DiyetlerGenel Sağlık

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz Diyeti, Akdeniz Diyetinde Bulunan Gıdalar, Akdeniz Diyetinde Bulunan Gıdalar, Akdeniz Diyetinin Faydaları  ,Akdeniz Diyeti Örnek Menü  ,Akdeniz Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde kilo vermek isteyenlerin karşısına sık sık Akdeniz diyeti çıkar. Bu diyet biçimi sağlıklı zayıflamada oldukça etkili olmakla beraber genelde sağlıklı beslenmek isteyen kişilere Akdeniz diyeti ile beslenmeleri gerektiği söylenmektedir. Aynı zamanda birçok hastalığı önler ve tedavi edici özellik taşır.  Bu oldukça yararlı diyet hakkında aşağıda hem örnek bir menü bulabilir hem de yararlarını ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

Akdeniz DiyetiAkdeniz Diyeti  

Birçok beslenme uzmanı tarafından, en sağlıklı beslenme yöntemlerinden biri olarak kabul edilen Akdeniz diyetinin temelinin, anti-enflamatuar gıdalar ile yüklü olduğu ve bitki bazlı gıdalar ve sağlıklı yağlar üzerine kurulu olduğu bilinmektedir. Pek çok araştırmaya dayanan bu özel diyet, kalp hastalıkları, metabolik komplikasyonlar, depresyon, kanser, tip-2 diyabet, obezite, demans, Alzheimer ve Parkinson gelişimine karşı koruma sağlayabilir.  Bundan kaynaklı zaten Akdeniz diyeti ile yaşamlarını sürdüren Akdeniz bölgesindeki ülkelerde bulunan insanlar daha sağlıklıdır. Sizlere Akdeniz diyetinde bulunan gıdaları aşağıda vererek ne demek istediğimizi aktarmış olacağız.

Akdeniz Diyetinde Bulunan Gıdalar

Akdeniz’in beslenme şekli, aşağıdakileri içeren yiyecekleri teşvik etmektedir:

 • taze meyve ve sebzeler (özellikle ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler ve patlıcan , karnabahar, enginar , domates ve rezene gibi nişastalı sebzeler )
 • zeytin yağı
 • fındık ve tohumlar ( tahin yapmak için kullanılan badem ve susam gibi )
 • baklagiller ve fasulye (özellikle humus yapmak için kullanılan mercimek ve nohut )
 • otlar ve baharatlar (kekik, biberiye ve maydanoz gibi)
 • kepekli tahıllar
 • haftada en az iki kez vahşi balık ve deniz ürünleri yemek
 • yüksek kaliteli  kümes hayvanları, yumurta, peynir, keçi sütü ve probiyotik bakımından zengin kefir veya yoğurt ve kırmızı et
 • bol miktarda tatlı su ve biraz kahve veya çay
 • çoğu zaman bir bardak kırmızı şarap ürünler Akdeniz diyetini bir parçasıdır.

bu ürünler arasında zeytin yağı kullanımı çok önemlidir. Bundan kaynaklı zeytin yağının yararları da aşağıda aktarılmaktadır.

Zeytin Yağı’nın Faydaları 

 

Zeytin Yağı'nın Faydaları Neredeyse her beslenme araştırmacısı, Akdeniz diyetinin efsanevi sağlık faydalarından bazılarının hemen hemen her öğünde bulunan bol miktarda zeytin yağına atıfta bulunmaktadır.  Zeytinyağı , sağlıklı yağ asitlerinin seçkin bir kategorisi olarak, somon ve ceviz gibi omega-3 yağları içeren gıdaları birleştirir . Zeytinyağı yemek,  zeytinyağındaki tekli doymamış yağ nedeniyle koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Zeytinyağı, inflamasyonu azaltabilen ve serbest radikal hasarına karşı savaşan güçlü antioksidanlar olan fenoller denilen bileşiklerde çok yüksektir . Zeytinyağı esas olarak tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur, bunlardan en önemlisi oleik asit olarak adlandırılır. Oleik asidin, özellikle diğer birçok rafine bitkisel yağlar, trans yağlar veya hidrojene edilmiş yağlarla karşılaştırıldığında, çeşitli şekillerde son derece kalbe yararlı olduğu bilinmektedir. Zeytin yağı kolesterole karşı etkilidir

Akdeniz Diyetinin Faydaları 

 • Diyet öncelikle zeytinyağlı, bezelye ve fasulye gibi baklagiller, meyveler, sebzeler, rafine edilmemiş tahıl ürünleri ve hayvansal ürünlerin küçük bölümleri   dahil olmak üzere doğaya çok yakın olan gıda ve içeriklerden oluşur.Bitkisel gıdaların ötesinde, diyetin diğer önemli bir parçası, yerel  balık tüketimidir.  Akdeniz diyetinde sebze ağırlıklı beslenme önemlidir.  Bu kilo vermek ve kolesterol, kalp sağlığı ve omega-3 yağ asidi alımı gibi şeyler geliştirmek isteyen kişiler için yararlı olabilir. Akdeniz diyeti tüm bu içeriği ile ;
 • Düşük karbonhidratlı olmasından ve bol sebze tüketiminden kaynaklı kilo vermenize yardımcı olur.
 • Akdeniz diyetinde tekli doymamış yağ ve omega-3 gıdaları da içeren gelenekse ürünler  kalp rahatsızlıklarına karşı sizi korumaktadır.
 • Akdeniz diyeti kanser önleme için biyolojik mekanizmalar, omega-6 ve omega-3 esansiyel yağ asitlerinin dengeli bir oranının ve yüksek miktarda lif, antioksidanların olumlu etkisiyle ilişkilidir. Meyve, sebze, zeytinyağı ve şarapta bulunan polifenoller bu açıdan yararlıdır. Bitkisel gıdalar, özellikle meyveler ve sebzeler, neredeyse her şekilde kansere karşı mücadele eden, antioksidanlar sağlayan, DNA’yı hasara karşı koruyan, hücre mutasyonunu durduran, inflamasyonu azaltan ve tümör büyümesini geciktiren Akdeniz diyetinin köşe taşıdır.
 • Akdeniz diyetinin, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kronik inflamasyonla ilgili hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek bir anti-inflamatuar diyet modeli olarak hizmet  ettiği kanıtlanmıştır. Akdeniz diyetinin diyabetin önlenmesinde bu kadar faydalı olmasının bir nedeni, aşırı insülini kontrol etmesi  -kan şekeri seviyesini kontrol eden bir hormon –  ve kilo almamınızı  dengelemesidir.
 • Akdeniz diyetiyle beslenmek  doğal bir Parkinson hastalığı tedavisi , hafızanızı korumak için harika bir yol ve Alzheimer hastalığı ve demansın doğal tedavisi için doğru yönde bir adım olabilir .
 • Taze bitki besinleri ve sağlıklı yağlarca  yüksek bir diyet uzun ömürlü  yaşamın anahtarıdır.  Ayrıca bu kadar sağlıklı beslenme tabiki de stresinize karşı da etkili olarak size oldukça yarar sağlar.

Akdeniz Diyeti Örnek Menü Akdeniz Diyeti Örnek Menü 

1.Hafta

 • Sabah: 1 dilim esmer ekmek, 6 tane zeytin, 50 gram yağsız peynir ve şekersiz çay
 • Ara Öğün: Bir bardak ayran ya da yoğurt, 2 adet diyet bisküvi
 • Öğle: 100 gram tavuk ya da balık, 1 dilim esmer ekmek, 1 tane meyve ve salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilavesi ile)
 • İkindi: Kahve, çay ya da diyet içecek, 4 tane diyet bisküvi ya da ince dilim esmer ekmek, 50 gram yağsız beyaz peynir
 • Akşam: Taze sebze yemeği (kıymalı veya zeytinyağlı), salata ve 1 tane meyve
 • Gece: 2 tane diyet bisküvi ve 1 bardak süt

2.Hafta

 • Sabah: 2 dilim kepek ekmek, 1 porsiyon meyve, 1 bardak yağsız süt ve 5 adet zeytin
 • Öğle: 100-200 gram kuru fasulye veya balık çorbası (domates, lahana, havuç, soğan, sarımsak, maydanoz ekleyin), 2 dilim kepek ekmek, 4-5 kaşık zeytinyağlı fasulye, 1 kase yoğurt ve 1-2 tane meyve
 • Akşam: 1 porsiyon az yağlı tavuk ızgara veya balık, 100 gram fırınlanmış veya haşlanmış patates, 2 dilim kepek ekmek, her türlü çiğ sebze ve 1-2 tane meyveAkdeniz Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akdeniz Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akdeniz diyeti listesi dahilinde ıhlamur, yeşil çay ve ada çayı tüketebilirsiniz. Fakat siyah çay, kahve ve kola tüketmemelisiniz.  Özellikle de aç karnına kesinlikle asitli içecekler içmemelisiniz. Su, maden suyu ve sodayı tüketebilirsiniz. Ancak içeceklerinize kesinlikle şeker katmamalısınız.

Akdeniz diyeti ülkemizde  sıkça yapılan diyetler arasındadır. Özellikle Ege , Marmara ve Akdeniz bölgesinde etkili bir şekilde yapılan bu diyet son derece yararlıdır. Sizler de Akdeniz diyetini yapabilir ve daha sağlıklı kalabilirsiniz.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir