Hastalıklar

Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz Anemisi Nedir?, Akdeniz Anemisi Çeşitleri , Akdeniz Anemisi Nedenleri ,Akdeniz Anemisi Belirtileri,Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz anemisi hakkında ele aldığımız yazımızda sizlere Akdeniz anemisi nedir, belirtileri ve  nedenlerine dair bilgiler verdikten sonra , Akdeniz  anemisi tedavisi hakkında da bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.Akdeniz Anemisi Nedir ?

Akdeniz Anemisi Nedir ?

 

Vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi ile karakterize kalıtsal bir kan bozukluğudur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizdeki oksijeni taşımalarına izin veren maddedir. Düşük hemoglobin ve talaseminin daha az kırmızı kan hücresine ve  kansızlığa yol açarak anemiye neden olabilir. Hafif talasemi varsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, bozukluğun daha şiddetli bir formuna sahipseniz, düzenli kan transfüzyonu gerekebilir.

Akdeniz Anemisi Çeşitleri 

Akdeniz kansızlığı veya anemisi , talasemi olarak da bilinmektedir. Ve iki türü bulunmaktadır.

1.Alfa Talasemi

Hemoglobin yeterli alfa proteini üretmeyen insanlar alfa talasemiye sahiptir. Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Güneydoğu Asya, Güney Çin ve bazen de Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunur. Vücuttaki etkilerinde hafif ile şiddet arasında değişen dört tip alfa talasemi vardır.

2. Beta Talasemi

Hemoglobin yeterince beta proteini üretmeyen kişilerde beta talasemi vardır. İtalyanlar ve Yunanlılar gibi Akdeniz kökenli insanlarda bulunur ve aynı zamanda Arap Yarımadası, İran, Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Çin’de bulunur. Vücuttaki etkilerinde hafif ile şiddet arasında değişen üç tip beta talasemi vardır.

Akdeniz Anemisi Nedenleri 

Akdeniz Anemisi Nedenleri 

Talasemi hemoglobin yapan hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlardan kaynaklanır – kırmızı kan hücreleriniz  vücudunuzdaki oksijeni taşıyan maddelerdir. Talasemi ile ilişkili mutasyonlar ebeveynlerden çocuklara geçmektedir. Talasemi, hemoglobin ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin normal üretimini bozar. Bu anemiye neden olur. Anemi ile, kanınız dokularınıza oksijen taşımak için yeterli alyuvar hücresine sahip değildir – sizi yorgun bırakır.

Akdeniz Anemisi Belirtileri 

Talasemi kalıtsal genetik bir bozukluktur, semptomların erken ortaya çıkabilir. En şiddetli formlarda, semptomlar doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkar, diğer formlarda ise semptomlar daha sonraya kadar ortaya çıkmayabilir.  Akdeniz anemisinin hafif formları olan kişiler asemptomatik olabilir ve hiç bir semptom görülmeyebilir veya demir eksikliği anemisi ile karıştırılan hafif anemi yaşayabilir.

 • Yorgunluk
 • zayıflık
 • nefes darlığı
 • solgun görünüm
 • sinirlilik
 • cildin sarı renk değişimi
 • fasiyal kemik deformiteleri
 • yavaş büyüme
 • koyu idrar talasemi belirtileri arasındadır.

Buna ek olarak, Akdeniz anemisi gecikmiş puberte ve yavaş büyüme oranı, kemik problemleri (osteoporoz, kırılgan veya deforme olmuş kemikler – özellikle yüz bölgesinde), genişlemiş dalak, ağır anemi, kalp hastalığı ve karaciğer problemleri gibi diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akdeniz Anemisi Teşhisi 

Kan testleri Akdeniz anemisi teşhisi için kullanılmaktadır.

 • Periferik yayma, küçük, anormal şekilli kırmızı kan hücrelerini gösterir.
 • Tam kan sayımı anemi gösterir
 • Hemoglobin elektroforezi anormal hemoglobin gösterirAkdeniz Anemisi Teşhisi 

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Bozukluk kalıtsal olduğundan, Akdeniz anemisi tedavisi kesin değildir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, Akdeniz anemisi şiddetine  ve ciddiyetine bağlı olarak bir dizi tedavi denenmektedir: kan transfüzyonu, takviyeler (demir ve folik asit) ve demir şelasyon terapisi…

Belirtiler ve semptomlar genellikle talasemi minörüyle hafiftir ve eğer varsa, tedaviye ihtiyaç duyulur. Bazen, özellikle de ameliyat sonrası, bebek sahibi olduktan sonra veya talasemi komplikasyonlarının tedavisine yardımcı olmak için kan transfüzyonu gerekebilir.

Şiddetli beta-talasemi olan kişilerde kan nakilleri gerekecektir. Ve bu tedavi aşırı demir yüklenmesine neden olabileceğinden, aşırı demiri gidermek için de tedaviye ihtiyaç duyacaklardır. Deferasiroks (Exjade, Jadenu) denilen ağızdan alınan bir ilaç, aşırı demirin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

 • Kan transfüzyonu; talasemi daha şiddetli formları kan transfüzyonu gerektirir. Zamanla, kan transfüzyonu, kanınızda kalbe, karaciğere ve diğer organlara zarar verebilecek bir demir birikmesine neden olur. Vücudunuzun ekstra demirden kurtulmasına yardımcı olmak için vücudunuzu fazladan demir atan ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
 • Kök hücre nakli ise kemik iliği transplantı olarak da adlandırılan,  ciddi talasemi ile doğan çocuklar dahil olmak üzere, seçilmiş vakalarda bir seçenek olabilir. Demir aşırı yüklenmesini kontrol etmek için yaşam boyu kan transfüzyonu ve ilaç ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu prosedür sırasında, genellikle bir kardeş olan uyumlu bir donörden kök hücrelerin infüzyonlarını alırsınız.

Akdeniz anemisine karşı yukardaki bilgiler size yeterli gelse de mutlaka doktora başvurmayı unutmamanız gerekmektedir.

Devamını Gör

SanalDoctor

sanaldoctor.com administrator

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir