Fıtık HastalıklarıHastalıklar

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir?  ,Bel Fıtığı Belirtileri  ,Bel Fıtığı Nedenleri  ,Bel Fıtığı Tedavisi 

Bir çok kişinin bel ağrısı yaşadığı bugünlerde bel fıtığı hakkında bir yazıyı size sunmak bizim için bir görevdir. Sizlere sunacağımız yazımızda bel fıtığı ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Bel Fıtığı Nedir? 

Belli bir disk, omurganızı tamamını oluşturan kemikler (omurlar) arasındaki kauçuk minderlerden (disklerden) biriyle ilgili bir problemi ifade eder. Bir omurga diski, sert bir dış cepheye yerleştirilmiş daha yumuşak bir merkeze sahiptir.  Bazen kaymış bir disk veya yırtılmış bir disk varsa  yumuşak merkez sert kısımdan dışarı çıkar ve fıtığa neden olur. Bu fıtık  disk yakındaki sinirleri tahriş edebilir ve kol veya bacakta ağrı, uyuşma veya halsizlik ile kendini gösterebilir. Öte yandan, birçok insan fıtık bir diskten hiçbir belirti yaşamaz. Bel fıtığı olan çoğu insan, sorunu düzeltmek için ameliyat olması gerektirmez.

Bel Fıtığı Belirtileri 

Bel fıtığına neden olmuş diskler;  boyunda (servikal omurga) da görülebilmesine rağmen, alt sırtınızda (lomber omurga) oluşur. Bir bel fıtığının en yaygın belirtileri;Bel Fıtığı Belirtileri 

  • Kol veya bacak ağrısı görülebilir. Bel fıtığınız alt sırtınızdaysa, genellikle kalçalarınızda, baldırda yoğun acı hissedersiniz. Ayrıca ayağın bir kısmında da ağrı olabilir. Bel fıtığınız boynunuzdaysa, ağrı genellikle omuz ve kolda  yoğun olacaktır. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya omurgayı belirli pozisyonlara getirdiğinizde bu ağrı kolunuza veya bacağınıza çekilebilir.
  • Uyuşma veya karıncalanma da bel fıtığının belirtileri  arasındadır.İnsanlar genellikle etkilenen sinirlerin vücut kısmında uyuşma veya karıncalanma yaşarlar.
  • Etkilenen sinirler tarafından sunulan kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, yanılmanıza neden olabilir veya öğeleri kaldırma veya tutma becerinizi bozabilir.

Boyun veya sırt ağrınız kolunuzu veya bacağınızı tutmaz hale getirirse  ya da uyuşukluk, karıncalanma veya güçsüzlük ile birlikte geliyorsa tıbbi yardım alın.Bazen, MRI gibi bir test başka nedenlerle yapıldığında fıtığıda tesadüfen tespit eder. Semptom yoksa, belirli bir tedaviye gerek yoktur.

Bel Fıtığı Nedenleri 

Birçok durumda, bel fıtığının nedeni , omurganızın doğal yaşlanması ile ilgilidir. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde disklerin yüksek su içeriği vardır. Yaşlandıkça, disklerimiz kurumaya ve zayıflamaya başlar. Diskler küçülmeye başlar ve omurlar arasındaki boşluklar daralır. Bu normal yaşlanma sürecine disk dejenerasyonu denir Fakat 30 ile 50 yaşları arasındaki erkeklerin bel fıtığı daha fazladır. Uygun olmayan ağrılıkları kaldırma sırt kaslarınıza zarar vererek bel fıtığına neden olabilir. Aşırı kilolu olmak, sırtınızın alt kısmındaki disklere daha fazla baskı uygular. Omurganız bu yükten kaynaklı fıtık geçirebilir. Devamlı araba kullananlar, bilgisayar  başında yanlış oturanlar, sigara içenlerde bel fıtığı daha fazla görülür.

Bel Fıtığı Tedavisi 

 

Bel Fıtığı Tedavisi 

Semptomların şiddetine bağlı olarak, fıtık  edavisi, fizik tedavi, kas gevşetici ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar, iltihap önleyici ilaçlar, kortizonun yerel enjeksiyonu (epidural enjeksiyonlar) ve cerrahi operasyonları içerir. Her durumda, bel fıtığı olan tüm insanlar dinlenmeli ve  beli yeniden yormaktan kaçınmalıdır. Bazen, erken dönemde nispeten şiddetli ağrıya sahip olan kişiler bile, bir cerrahi rejime ihtiyaç duymadan, bir egzersiz rejimi, epidural kortizon enjeksiyonu ve / veya oral kortizon ilacı ( metilprednizolon ya da prednizon gibi ) dahil olmak üzere, konservatif önlemlere yanıt verebilirler.

Bel fıtığı için sırt kasları ve karın kaslarında güçlenme ve koruma, kronik sırt problemlerini önlemek ve tedavi etmek için çok önemlidir. Egzersizler yürüme , fizik tedavi ve yoga  sırt ağrısı  kronik olanlar için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Basit bir gerginlik  fıtığın semptomları için çok faydalı olabilir. Germe yavaş ve dikkatli bir şekilde başlatılmalıdır.

Bel fıtığı aslında insanların hiç alışık olmadığı yerleşik yaşamın bir sonucudur. Eskiden  fıtık olma ihtimali daha azdı veya veli çok yıpratmaktan kaynaklıydı. Fıtık hastalıklarına yakalanmamak için egzersiz yaparsanız ve fazla kilodan kurtulursanız son derece etkili sonuçlar alırsınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir