç Dökülmesi

Zencefil Yağı

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir