Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Baş Ağrısının En Güzel Tedavisi Ihlamur

Ihlamur Nedir ? , Ihlamur Faydaları, Ihlamur ile Baş Ağrısı Geçirme, Ihlamur Çayı Nasıl İçilir

Ihlamur çayı ile baş ağrısını geçirmek adına sizlere hazırladığımız yazımızda sadece ıhlamurun baş ağrısına değil genel sağlık faydalarına da değinerek sizi bilgilendireceğiz. Öncelikle bu güzel bitkimiz hakkında size kısa bir bilgilendirme yapacağız. Daha sonra çayını nasıl hazırlayacağınızdan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Ihlamur Nedir ? 

 

Tilia  çiçekleri, yaprakları ve özleri uzun yıllar tıbbi ve dekoratif amaçlı kullanılan ıhlamur adlı ağaç türlerini içeren cinsin adıdır. Tilia  , tıbbi etkileri bakımından ağacın en güçlü türüdür  ve yaygın olarak az yapraklı ıhlamur olarak bilinir. Bu geniş çeşitlilik Avrupa ve Batı Asya’da bulunabilir ve 60-80 cm yüksekliğindedir. Ihlamur çiçekleri, öncelikle   çayın gücünden dolayı, bu ağaçların en çok kullanılan kısımlarıdır.Çok çeşitli koşullar için bir tedavi olarak çok güçlü olduğu bilinmektedir.

Çiçekler sarıdır ve bir kez kurutulur, daha fazla araştırma yapıldığı için dünya çapında popülerlik gösteren lezzetli ve güçlü bir çay olarak demlenebilirler. Ihlamur ve ıhlamur çayı sağlık yararları nedeniyle büyük ölçüde  yüksek konsantrasyon ile  fitobesinler, flavonoidler ve diğer terletici maddeleri barındırmaktadır. Bu eşsiz organik bileşik karışımı, piyasadaki en güvenilir  bitkisel çaylar arasından yerini almaktadır.

Ihlamur  FaydalarıIhlamur  Faydaları

Ihlamur çayının sağlık açısından yararları saymakla bitmez genel yararları açısından ıhlamurun faydalarına değineceğiz.

Endişeyi Azaltır 

Ihlamur çayı için en sık kullanılan kullanımlardan biri, endişe azaltmasındadır, zihinsel stres ve endişeyi azalttığı için ruh hali değişimleri veya açıklanamayan kronik stresiniz varsa, bir fincan ıhlamur çayı sağlık programınıza çok akıllıca bir katkı olabilir. Hormon seviyeleriniz üzerinde küçük bir etkiye sahiptir, hem vücut hem de zihin için rahatlama sağlar.

Kronik Hastalıkları Önler

Pek çok bitkisel kaynakta olduğu gibi  , ıhlamur antioksidan içeriği en iyi özelliklerinden biridir. Quercetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşikler, serbest radikallere karşı savaşarak  sisteminizden hücresel solunumun zararlı yan ürünlerini ortadan kaldırır ve kronik hastalıkları önleyerek genel sağlığınızı iyileştirir. Bunlar özellikle cildi yaşlandıkça ; yaşlanma ve  güneşe maruz kalma belirtilerine karşı korumak için etkilidir .

Vücudu Temizler

P-kumarik asit, ıhlamur çayında da bulunabilen ıhlamurda bulunan bir başka çok faydalı organik bileşiktir. Vücuttaki toksinlari  terleme ile  indükler ve dışarı atar.  Bu kalite aynı zamanda, ateşi düşürmek içinde kullanılmaktadır.

Soğuk Algınlığı, Gribe İyi GelirSoğuk Algınlığı, Gribe İyi Gelir  

Vücut ateşini kesmek için terlemeyi uyarmanın yanı sıra, ıhlamur ayrıca ağız ve solunum yolları boyunca iltihaplı veya şişmiş zarlar gibi diğer soğuk algınlığı ve grip semptomlarını geçirmede ve azaltmada yardımcı olmaktadır. Öksürük ve tahrişin azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da boğaz ağrılarını geçirmenizi sağlamak adına önemlidir. Ihlamur çayı, aynı zamanda, burun tıkanıklığı ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir; bu da, büyük bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak çalışmasını sağlayarak soğuk algınlığını da engeller.

Enflamasyonu  Giderir

Gerilim, baş ağrısı , artrit ve gut da dahil olmak üzere diğer enflamatuar durumlardan muzdarip olanlar için , ıhlamur çayı bu ağrı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Solunum yollarındaki iltihaplanmayı azalttığı gibi, aynı zamanda kan basıncını da düşürür, aynı zamanda kan damarlarındaki iltihabı giderir, bu nedenle de artrit hastalarının şişmiş dokusunun yanı sıra yaygın olarak baş ağrılarına neden olan küçük kılcal sertliklerin engellenmesini sağlar.

Kanserle Savaşır 

Etkili bir antioksidan olan ıhlamur, çeşitli kanser türlerini önlemek ve  tedavide yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Ihlamur içerisinde bulunan;  kuersetin ve kumarin gibi antitoksidanlar genellikle kansere yol açan sağlıklı hücrelerde mutasyona neden olan serbest radikallere karşı etkili bir bileşendir.

 

Ihlamur ile Baş Ağrısı Geçirme 

Ihlamur  sinirleri yatıştırmak , kaygıyı azaltmak ,  gerginlik ve iltihap problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Çiçekler, tentürler, sıvı ekstreler ve kapsüller içinde de kullanılabilir.

Ihlamurun uyarıcı ve yatıştırıcı özellikleri olduğu gösterilmiştir. Gerilim ve sinüs baş ağrısını hafifletmek, zihni sakinleştirmek ve uykuya neden olmak için kullanılmaktadır.  Bu çay bazen baş ağrısı ve migren tedavisi için modern alternatif tıpta kullanılmaktadır. Şu anda, ıhlamur çayının migren üzerindeki etkisi hakkında etkili bir doğal ilaç olarak önerilmesi için yeterli araştırma bulunmamaktadır. Fakat kullananların yorumlarına bakılacak olursa özellikle migren ağrısı çekenlerde işe yaramaktadır.

Ihlamur Çayı Nasıl İçilir ?

  • Yarım  litre su kaynatın. Daha sonra 2 çay kaşığı ıhlamur  çiçeği koyun. 8-10 dakika demlenmesini bekleyin ve ardından içeriği tülbent ile filtreleyin ve çay bardağı koyun, 1-2 dakika bekletin , tüketin. Tatlandırmak isterseniz bal veya limon ıhlamur çayınıza eklenebilir.
  • Yarım litre su kaynatın. Daha sonra çay yerine 2 ıhlamur çayı poşeti koyun. 8-10 dakika demleyelim. Sonra çay poşetlerini alın ve çayın 2 dakika dinlenmesini bekleyin.  Tercih ettiğiniz gibi bal ile  tatlandırın. Çaya 3-4  elma kurusu parçası koyabilirsiniz.

Ihlamur Çayı Nasıl İçilir ?Uyarı! Günde üç bardak ıhlamur çayı içmeyin ve çok yoğun infüzyonları kullanmayın! Çok fazla dozda, ıhlamur çayı çiçekleri, sinir sistemi uyarıcıları üzerinde, uykusuzluğa yol açabilecek etkilere sahip olabilir.

Bitkisel çaylar sağlık açısından çok faydalıdır ve her birinin ayrı özelliği vardır. Burada önemli olan ne zaman hangi çayı ve nasıl içeceğinizi bilmektedir. İbrahim Saraçoğlu’nun dediği gibi sabahtan akşama kadar ıhlamur çayı kaynatılmaz. En fazla 10 dk yeterlidir ve taze demlenmesi gerekir. Bu açıdan yazımızın sizlere yararlı olduğunu umuyoruz ve sağlıklı günler diliyoruz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir