HastalıklarKireçlenme Hastalıkları

Bel Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kireçlenmesi Nedir ?, Bel Kireçlenmesi Belirtileri, Bel Kireçlenmesi Nedenleri,Bel Kireçlenmesi Tedavisi

Bel kireçlenmesi hakkında ele aldığımız konumuzda sizlere ; bel kireçlenmesinin ne olduğunu , nedenlerini ve belirtilerini aktaracağız. Yazımızdan yola çıkarak bel kireçlenmesi riski olduğunu düşünen kişilerin doktora görünmesi gerekir.

Bel Kireçlenmesi Nedir ?

Bel Kireçlenmesi Nedir ?

Bel kireçlenmesi, eklemlerin deforme olması, yıpranması, aşınması neticesinde ortaya çıkan rahatsızlıktır.  Daha çok kireçlenme olarak bilinene bel kireçlenmesi, eklemlerimizin olduğu her yerde özellikle boyun kireçlenmesi, parmak kireçlenmesi , diz kireçlenmesi ve kalça kireçlenmesi olarak görülmektedir.  İlerleyen yaşlarda görülmesine rağmen, eklemleri zorlayan ya da yük bindiren, spor çalışmaları, aşırı kilo ve insan hayatındaki olumsuz etkiler gibi nedenler ile daha erken yaşlarda da görülebilir.

Omurga kemiği arkasında bulunan eklemler, disklerin arkasındaki sinirler, omurlar arası diskler ve omurlardan oluşur. Eklemler, bir zaman sonra zorlanma nedeni ile irileşir, deforme olur, kabalaşır, yıpranır, aşınır ve sinirlere baskı yaparak bağları çok fazla gerer ve hareket kısıtlanması sonucu ağrı oluşturur. Disklerin yıpranması sonucunda ise, disklerdeki suyun kaybına, sertleşmesine, omur arası ölçünün azalmasına, disklerin olduğu yerden çıkarak sinirlere baskı yapmasına ve hareket kaybına yol açabilir.

Belde Kireçlenmesi Belirtileri

 

Belde kireçlenme ağrı yapmaz. Ancak, eklemlerde ve disklerde oluşan sorunlar nedeni ile kaslar, bağlar ve sinirler gerilmeye başladığında ağrı ortaya çıkar. Ağrı, sorunlu alan ve etrafında oluştuğu gibi, tedavi edilmediği taktirde, belin tamamına hatta ayaklara kadar yayılabilir. Ağrı ile birlikte karıncalanma ve uyuşmada görülebilir.

Bel kireçlenmesi belirtileri ise; Aşırı hareket sonrasında tekrarlayan ağrı, hareket edildiğinde azalan ağrı, uyku sonrası bel tutulması ve bel ağrısı, bacakta ve belde görülen ağrı, çabuk yorulma, uzun mesafe gitmekte zorlanma, ağırlık kaldırırken yeterli kuvvet elde edememe, uzanmakta güçlük çekme, eğilme ve doğrulmada zorluk ve diğer aktiviteleri yerine getirmekte zorluk v.b.’dir.

Bel Kireçlenmesi  Nedenleri 

Bel kireçlenmesi , alt sırtındaki eklemlerin çevresindeki kıkırdağın yavaş yavaş bozulmasından kaynaklanır. Bu bozulmanın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bazı insanlar hastalık için daha yüksek risk taşırlar. Bu, omurga travması yaşayan bireyleri içerir. Genç yaşta bir yaralanma yaşamanız kıkırdağın daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Obezite, omurganın kireçlenmesinde rol oynayabilir çünkü ekstra vücut ağırlığı, omurganızdaki eklemlere daha fazla baskı yapar. Diğer risk faktörleri  arasında ise ;

  • ilerleyen yaş
  • kadın olmak ( menopoz dönemi sonrası eklem zayıflıklarından kaynaklı)
  • bel kireçlenmesinin diğer aile bireylerinde bulunması
  • tekrarlayan baskılar içeren bir meslekte çalışmak
  • doğumda kusurlu eklemler veya kıkırdak bulunmaktadır.

Bel Kireçlenmesi Tedavisi

 

Bel Kireçlenmesi Tedavisi

Bel kireçlenmesi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Hastanın durumuna göre, elektrik tedavisi, egzersiz, lazer tedavisi, fizik tedavi gibi yöntemler uygulanır. Yapılan tedaviler, yalnızca hastanın sorunlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Kireçlenme ortadan kalmaz, ancak bağlar gevşetilir, hareket serbestliği sağlanır, sinir sıkışması engellenir ve günlük yaşam düzene girer.

Hastanın sorunlarına, egzersiz, ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi yöntemler çözüm olmadığı taktirde; Omurilik baskısı ve sinir sıkışması çok fazla ise, felç riski ve nörolojik sorunlar söz konusu ise cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Hastaların ayrıca, ağır kaldırmamaya özen göstermesi, sırt ve karın kaslarını güçlendirmesi, yürüyüş yapması, yüzmesi ve kaplıca tedavisi uygulaması yaptırması gerekiyor.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir