Genel Sağlık

Alfa Arbutin

Alfa Arbutin Nedir ?  ,Alpha Arbutin Ne İşe Yarar? ,Alpha Arbutin Cilde Yararları  ,Alpha Arbutin Cilde Nasıl Etki Eder  ,Alpha Arbutin Nasıl Kullanılır? Alfa Arbutin'in Yan Etkileri

Alfa arbutin , cilt bakımında ve cilt sorunlarında kullanılan bitkisel özlerden elde edilen bir madde olarak oldukça yararlı bir bileşendir. Alfa arbutini nasıl kullanacağınız ve yararlarını tam olarak öğrenmeniz adına size hazırladığımız bu yazımızı okumaya devam edin.

Alfa Arbutin Nedir ?

 

Alfa Arbutin Nedir ?

Alpha-Arbutin için birincil kaynak ayı üzümü ,   adı verilen küçük yaprak dökmeyen bir çalıdır ve bu çalıların yapraklarından gelir. Ayı üzümü, kuzey yarım küre’de ve  ABD topraklarında bulunmaktadır. İçerisinde sadece ayı üzümü olmayan alpha arbutin de kızılcık, armut, kocayemiş, yaban mersini yaprakları ve buğday bulunur. Arbutin, melanin inhibe edici özelliklerinden dolayı, böğürtlen yapraklarından da elde edilmektedir.  Bu ve diğer bitki özleri, cildi daha adil yapan sert pigment azaltıcı ajanlara karşı güvenli alternatiflerdir.1 ton bitki ve yaprakların özünden 2 kg ekstrakt çıkartılır. Bu ekstrakt da biyolojik kozmetik hammaddesine çevrilerek alpha arbutin elde edilir. Arbutin, iki uyum, alfa ve beta var. Alfa konformasyon daha yüksek stabilite sunar ve cilt aydınlatma uygulamaları için tercih edilen formdur. Tıbbi çalışmalar, cilt aydınlatmasında etkili olduğunu göstermiştir. Topikal cilt aydınlatma ürünleri için kullanımını kapsayan patentler vardır. Alpha-Arbutin herhangi bir kötü yan etkisi  bulunmamaktadır. Tüm zahmetli işlemlerden sonra elde edilen alpha arbutin, bitkisel leke çıkartıcı ürünler arsında en aktifte bulunan ürün olarak tüm dünyadaki uzmanlar tarafından onay almıştır.

 

Alpha Arbutin Ne İşe Yarar?

Alfa Arbutin Nasıl Kullanılır
Alfa Arbutin

Bitkisel olarak üretilen alpha arbutin cilt lekeleri için çok etken bir maddedir. Cilt lekelerini çıkartır, cilt rengini birkaç tonda açar, güneş lekelerini yok eder. Ayrıca alpha arbutin ile birleştirilen başka aktifleştirme yapan ürünlerle etkisi zenginleştirir. Bu sayede alpha arbutinin cilt lekelerini yok etmesi daha çok güçlenmiş olur.

Alpha Arbutin Cilde Yararları 

 

  • Alpha arbutin bileşiğin tirozinaz aktivitesini inhibe etme yeteneği, onu karanlık dizleri ve koltuk altlarını beyazlatmak ve hatta karaciğer lekelerini, çiller, akne izleri ve düzensiz cilt tonunu ortadan kaldırmak için etkili bir tedavi haline getirir.
  • Ayı üzümü bitkisinin güneş koruma özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur. Bu bitkide bulunan aktif bileşenin arbutin’in çoğu güzellik bakım ürününde aktif bir madde olarak kullanılmasının nedenlerinden biri de budur. Alfa arbutin içeren ürünler kullanmak, cildinizi zararlı UV ışınlarına ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallere karşı koruyarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Melazma ve hiperpigmentasyon , hem vücutta melaninin aşırı üretimi nedeniyle ortaya çıkan en yaygın cilt problemlerinden iki tanesidir. Arbutin içeren topikal çözeltilerin uygulanması, içeriğin melanin üretimini bloke etme yeteneğine sahip olduğu bilinirken lekelerin hafiflemesine yardımcı olabilir. Arbutin genellikle kojik asit, C vitamini veya niasinamid( B3 vitamini )gibi diğer cilt parlatıcıları ile eşleştirilir. Hepsi birlikte pigmentasyona yol açan etkiler için daha olumlu erkiler sağlar.

Alpha Arbutin Cilde Nasıl Etki Eder 

Alfa Arbutinin Cilde Faydaları

Alpha arbutin cildinizde bulunan melaninleri rengi olmayan madde ile değiştirir. Sonra bazı enzimler ile birleşerek çok fazla tyrosin oksidasyonu oluşumun engel olur. Güneşten kaynaklanan cilt lekeleri, siyah nokta, sivilce ve çil gibi cilt hasarlarını  geçirmek adın cilde rengini veren melanin miktarının dengelenmesini sağlar ve aynı zamanda ciltte oluşan lekelerin gerilemesine yardımcı olur. Cilt üzerinde oluşan farklılığı 1 ay içinde görebilirsiniz. Ama cildinizdeki net beyazlama ve lekelerin gitmesi için 2 ay kadar bir zaman dilimi gerekir.

Alpha Arbutin Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatmada etkisi kanıtlanmış olan alpha arbutinin kullanım ve uygulama kolaylığı sağlaması amacı ile krem haline getirilmiştir. Fakat sadece lekeleri yok etmek için bu kremi almanız yetmez. Beraberinde lekeleri yok etmeyi destekleyecek olan diğer tedavi yöntemlerini de bir uzman gözetiminden geçerek kullanmanız tavsiye edilir.
Cildinizde var olan güneş lekeleri, doğum lekeleri, sivilce izleri, çiller gibi birçok ciltte görünen rahatsız edici koyu lekelerin giderilmesi için alfa arbutin (alpha arbutin) içeren kremlerin içerisinde yazan, kullanma talimatına okuyarak ona göre uygulama yapmalısınız. Her krem içeriğinde ifade edilen kullanım şekli farklıdır. Bu nedenle siz tercih ettiğiniz markanın cilt lekelerinin alpha arbutinli kremini alarak onun talimatını uygulamalısınız.

Alfa Arbutin’in Yan Etkileri

Bu içeriğin, bazı ülkelerde yüksek oranda yasaklanmış olan hidrokinon ile karşılaştırıldığında daha güvenli olduğu görülmüştür. Doğal olarak ekstrakte edilmeden   , Alfa arbutin vücutta hidrokinon yıkma olasılığına sahip olduğu keşfedilmiştir. Bunun başlıca nedeni Alpha Arbutin’in doğada glikozile bir hidrokinon olmasıdır. Bununla birlikte, Alpha Arbutin’in yan etkilerinin hidrokinondan fazla veya az olmadığı açıktır. Yapılan araştırmalar bu elementin bağırsak bakterileri tarafından kolaylıkla hidrokinona dönüştürülebileceği bulmuştur. Bu, bağırsak kanserine bağlı koşullara yol açabilir.Alfa Arbutin'in Yan Etkileri

Alfa Arbutin, büyük miktarda kullanıldığında cilt akniğine dönüşebilen cilt tahrişi gibi diğer yan etkileri de ilişkilendirebilir. % 3-4 gibi daha düşük konsantrasyonların insan tüketimi için güvenli olduğu test edilmiştir. Bu nedenle, alfa arbutin için en iyi cilt parlatıcı krem , sabun veya losyon için alışveriş yaparken , bu elementin daha düşük konsantrasyonda olanları alınmalıdır.

Herhangi bir cilt beyazlatma ürününü kullanmadan önce bir uzmanı danışmayı unutmayın Cilt duyarlılığı test edilmeli ve semptomlar devam ederse ürünü kullanmaya bırakmalısınız.

Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür eder , Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir