Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Bel Fıtığı Fizik Tedavisnin Önemi

Bel Fıtığı Fizik Tedavisi, Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yararları ,Bel Fıtığı Fizik Tedavileri 

Bel fıtığı hastalarının günümüzde giderek artmasından sonra bu konuda merak edilen birçok sorunun cevabını siz değerli okurlarımız için araştırmaya devam ediyoruz. Özellikle son zamanlarda bu konuda yapılan ameliyatların  ardından devam eden bel sorunları insanları bel fıtığı fiziki tedavisine yönlendirmektedir. Bizler de bu konuda yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşmak isteriz. Konu hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bel Fıtığı Fizik TedavisiBel Fıtığı Fizik Tedavisi

 

Bel fıtığı konusunda ameliyat olma isteği bulunmayan hastalar için uzmanların önerilerini sizlere açıklayarak sizlerde bu konuda ortaya çıkan rahatsızlığını bu şekilde giderme fırsatını bulabilirsiniz. Bel fıtığı fizik tedavi yaptırmak isteyen hastalara ilk olarak uzmanların önerisi 1 haftalık süre içerisinde ciddi bir şekilde istirahat vermek olacaktır. Özellikle bu konuda yapmanız gereken bu 1 haftalık süre içerisinde düzgün bir şekilde dinlenmek tedavinin başlangıcı açısından son derece önemlidir.  Bu 1 haftalık süre içerisinde uzmanların sizlere verdiği ağrı kesicileri düzgün bir şekilde kullanarak  bel ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Daha sonra bel fıtığı tedavisi alabilirsiniz.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yararları 

Bel fıtığı fizik tedavide omurgaya iki şey yaparak fayda sağlanmaktadır;  omurga ve omurları gevşetmek ile omurganın etrafındaki kasları güçlendirmek için omurganın gerilmesi vücudun desteklenmesine ve gelecekteki spinal kompresyonun önlenmesine yardımcı olur. Egzersizler fizik tedavi yapılan özel bel fıtığından ile ilişkili ağrıyı dindirmek yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu hasta, en fazla ağrıyı gidermek için iki tip fizik tedaviyi – pasif ve aktif – bir araya getirecektir.

Pasif fizik tedavi şunları içerir; derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapisi, hidroterapi, TENS tedavisi ( Avrupa’da elektrik ile yapılan bir fiziki teavidir) uygulanmaktadır.  Pasif terapinin amacı omurilikteki basıncı azaltmak için omurganın gerilmesi ve uzatılmasıdır. Omurga gerildiğinde ve doğal konumuna geri döndüğünde, fizik tedavinin ikinci kısmı olan aktif terapi ;  omurgayı doğru pozisyonda tutmak için çevredeki kasları güçlendirmek için yapılır. Aktif fizik tedavi ; karın kuvvetlendirme egzersizleri, stabilite egzersizleri ve esneklik egzersizleri içerir.

Bu süreçte, omurganızı desteklemeye yardımcı olmak için kaslarınızı yeniden oluşturmaya başladığınızda biraz ağrılı hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, fizik tedavi faaliyetlerinin herhangi birisinde veya hemen sonrasında ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, fizyoterapistinize bu durumu aktarmalısınız.

Bel Fıtığı Fizik Tedavileri 

Bel fıtığı tedavisinde uygulanan aktif ve pasif tedaviler aşağıdaki gibidir.

Pasif Bel Fıtığı Fiziki TerapiPasif Bel Fıtığı Fiziki Terapi  

Derin Doku Masajı: 100’den fazla masaj çeşiti vardır, ancak derin bir kas dokusuna etki eden , derin kasları ve spazmları rahatlatmak için geniş bir basınç kullanır. Etkilenen bölge rahatlatılır.

Sıcak ve Soğuk Terapi: Hem sıcak hem de soğuk terapiler kendi fayda setlerini sunar ve fiziksel terapistiniz aralarında en iyi sonuçları almak için alternatif  olanakları size sunacaktır. Eğer kan akışı arttırımı sağlanmak istenirse sıcak terapi daha yararlı olacaktır.   Kan, fazladan oksijen ve besin maddeleri sağlayarak bölgeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Kan ayrıca, kas spazmlarından çıkan atık yan ürünleri de ortadan kaldırır. Tersine, soğuk tedavi (kriyoterapi de denir) dolaşımını yavaşlatır. Bu inflamasyonu, kas spazmlarını ve ağrıyı azaltır. Fiziksel terapistiniz hedef bölgeye bir buz torbası yerleştirebilir, buz masajı uygulayabilir veya hatta iltihaplı dokuları soğutmak için florometan olarak bilinen bir sprey kullanabilir.

Hidroterapi : Adından da anlaşılacağı gibi hidroterapi su ile yapılan tedavi modelidir. Pasif bir tedavi olarak, hidroterapi sıcak duş olarak bile karşımıza çıkabilir. Kaslarınızı gevşeterek rahatlama sağlar.

Aktif  Bel Fıtığı Fiziki Tedavisi
 

Karın Kuvvetlendirme Egzersizleri: Pek çok insan, güçlü bir karın kasının omurilik sağlığına ne kadar önemli olduğunun farkında değildir.   Karın kaslarınız sırt kaslarınızın omurganızı desteklemesine yardımcı olur. Karın kaslarınız zayıf olduğunda sırt kaslarınıza fazladan baskı uygular. Fiziksel terapistiniz, sırtınızı güçlendirmek için karın  egzersizlerini öğretebilir.Aktif  Bel Fıtığı Fiziki Tedavisi

Esneklik: Uygun gerdirme ve esneklik tekniklerini öğrenmek sizi aerobik ve kuvvet egzersizleri için hazırlar. Esneklik, sertliği yakalayarak vücudunuzun daha kolay hareket etmesine yardımcı olur.

Kas güçlendirilmesi: Güçlü kaslar, omurganız için harika bir destek sistemidir ve ağrıyı daha iyi idare eder.
Fizyoterapistiniz, gelecekte aynı sorunlara neden olmamak adına kas güçlendirme egzersizleri son derece yararlıdır.

Bel fıtığı fiziki terapisi evde kendi başınıza yapabileceğiniz bir şey değildir. Evde yapılacak hareketler vardır fakat bunlar uzman yardımı sonrası öğrenilen tekniklerdir. Bel fıtığı fiziki terapisi dışında normal egzersizler, dik oturma ve sağlıklı ortopedik bir yatakta yatmak sizin için ayrıca önem taşıyan durumlardır. Sağlığınızı koruma çok yönlü bir durumdur ve bizde bu duruma katkı sunabildiysek ne mutlu bize.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir