Genel Sağlık

Balık Yağı ve Omega 3 Yağ Asiti

Balık Yağı Nedir  ? Neden İhtiyaç Duyarız  ?,Balık Yağı Hapı ,Omega-3 Yağ Asitlerinin Önemi ,Balık Yağının Faydası

Balık yağı en sık tüketilen besin takviyelerinden biridir. Sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Çok fazla yağlı balık yemiyorsanız, bir balık yağı takviyesi – balık yağı hapı – almak omega-3 yağ asitlerini almanıza yardımcı olabilir. İşte balık yağı takviyeleri ve sağlık yararları  hakkında sizlere detaylı bilgiler…

Balık Yağı Nedir  ? Neden İhtiyaç Duyarız  ?

Balık YağıBalık yağı, balık dokusundan alınan   yağdır. Genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan gelir. Yine de bazen morina karaciğeri yağında olduğu gibi diğer balıkların karaciğerlerinden üretilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, bir dizi hastalığa karşı korunmaya yardımcı olmak dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır. Ancak haftada 1-2 porsiyon balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olabilir.

Balık yağının yaklaşık % 30’u omega-3’lerden oluşurken, kalan % 70’i diğer yağlardan oluşur. Ayrıca, işlenmemiş balık yağı  A ve D vitamini içerir. Balık yağında bulunan omega-3 türlerinin bazı bitki kaynaklarında bulunan omega-3’lerden daha fazla sağlık yararına sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir.  Balık yağındaki ana omega-3’ler, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) iken, bitki kaynaklarındaki omega-3 esas olarak alfa-linolenik asittir (ALA). ALA önemli bir esansiyel yağ asidi olmasına rağmen, EPA ve DHA’nın da birçok sağlık yararı vardır.  Yeterli omega-3’leri elde etmenin bir başka nedeni , Batı diyetinin omega-6’larının  diğer yağların yerini almasıdır. Bu çarpık yağ asitleri oranı, bir dizi Batı yaşam tarzı hastalığına katkıda bulunabilir. Balık yemek, balık yağı veya omega 3 almanın takviye almaktan daha iyi bir yoludur.

Balık Yağı Hapı 

 

Balık yağı hapları içerisinde balık yağının avantajlarından yararlanmanızı sağlayan bazen doktorların hastaları için önerdiği bir besin takviyesidiri. Bir çok balık yağı hap bulunurken soğuk su balıklarından elde edilen uskumru ve somon gibi balık yağı hapları almak önemlidir. Özellikle eczane gibi bilinen yerlerden ve bilinen markalardan alınmalıdır.

Omega-3 Yağ Asitlerinin Önemi 

Yağlı balıklar iyi bir omega-3 yağı kaynağıdır, ancak faydaları nelerdir?  Omega-3 yağ asitleri, bitkilerde ve deniz yaşamında yaygın olarak bulunan yağlardır.

Yağlı balıklarda iki çeşittir:

 1. Eikosapentaenoik asit (EPA) : En iyi bilinen omega-3 yağ asidi olan EPA, vücudun kan pıhtılaşması ve iltihaplanma ile ilgili kimyasalları sentezlenmesine yardımcı olur (prostaglandin-3, tromboksan-2 ve lökotrien-5). Balıklar yedikleri alglerden EPA alırlar.
 2. Docosahexaenoic acid (DHA) : İnsanlarda bu omega-3 yağ asidi, spermin, retinanın, gözün bir kısmının ve beyin korteksinin  bir parçasıdır ve önemlidir.  DHA vücutta, özellikle de beyinde, gözlerde ve kalpte bulunur. Ayrıca anne sütünde de bulunur.

Balık Yağının Faydası

 

Balık yağı ve omega-3 yağ asidinin sağlığa yararlı olduğu  bilinmektedir. Bu yararlar arasında;

 • Balık yağlarının beyin ve sinir sistemi üzerindeki koruyucu etkilerinden dolayı çoklu skleroz (MS) hastalarına yardımcı olduğu bilinir.
 • Balık yağları, az yağlı diyet ile birlikte, prostat kanseri  yakalanma riskini azaltmaktadır. Bununla birlikte, başka bir çalışma daha yüksek omega-3 seviyelerini daha yüksek alımı prostat kanseri riskine bağlamıştır.Araştırmalar, yüksek bir balık yağı alımının yüksek dereceli prostat kanseri riskini yüzde 71 oranında artırdığını ve tüm prostat kanserlerini yüzde 43 oranında artırdığını ileri sürmektedir. O yüzden oranlı tüketilmesi iyidir.
 • Hamilelik sırasında tüketilen balık yağları , partum sonrası depresyon riskini azaltabilir . Araştırmacılar, haftada iki veya üç kez yüksek seviyede omega ile balık yemenin faydalı olabileceğini önermektedir. Protein ve mineraller sağladıklarından, besin kaynakları takviye yerine tavsiye edilir.
 • Balık yağlarının davranış problemleri olan gençlere, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlara ( DEHB ) yardımcı olabileceğini göstermiştir .
 • Omega-3 yağ asidi alımı, araştırmaya göre, sağlıklı genç yetişkinlerde çalışma belleğinin geliştirilmesine yardımcı olabilir . Bununla birlikte, başka bir çalışma, yüksek düzeylerde omega-3’ün yaşlı kadınlarda bilişsel gerilemeyi engellemediğini göstermiştir.
 • Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel stres zamanlarında kalbi koruyabilir .Bulgular, 1 aydan uzun süredir balık yağı takviyeleri alan kişilerin, zihinsel stresli testler sırasında daha iyi kardiyovasküler işleve sahip olduklarını göstermiştir. Araştırmacılar, balık yağının anti-inflamatuar özellikleriyle aterosklerotik lezyonların stabilize edilmesine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için, haftada en az iki kez balık ve özellikle yağlı balıkların kullanılmasını önermektedir .
 • Uzun yıllar boyunca, düzenli balık yağı tüketiminin Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmüştür.
 • DHA’nın yeterli beslenme tüketimi insanları yaşa bağlı görme kaybından korurmaktadır.
 • Epilepsi hastalarının her gün düşük dozda omega-3 balık yağı tüketmeleri durumunda daha az nöbet geçirebileceğini iddia edilmektedir.
 • Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri psikoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Omega-3 tüketimi fetal bilişsel ve motor gelişmeyi hızlandırabilir. Bilim adamları , son 3 aylık dönemde omega-3 tüketiminin, fetusta duyusal, bilişsel ve motor gelişmeyi artırabildiğini bulmuşlardır.

Yazımız burada sona etmektedir , sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Zeytinyağı Faydaları

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir