Boşaltım Sistemi HastalıklarıHastalıklar

Basura İyi Gelen Şeyler

Basur Hastalığının Belirtileri, Basur En Çok Kimlerde Görülür? ,Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir ?,

Basur, arka bölgedeki toplardamarların genişleyip şişmesi sonucu oluşur  ve bu durum ağrı ve kanamaya neden olur. Bundan kaynaklı basura iyi gelen şeyler hakkında sizlere bir yazı derledik. Dengesiz ve düzensiz beslenmenin sonucu olan hemoroit, halk arasında basur olarak bilinir. Günümüzde çok sık olarak görülür. Hastalığı tetikleyen unsurların başında şişmanlıkla beraber uzun süren kabızlık bulunur.

Basur Hastalığının BelirtileriBasur Hastalığının Belirtileri

Tuvaletinizi yaparken meydana gelen  kanamalar basurun en çok görülen belirtileri arasındadır. Çoğunlukla ilk belirti olarak ortaya çıkar ve geciktirmeden uzman hekime gitmek gerekir. İç basur genelde ağrıya neden olmaz iken dış basur ağrıya ve hissedilir bir şişliğe neden olmaktadır. Diğer bir belirti de iltihaplanmadır. Sorunlu toplardamarlarda görülür. Ağrıya sebep olanda budur. Büyük tuvaletini yaparken ağrı olması  başka durumlarında belirtileri olabileceği için doktora görünmenizde yarar vardır.  Basura iyi gelen şeyler tüketmek basurunuzu yatıştırabilir fakat bu tamamen geçeceği anlamına gelmez. Bundan kaynaklı  belirtiler hafiflese bile doktorunuza görünmelisiniz.

Basur En Çok Kimlerde Görülür? 

 

Bisiklete ve ya motosiklete binenlerde, uzun yolculukları oturarak yapmak zorunda olanlarda, ofis ortamında uzun süre oturarak çalışması gerekenlerde ve kronik ishal ve ya kabızlığı olanlarda ve bunların hiçbiri olmamasına rağmen genetik anlamda hastalığa yatkın olan bireylerde görülebilir. Basur genelde rektal kanalların zorlanması sonucu meydana gelmektedir. Rektal kanal içerisine yapılan basınç veya zorlama bölgede tahrişe, var olan basurun azmasına ve kanamasına neden olmaktadır. Bundan kaynaklı genelde tuvaletini yapmakta zorlanan ve tuvalette çok zaman geçiren kişilerde görülür. Ayrıca beslenmesine dikkat etmeyen yeterli su içmeyen ve lifli gıdalar tüketmeyen insanlarda sık rastlanmaktadır.

Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir ?

 

Basura iyi gelen şeyler genelde sindirim sistmeinizi sağlıklı çalıştıran gıdaların ve rektal bölgenizin rahatlatılmasıdır. Bunun için;Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir ?

  • Diyetinizde lifli gıdaları daha çok tüketmelisiniz. Lif içeren yiyecekler basurun etkilerini azaltmak için çok önemli bir besin kaynağıdır. Lif içeren gıdalar mısır gevreği, mısır, kuru üzüm, esmer pirinç, kuru incir, kuru kayısı, fındık, kuru erik, ceviz, karnabahar, lahana, patates, havuç, ıspanak, kabak, şalgam, kuşkonmaz, brokoli, keten tohumu, esmer ekmek ve şeker pekmezi şeklinde sıralanabilir. Bolca tüketilmesi önerilir.
  • Stres ve sigaradan uzak durmak ve vücudumuza yoracak hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Şeftali basurdan kurtulmak için inanılmaz bir meyvedir. İdrar yollarında temizlik yapma ve hazmı kolaylaştırma etkileri bulunur. Bu sayede kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.
  • Ağrıları azaltmak için her sabah içilecek papatya çayı etkili olacaktır.
  • Basurun en büyük nedenlerinden kabızlığı giderecek sebze pırasadır. Pırasa sindirminizi çalıştırarak basurunuz için son derece yarar sağlar.
  • Basura iyi gelen şeyler arasında kefir ve yoğurt bulunmaktadır. Bağırsak temizliği yaparak iyi bakterilerin yardımcısı olurlar ve basura iyi gelir.
  • Keçiboynuzu ağrıları giderir.
  • Kepekli ürünler sindirimi kolaylaştırdığı için basurun oluşturduğu sorunları çözmeye yardımcı olur.
  • En önemli konulardan biride bolca sıvı tüketmektir.

Kısacası basura ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Bundan kaynaklı hem diğer sağlık sorunlarını yaşamamak hem de basur sorununuzu çözmek için mutlaka sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı kalmalısınız.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir