Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Baş Ağrısının En Güzel Tedavisi Ihlamur

Bitkilerden hazırlanan tedavi yöntemleri her zaman için daha sağlıklı ve daha doğal olmuştur. Vücudunuza zarar vermez hiçbir yan etkisi olmayan bitkilerden hazırlanan kürler hastalık düşmanı ve vücudunuzun dostudur. Baş ağrısı denilince akla gelen ilk bitki hiç şüphesiz ıhlamurdur. Ihlamurun faydası saymakla bitmez tabi ki ama en güzel özelliği baş ağrısına iyi gelmesidir.

Ihlamurun Faydaları

Ateşi düşürür

Baş ağrılarına iyi gelir

Terleme hissini yok eder

Stresi alır, rahatlama sağlar

İshal tedavisinde kullanılırıhlamurun faydaları

Kas spazmını giderir

Boğaz ağrısını alır

Nezle ve grip tedavisinde kullanılır

Sindirim sistemine yardımcı olur

Çarpıntı önleyici özelliği vardır

Migren ağrılarını hafifletir

Damar sertliğine karşı iyi gelir

Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır

Öksürüğe iyi gelir

Ihlamur Çayının Hazırlanışı

Ihlamur çayını demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ıhlamur yapraklarının kaynatılmamasıdır. Sıcak veya kaynamış suya bir tutam ıhlamur yaprağı atılır 5-10 dakika kadar bir süre demlemeye bırakılır. Bu süre zarfında ıhlamurun tadı ve rengi suya çıkmış olur. Bardağa boşaltırken de bir süzgeç kullanmanız yaprakların suya karışmasını önleyecektir.

İsteğe bağlı olarak karışıma zencefil, bal ve limon katılabilir. Şeker kullanan kişiler ise şekersiz içemem derlerse içine az bir miktar şeker de koyulabilir.

Ihlamur Çayını Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bitkisel tedavi yöntemlerine her ne kadar yan etkisiz, doğal desek de fazla ya da aşırı kullanımlarda yan etki yaratabilmektedir.

Ihlamur çayı güde 2-4 bardak arası tüketilebilir.

Çok erken veya çok geç saatlerde tüketilmemelidir. Zira geceleri uykusuzluk yapabilir.

Ihlamurun tek seferlik kullanımı vardır. Tekrar tekrar aynı ıhlamuru kaynatıp kullandığınız zaman bir faydasını göremezsiniz aksi takdirde zararını görürsünüz.

Ihlamur çayının içerisine ekstra tatlandırıcılar koyarak devamlı tükettiğiniz zaman kilo alımına sebep olduğunu görürsünüz. Aşırı tatlandırıcı kullanmamaya özen gösteriniz. (şeker, bal vs.)

Aşırı sıcak ve soğuk olmadan tüketilmeye de özen gösterilmelidir.ıhlamur çayının hazırlanışı

Kilo Verdirme Özelliğide Vardır

Ihlamurun bu saymakla bitmeyen özelliklerinin yanında kilo vermeye yardımcı olan özelliği de bulunmaktadır. Vücuttaki yağ yakımına yardımcı olduğu için rahat bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Günlük düzenli tüketim sonucunda aradaki farkı hemen görebileceksiniz.

 

Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir