Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Ayak Mantarı için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak Mantarı Nedir? ,Ayak Mantarı için Bitkisel Çözümler ,İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Tedavisi 

Ayak mantarı genelde sporcularda görülmesinden kaynaklı- ayağın terlemesi ve  sıkı ayakkabılar nedeni ile – sporcu ayağı olarak da bilinmektedir. Ayak mantarı kişilere kaşıntı ve cilt dökülmesine neden olması ile sıkıntı vermektedir. Bundan kaynaklı ayak mantarınu bitkisel yollar ile nasıl geçireceğinizi aktaracağımız yazımızın size yararlı olmasını umuyoruz.

Ayak Mantarı Nedir? 

Onikomikoz (Latin tinea unquium ) olarakta bilinen ayak mantarı, ciltte enfekte olmaksızın kendi başına meydana gelebilen tırnakların veya ayak tırnaklarının fungal bir enfeksiyondur. Genellikle, Candida ve nondermatofitik küfler de dahil olmakla birlikte, sporcu ayağı ( dermatofitler ) gibi deri mantar enfeksiyonlarına neden olan aynı mantarlardan kaynaklanır . Yaygın semptomlar tırnakların kalınlaşmasını veya deformitesini ve renk değiştirmeyi (genellikle sarımsı kahverengi veya opak) içerir. Tırnak renginde ve dokulardaki değişiklikler önce ayak tırnağının alt kenarlarında meydana gelir ve daha sonra tırnağın tüm alanını kaplayacak şekilde yavaşça yayılır.Ayak Mantarı Nedir? 

Daha ciddi vakalarda, özellikle kronik kandidiyaz hastalığı olan hastalarda, onikomikoz belirgin tırnak hasarına yol açabilir ve ayak tırnaklarının kalınlaşmasına, rengini değiştirmesine, şekil değiştirmesine ve parçalanmasına neden olabilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, deri tırnakların altında ve çevresinde iltihaplı ve ağrılı hale gelebilir.

Onikomikoz, çoğunlukla sporcuları, yaşlıları (bacaklarda zayıflamış dolaşıma bağlı olarak), bağışıklık fonksiyonunu bozan, diyabet ve sedef hastalığı olanları etkiler. Ayak tırnağı mantar enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için, biri sık sık yıkamalı ve çorapları değiştirmeli, iyi ayak hijyenini sağlamalı, ayakları temiz ve kuru tutmalıdır.

Ayak Mantarı için Bitkisel Çözümler 

 

Önleme her zaman en iyi tedavi iken ayak mantarından muzdarip olursanız ve  kaşıntılı ayaklarla baş etmek isterseniz, burada sporcunun ayağına yardımcı olabilecek bazı doğal ev ilaçları  vardır.

1. Ayak Mantarına Çay Ağacı Yağı 

Bir ayak banyosuna 40 damla  çay ağacı yağı ı ekleyin ve 10 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın. Ayakları ıslatın ve iyice kuruttuktan sonra, birkaç damla yağı doğrudan etkilenen bölgeye masaj yapın. Çay ağacı yağı, anti fungal özellikleri ile fungal enfeksiyonları gidermede etkilidir.

2.  Ayak Mantarına Himalaya  Tuzu ve Elma  Sirkesi

Ayak Mantarına Himalaya  Tuzu ve Elma  Sirkesi

Ayaklarınızı 2 yemek kaşığı Himalaya  tuzu ve ılık suyla karıştırılmış   elma sirkesi  karışımına koyun . Elmas sirksi, mantarın yaşayamayacağı çok asidik bir ortam yaratır.  Ayrıca, duş aldıktan sonra ayaklarınızı püskürtebilir veya bu solüsyona batırılmış bir bezle silerek, sonradan tamamen kuruduğundan emin olmanız gerekir. Mantarın ayakkabılarda bulunmasını önlemek için ayakkabı ve sandaletlerin iç kısımlarını da silebilirsiniz.

3. Ayak Mantarına Sarımsak

Ayaklarınıza  biraz ezilmiş sarımsak,  sürebilirsiniz. Kokusundan endişe edebilirsiniz ama ayak mantarı için son derece etkilidir. Allikin, sarımsaktaki aktif bileşiğidir , atlet ayağı en sık görülen nedeni olan Trichophyton rubrum mantarının büyümesini engeller .  Ayrıca sarımsakları  yiyeceklere ekleyebilir veya aynı etki için sarımsak takviyesi yapabilirsiniz, ancak biraz daha uzun sürebilir.

4.  Ayak Mantarına Kekik Yağı

Kekik yağı  zararlı organizmalara karşı etkili olan uçucu yağlardandır.  4 damla kekik yağı ve ayaklarınızı kaplayacak kadar su karışımı hazırlayın. Bu karışımda ayaklarınızı günde 2-3 kez ıslatın.

5.  Ayak Mantarına Susam ve Hindistan Cevizi Yağı

Hem susam hem de ham  hindistan cevizi yağı antifungal özelliklere sahiptir  ve doğrudan ayaklara uygulanabilir. Her gün iki kere pamuk top ile temiz, kuru ayaklar üzerine sürülebilir.

Ayak Mantarına Zencefil

8. Ayak Mantarına Zencefil

Ayak mantarı geçirmek için zencefil kullanabilirsiniz, bir bardak kaynar suya eklenmiş taze kıyılmış zencefil bir   20 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra, ayakları temizlemek için günde iki kez kullanılır. Zencefil güçlü bir antifungaldir ve ayaklarınız hoş bir baharatlı kokuya sahip olmasını sağlayarak ayak kokusunu da engeller.

İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Tedavisi 

 

İbrahim Saraçoğlu tarafından ayak mantarı için doğal tedavi içeriğinde ;

  • 1 bardak su
  • Civanperçemi bitkisi gereklidir.

Su ile civanperçemi bitkisi karıştırılır ve lapa haline getirilir.  Hazırlanan karışım yatmadan önce mantar oluşumu olan  bölgelere  sürülür ve bezle kapatılır. Sabahları açılır ve yıkanır. Bu tedavi 2 gün arka arkaya yapılmalıdır.

Ayak mantarı tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler işinize yarayacaktır. Ayak mantarını önlemek için ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı temiz tutmalı, hava alan sıkı olmayan ayakkabılar kullananızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir