Bitkisel ReçetelerGenel Sağlık

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak mantarı, ayak üzerindeki ölü hücreler üzerine yerleşen dermofit isimli canlı nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Ayak parmakları arasındaki aşırı ve sürekli kaşıntı, kızarıklık, iltihaplanma, rahatsız edici bir koku şeklinde kendini gösteren mantar hastalığı tedavi edilmez ise şikayetler artarak devam eder.

Mantarın Tedavi Sürecini Kısaltmak İçin Yapılacaklar

Ayak mantarının tedavisi için öncelikli olarak ayakların sürekli kuru tutulması gerekmektedir. Aşırı yağlı ve mayalı yiyeceklerden uzak durmak da mantarın ilerlemesine engel olacak bir yöntemdir.

Sebze ve meyve içerikli beslenme şekli ile mantarın ilerlemesi önlenebilir. Ayakların kuru tutulması için mümkünse saç kurutucusu ile kurutma yapılabilir.

Önemli olan bakterinin ölü derilerden uzaklaştırılması ve yaşamasına elverişli olan nemli ortamın yok edilmesidir. Ayak mantarı hastalığı bulaşıcı olduğundan acil olarak önlem alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Uygulanabilecek Bitkisel Kürler

  • 1 ölçü elma sirkesi ile 4 ölçü ılık su ile karıştırılır. Ayaklar bu suda bekletilir ve iyice yıkanarak kurulanır. Mantar sorunundan kurtulana kadar her gün bu işleme devam edilir.
  • 1 litre kaynar suya 1 tatlı kaşığı tarçın eklenerek karıştırılır ve ayaklar bu suda bekletilir. Yıkandıktan sonra iyice kurulanır. Bu işlem her gün yapılmalıdır.
  • Mantar olan bölge sarımsak ile ovulur, iyice yıkandıktan sonra kurulanır. İşleme her gün devam edilir.
Etiketler
Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir