Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Basura İyi Gelen Şeyler

Basura Ne İyi Gelir?

Basur, arka bölgedeki toplardamarların genişleyip şişmesi sonucu oluşur ve uzmanından alınan diyet programıyla etkileri kontrol altına alınır. Dengesiz ve düzensiz beslenmenin sonucu olan hemoroit, halk arasında basur olarak bilinir. Günümüzde çok sık olarak görülür. Hastalığı tetikleyen unsurların başında şişmanlıkla beraber uzun süren kabızlık bulunur.

Basur Hastalığının Belirtileri

– Arka bölgede oluşan kanamalar basurun en çok görülen belirtileri arasındadır. Çoğunlukla ilk belirti olarak ortaya çıkar ve geciktirmeden uzman hekime gitmek gerekir.

– Diğer bir belirti de iltihaplanmadır. Sorunlu toplardamarlarda görülür. Ağrıya sebep olur.

– Büyük tuvaletini yaparken ağrı olması da bir başka belirtidir.

– Kanamalar az da olsa özellikle her tuvalete gidildiğinde kanama gerçekleştiği için bunun sonucunda hastada kansızlık görülebilir.

Basur En Çok Kimlerde Olur?

Bisiklete ve ya motosiklete binenlerde, uzun yolculukları oturarak yapmak zorunda olanlarda, ofis ortamında uzun süre oturarak çalışması gerekenlerde ve kronik ishal ve ya kabızlığı olanlarda ve bunların hiçbiri olmamasına rağmen genetik anlamda hastalığa yatkın olan bireylerde görülebilir.

Basurdan Kurtulmanın Yolları

Basur hastalığı olanların ve ya başlangıcı olanların en çok merak ettikleri basura ne iyi gelir sorusudur. Basura iyi gelecek şeyler arasında;

– Diyetinizde lifli gıdaları daha çok tüketmelisiniz. Lif içeren yiyecekler basurun etkilerini azaltmak için çok önemli bir besin kaynağıdır. Lif içeren gıdalar mısır gevreği, mısır, kuru üzüm, esmer pirinç, kuru incir, kuru kayısı, fındık, kuru erik, ceviz, karnabahar, lahana, patates, havuç, ıspanak, kabak, şalgam, kuşkonmaz, brokoli, keten tohumu, esmer ekmek ve şeker pekmezi şeklinde sıralanabilir. Bolca tüketilmesi önerilir.

Stres ve sigaradan uzak durmak ve vücudumuza yoracak hareketlerden kaçınmak gerekir.

– Şeftali basurdan kurtulmak için inanılmaz bir meyvedir. İdrar yollarında temizlik yapma ve hazmı kolaylaştırma etkileri bulunur.

– Ağrıları azaltmak için her sabah içilecek papatya çayı etkili olacaktır.

– Basurun en büyük nedenlerinden kabızlığı giderecek sebze pırasadır.

– Kefir ve yoğurt bağırsak temizliği yaparak iyi bakterilerin yardımcısı olurlar ve basura iyi gelir.

Keçiboynuzu ağrıları giderir.

– Kepekli ürünler sindirimi kolaylaştırdığı için basurun oluşturduğu sorunları çözmeye yardımcı olur.

– En önemli konulardan biride bolca sıvı tüketmektir.

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir